Partijos prieš savivaldos rinkimus gali nusipirkti bet kurios rinkimų apygardos rinkėjų duomenis – vardą, pavardę, gyvenamosios vietos adresą ir gimimo metus. Vieno asmens duomenys partijai nekainuoja net 1 centro, rašo „Respublika“.

Asmens duomenimis prekiauja Vidaus reikalų ministerijai pavaldi Gyventojų registro tarnyba. Duomenis ji parduoda urmu pagal rinkimų apygardas. Galima užsisakyti ir visos Lietuvos arba atskiros rinkimų apygardos rinkėjų duomenis. Vieno rinkėjo duomenys partijai kainuoja 0,9 cento.

Dažniausiai partijos perka Vilniaus rinkėjų duomenis. „Daugiausia pirko Vilniaus, Vilniaus rajono rinkėjų duomenis. Pirko ir kitų rajonų, bet mažiau“, - „Respublikai“ sakė Gyventojų registro tarnybos direktorė Marija Norkevičienė. „Nesakyčiau, kad tai labai paklausus dalykas“, - pridūrė ji.

Partijoms įsigyti rinkėjų duomenis leidžia savivaldybių rinkimus reglamentuojantys įstatymai. Įstatyme numatyta, kad rinkėjų duomenis partijos gali naudoti tik rinkimų tikslais, o per 30 dienų po rinkimų rezultatų paskelbimo šie duomenys privalo būti sunaikinti. Tačiau niekas nekontroliuoja, ar duomenys iš tiesų yra sunaikinti, pastebi „Respublika“.

Rinkėjų duomenys pardavinėjami neatsižvelgiant į tai, ar asmuo su tuo sutinka, ar ne. Jo nuomonės neklausiama.

REKLAMA

Įstatymas numato rinkėjui teisę atsisakyti, kad jo duomenimis nebūtų prekiaujama, tačiau tai sukelia papildomų rūpesčių. Prieštaraujantiems, kad jų duomenimis būtų prekiaujama, reikia rašyti atskirą pareiškimą. Pasak M. Norkevičienės, iš viso Lietuvoje savo duomenis pardavinėti oficialiai uždraudė 4 asmenys.

Tačiau ši skurdi statistika anaiptol neliudija, kad rinkėjams nesvarbu, kaip elgiamasi su jų duomenimis. Pasak Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko Zenono Vaigausko, gavę asmeninius laiškus nuo partijos vadovų rinkėjai skambučiais užpuolė komisiją. Pasak jo, rinkėjai tiesiog nežinojo įstatymo nuostatos, nors ji galioja nebe pirmus metus.

„Ši paslauga teikiama pagal įstatymą. Tai nėra pelo siekimas, rinkliavas nustato Vyriausybės teisės aktai. Tokią pareigą, net ne teisę, nustato įstatymas. Nenorėčiau diskutuoti dėl įstatymo teisėtumo“, - paprašytas pakomentuoti situaciją „Respublikai“ sakė vidaus reikalų ministras, Seimo narys Raimondas Šukys.

Tuo tarpu partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas dienraščiui sakė, kad jo partija pirko duomenis, nes įstatymas tai leidžia. „Kiekviena partija gali tuo pasinaudoti ir bendrauti su rinkėjais. Vilniaus rinkėjų duomenys mums kainavo daugiau kaip 3 tūkstančius litų. Šį kartą pirkome tik vilniečių duomenis, kai būsime turtingesni, pirksime viso Lietuvos. Būtų geriau, kad partijos gautų duomenis veltui, juk ne piktam dalykui“, sakė jis.

 


Rašyti komentarą...
M
Mamba
2007-02-20 08:54:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Grazumelis.Vien tik kandidatais i savivaldybiu rinkimus ivairiose partijose verziasi simtai teistu asmenu,galimai susijusiu su nusikalstamu pasauliu.O kur dar ivairios prorusiskos partijos,susijusios su Rusijos spec.tarnybomis.Tai dabar musu duomenis simtais tukstanciu patenka i nezinia kieno rankas,o zertvos Sukys ir Vaigauskas aiskina,kad "vsio zakonno"?Tai kodel toks nusikalstamas istatymas iki siol nebuvo pakeistas?Kur ziuri A.Pociaus vadovaujamo VSD Konstitucijos apsaugos valdyba?Tai juk siurkstus zmogaus ir piliecio teisiu pazeidimas.Siulau visiems uzversti skundais zmogaus teisiu teisma Strasbure,garantuotai prisiteiime kompensacijas.
Atsakyti
0

R
Rusas
2007-02-20 09:06:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tokioj valstybej greitai ir rikėjais (runkeliais) bus galima prekiauti pagal istatymus (po poniatijam). O konstitucija- lochams.
Atsakyti
0

k
kvakiai
2007-02-20 11:05:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
taigi ir telefonų knygoje yra jūsų adresai, be to ir Prunskienė sveikino ir konservai taip siuntinėjo. o užkliuvo tik Paksas. Cirkas ir tiek
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų