Žemės ūkio ministerijos pareigūnai patikino, kad iki šalies narystės Europos Sąjungoje maisto produktų atsargas sukaupusių gyventojų neketinama nei tikrinti, nei bausti.
Apie galimybes tikrinti gyventojų sukauptas atsargas ir bausti už jų perviršį šią savaitę prakalbo Estijos žemės ūkio ministerijos pareigūnai.
"Europos Komisijos reikalavimuose kalbama apie prekybą, importą, gamybą, bet konkretus šių reikalavimų įgyvendinimas yra kiekvienos šalies reikalas. Mes patys turime nusistatyti, kokių ūkio subjektų atsargas inventorizuosime. Reglamente yra kalbama apie atsargų turėtojus, o inventorizuoti gyventojų atsargų Lietuvoje neketinama ir apie jokias baudas nekalbama", - sakė Žemės ūkio ministerijos Europos Sąjungos žemės ūkio politikos skyriaus vyriausioji specialistė Lilija Rudaitienė.
Parengtos tvarkos, pagal kurią bus inventorizuojami maisto produktai, dar nėra. Šiuo metu rengiamas Vyriausybės nutarimas, kuriame būtų įvardintos už šio reikalavimo įgyvendinimą atsakingos institucijos.
Kaip jau skelbta, iki gegužės 1 dienos iš trečiųjų šalių atsivežusiems daugiau nei įprastai maisto produktų atsargų prekybininkams, importuotojams bei gamintojams bus privalu jas inventorizuoti, o už perteklines atsargas - sumokėti ES galiojantį importo muitą.
L. Rudaitienė sako, kad ūkio subjektai privalės pateikti duomenis apie gegužės 1 dieną turimas atsargas. Prognozuojama, kad ūkio subjektai bus tikrinami pasirinktinai. Nustatytos perteklinės atsargos bus apmokestintos ES trečiosioms šalims taikomais importo muitais. Už neteisingai pateiktą informaciją ūkio subjektai bus baudžiami.Privalomų inventorizuoti produktų sąraše yra mėsa - paukštiena, kiauliena, jautiena, pieno produktai - sviestas, sūris, pieno miltai, grūdai ir iš jų pagaminti miltai bei salyklas, aliejus, cukrus, pievagrybiai, sultys ir kt.
Informaciją apie inventorizavimą ir perteklines atsargas, turėtas 2004 metų gegužės 1 dieną, Lietuva privalės pateikti Europos Komisijai.
ELTA