Kiek šiuo metu pasaulyje yra monarchijų ir kokia tai valstybės valdymo forma?
Irena Žvagulytė, Plungė
Monarchija - tai vienvaldystė. Tokioje šalyje aukščiausia valdžia formaliai priklauso karaliui, carui, kaizeriui, imperatoriui ir pan. Ir įgyja jis ją iki gyvos galvos. Dažniausiai sostas paveldimas.
Šiuo metu monarchija egzistuoja 30 pasaulio valstybių. Azijoje tokių šalių 14: Butanas, Jordanija, Kambodža, Malaizija, Nepalas, Tailandas, Japonija, Bahreinas, Brunėjus, Kataras, Kuveitas, Jungtiniai Arabų Emyratai, Omanas ir Saudo Arabija. Septyniose paskutinėse šiame sąraše iš tikrųjų absoliučiai visa valdžią priklauso monarchams - jie leidžia įstatymus, juos vykdo, jiems pavaldūs teismai.
Europoje 12 monarchijų: Andora, Belgija, Vatikanas, D. Britanija, Danija, Ispanija, Lichtenšteinas, Liuksemburgas, Monakas, Nyderlandai, Norvegija ir Švedija. Šioje grupėje absoliučią valdžią turi tik Vatikano valdovas - Romos popiežius. Kitose Europos šalyse karaliaus ar karalienės valdymas yra tik formalumas, jie vykdo tik konstitucijoje apibrėžtas funkcijas. Populiariausia ir labiausia žinoma yra Vindzorų dinastija Didžiojoje Britanijoje. Ir nors nepasisekusios vedybos ir negailestingi laikraščių straipsniai labai sumenkino Britanijos karališkosios šeimos autoritetą, apie 70 proc. britų norėtų ir toliau matyti šalį kaip monarchiją. Už monarchiją pasisako ir Nyderlandų, Norvegijos, Danijos, kitų šalių žmonės. Netgi ir tose šalyse, kur monarchijos buvo atsisakyta, ištremti karalių palikuonys parvyksta į tėvynę. Taip Bulgarijos karalius Simeonas tapo šalies, kurią jis valdė dar vaikystėje, ministru pirmininku. Į Belgradą sugrįžo ir paskutinio Jugoslavijos karaliaus sūnus, leido į tėvynę grįžti karališkosios šeimos atstovams ir Italijos senatas.
Trys monarchijos - Leosto, Maroko ir Svazilando - yra Afrikoje, viena - Tonga - Okeanijoje.
Pati seniausia pasaulyje yra Japonijos monarchija. Ji buvo įkurta 660 metais prieš mūsų erą. Danijos karalių šeima savo pradžią skaičiuoja nuo 899 metų.