Liko mažiau nei mėnuo apsispręsti, kaip pensiją kaupsime ateityje. Daugelio žmonių sprendimą lems ir tai, kad pensijų fonde sukauptas turtas yra paveldimas. Vis dėlto ne visiems žinoma, kad tokiu atveju mokamas paveldėjimo mokestis. Portalas tv3.lt pasidomėjo, kokio dydžio jis yra, kam jį reikia mokėti, o kas nuo jo atleidžiamas.

(nuotr. fotobankas.lt/Šarūnas Mažeika)

(nuotr. fotobankas.lt/Šarūnas Mažeika)

Pagal įstatymą, iki birželio 30 d. gyventojai turi nuspręsti, kaip kaups pensiją likusią darbinę karjerą. Kadangi minėta diena yra sekmadienis, apsispręsti bus galima ir liepos 1 d., pirmadienį, informavo „Sodra“.

Pasirinkimų alternatyvos

Jeigu žmogus nieko nedarys, jis automatiškai bus priskirtas vienai iš kaupimo bendrovių ir iki pat pensijos 3 proc. jo algos bus atskaičiuojama įmokoms į pensijų fondą.

Pvz., 1 tūkst. eurų ant popieriaus uždirbantis gyventojas į rankas gaus ne 651 eurą, o 621 eurą. Iš valstybės biudžeto bus mokama 1,5 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio dydžio įmoka, kuri dabar yra 16,4 euro per mėnesį.

Nutarę pensijos nekaupti turi dvi galimybes: 1) kaupimą nutraukti; 2) kaupimą sustabdyti. Pirmu atveju fonde sukauptas turtas pervedamas „Sodrai“, o gyventojui atstatoma teisė į viso dydžio senatvės pensiją, kuri kaupusiems iki šių metų bus mažesnė. Kaupimą sustabdžius, sukauptas turtas lieka pensijų fonde.

REKLAMA

Jeigu gyventojas miršta nesulaukęs pensinio amžiaus, pensijų fonde jo sukauptas turtas yra paveldimas. Taip pat paveldimos yra vienkartinės ir periodinės išmokos, kurios skiriamos tuo atveju, jeigu sukaupiama atitinkamai iki 3 tūkst. ir 3–10 tūkst. eurų.

Sukaupus nuo 10–60 tūkst. eurų vertės turto, už juos bus privalu įsigyti anuitetą. Jis nepaveldimas, net jeigu iki mirties nespėjama išmokėti visos sukauptos sumos. 60 tūkst. eurų viršijančio turto suma išmokama vienkartine išmoka – ji yra paveldima.

Paveldėjimo mokestis

Nuo 2003 m. pradžios Lietuvoje galioja paveldimo turto mokesčio įstatymas. Pagal jį apmokestinamas ir pensijų fonde sukauptas turtas, kurį paveldi paveldėtojai.

Kaip aiškino Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė, paveldimo turto mokestis nuo pinigais įvertinto pensijų fonduose sukaupto turto yra apskaičiuojamas nuo jo apmokestinamosios vertės.

Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)

Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)

Paveldimo turto apmokestinamoji vertė sudaro 70 proc. visos paveldimo turto vertės (30 proc. vertė nėra apmokestinama).

REKLAMA

Be to, paveldimo turto apmokestinamajai vertei dar yra taikoma įstatyme nustatyta lengvata, todėl viso paveldimo turto apmokestinamoji vertė (70 proc. vertė) dar yra sumažinama 3 tūkst. eurų. Taip apskaičiuotai paveldimo turto apmokestinamajai vertei yra taikomas atitinkamas paveldimo turto mokesčio tarifas.

„Paveldimo turto mokesčiu neapmokestinamas vienam sutuoktiniui mirus pergyvenusio sutuoktinio, taip pat vaikų, įvaikių, tėvų, įtėvių, globėjų, rūpintojų, senelių, vaikaičių, brolių ir seserų paveldimas turtas. Be to, neapmokestinamas paveldimas turtas, kurio apmokestinamoji vertė (70 proc. viso paveldimo turto vertės) neviršija 3 tūkst. eurų, t. y. turtas, kurio visa vertė ne didesnė kaip 4286 eurų“, – komentavo R. Virvilienė.

Paprastai tariant, jei iki išėjimo į pensiją gyventojas nebeturės artimų giminaičių, tai jam mirus, kitiems paveldėtojams, pvz., sūnėnui ar dukterėčiai, lengvata nebus taikoma ir jie privalės sumokėti mokestį. Jeigu mirusiojo testamente paveldėtojais bus įvardijami ne artimi giminaičiai, už paveldimą turtą taip pat reikės mokėti mokestį.

Mokesčio tarifai

Kaip paaiškino VMI atstovė, taikytiną mokesčio tarifą lemia iš to paties turto palikėjo paveldimo viso turto apmokestinamoji vertė (70 proc. viso paveldimo turto vertės).

Jeigu paveldimo turto apmokestinamoji vertė yra ne didesnė kaip 150 tūkst. eurų, tai taikomas 5 proc. paveldimo turto mokesčio tarifas, o jei didesnė kaip 150 tūkst. eurų, tai – 10 proc.

Pavasaris mieste Vygintas Skaraitis/Fotobankas

Pavasaris mieste Vygintas Skaraitis/Fotobankas

Pvz., gyventojas paveldi 180 tūkst. eurų vertės turtą. Apmokestinamoji vertė (70 proc. turto vertės) – 126 tūkst. eurų, iš kurios, taikant mokesčio lengvatą, atimama 3 tūkst. eurų suma.

REKLAMA

Apmokestinama 123 tūkst. eurų vertės dalis. Kadangi paveldimo turto apmokestinamoji vertė (126 tūkst. eurų) yra ne didesnė kaip 150 tūkst. eurų, taikomas 5 proc. paveldimo turto mokesčio tarifas. Apskaičiuotas paveldimo turto mokestis yra 6150 eurų (123000x5:100).

„Mokesčio sumokėjimo terminas Paveldimo turto mokesčio įstatyme nėra nustatytas, tačiau jį būtina sumokėti iki notarui išduodant paveldėjimo teisės liudijimą.

Išimtis (paveldėjimo teisės liudijimas išduodamas nepaisant to, kad mokestis nėra sumokėtas) taikoma tada, kai savivaldybės (į kurios biudžetą mokestis įskaitomas) tarybos sprendimu turtą paveldėjęs įpėdinis yra atleistas nuo mokesčio sumokėjimo arba mokesčio sumokėjimo terminas jam yra atidėtas“, – informavo R. Virvilienė.

Anot jos, kol nesumokėtas paveldėjimo turto mokestis, neišduodamas paveldėjimo teisės liudijimas. Užtikrinti mokesčio sumokėjimą įstatyme pavesta paveldėjimo bylas tvarkantiems notarams, kurių atžvilgiu, nepareikalavus sumokėti mokesčio iki paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo, Civiliniame kodekse nustatytu pagrindu gali būti taikoma atsakomybė.

VMI duomenimis, viso paveldimo turto mokesčio 2017 m. buvo sumokėta beveik 1,7 mln. eurų, 2018 metais – 1,8 mln. eurų.

Kaip paveldimas turtas

Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacija (LIPFA) informavo, kad pagal šiuo metu galiojančią tvarką, pensijų kaupimas baigiasi, kai dalyviui sukanka senatvės pensijos amžius ir pagal pensijos išmokos sutartį jam išmokama visa pensijų išmoka, arba kai dalyvis miršta.

REKLAMA

Jeigu pensijų fonde kaupiančių asmenų paveldėtojai nėra kreipęsi į bendrovę ir informavę apie kaupiančiojo mirtį ir pateikę prašymo dėl sukauptų lėšų išmokėjimo, mirusiam dalyviui priklausantys fondo vienetai toliau būna laikomi pensijų sąskaitoje ir lėšos yra investuojamos.

Po dalyvio mirties jam priklausanti pensijų turto dalis, išreikšta pensijų fondo vienetais, paveldima Civilinio kodekso nustatyta tvarka.

Pensijų kaupimo bendrovė, gavusi paveldėjimo faktą patvirtinančius dokumentus, ne vėliau kaip kitą darbo dieną dalyvio pensijų sąskaitoje įrašytus pensijų fondo vienetus konvertuoja į pinigus tos dienos pensijų fondo vienetų verte ir ne vėliau kaip per 7 darbo dienas juos išmoka įpėdiniams.

„Pensijų kaupimo bendrovė pensijų turtą valdo turto patikėjimo teisės pagrindais, todėl kaupiančiajam mirus, net jei žmogus neturi giminaičių ar artimųjų, jo sukauptas turtas jokiais atvejais negali būti perduodamas, nukreipiamas ar perleidžiamas jį valdančiai valdymo įmonei“, – tikinama LIPFA komentare.

Asociacija pripažino, kad pasitaiko tokių atvejų, kai įpėdiniai į pensijų fondų valdymo bendroves kreipiasi ne iš karto, esą būna, kad net po metų ar kelerių:

REKLAMA

„Mirusių dalyvių pensijų turtas, kol jis nėra paveldėtas, perkeliamas į Turto išsaugojimo fondą penktą darbo dieną po informacijos apie dalyvių mirtį gavimo pensijų kaupimo bendrovėje dienos. Kai pensijų kaupimas baigiasi dėl dalyvio mirties, mirusio dalyvio pensijų turtas perkeliamas į turto išsaugojimo pensijų fondą nedarant jokių atskaitymų iš pensijų turto.“

Sužinojusi apie pensijų išmokų gavėjo mirtį, „Sodra“ su pensijų kaupimo bendrovėmis suderinta informacijos pateikimo tvarka ne vėliau kaip per 30 dienų nuo informacijos apie pensijų išmokų gavėjo mirtį gavimo apie tai praneša pensijų kaupimo bendrovei.

Sofija
2019-06-11 06:54:16
Aš sustabdžiau kaupimą sausio mėn.ir nuėjau pasitikrinti birželio mėn.kiek turiu pinigų.Mano nuostabai per 6 mėn. buvo nuskaičiuota 144 eurai.Paklausus kur šie pinigai gavau atsakymą, kad pasiėmė investiciniai fondai ir kaupimo bendrovė negali nieko komentuoti ,nes ne jie paėmė.Pasikalbėjus su darbuotoja supratau ,jog yra tokia galimybė, kad po 10 m. gali saskaitoje likti tik centai.Ačiū mūsų vyriausybei, gudresnės apgaulės nė nesugalvosi.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Marceliute 2019-06-13 21:17:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vieni vagys,nezino is ko dar vogt,tai is pensiju...ubagai
   ATSAKYTI
Jonas 2019-06-11 15:02:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vagis parazitai kada jus baiksit zmonis apgaudinieti valstybinis rekets nekam neidomei kur prezidedentes metine kalba visi melagei sukciai teisingumo visai niera ar cia apsimok gyventi supuvusioi valstybei   ATSAKYTI
Izno 2019-06-11 14:42:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Turiu snargli. Niekam nereikia susimoket?   ATSAKYTI
vvvv 2019-06-11 12:01:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nu sitoj "ubagų" saly uz ka tik nereikia moket...   ATSAKYTI
As 2019-06-11 11:43:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ei,senstantieji,kiskim santaupas i stiklainius ir uzkaskime .Po kiek laiko nebijantys zemes darbu_surade nors apsidziaugs,bet neliks sitiems sitiems kraujasiurbiams.
.Jau geriau moketi berniukams,tai nors stoga turesim,o is valdzios tai tik lauk naujo iteisinto reketo.Yra kas mirsta nep.... ,o mes mirsim
neatgave prakaitu uzdirbtu savo pinigu...   ATSAKYTI
xxL 2019-06-11 10:36:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gera afera su pensiju fondu projektu ir dar geresne afera pensiju fondu projekto uzdarymas. 65 tukst ismoka is karto, bet mazesnes sumos ne tik kad neismoka, bet pensiju fondas po 1 proc. nuo sukaupyos sumos kasmet nuskaiciuos ir dar turi uz tai per prievarta susimokėti 10 proc perkant anuiteta! Isivaizduojate, kad banke pasibaigus 15000 euru indeliui jums ne tik pinigu neismoka, bet ir liepia sumoketi 10% anuiteta, taiko metini mokesti ir indeli grazina sumelemis po 30 euru kas menesi...    ATSAKYTI
Nijolė 2019-06-11 09:55:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kaip neskaičiuoju,vis tiek nuo mano asmeninių pinigų sukauptų,kažkas pasipelnys,numirsiu anksčiau,sumokės paveldimumo mokestį,jis aišku bus didelis,nes daug sukaupiau,pati gausiu išmokas sulaukusi pensijinio amžiaus,įsigysiu anuitetą, vis tiek teks pridėti iš nuosavų pinigų,kadangi mano atlyginimas buvo geras,o valstybė rėmė 1,5 proc. vid. atlyginimo..Vienu žodžio,viskas taip sumąstyta,kad pasiimsiu mažiau pinigų,negu sukaupiau,o kur dar nuvertėjimas....vat visa ir matematika,pasiskaičiuoti visi mokam   ATSAKYTI
2019-06-12 02:14:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visą laiką tą ir sakau.   
2019-06-11 09:11:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jie savęs nenuskriaus   ATSAKYTI
d.sl. 2019-06-11 09:10:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na kazin, ar atsiras nors vienas durnius, kuris pasirinks kaupima?   ATSAKYTI
Jo 2019-06-11 08:35:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mausto zmonis kaip gali valdzezmogei na o žmonės nebukit naivus nekaupkit nes busit apgauti ce nepirmas kartas ir nepaskutinis !!!!!!?   ATSAKYTI
Sofija 2019-06-11 06:54:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aš sustabdžiau kaupimą sausio mėn.ir nuėjau pasitikrinti birželio mėn.kiek turiu pinigų.Mano nuostabai per 6 mėn. buvo nuskaičiuota 144 eurai.Paklausus kur šie pinigai gavau atsakymą, kad pasiėmė investiciniai fondai ir kaupimo bendrovė negali nieko komentuoti ,nes ne jie paėmė.Pasikalbėjus su darbuotoja supratau ,jog yra tokia galimybė, kad po 10 m. gali saskaitoje likti tik centai.Ačiū mūsų vyriausybei, gudresnės apgaulės nė nesugalvosi.   ATSAKYTI
inga 2019-06-11 09:32:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o tai už kieno gi pinigėlius statoma privati mokykla Kalnėnuose...
  
Staselis 2019-06-11 18:02:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tas pats ir mano atžvilgiu SEB fonduose. Skirtumas ne mano naudai....160eur. Gaunasi jeigu sustabdai ir nebemoki tai minusas, jeigu moki tai tavo pinigai padengia nuostolius ir mokęsčius. Man atsakė, kad buvo nuostoliai. Bet viskas vėl bus gerai.....tuoj usa su kinais užsuks prekybos karą...tai visi fondai bankrutuos:(.  
Gintaras 2019-06-11 05:20:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip tai negali būti sukauptas turtas pervedamas jį valdančiai įmonei, jeigu yra tokia taisyklė: kai žmogus miršta gavęs nors vieno mėnesio pensijos išmokėjimą, tai likusi suma tampa nepaveldima ir lieka tam pensijos fondui?! Turi mirti pensijos nesulaukęs ir tik tada ji būna peveldima... Prieštaraujate patys sau.    ATSAKYTI
nutraukusi draudimą 2019-06-11 08:08:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
pagal naująją tvarką sulaukus pensinio amžiaus pensijų fondai turės pinigus pervesti Sodrai, kuri vienintelė pardavinės pensijų anuitetus. Ji ir taps paveldėtoja neišmokėtų pinigų po mirties.   

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
Bendrovės iliustracija projektiniuose pasiūlymuose
Vilniaus Pilaitės mikrorajone planuojama statyti naujus laidojimo namus, kurių numatoma vieta – individualių namų kvartalas. Dėl tokio sprendimo gyventojai piktinasi ir mano, ...
Asociatyvi
Kitais metais šiukšlių išvežimo kainos kauniečiams augs 16 proc., ketvirtadienį pranešė Kauno miesto savivaldybė. Pasak savivaldybės pranešimo, tikimasi, jog visoje Lietuvoje ...
Tadas Povilauskas
Švenčių laikotarpiu gyventojai dažnai išleidžia daugiau pinigų nei iš anksto planuoja, o po Naujųjų daug kam pinigų tiesiog pritrūksta. Lietuvos banko duomenimis, gyventojų ...
G. Nausėdos namas (Fotodiena/Arnas Strumila) (nuotr. Fotodiena.lt)
Ketvirtadienį Seimas priėmė Nekilnojamojo turto (NT) mokesčio įstatymo pataisos. Jomis mažinama riba, kada šį mokestį reikėtų mokėti. Tai reiškia, kad mokestį mokės daugiau ...
Pensijos kaupimas (nuotr. 123rf.com)
Seimas ketvirtadienį galutinai palaimino prezidento Gitano Nausėdos pasiūlymams dėl bazinių pensijų didinimo. Įstatymo pataisos užtikrintų, kad kitąmet bazinė pensija per ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Strazdauskaitės artimųjų advokatas: dėmesys tėvams neduoda užmiršti tų kančių
DABAR RODOMA
Sužalotos mergytės iš Vilkaviškio 19-metė motina tepasakė vieną žodį
DABAR RODOMA
Kainų ekspertai: prekybininkai naudojasi paskutine proga daugiau užsidirbti
DABAR RODOMA
Už nealkoholinę Čepkelių netrauktinę – bauda
DABAR RODOMA
Pritrūko lėšų: valdžia mažina pažadus dėl vaiko pinigų
DABAR RODOMA
Lietuviai šventėms išsiruošė į pajūrį: tokio bumo kaip šiemet – dar nematę
DABAR RODOMA
Mockus „MG Baltic“ bylos apklausoje: negirdėjau nė vieno prašymo
DABAR RODOMA
„Dienos komentare“ – Skirmantas Malinauskas
DABAR RODOMA
Jaudinantis dukros ir tėvo susitikimas: ištars lemtingus žodžius
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų