• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečdalis žmonių kenčia nuo "įžymybių garbinimo sindromo" - žavėjimosi turtingų ir garsių žmonių gyvenimais, kuris kai kuriems tampa pavojingu potraukiu, rodo neseniai atliktas tyrimas, kurio rezultatai skelbiami "New Scientist" šeštadienio numeryje.

REKLAMA
REKLAMA

Psichologai Lynn McCutcheon (Lin Makačen) iš Floridos universiteto ir Jamesas Houranas (Džeimsas Hauranas) iš Pietų Ilinojaus universiteto daugiau kaip 600 žmonių klausinėjo apie jų būdo bruožus ir domėjimąsi įžymybėmis.

REKLAMA

Jų buvo paprašyta pasirinkti kurią nors frazę iš tokių, kaip: "Jaučiu nenumaldomą potraukį žinoti visas savo mėgstamiausios garsenybės gyvenimo smulkmenas", "Laikau savo mėgstamiausią garsenybę sielos draugu", "Jei jis (ji) paprašytų manęs padaryti ką nors neteisėta, aš tikriausiai tai padaryčiau".

REKLAMA
REKLAMA

Atsakymai privertė suabejoti visuotinai priimta nuomone, kad įžymybių garbinimą galima suskirstyti į patologinę ir nepatologinę formas, kitais žodžiais tariant, į niekam nekenkiantį malonumą ir apsėdimą.

Pasirodė, kad ir "nekalti" įžymybių garbintojai pradeda vis labiau žavėtis savo dievaičiu ir gali virsti tiesiog apsėstais žmonėmis. Be to, įžymybių gerbėjai dažniau už kitus žmones jaučia nerimą, serga depresija ir kenčia dėl nesugebėjimo pritapti visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie 20 proc. apklaustųjų "dėl pramogos" gaudyte gaudo žiniasklaidos pranešimus apie savo dievaitį. Tokie žmonės dažniausiai būna ekstravertai: mokantys bendrauti, aktyvūs ir mėgstantys nuotykius.

Kita "ligos" stadija buvo diagnozuota maždaug 10-čiai proc. apklaustųjų, kurie savo garbinamam žmogui jaučia "labai asmeniškus" jausmus, pavyzdžiui, mano, kad tarp jo (jos) ir žvaigždės egzistuoja ypatingas ryšys.

REKLAMA

Tai rodo, kad įžymybės garbinimas jau virsta apsėdimu. Tokie žmonės dažnai būna neurotiški, įsitempę ir jausmingi, jų nuotaika būna nepastovi.

Sunkiausia garbinimo forma, kurią jau galima lyginti su patologija, pasireiškė 1 proc. apklaustų žmonių. Tarp jų yra įžymybių persekiotojai ir tie žmonės, kurie savo dievaičio vardu nori kenkti sau ar kitiems. Jiems pasireiškia psichozės simptomų - jie yra impulsyvūs, egocentriški ir nepritampa visuomenėje.

REKLAMA

"Vien garbindamas kokią nors įžymybę netampi sutrikusio elgesio ar psichikos žmogumi, - sakė J. Houranas. - Tačiau kyla pavojus, kad gali tokiu tapti".

Žmonės yra linkę susidomėti įžymybėmis tais savo gyvenimo periodais, kai jiems reikia tam tikrų gairių, pavyzdžiui, paauglystėje. Gyvenimo krizės, pavyzdžiui, mylimo žmogaus mirties atveju, toks žavėjimasis gali virsti nenumaldomu potraukiu.

AFP-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų