Nugaros skausmai - ir jaunų, ir pagyvenusių žmonių bėda
Sandra PUTRŪNAITĖ
Greit ateis pavasaris, daugelis skubės pabūti miške, pradėti darbus sode ar darže. Medikai žino: dėl pernelyg didelio fizinio krūvio, raumenų įtampos ar peršalimo pavasarinis grįžimas "prie žemės" gali sukelti ir sveikatos sutrikimų. Todėl pavasarį padaugėja pacientų, varginamų nugaros skausmo.
Kas gali sukelti nugaros skausmą
Pagrindiniai nugaros skausmų atsiradimo rizikos veiksniai - netinkamas daiktų kėlimas, perkėlimas bei vadinamieji dvejopi judesiai: keliant bei tiesiant stuburą dar ir sukamasi. Viena iš nugaros skausmo priežasčių gali būti nervų periferinių skausmo receptorių (nervų galūnėlių) uždegimo arba traumos sukelta aktyvacija. Tai skausmai, susiję su stuburo ir aplinkinių audinių sužalojimu (traumos, degeneraciniai pokyčiai, raumenų peršalimas, osteochondrozė, raumenų pertempimas, laikysenos sutrikimai). Labai dažnai nugaros skausmai vargina sėdimą darbą dirbančius žmones (mokytojus, mokinius, buhalterius, įstaigų tarnautojus), nes jų sprando ir nugaros raumenims tenka nuolatinis didelis krūvis, o tai anksčiau ar vėliau baigiasi raumenų skausmais. Fizinio krūvio metu įvairiose padėtyse keičiasi raumens ar raumenų grupės tonusas. Ilgai būnant priverstinėje padėtyje, sunkiai keliant, įsitempia raiščiai, raumenys, vieni raumenys trumpėja, kiti ilgėja, atsiranda raumenų tonuso asimetrija. Dėl to taip pat gali skaudėti nugarą. Pilvo organų ligos (inkstų, kasos, tulžies pūslės, ginekologinės, kt.), onkologinės ligos (metastazės į stuburą, mielominė liga, kt.) tai pat gali sukelti nugaros skausmą. Tačiau dažniausiai (net 70% atvejų) nugaros skausmų priežastis lieka neaiški. Dažniau stuburą skauda žmonėms, kurie yra nutukę, mažai juda, nesportuoja, dirba nepatogioje priverstinėje padėtyje, yra netaisyklingos laikysenos, nuolat būna psichinėje įtampoje. Dažnai nugaros skausmai neigiamai veikia sergančiojo psichiką, sukelia nuolatinę įtampą, slegia, o tai savo ruožtu skatina sprando, nugaros, juosmens raumenų įsitempimą, kuris dar labiau didina skausmą. Susidaro "užburtas ratas", skausmas tampa lėtiniu net nesant tam ryškios priežasties.
Kaip palengvinti nugaros skausmą
Skausmui malšinti ir nugaros skausmą sukėlusioms priežastims koreguoti veiksmingos fizioterapijos priemonės, gydomoji mankšta, masažas, nuskausminamoji elektrinė raumenų stimuliacija (TENS), manualinė terapija, taip pat įtvarai ar korsetai, prilaikantys raumenis ir sąnarius. Šios priemonės taikomos individualiai. Kai yra nervų šaknelių pažeidimas ar uždegimas, skausmas labai stiprus - reikalingas "stipresnis" gydymas nei įvairūs tepalai: iš karto skiriamos vidutinės ar didesnės geriamųjų vaistų nuo uždegimo dozės. Skausmui sumažėjus, sumažėja ir raumenų įtampa, patinimas ir uždegimas, procesas netampa lėtinis, tuomet galima pereiti prie vietiškai naudojamų tepalų. Jeigu skausmas labai intensyvus, gali tekti vartoti leidžiamųjų vaistų, kartais net sintetinių opiatų ar narkotikų. Lėtinį nugaros skausmą (trunkantį daugiau 12 savaičių) geriausiai malšina gydomoji mankšta - nugaros raumenų stiprinimas: sergantysis mokomas tinkamos elgsenos, laikysenos, koreguojamos darbo, poilsio sąlygos, kartu taikomos fizioterapinės procedūros. Rekomenduojama mankšta, stiprinanti nugaros, dubens ir pilvo raumenis. Sustiprėję raumenys fiksuoja stuburą, palaiko reikiamą jo padėtį, neleidžia tarpslanksteliniams diskams išsprūsti, susidaryti išvaržai.
Profilaktika geriau nei gydymas
Įveikus skausmą, reikia pasiryžti kovoti su sąnarių senėjimu ar ligomis, stiprinti nugaros ir pilvo preso raumenis specialiais pratimais. Nugaros skausmai nesikartos, jei stengsitės laikytis šių patarimų: * lankysite baseiną: vandenyje stuburo apkrovimas nedidelis, maža traumos galimybė; * daugiau vaikščiosite pėsčiomis; * sėdėsite, stovėsite, sunkius daiktus kelsite bei nešite taisyklingai; * dėvėsite patogią avalynę; * sunkiau dirbdami naudosite ortopedinius diržus, stengsitės, kad nugara nebūtų sulenkta; * miegosite ant lygaus, neįdumbančio paviršiaus; * kasdien bent po 10 minučių skirsite stuburo ir nugaros mankštai. Dirbantieji sėdimą darbą turi pasirinkti tinkamą kėdę (kojos sėdint turi remtis į grindis, o kelių sąnariai turi būti sulenkti stačiu kampu, atlošas - tvirtas ir patogus) ir rašymo stalą. Nerekomenduojamos sporto šakos: tenisas, badmintonas, vandens slidės, burlenčių sportas, irklavimas, šuoliai nuo tramplino, imtynės, kalnų slidinėjimas. Dažnai sergantieji tikisi palengvėjimo ar išgijimo vien gerdami vaistus. Turite suprasti, kad taisyklinga laikysena, mankšta, fizinis aktyvumas yra svarbesni veiksniai, padėsiantys įveikti nugaros skausmus.