Jau trečia savaitė daugybė gyventojų nedirba, nes jų darbovietės uždarytos. Įmonės taip pat negauna jokių pajamų ir neaišku, kaip žmonėms mokės algas. Nepaisant to, Seime įstrigo įstatymas, numatantis subsidijas darbo užmokesčiui. Verslas tokią situaciją vertina blogai – kuo ilgiau delsiama, tuo daugiau darbo vietų tiesiog gali nebelikti.

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Antradienį Seime užstrigo Vyriausybės parengtos Užimtumo įstatymo pataisos. Jos numatė, kad iš valstybės lėšų skiriamos subsidijos dydis bus apskaičiuojamas procentais nuo darbuotojo atlyginimo.

Darbdavio pasirinkimu, ji sudarys 70 proc. atlyginimo, bet ne daugiau kaip 1,5 minimaliosios mėnesinės algos (MMA) arba 90 proc., bet ne daugiau, kaip MMA.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad pirmu atveju maksimali valstybės dotacijos dalis (70 proc.) sieks 910,5 euro, o likusi darbdavio dalis – 390,2 (30 proc.) euro. Tokiu atveju žmogaus atlyginimas neatskaičius mokesčių būtų 1300,7 euro arba apie 833 eurus į rankas.

Antru atveju valstybės dotacijos maksimali dalis (90 proc.) bus 607 eurai, o darbdavys (10 proc.) turės mokėti darbuotojui 67 eurus. Tuomet priskaičiuota alga būtų 674 eurai arba apie 475 eurai į rankas.

REKLAMA

Vis dėlto Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos sprendimu, Seimas šios tvarkos nepriėmė ir jos svarstymą nukėlė į balandžio 7 d. Nors premjeras ir skirtingi ministrai viešai žadėjo, kad subsidijų bus galima prašyti nuo balandžio 5 d.

Kada pinigai realiai pasieks įmones ir darbuotojus – iš viso neaišku. Be to, kaip informuoja ministerija, subsidija bus apskaičiuota ir pervesta tik po to, kai atlyginimą darbuotojui išmokės darbdavys.

Tačiau, kaip minėta, net ir tokia pagalbos priemonė nepatvirtinta, nes priėmimas nukeltas. Portalui tv3.lt atsiųstame komentare LVŽS frakcija paaiškino taip padariusi, kad „Vyriausybė turėtų laiko atlikti skaičiavimus ir įvertinti Seimo narių registruotus pasiūlymus, kuriems, nukrypstant nuo Vyriausybės pasiūlymų, pritarta komitetuose.“

„Suprasdami pagalbos verslui ir jame dirbantiems žmonėms poreikį turime veiksmus derinti su Vyriausybe, kuri yra atsakinga už tokio pobūdžio pagalbos priemonių paketą“, – paaiškino LVŽS frakcija.

Jau gali būti ir vėlu

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus įsitikinęs, kad valstybei dabar reikia skolintis pinigus ir juos įlieti į verslą.

„Dabar yra laikas veikti. Čia kaip su virusu – dėl jo turime investuoti investuoti į žmonių sveikatą, o čia turime investuoti į įmonių sveikatą. Jeigu dabar pradėsime aiškintis, kuris serga daugiau, kuris mažiau, lauksim, svarstysim, tai liga įsisenės. Tiesiog reikia greitai tą daryti. Kad nepriėmė įstatymų, yra blogai“, – situaciją komentavo V. Sutkus.

REKLAMA

Valdas Sutkus, Lietuvos ekonomikos konferencija 2019 (A.Strumila/Fotodiena.lt)

Valdas Sutkus, Lietuvos ekonomikos konferencija 2019 (A.Strumila/Fotodiena.lt)

Jo teigimu, procesai yra arba kontroliuojami, arba vyksta stichiškai. Dabar Lietuvos ekonomikoje procesai vyksta stichiškai, net ekonomikos ministro nėra, kuris valdytų šią sritį.

„Seime įregistruotos įstatymo pataisos, kurios kalba apie tai, kad bus jungiamos Energetikos ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos. Be to, dalis funkcijų atimama iš Aplinkos ministerijos. Tam priešinasi Aplinkos ministerija.

Vadinasi, bus išdalinti atleidimo lapeliai jungiamų ministerijų darbuotojams. Žodžiu, ten tvyro sumaištis, o mums reikia, kad viskas vyktų greitai“, – apgailestavo konfederacijos vadovas.

Jo teigimu, jeigu pirmas Vyriausybės žingsnis numatant paramos paketą buvo geras ir savalaikis, tai dabar procesas pradeda strigti. 

„Aišku, klasikinis pasakymas, kad „velnias slypi detalėse“, bet kai nėra štabo, nėra žmonių, kurie tuo užsiimtų, tada tų detalių niekas ir netvarko. Įsivaizduokime, jeigu dabar Lietuvoje nebūtų sveikatos apsaugos ministro, o jo pareigas laikinai eitų, pvz., aplinkos ministras.

Tik tiek, kad žmonės yra labai matomi, jie karščiuoja, jie guldomi į ligonines, juos galima parodyti per televizorių, tas matosi. Įmonės, kaip juridiniai asmenys, kenčia tyliai ir miršta palaipsniui. Gali būti jau ir vėlu kažką daryti. Reikia teikti paraiškas ir neaišku, kaip tai daryti“, – nuogąstavo V. Sutkus.

Jo nuomone, valstybės subsidijas reikėtų skirti visiems, per daug nesiaiškinti, kas kaip nukentėjęs, kas daugiau, kas mažiau. 

REKLAMA

„Reiktų duoti daugmaž visiems, kaip daroma ir Vakarų valstybėse. Pas mus bandoma labai eiti į detales, aiškintis, dėl to priemonės vėluoja.

Geras žingsnis tas, kad buvo nuspręsta atsisakyti to specialaus įmonių sąrašo. Jo atsisakyta, bet Užimtumo įstatymas Seime nepakeistas. Jeigu būtų tą padarę, būtų galima veikti. Dabar lauksime“, – komentavo pašnekovas.

Reikia greitų sprendimų

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis abejojo, ar delsiant priimti įstatymus Seime suprantama, kokia situacija versle ir kokias problemas jis sprendžia.

„Tai akivaizdu. Jeigu supratimas būtų, tai turbūt posėdžiautų ir naktimis. Vienas iš esminių dalykų, ką šiandien tikrai turime išsaugoti – tai konkurencingą verslą ir žmones, kurie jame dirba. Būtent jų gebėjimais Lietuva atsistatinės po krizės arba praėjus sunkmečiui. Kol kas to supratimo matau, deja, mažai“, – kalbėjo konfederacijos vadovas.

Jis sakė kalbėjęsis su žmonėmis, turinčiais įmonių Vokietijoje ir Norvegijoje. Lietuvoje, palyginti su šiomis šalimis, valstybės pagalba verslui „švelniai tariant, yra kitokia“. Ten daug darbuotojų atlyginimai labiau padengiami siekiant palaikyti jų pajamas.

„Tarkime, Norvegijoje po dviejų dienų, jeigu įmonė susiduria su sunkumais arba juo labiau, kaip mūsų atveju, iš viso uždraudžiama jų veikla, tai po 2 dienų įsijungia valstybės pagalbos mechanizmas ir žmonėms mokama 70 proc. jų gautų pajamų. Vokietijos atveju kompensavimo mechanizmas leidžia žmonėms gauti 60 proc. pajamų arba buvusio atlyginimo, jeigu turi vaikų – 67 proc.“ – komentavo R. Dargis.

REKLAMA

Anot jo, tai yra labai greitai veikiantis mechanizmas, kuris įjungiamas, kad įmonė galėtų susitvarkyti savo sąnaudas, išlaidas, vykdyti mokėjimus – bankinius, įvairių paslaugų, infrastruktūrinius. Taip našta verslui palengvinama:

„Manyčiau, turime galvoti apie adekvatų mechanizmą. Apie tai pats kalbėjausi su socialinių reikalų ir darbo ministru. Siūliau, kad šiandien tiems žmonėms, kurie dėl sunkmečio šiandien praradę darbą, kitaip tariant, jie tebėra darbe, bet negali dirbti dėl implikuotų sąlygų, tai jiems, mano galva, be išimties reikėtų mokėti iki 700 eurų išmokas. Aišku, jeigu atlyginimas buvo mažesnis, tarkime, 650 eurų, išmoka jo neturėtų viršyti.“

Anot R. Dargio, tokia parama reikalinga pačios Vyriausybės paskelbtu karantino laikotarpiu. Priverstinės prastovos ir dabar siūloma dotacijų tvarka nėra tinkama, nes daugeliui darbuotojų esą labiau apsimokės gauti nedarbo draudimo išmoką, o juos praradus sumažės įmonių konkurencingumas.

„Vyks žmonių vaikščiojimai ir įmonės ilgiau atsistatinės ir valstybė tą pajaus per pajamų į valstybės biudžetą skirtumą. Mano požiūriu, čia reikia veikti greitai, efektyviai, palaikyti stabiliai veikusias įmones sunkmečiu ir, aš manau, jos po to atsigaus ir valstybė nuo to išlos“, – apibendrino konfederacijos vadovas.

Ramute
2020-04-04 14:33:06
O kodel is seimo nieko neatleidzia
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kęstutis 2020-04-08 15:47:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jie ne susitarė kiek pavogti, kiek milijonų atsegti Austėjai Lanzberg. Kiek pasidalinti tarpusavyje. Mes jiems lygu šiukšlių duobė....    ATSAKYTI
Algis 2020-04-08 14:54:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neatrodo kad Seimas iš viso dirba.Nesuprantama už ką jie gauna atliginimus   ATSAKYTI
Jonė 2020-04-08 09:34:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegu seime leidžia pailsėti Sysui,Kirkilui ,Anušauskui
konservatoriųsenukams Razmai
visiems kurie po60 ju gi protas sulėtėjes,pilni seifai pinigų,po2jus namus turi,manau,kad jie ju pažiūros komunistinės...   ATSAKYTI
Tiesiog 2020-04-08 00:29:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ziauru skaityt kai zmones sedi siltai ir neuzjaucia paprastu zmoniu kuriems reikia islaikyti seimas   ATSAKYTI
Lietuvis 2020-04-07 18:43:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Čia tik pinigai, materialiniai dalykai,kurie visai nesvarbus yra svarbesnių problemų...   ATSAKYTI
Vasia 2020-04-07 16:47:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nafik mum tokia šudmaliu gvardija , kuri tik žada ir loja vieni ant kitų kaip šunys , bet brangus tautiečiai labai nesišiauškite - nebent nori patirti savo pasturgaliais kam Lietuvoje reikalinga armija ir milicija . Kad rupužės spekulentus gaudytų ir korumpuotus valdininkus , jie po parkus šliaužioja ir atpigusia salerka degina trndami subines mašinose !   ATSAKYTI
Saulė 2020-04-07 07:06:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Seimas tik masto,o darbdaviai jau atleidinėja darbuotojus iš darbo. Tai gal mastykite greičiau. Ar jums visvien,jūs tai turite iško gyventi?......   ATSAKYTI
Jo 2020-04-07 07:10:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kad mastyt,reik smegenų turėt,o čia priešrinkiminis kiaulių šou  
Na 2020-04-07 07:12:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kad mąstyt,reik smegenų turėt,o čia kiaulių šou  
Uzjausiu 2020-04-06 18:54:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kodėl žmonės negali gauti pinigų taigi gauni iš darbo pažins į pašalpa o po tos krizės tegul pasimokė būna nurodyta kad darbovietė įsipareigoja suteikti darbo po šių vėliavų o jei ne tegul baudžia vėliau darbdavius    ATSAKYTI
Vidas 2020-04-05 17:02:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
10% nuo 607€ pagal straipsnio autoriu 67€. Ar tikrai? Man atrodo 60.70€ o gal matematika kitokia pasidarė? Neklaidinkit žmoniu   ATSAKYTI
Pranas 2020-04-05 13:39:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kur tie 5 milijardai zadeti?? Pinigu yra kaip ir nera? Kaa cia daros po veln**   ATSAKYTI
Andrejus 2020-04-05 10:45:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Išmokėtu per mokesčiu deklaravimo sistema, tiesiai darbuotojams pinigus, o ne per darbdavius ir nekiltu problemu. Darbdavys tikrai stengsis padengt skolas, o darbuotojai gaus algas, kaip visad paskutiniai.   ATSAKYTI
Bėkim 2020-04-05 00:11:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na dėl savo pinigų jie tikrai galvos nesuks, dar išsimokės premijas jog dirbo ekstrimaliose salygose +viršvalandžiai darbas iš namų. Gal tuos pinigus kuriuos surinko tauta medikams nupirkim dar automatų 141 seimui, lai jie ten pasidžiaugia. Gal po to visi atsipūsim ir ištarsim kokia nuostabi ta mūsų Lietuva, be ilgamečių nepakeičiamu parazitų.    ATSAKYTI
Saulius 2020-04-04 19:43:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam jiems,seimo nariams stengtis kazka pakeisti zmonem i gera,jie zino kad bus krize,nes ant to jie eina.Prisikraus kisenes,ir lauks krizes pabaigos savo vilose,o i valdzia isrinks kitus,kurie tos nukritusios Lietuvos jau pakelti nebegales.   ATSAKYTI
Ramute 2020-04-04 14:33:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodel is seimo nieko neatleidzia   ATSAKYTI
Ryta 2020-04-04 00:34:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tipo nežino kaip išspręsti šią problemą, 30m lt nerūpėjo ką daro gero valstybės dėl savo žmonių taip suskaiciuos, ta išmoka kad niekam neužteks pragyvenimui rinkimai artėja turi ir grobštai likti lt gali ne nepasakoti norvegai va taip dėl žmonių, vokieciai va taip daro, o Lietuva va taip daro. Kas buvo prieš 30m prasidės iš naujo milijonierių jau lt daugau nei Latvija ir Estija kartu sudėjus. Lobs tie kurie lobo 30m ir gims nauji milijonieriai, o po šito koros viruso yr jis ar ne dar labiau lobsta.šitas skandalas 1 prie 1 garlevos skandalai. 2020 kraho metai lt. Bet netikėjau kad ir gyvenantiems usieny sugebėjo pakenkti.    ATSAKYTI
Vija 2020-04-03 20:35:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kodel sodra nemoka gryzusiems is uzsienio.Dirbom,mokescius mokejom,dirbom del pensijos,nes rajone darbo negausi.Gryzom,ir va.Mpkesciu cia nemokejai,Lietuvoje negyvenai.Dar plius koronavirusas.Sedek,kol paskutine apeika isleisi.Kas toliau?Kaip gyventi?Ocia sprendziate problemas.   ATSAKYTI
Ryta, 2020-04-04 00:38:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Negi išdūrė, per agentūras dirbo tipo stažas lt eina. Na usigime vagei ir sukciai to lt instancijos sedi.   
Andrius 2020-04-06 20:27:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kur mokejai mokescius ten ir prasyk pasalpos.  
Benius 2020-04-03 20:14:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Moketi reiketu minimuma nes daugelis gyvena dirbdami is tokio atlyginomo o patentininkam nemokeciau nieko paziurekit statybininkai klesti o ka valstybe gauna is ju spyga cia imu privaciu namu statybos versla   ATSAKYTI
Aa 2020-04-03 15:15:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sotus - alkano nesupras    ATSAKYTI
Pilietis 2020-04-03 13:31:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek dar ruosetes kenteti tuos valdziavagius??? Visos europos valstybes supsidijas gauna tik ne mes. Gal jau laikas butu visiems lietuviam susivieniti??? Ar ir toliau lauksite kol kelnes paskutines numaus???    ATSAKYTI
HAA 2020-04-03 13:39:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Trolini raudonskruosti.  
Ryta, 2020-04-04 00:51:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kas vienysis jai yvyko tai pencinkai invalidai lt vienysis jug gaujų gaujos sedi rūmuose monopoly ministerijų jau daugiau nei kaimų lt. Kas vienysis, koky tik skandalą sukėlė lt. Pabaugino ir dreba visi, klauso pliurpalu per lt, tv. Per nupirkta zinesklaida, niekur ne jotube nepaklausys ką kiti europo pasakoja, mokslinkai daktarai. Šikt ant tu skandalų, nupirktos tv zinesklaidos. Yra ir teisingų žinių jutube. O ne savaite žiūrėt y verygos kalba kuri y rašyta prieš 3 sav. Tokius sraipsnius ykele speceliai kad zmonys susipriedintu ir susipjautų  
Morta 2020-04-03 11:07:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip, Lietuvos piliečiai neaišku kada ir sulauks tų pinigėlių. O valdžiažmogiams nereikia laukti, kada nori ,ir kiek nori pasiima.Kaip tik piliečiams reikia pinigus mokėti, pas juos triukšmas siaubingas. Šlykštus valdžiažmogiai.   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Saugumo priemonės Vilniaus oro uoste (nuotr. organizatorių)
Karantino metu Lietuvos oro uostuose buvo nutraukti visi reguliarūs skrydžiai. Oro uostuose leidosi ir kilo tik krovininiai lėktuvai ir keli keleivinių, kurie ...
Lėktuvai (nuotr. Fotodiena.lt)
Kipro valdžia patvirtino veiksmų planą dėl Larnakos ir Pafoso oro uostų atidarymo, rašo KNEWS portalas. Kipro transporto, ryšių ir viešųjų darbų ministras Yannis Karusos ...
Jau ilgą laiką netyla ginčai dėl pesticidų ir trąšų naudojimo žemės ūkyje. Juos spręsti ėmėsi Europos Komisija (EK), kuri siūlo sumažinti 50 proc. pesticidų ir 20 proc. trąšų ...
(nuotr. Andrius Ufartas/Fotobankas)
Daugybė keliautojų netolimoms kelionėms ieško pigesnių galimybių, pavyzdžiui vyksta autobusu ir perka bilietus akcijų metu. Tačiau dėl kilusios koronaviruso pandemijos ir ...
(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Karantino metu itin išaugo prekių pristatymo į namus poreikis, padidėjo ir šioje srityje dirbančių žmonių krūvis. Visgi elektroninės parduotuvės „Barbora“ darbuotojai ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų