Ekspertai kritikuoja naujosios Vyriausybės programoje paskelbtą mokesčių reformą, numatančią mokesčių apjungimą. Labiausiai ekonomistams kliūva valdžios siūlymas padidinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą daugiau kaip tūkstantį eurų per mėnesį uždirbantiems gyventojams.

Pinigų skaičiavimas (nuotr. Fotolia.com)

Pinigų skaičiavimas (nuotr. Fotolia.com)

Laisvosios rinkos instituto ekspertas Žilvinas Šilėnas tv3.lt sakė pritariantis tam, kad mokesčių sistemą reikia supaprastinti, tačiau valstiečių būdas tai padaryti jam atrodo netinkamas.

„Mes turime daug geresnį būdą, kaip supaprastinti mokesčių sistemą: tiesiog sujungti darbuotojo ir darbdavio „Sodros“ įmokas tų dalykų nekaitaliojant. Pagal jų siūlymą, atsiranda žymiai didesnis gyventojų pajamų mokestis ir žymiai mažesnė „Sodros“ įmoka. Tai turi keletą pasekmių. Pirma, padidintas GPM turės nenumatytų pasekmių žmonėms, dirbantiems pagal verslo liudijimus, nes verslo liudijimo kaina pririšta prie GPM.

Jeigu dabar GPM lygus 15 proc., o pasidarys 29 proc., tai verslo liudijimas dvigubai pabrangs, nebent jie ir čia darys kažkokią pertvarką. Tai reiškia, kad mažajam verslui, pradedantiesiems verslininkams išaugs mokesčiai. Tad jie arba iš verslo pasitrauks apskritai, arba nueis į šešėlį.

REKLAMA

Kitas dalykas, jeigu turime 29 proc. GPM, visos pajamos, gaunamos iš investicijų, akcijų, indėlių, pabrangs dvigubai. Klausimas, kas benorės investuoti Lietuvoje, jei mokesčiai investicijoms išaugtų dvigubai. Čia yra dvi numatytos pasekmės, apie kurias, manau, yra nepagalvota“, – kalbėjo Ž. Šilėnas.

Žilvinas Šilėnas  (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)

Žilvinas Šilėnas (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)

Neatseks, kas kam priklausė

Vyriausybės programos projekte numatoma supaprastinti mokesčių skaičiavimo tvarką ir nustatyti du mokesčius – gyventojų pajamų mokestį (GPM), kuris apjungtų dabartinį GPM, privalomąjį sveikatos draudimo (PSD) ir dalį socialinio draudimo mokesčių, ir pensijų draudimo mokestį (PDM).

Konkretūs naujų mokesčių tarifai programoje nenurodomi, tačiau „valstiečių“ lyderiai žiniasklaidai yra minėję, kad naujasis GPM tarifas turėtų siekti 29 proc., o PDM tarifas – 9 proc.

Ž. Šilėnas kritikuoja įmokos „Sodrai“ prijungimą prie GPM. Pasak jo, dabar žmogus, mokantis daugiau įmokų „Sodrai“, gali tikėtis ir didesnių išmokų, tačiau dabar sistemą norima apversti:

„Dabar žmonės bent teoriškai gali reikalauti didesnių pensijų, pašalpų, kai sumoka dideles įmokas, o pagal naują sistemą, kai viską praktiškai sumoki per GPM, pinigai nueina į bendrą kasą – valstybės biudžetą, ir ten jau nieko neatseksi, kas tau priklauso, o kas ne“, – kalbėjo LRI prezidentas.

Tūkstantis eurų – turtuolis?

R. Karbauskio siūlymui gaunantiems didesnį kaip 1 tūkst. eurų atlyginimą (iki mokesčių) GPM tarifą didinti dar 4 proc. pašnekovas visiškai nepritarė.

REKLAMA

„Tai yra visiškai neprotingas siūlymas. Taip būtų pripažįstama, kad žmonės, kurie Lietuvoje uždirba 1 tūkst. eurų, yra turtuoliai, kurie turėtų mokėti didesnį gyventojų pajamų mokestį. Palyginimui, JAV 33 proc. GPM siūloma mokėti gyventojams, kurie uždirba 112 tūkst. dolerių per metus. Jeigu Lietuvoje siūlytų didesnį GPM taikyti uždirbantiems daugiau kaip 100 tūkst. eurų, tada būtų galima žiūrėti ir diskutuoti, bet dabar... Visiškai tam nepritariu“, – kalbėjo Ž. Šilėnas.

Gyventojų apkrovimas mokesčiais

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis tv3.lt sakė, kad naujosios valdžios siūlomos mokestinės reformos yra ne kas kita kaip mokestinės naštos gyventojams didinimas ir tokia reforma Lietuvai šiuo metu tikrai nėra pageidautina.

„Šiemet mažėjo ir tiesioginių užsienio investicijų srautas Lietuvoje, ir emigracija padidėjo beveik 15 proc. Tokiame kontekste, kai iš Lietuvos bėga ir kapitalas, ir gyventojai, keista kalbėti apie mokestinės naštos didėjimą. Juolab, kad tūkstantis eurų yra tik šiek tiek daugiau nei minimalus atlyginimas išsivysčiusiose Europos Sąjungos šalyse. Teigti, kad normalu mokėti mažesnius mokesčius tik žemiau itin žemos kartelės uždirbantiems žmonėms, nežinau, ar yra labai gerai. Tai yra tam tikras įkalinimas labai žemų pajamų srityje. Ir tikrai tūkstantis eurų nėra tai, kas Lietuvoje leidžia jaustis normaliam viduriniosios klasės piliečiui“, – kalbėjo ekonomistas.

„Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis (nuotr. asm. archyvo)

„Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis (nuotr. asm. archyvo)

REKLAMA

N. Mačiulis nurodė, kad mokesčių sistemos supaprastinimas yra gera idėja tol, kol supaprastinimo metu nepadidėja našta gyventojams.

„Lietuvai reikia paprastesnės mokesčių sistemos, nes dabar pajamų apmokestinimas yra labai komplikuotas, ir ta našta yra labai didelė. Mokesčių sistemos supaprastinimas ir mokestinės naštos mažinimas yra prioritetas, bet jei kiltų pagundų reformuojant tą sistemą padidinti mokestinę naštą, rezultatas būtų neigiamas – tikėtina, kad matytume neigiamus kapitalo srautus, išliekančią aukštą emigraciją, didesnį mokesčių vengimą ir šešėlinę ekonomiką. Šioje srityje eksperimentuoti tikrai nereikėtų“, – kalbėjo N. Mačiulis.

Rizikingas kelias

Ekonomistas, Lietuvos verslo konfederacijos mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas nurodė, kad kol kas daryti išvadą, ar valstiečių ir socialdemokratų siūloma mokesčių reforma naudinga Lietuvai, yra anksti.

„Pasakymas, kad sujungsime mokesčius ir padidinsime GPM, neišskiriant, kaip jis bus taikomas, yra sudėtinga įvertinti. Vienas iš klausimų: kaip bus apmokestinami dividendai? Ar tai reiškia, kad vietoj 15 proc. bus apmokestinama 29 proc.? Kaip bus apmokestinamos kapitalo pajamos, kai yra parduodami verslai ir t.t.? Šiandien kol kas to pasakyti negalime. Mokesčių apjungimas ir paprastinimas kaip procesas yra sveikintinas dalykas, bet kam tie sujungti mokesčiai bus taikomi, reikia platesnio išaiškinimo ir realių projektų, kaip tai bus įgyvendinama. Tada bus galima tiksliai įvertinti, kur yra pliusai, kur minusai“, – kalbėjo specialistas.

REKLAMA

Visgi M. Dubnikovas sukritikavo R. Karbauskio siūlymą didesnį GPM taikyti daugiau kaip tūkstantį eurų uždirbantiems gyventojams.

„Ši dalis tikrai yra pavojinga, nes tūkstantis eurų iki mokesčių tikrai nėra didelis atlyginimas. Europos masteliu mes net neartėjame prie jokių vidurkių, tad didindami mokestinę naštą mes įvesime slenkstinius mokesčius: ta prasme, jei žmogus artės prie tūkstančio eurų atlyginimo, bus tam tikri barjerai kelti atlyginimą virš 1000 eurų, ir tai gali lemti atlyginimo augimo stabdymą.

Daugiau kaip tūkstantį eurų šiuo metu Lietuvoje daugiausiai uždirba jaunų specialistų šeimos, kurios ir taip suneša didžiulę dalį mokesčių. Pavyzdys: septintadalis arba apie 15 proc. didesnius atlyginimus gaunančių žmonių Lietuvoje suneša pusę gyventojų GPM. Gaunasi taip, kad tie, kurie sumoka ir taip pusę visų pajamų mokesčio, turėtų būti dar labiau spaudžiami, ir dar labiau apmokestinami“, – kalbėjo M. Dubnikovas.

Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Nors ekonomistas nurodė, kad kol kas laukiama daugiau aiškumo iš naujosios valdžios, pagal turimą informaciją jam kyla įtarimas, kad norima paskatinti žmones nebetaupyti pinigų, nebekaupti senatvei.

„Šis kelias atrodo rizikingas ir galintis išbalansuoti sistemą, kuri jau gyvuoja daugiau nei dešimtmetį“, – kalbėjo jis.

Vyriausybės programos projekte numatoma, kad GPM būtų skaičiuojamas nuo visų asmens pajamų, išskyrus senatvės ir kitas pensijas, o PDM – nuo visų pajamų, išskyrus kapitalo ir investicijų pajamas, senatvės ir kitas pensijas. Nurodoma, kad GPM ir PDM bus skaičiuojami nuo viso automatiškai perskaičiuoto darbo užmokesčio, neskirstant jo į „darbuotojo“ ir į „darbdavio“.

bevarde
2016-11-16 18:39:13
Oooooo Lietuvoje gaunantis 1000 euru jau yra bagocius
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
a.š. 2016-11-17 14:35:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Š..., šitie o ne ekonomistai!!! Nuo 1000 eurų 4% = 40 Eurų. Aš nieko prieš sumokėti papildomus 80 Eurų, jeigu jie bus teisingai leidžiami. Jei padarys visą biudžetą skaidrų, kad matytųsi ne tik pareiginiai atlyginimai, bet ir visi priedai ir premijos (kitaip išsireiškiant visas metinis atlygis) visų valstybės tarnautojų ir valstybinių įmonių ir įstaigų vadovų, pavaduotojų ir skyrių vadovų bei visokių vyr. bei vyresnių specialistų, tokiu atveju sutikčiau ir 5% progresinio mokesčio mokėti. Tik kažkodėl neįvardinama tolimesni progresinio mokesčio laiptai? Prie 5000Eurų/mėn? Prie 10'000Eurų/mėn.? Prie 20'000Eurų/mėn.? Jeigu remia progresyviai (tiksliau išsireiškiant reiktų vadinti regresyviai) tai turėtų kaip pas skandinavus bent keletas pakopų progresinių mokesčių būti!   ATSAKYTI
Gintaras 2016-11-16 18:50:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Progresyvumas turi būti laipsniškas: nuo minimalaus atlyginimo nenuskaitoma, išskyrus sodrai ir sveikatos draudimus. 1000 €/mėn gaunantis jau mokėtų pajamas kaip moka dabar, nuo 10 000 jau daugiau kratytų kišenę, nuo 20 000 dar daugiau. Ir tai būtų teisinga. Ir turi daug uždirbantis sumokėti daugiau. Bet ir senatvė sotesnė turi būti užtikrinta tokiems piliečiams. Turi būti bendras susitarimas priimtinas visiems. Jei nori ponu būti, tai už tai ir mokėk. Jei ne- kuriam socializmą. Negali būti nagai tik į save. Kiekvienas ponas yra ponu tik todėl, kad jam leidžiama juo būti. O leidimai turi kainą... Tuo ir paremta demokratinė kapitalistinė santvarka. O pas mus dabar nuo minimalaus atima pusę atlyginimo, o uždirbęs 100 000 sumoka tik 5% nuo pelno. Nei darbininkui, nei valstybei ir dzin tokiam viskas. Ši politika veda į niekur ir nėra teisinga.   ATSAKYTI
bevarde 2016-11-16 18:39:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Oooooo Lietuvoje gaunantis 1000 euru jau yra bagocius   ATSAKYTI
qqq 2016-11-16 17:46:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Europos ekspertai jau seniai liepė įvesti progresinį mokestį ir taip mažinti atskirtį,tik kad mūsiškiai į tai nekreipė dėmesio ir liepė pirkti varguoliams kruopas vietoje didesnių atlyginimų   ATSAKYTI
turtuoliai -skūpidlos 2016-11-16 17:43:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
turtuoliai susirūpino,jeigu iš 1000 atskaitys pora dešimčių eurų daugiau,tai vistiek liks kokie 900e, ir nenumirsit,o jeigu žmogus gauna tik kokius 400 ar 500 ekaip jam gyventi.Neišlepinti nauji parlamentarai ir lengvatų atsisako ,ir už viešbutį sutinka primokėti,o senieji tokie godūs,kritikuoja naujuosius populizmu,o patys tik griebė viską iš valstybės be jokios gėdos ir atlyginimus vis sau kėlė.O tie ekonomikos ekspertai tegul patyli,jų algos siekia keletą tūkstančių ir atskaityto mokesčio kišenė visai nepajus,bet kuo turtingesnis tuo skūpesnis   ATSAKYTI
H20 2016-11-16 17:41:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Valstiečiai pradeda malkas skaldyt.   ATSAKYTI

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
REKLAMA
Remigijus Šimašius (nuotr. stop kadras)
Šiais intensyvaus gyvenimo laikais esame priversti būti mobilūs: tikslą norime pasiekti kuo greičiau, o asmeniniai automobiliai, kurių šiemet „Regitroje“ užregistruota beveik 2 ...
Aplinkosaugininkai aplankė „Grigeo“ Grigiškėse
Įtarimai dėl galimos taršos į Kuršių marias pareikšti įmonei „Grigeo Klaipėda“ ir trims jos darbuotojams, vienas jų – buvęs įmonės direktorius.  „Šiai dienai pareikšti ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Siekiant į Lietuvą pritraukti didelių investicijų, siūloma atleisti nuo pelno mokesčio įmones, investavusias ne mažiau kaip 30 mln. eurų ir sukūrusias mažausiai 200 darbo ...
Gitanas Nausėda  (Fotobankas)
Lietuvos ekonomikoje pernelyg ilgai leista klostytis Laukinių Vakarų sąlygoms, sako prezidentas Gitanas Nausėda. „Atėjo metas pasakyti, kad padarėme klaidą pernelyg ilgai ...
Aplinkosaugininkai aplankė „Grigeo“ (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Į Kuršių marias „Grigeo“ nuotekos buvo pilamos visai ne per avarinį, o slaptą, būtent šiam tikslui skirtą, vamzdį. Tokias pareigūnų operacijos uostamiesčio bendrovėje detales ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Rasta vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkasta auka
DABAR RODOMA
Policija apie ieškomos mergaitės bylą: įvykis buvo, pagrobimo – ne
DABAR RODOMA
Pareiškus įtarimus prabilo „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius
DABAR RODOMA
Prabilo ir į kariuomenę pašaukta Londone gyvenanti Zofija
DABAR RODOMA
Į pasiūlymą mažinti amžių į Seimą lietuviai žiūri skeptiškai
DABAR RODOMA
Politinėje padangėje toliau verda aistros: susitiko Nausėda ir Karbauskis
DABAR RODOMA
Maisto reformos neveikia: iš ligoninių plūsta pacientų nuotraukos
DABAR RODOMA
Šimašius įvardijo sritį, kurioje Vilnius yra čempionas visoje Europoje
DABAR RODOMA
Nufilmuota, kaip pasienyje su Rusija sunaikintas pavojingas sprogmuo
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų