autizmo sutrikimas

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „autizmo sutrikimas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „autizmo sutrikimas“.

Kristiną pribloškė Šiaulių autobuso vairuotojo klausimas sūnui: „Ar tau viskas gerai su galva?“

Socialiniuose tinkluose Kristina, auginanti autizmo spektro sutrikimą turintį sūnų, pasidalino nemalonia situacija, nutikusia Šiaulių stotyje. Su autobuso vairuotoju pasisveikinti norėjusio vaiko vairuotojas paklausė: „Ar tau viskas gerai su galva?“. Savo ruožtu įmonė apgailestauja ir imasi veiksmų, kad tokios situacijos nesikartotų.  Jiedu su sūnumi keliavo į stotį pasitikti atvykstančių giminaičių, o sūnui panorus pasisveikinti išgirstas klausimas pribloškė.
51 2023-06-28
REKLAMA
Moteris  Moteris

Autistiškos merginos mama: „Likimą turi priimti, bet gyvenimo dėlionei reikia ir džiugių detalių“

„Nori gerti?“ – klausia rankose porą mineralinio vandens buteliukų laikanti Justina. Mandagiai padėkoju ir atsisakau. Mergina apsisuka ir nueina, bet netrukus sugrįžta. „Nori gerti?“ – vėl klausia ji. „Noriu“, – šįkart pasiūlymą nusprendžiu priimti, bet ji tik ilgėliau pažiūri į mane ir vėl nueina...  Justinos mama Kristina sako, kad tai – vieninteliai dukros tariami žodžiai. Kodėl būtent ši frazė, negali atsakyti nei medikai, nei tėvai.
2020-11-03
REKLAMA
Klementina Gruzdienė su sūnumi Vincentu. (nuotr. asm. archyvo) Klementina Gruzdienė su sūnumi Vincentu. (nuotr. asm. archyvo)

Autistišką vaiką auginanti mama klausia: „Ilgalaikis karantinas ar saugi mokykla?“

Alytuje gyventi Klementina Gruzdienė išgyvena, kad jos septynerių metų sūnui Vincentui, turinčiam autizmo spektro sutrikimą, gali tekti karantinuotis ne kelis mėnesius, o ne vienus mokslo metus. Alytuje esančią mokyklą-darželį „Drevinukas“, kurią lanko Vincentas, siūloma uždaryti ir palikti tik vaikų darželį. Kodėl ši reforma mamai taip kelia nerimą?  Vincukas mokyklą-darželį lanko jau metai.
2020-05-04

Tomas pasidalijo neeiliniais išgyvenimais: kad yra „kitoks“ suprato tik šešiolikos

Autizmo sutrikimą turintys žmonės mūsų visuomenėje vis dar suvokiami kaip ligoniai. Šie vaikai mažai kalba, vengia akių kontakto, nereaguoja į savo vardą, bet tuo pat metu gali tapti genijais ir savo srityje pasiekti didžiulių aukštumų. Laidoje „TV Pagalba“ – atviras pokalbis su žmonėmis, kurie su autizmu susiduria kiekvieną dieną ir kovodami su šiuo sutrikimu pasiekė nuostabių rezultatų.  Kad yra „kitoks“ vaikas Tomas suprato tik būdamas šešiolikos metų.
2020-04-13
REKLAMA
Serenai labai patiko delfinų terapijos seansai. Asnmeninio archyvo nuotr.  Serenai labai patiko delfinų terapijos seansai. Asnmeninio archyvo nuotr.

Panevėžietė Dalė – apie gyvenimą su autistiška anūke, karantiną ir delfinų terapiją

Panevėžietė Dalė Oniūnienė karantino laiką leidžia ir šv. Velykoms ruošiasi kartu su dviem anūkėmis. Karinai – 17, o autizmo spektro sutrikimą turinčiai Serenai – 15. Vyriausias anūkas Raimilas jau kuris laikas gyvena Olandijoje, jam 24-eri. Prieš 26 metus našle likusi Dalė prieš penkerius metus palaidojo ir savo vienturtę dukrą Astą, bet jau nuo 2010-ųjų beveik ant jos vienos pečių gulė rūpestis trimis dukters vaikais.  Serena gimė 2004 metais, prieš pat Kalėdas.
2020-04-09
REKLAMA
Laurynas – šiltas ir mielas, labai mėgsta bendrauti. (nuotr. asm. archyvo) Laurynas – šiltas ir mielas, labai mėgsta bendrauti. (nuotr. asm. archyvo)

Autizmo atspalviai: Laurynas negali apsirengti, bet puikiai moka daugybos lentelę

Šiauliečiui Laurynui – jau dvidešimt. Vaikinas iki šiol nemoka apsirengti, susisagstyti sagų, užrakinti durų, bet žino visus pro namus važiuojančių autobusų tvarkaraščius ir gali negalvodamas pasakyti, kokia savaitės diena buvo bet kuri data. Pasak vaikino mamos Vidos, autistiški žmonės yra labai skirtingi. Jai iki šiol nepavyko sutikti nė vieno panašaus į jos Lauryną.  Vida pasakoja ilgai netikėjusi tuo, kad jos Laurynas turi autizmo bruožų: „Diagnozė sūnui buvo nustatyta labai keistai.
2020-04-04

Karantinas – galimybė savo vaikus išmokyti daugelio svarbių dalykų

Taikomosios elgesio analizės konsultantė Laima Dzikevičienė jau 6 metus savo sūnų moko namuose. Ji pataria visiems tėvams pasinaudoti atokvėpiu tarp darbų bei rūpesčių ir skirti daugiau dėmesio savo vaikams, ypač jei jie turi raidos sutrikimų. Tai gera proga pamokyti juos socialinių įgūdžių ir savarankiškumo.  Vilnietės Laimos sūnui Sauliui dabar 10 metų.
2020-03-22
REKLAMA
Dokumentinio filmo „Nematomosios“ stop kadras.  Dokumentinio filmo „Nematomosios“ stop kadras.

Ar moterų autizmas Lietuvoje matomas? Bandymas atskleisti uždangą

Vilniuje kovo 7 dieną prasidėjęs Tarptautinis moterų filmų festivalis „Šeršėliafam“ kvietė į išskirtinį islandų režisierių Kristjáno Kristjánssono ir Bjarney Lúðvíksdóttir filmo „Nematomosios“ („Seeing the Unseen“) seansą. Praėjusių metų balandį pasirodžiusiame filme apie savo gyvenimą pasakoja 17 autistiškų Islandijos moterų.
2020-03-10
REKLAMA
Justė Janauskienė su sūnumi Donatu. Asmeninio archyvo nuotr.  Justė Janauskienė su sūnumi Donatu. Asmeninio archyvo nuotr.

Autistiškų vaikų tėvai: „Mamų telefono“ neužtenka, reikia realios pagalbos“

Išgirdę, kad jų vaiko raida sutrikusi, tėvai dažnai net nesuvokia, ką tai reiškia. Nepasirengę išgirsti skaudžios ir labai netikėtos žinios išsigąsta, kaltina save arba ieško kaltų. Kur tėvai, auginantys raidos sutrikimų turintį vaiką, turėtų gauti taip jiems reikalingos pagalbos, išgirsti patarimų?  Apie tai, kokios konkrečios pagalbos reikėtų, sutiko papasakoti mamos, auginančios raidos sutrikimų turinčius vaikus.
2020-02-02
REKLAMA
Psichologė Rūta Klišytė. Asmeninio archyvo nuotr.  Psichologė Rūta Klišytė. Asmeninio archyvo nuotr.

Psichologė: „Autistiškus žmones priimsime supratę, kad visi esame skirtingi“

Psichologė Rūta Klišytė įsitikinusi, kad norint priimti autistiškus žmones neužtenka tik geros širdies, noro padėti, bet reikia dar ir daug ką suprasti. Tačiau svarbiausia – netaikyti visiems lygiavos principo ir priimti kiekvieną tokį, koks jis yra.  „Mes visi turime kokių nors išskirtinių bruožų, esame savotiški. Tai mums ir trukdo gyventi, bet galbūt ir padeda. Būkime tolerantiški ir nelaikykime savęs kokiais nors išskirtiniais. Normalu, kad visi skirtingi.
2020-01-06
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų