Japonijos teismas penktadienį (01.30) vieną aukšto rango apokaliptinio Aukščiausiosios tiesos (“Aum Shinri Kyo”) kulto narį už tai, kad pagamino nuodus, kurie buvo panaudoti per 1995 metais Tokijo metropolitene surengtą dujų išpuolį, nuteisė mirties bausme.
Šis nuosprendis buvo priimtas likus mažiau nei vienam mėnesiui iki teismo, kai bus paskelbta bausmė šio kulto vadovui Shokui Asaharai (Šiokui Asaharai) - pagrindiniam kaltinamajam dėl Tokijo metropolitene paskleistų mirtinų nervus paralyžiuojančių zarino dujų, nuo kurių žuvo 12 žmonių ir dar 5 tūkst. apsinuodijo.
Vienas Tokijaus apygardos teismo pareigūnas patvirtino, kad 39 metų Masami Tsuchiyai (Masamiui Cučijai) buvo paskirta mirties bausmė.
M. Tsuchiya buvo teisiamas dėl incidento Tokijo metropolitene ir panašaus išpuolio 1994 metų liepą, kai paskleidus dujas viename Vidurio Japonijos Macumoto miesto gyvenamajame rajone žuvo septyni žmonės ir 144 apsinuodijo, informuoja naujienų agentūra "Kyodo". Dėl šių atakų teisiamajam buvo pateikti kaltinimai nužudymu ir bandymu nužudyti.
Chemikas M. Tsuchiya buvo teisiamas dėl dar penkių nusikaltimų, įskaitant tris incidentus, kurių metu nervus paralyžiuojančiomis dujomis VX buvo mėginama nužudyti arba apnuodyti žmones, pažymi "Kyodo".
Nė vienu atveju M. Tsuchiya neprisipažino kaltas.
Jis yra jau vienuoliktas mirties bausme nuteistas Aukščiausiosios tiesos kulto narys. Kiti dešimt nuteistųjų užginčijo jiems paskirtus nuosprendžius. Iš jų keturi nesutiko su aukštesnės instancijos teismų patvirtintomis mirties bausmėmis ir apeliaciją pateikė antrąjį kartą.
Prokurorai reikalauja, kad mirties bausme būtų nuteistas ir Sh. Asahara, kurio tikrasis vardas yra Chizuo Matsumoto (Čidzuo Macumotas). Jis teisiamas dėl 13 nusikaltimų, tarp jų dėl kultui priešiško teisininko šeimos išžudymo 1989-aisiais. S. Asaharai iš viso pateikta 17 kaltinimų.
Tokijo apygardos teismas nuosprendį šiam kulto vadovui turi paskelbti vasario 27 dieną.
Aukštosios tiesos kultui, kurį S. Asahara įkūrė 1987 metais, vienu metu Japonijoje priklausė 15 tūkst. pasekėjų. Jis moko, kad artėja pasaulio pabaiga ir kulto nariai turi pasirengti sutikti įvyksiančią katastrofą.
Stengdamasis nutraukti ryšius su praeitimi, šis kultas pasivadino "Aleph" - pirmąja hebrajų abėcėlės raide. Jis tvirtina virtęs nepiktybiniu religiniu judėjimu, tačiau Japonijos teisėsaugininkai teigia, kad jis vis dar kelia grėsmę ir atidžiai seka jo veiklą.
"Reuters"-BNS