Tamsioji Dakaro pusė – per plauką nuo tragedijos buvo ir Vanagas

Pradėdamas keturiasdešimt pirmą maratoną savo istorijoje, Dakaro ralis gali pasigirti nesulyginama patirtimi: nuo teroristų atakų, minų laukų, netgi įkūrėjo žūties iki plėtros per žemynus, gražių pergalių ir neblėstančio populiarumo.

Dakaro ralis (nuotr. Ryčio Šeškaičio)

Sudėtingiausių ir pavojingiausių pasaulyje varžybų titulą Dakaras pelnė ne veltui – iki šios dienos jo veikimas pareikalavo septynių dešimčių aukų, bei gerokai daugiau sužeistųjų. Kas tie žmonės?

Ralis pasiglemžė organizatorių

Per visą ralio istoriją nuo 1979 metų iš viso žuvo 70 žmonių: 28 dalyviai iš kurių 19 važiavo motociklais, 6 automobiliais, vienas sunkvežimiu, o du žuvo dėl vietinių neramumų. Likusios 42 aukos, kurių tarpe yra pats varžybų pradininkas Thierry Sabine, žuvo renginio aplinkoje: 14 žurnalistų ir organizatorių komandos narių, 23 žiūrovai ir 4 vaikai.

Ralis buvo pasmerktas Vatikano už savo atšiaurų požiūrį į vietinių aukas, o galutinis žūčių skaičius iš tiesų nėra žinomas, dėka praeitame amžiuje vyravusio organizatorių problemos ignoravimo.

Dakaro ralio akimirka (nuotr. SCANPIX)

 

Paskutinis žmogus, žuvęs su raliu susijusiomis aplinkybėmis, nėra tiksliai žinomas – tai argentinietis, pakliuvęs į avariją su Prancūzijos sportininko Lionel Baud techninio aptarnavimo sunkvežimiu.

Paradoksalu, bet Baud automobilis buvo grąžinamas į Buenos Aires uostą nepasiekus finišo, nes sportininkas apsisprendė palikti varžybas po to, kai mirtinai kliudė 65 metų Bolivijos gyventoją Maximo Riso. Abu šie įvykiai nutiko 2016–aisiais, tad paskutinius du metus maratonas aukų išvengė.

REKLAMA

Sportas karo zonoje

Galimai kraupiausi incidentai įvyko 1991–aisiais ir 1996–asiais metais: Charles Cabannes tapo dešimtąja maratono auka, kai kartu su šturmanu pakliuvo į susišaudymą tarp Malio kariuomenės ir Touarego sukilėlių.

Charles žuvo vietoje, o jo šturmanas Joel Guyomarc’h buvo sunkiai sužeistas. Po penkių metų kitas prancūzas Laurent Gueguen žuvo nukrypęs 400 metrų į šoną nuo pažymėto kelio ir pakliuvęs į seną Maroko armijos paliktą minų lauką.

Dakaro ralio akimirka (nuotr. Organizatorių)

Du su juo keliavę šturmanai buvo sužeisti, tačiau išgyveno. Šie incidentai tikrai patvirtina maratono organizatorių priimtus sprendimus trauktis iš Afrikos žemyno. Įvykiai gana seni, tačiau pagrobimų ir kitokių problemų su nusikalstamomis regiono grupuotėmis būta daug.

Kruvinos organizatorių klaidos

Nors nemaža dalis žūčių susijusios su sportinėmis nesėkmėmis, ypač motociklininkų tarpe, istorijoje buvo ir skaudžių nesusikalbėjimo atvejų. 2009–aisiais metais jau į Pietų Ameriką persikėlusiame maratone debiutavo Pascal Terry.

Antrame greičio ruože jam baigėsi kuras, tad jis pasinaudojo organizatorių suteiktu pagalbos švyturiu. Pradėta organizuoti paieškos grupė buvo atšaukta gavus informaciją, jog Terry vis tik sėkmingai pasiekė bivuaką. Ši informacija buvo teisinga, tik netiksli – bivuaką sėkmingai pasiekė jo brolis.

Po trijų dienų Pascal buvo rastas netoli savo motociklo miręs nuo plaučių edemos. Vėliau įvykęs tyrimas parodė, jog jo gyvybę buvo galima išgelbėti, jeigu gelbėjimo operacija nebūtų atšaukta.

Kita skaudi nelaimė, susijusi su organizatoriais įvyko 1994–aisiais. 1989 metų motociklų įskaitos nugalėtojas GIlles Lalay keletas valandų po dienos finišo buvo partrenktas organizatorių greitosios pagalbos automobilio. Lalay buvo nugabentas į ligoninę, tačiau dėl daugybinių sužalojimų nuo priešpriešinio smūgio su visureigiu, jis neišgyveno.

REKLAMA

Per maratono istoriją fiksuojamos dvi aviakatastrofos. Pirmojoje žuvo ralio sumanytojas Thierry Sabine su gerai žinoma Prancūzijos pop–žvaigžde Daniel Balavoine bei žurnaliste, pilotu ir radio inžinieriumi.

Antroji nelaimė įvyko 2012–aisiais, kai argentiniečių šeima Luis ir Tomas Soldavini žuvo po to, kai netoli Orense miesto Argentinoje nukrito jų lėktuvas, iš kurio jie stebėjo ralį.

Per plauką nuo tragedijos

Apie tamsiąją Dakaro pusę paklaustas „General Financing team Pitlane“ komandos pilotas Benediktas Vanagas pats nesunkiai prisiminė incidentą, galėjusį baigtis tragiškai.

„Mes važiavome antroje greičio ruožo pusėje ir jau buvome pradėję lenkti lėtesnius motociklininkus. Judėjome per itin gilias smėlio provėžas, tad turėjome palaikyti tempą, norėdami išvengti užklimpimo. Šoktelėjome per tramplyną ir pamatėme, kad šalikelėje stovi motociklininkas, žiūrovai jam padeda jį stumti tolyn nuo provėžų.

B.Vanagas nuotr. Ryčio Šeškaičio


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų