Jeigu vertinsime realią padėtį, Lietuva yra vidutiniškai saugi šalis, nusikaltimų tūkstančiui gyventojų tenka panašiai kaip ir kitose Europos valstybėse, policija dirba pakenčiamai, tačiau dauguma lietuvių įsitikinę, kad pas mus daug nesaugiau nei kitur. Kodėl taip yra?
Jungtinės banditų, policininkų ir žurnalistų pajėgos per penkiolika metų sukūrė įspūdį, kad Lietuva yra viena nesaugiausių valstybių Europoje, kad mūsų žudikai - patys žiauriausi, mūsų žagintojai - patys brutaliausi, mūsų vagys - patys profesionaliausi bei universaliausi visame regione, o policininkai - labiausiai atsilikę ir vieni neįgaliausių. Lietuvoje dirbantys užsienio ambasadų darbuotojai teigia susidarę nuomonę, kad mūsų kaime saugiai gyventi galima tik įsigijus kulkosvaidį, o dar geriau - tanką.
Ar tikrai visi šie mitai ir stereotipai yra teisingi, ar tikrai mūsų šalis priskirtina prie nesaugiausių? Trisdešimtyje skirtingų pasaulio šalių lankęsis ir gyvenęs Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas dr. Egdūnas Račius sako, kad pagrindinis neatitikimas tarp Lietuvos ir kitų Europos valstybių yra tas, kad, tarkime, Austrijos, Danijos, Olandijos ar Vokietijos Bavarijos žemės gyvenvietėse ir kaimuose saugumas yra "n" kartų didesnis nei Lietuvos kaime, tačiau kalbėdami apie miestus galime išvysti atvirkštinį vaizdą - Lietuvos didmiesčiuose kur kas saugiau nei Paryžiuje, Amsterdame, Londone ar Berlyne. Žinoma, negalima užmiršti ir to, kad šie miestai keleriopai didesni nei vadinamieji mūsų didmiesčiai. Kita keistenybė ta, kad užsienio didmiesčiuose saugiausi rajonai yra miesto centras ir senamiestis, o pas mus tendencijos vėlgi kitokios: saugiausi, tarkime, Vilniaus rajonai yra Pilaitė, Justiniškės, Karoliniškės, Lazdynai, Viršuliškės, o nesaugiausi - Senamiestis bei viena centrinių gatvių - Kalvarijų.
Na, o ką apie nusikalstamą Europos Sąjungoje byloja statistika? Pasirodo, pas mus tikrai ne pati baisiausia padėtis. Tarkime, "Europolo" duomenimis, Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje ar "saugiojoje" Švedijoje automobilių pavagiama daug daugiau ir kur kas naujesnių nei Lietuvoje.
O ir kalbant apie bendrą užregistruotų nusikaltimų skaičių, tenkantį tūkstančiui gyventojų, paaiškėja, kad mes atsiduriame tarp Belgijos ir Suomijos, visai netoli Vokietijos (įdomu, kad kriminaliniu požiūriu saugiausia Europos šalis yra Baltarusija, tačiau ji, matyt, nesaugi šiek tiek kitais aspektais).
Nykiau Lietuva atrodo tik kalbant apie žmogžudystes. Jų pas mus šimtui tūkstančių gyventojų tenka panašiai kaip ir Latvijoje, Estijoje ar Lenkijoje, bet tai gerokai daugiau nei išsivysčiusiose Europos šalyse. "Tačiau atkreipkite dėmesį, kad 80 proc. Lietuvoje įvykdomų žmogžudysčių yra vadinamosios primityviosios butinės, kai du sėbrai geria, susiginčija ir vienas jų nudobia kitą. Bet aš su tokiais girtuokliais nebendrauju, negeriu ir manau, kad galimybė susidurti su žudiku Lietuvoje man tokia pati kaip Italijoje, Ispanijoje ar Vokietijoje", - neabejoja E. Račius.
Objektyvumo dėlei reikia paminėti, kad Lietuvoje vis dėlto daugėja žmonių, kurie jaučiasi saugūs, - kasmet jų dalis išauga 2-3 proc., ir šiuo metu besijaučiančių saugiai Lietuvoje jau daugiau nei besijaučiančių nesaugiai, nors pernai buvo atvirkščiai.
Tačiau pasitikėjimas policija mūsų šalyje vis dar tebėra labai menkas. Maža to, maždaug trečdalis nuo nusikaltėlių nukentėjusių Lietuvos gyventojų į policiją nesikreipia, manydami, kad policija jiems negali padėti, be to, pareigūnai jiems apskritai nekelia pasitikėjimo, - tokias išvadas leidžia daryti mūsų šalyje atliekami sociologiniai tyrimai.
Kita vertus, palyginti su kitų šalių kolegomis, mūsų pareigūnai tikrai nėra autsaideriai: žmogžudysčių, išžaginimų, smurtinių nusikaltimų, grobimų ir vagysčių stambiu mastu jie išaiškina netgi daugiau nei kitų ES šalių pareigūnai, tačiau vagysčių, ypač automobilių, tyrimas Lietuvoje neišlaiko kritikos. Išaiškinama vos 16,9 proc. transporto vagysčių ir tik 25 proc. vagysčių iš butų ar namų. Tačiau mūsų pareigūnai atremia, kad kokioje nors Prancūzijoje ar Ispanijoje automobilių vagysčių išaiškinama dar mažiau nei Lietuvoje, o, tarkime, vagysčių iš butų ir namų išaiškinamumas mūsų šalyje beveik nesiskiria nuo ES naujokių.
Vis dėlto mums, matyt, svarbiausias klausimas, ne kiek ir ko išaiškina mūsų policija ar kuo ji skiriasi nuo užsienio kolegų, o kaip gyventi saugiai. Atlikus įvairius tyrimus paaiškėjo, kad nesame kuo nors ypatingi - esame vidutiniškai saugi šalis, nusikaltimų tūkstančiui gyventojų tenka panašiai kaip ir kitose Europos šalyse, policija dirba pakenčiamai, tačiau dauguma lietuvių įsitikinę, jog pas mus yra daug nesaugiau nei kitur. Taigi kodėl?
"Viena priežasčių yra ta, kad Lietuvos gyventojai linkę idealizuoti Vakarus - jie tiki klaidingai mitais, jiems viskas ten atrodo geriau, net jei objektyvūs faktai to ir neliudija, - teigia G. Švedas. - Kita priežastis - ydingas daugumos lietuvių įsivaizdavimas, kad saugumą jiems turi užtikrinti valstybė ir policija. Olandai, vokiečiai ar prancūzai nuo vaikystės auklėjami visiškai kitaip, jiems įskiepijamas supratimas, kad jie patys turi imtis įvairių saugumo priemonių. Jie praktiškai įgyvendina posakį "Saugokis, ir Dievas tave saugos".