Rašyti komentarą...
Nuorodą nukopijuota
Hemorojus (nuotr. 123rf.com)

Apskaičiuota, kad hemorojus yra viena dažniausių proktologinių ligų Vakarų šalyse, kuria serga 36 proc. žmonių. Tuo tarpu vyresnio amžiaus žmonės, užimantys gerą socialinę ir ekonominę padėtį šia liga serga dar dažniau. 

REKLAMA

Kalbant apie pačią ligą, tai gerybinė liga, kurią sukelia tiesiosios žarnos ir išangės venų išsiplėtimas, o ligos tipas priklauso nuo hemorojaus atsiradimo vietos. Atvejais, kada yra pažeidžiamos tiesiosios žarnos venos, hemorojus laikomas vidiniu, kitu atveju, kada pažeidžiama išangė – hemorojus vadinamas išoriniu. 

Simptomai 

Moksliniai tyrimai rodo, kad beveik 50 proc. žmonių tam tikru savo gyvenimo laikotarpiu patiria hemorojaus simptomus, tokius kaip: 

- Analinės išskyros ir niežėjimas; 

- Skausmas, deginimas, patinimas ir niežulys išangės srityje; 

- Tempimas ir diskomforto jausmas išangės srityje; 

- Tiesiosios žarnos prolapsas; 

- Kraujavimas tuštinantis. 

Profilaktika 

Norintiems sumažinti hemorojaus atsiradimo riziką ar palengvinti ligos keliamus negalavimus, pirmiausia būtina atkreipti dėmesį į savo gyvenimo būdą ir mitybos įpročius. 

REKLAMA

Nesubalansuota mityba skatina vidurių užkietėjimą, o stanginimasis tuštinantis tik paskatina hemorojaus simptomus arba didina rizika jos išsivystymui. Todėl rekomenduojama į savo mitybos racioną įtraukti produktus, turinčius didelį kiekį skaidulinių medžiagų, pavyzdžiui, žirniai, lęšiai, pupelės, obuoliai, bananai, burokėliai, morkos. 

Taip pat svarbu nepamiršti kasdien išgerti pakankamą kiekį vandens, kadangi sveikas žarnynas yra tiesiogiai susijęs su išgeriamo vandens kiekiu. 

Fizinis aktyvumas, kaip vaikščiojimas, bėgimas, važiavimas dviračiu taip pat padeda sumažinti hemorojaus riziką ar simptomus. 

REKLAMA

Gydymas 

Hemorojaus ligos sunkumas klasifikuojamas į keturias stadijas, priklausomai nuo to, kiek išangės kanalo kraujagyslės yra pabrinkusios ir išbujojusios. Nuo šių stadijų priklauso ir gydymo būdai, tačiau mitybos ir gyvenimo būdo pakeitimas rekomenduojamas gydant bet kokios stadijos hemorojų. 

I ir II stadijos hemorojui išgydyti dažnai pakanka gyvenimo būdo ir mitybos pokyčių. Be to, papildomas skaidulų, kaip išmatų minkštiklių, vartojimas taip pat svarbus bet kokio hemorojaus gydymo veiksmingumui, ypač kai tai derinama su kitais gydymo metodais. Šiose stadijose ligos gydymui taip pat tinka hemorojaus gydymui skirti vaistiniai preparatai: tepalais, žvakutėmis, sisteminiais preparatais, t.y. geriamaisiais venotonikais.

Kuomet gyvenimo būdo pokyčiai ir medikamentų vartojimas nepadeda, pažengusioms ligos stadijoms reikalingas chirurginis gydymas (dažniausiai III ir IV hemorojaus stadijose), kuomet chirurginiu būdu yra pašalinami hemorojiniai mazgai.

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI