Šiuos vaistus lietuviai vartoja kaip saldainius – SAM imasi spręsti problemą

Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino rekomendacijas, kurios padės gydytojams atsakingiau skirti raminamuosius ir migdomuosius vaistus, vadinamuosius benzodiazepinus, bei palaipsniui mažinti šių ir panašaus veikimo vaistų vartojimą. Taip norima sumažinti pacientų priklausomybę nuo centrinę nervų sistemą slopinančių preparatų.

Per kelis dešimtmečius benzodiazepinų vartojimas Lietuvoje išaugo tiek, kad šiandien 2–3 kartus lenkia kitas Šiaurės Europos regiono šalis. Be to, vidutinė šių vaistų vartojimo trukmė Lietuvoje siekia daugiau nei 7 metus (86 mėnesius), nors mokslininkai rekomenduoja juos skirti tik trumpalaikiam gydymui.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasirašytas įsakymas nustato tokių vaistų skyrimo principus ir tvarką, taip pat maksimalią rekomenduojamą gydymo trukmę – 12 savaičių (arba 3 mėnesius). Staigus raminamųjų vaistų atsisakymas gali pakenkti pacientui, todėl dokumente pateikiamos laipsniško nutraukimo taisyklės, pakeitimo kitais vaistais tvarka, atvejai, kada nerekomenduojama mažinti arba nutraukti benzodiazepinų vartojimo.

Ministro įsakymas apibrėžia pacientų grupes, kurioms benzodiazepinus skirti pirmą kartą nerekomenduojama, taip pat pacientų grupes, kurioms derėtų mažinti ar nutraukti ilgalaikį vartojimą, bei grupes, kurioms galima tęsti gydymą šiais vaistais ilgesnį laiką. Tačiau visais atvejais bus skatinama siekti sumažinti ar nutraukti benzodiazepinų vartojimą.

Metodinės rekomendacijos skirtos šeimos gydytojams ir gydytojams specialistams (išskyrus gydytojus psichiatrus). Atkreiptinas dėmesys, kad metodinės rekomendacijos yra rekomendacinio pobūdžio dokumentas, kurio įgyvendinimas turi būti grįstas paciento sutikimu bei bendradarbiavimu su pacientu, siekiant racionaliai vartoti raminamuosius ir migdomuosius vaistus. 

Siekiant sklandaus šių rekomendacijų įgyvendinimo, bus organizuojami šeimos gydytojų mokymai bei pacientų ir visuomenės švietimas.

Šis ministro įsakymas yra viena iš kompleksinių priemonių, skatinančių racionalų vaistų vartojimą. 

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad vis daugiau lietuvių įklimpsta į priklausomybę nuo raminamųjų vaistų liūną. 


Rašyti komentarą...
A
Ar
2020-07-08 11:29:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
dar per mažai iššokusių per langus. Kitaip sakant nusižudžiusių. Per mažai koronavirusas numarino. tai pradėkit stengtis kitu būdu. Rašantis niekada nebuvo toje pusėje, kai tenka pavartoti tuos raminamuosius. Ir jie taip būna reikalingi, kaip vanduo troškuliui numalšinti. Gyvenimas ne visų rožėmis klotas. Tenka išgyventi, kad tikrai atrodo norisi viską užbaigti. Ir jei ne šie vaistai, manęs jau seniai nebebūtų....
Atsakyti
0

V
Vija
2020-07-08 20:55:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir manęs nebūtų...Tegul nebeskiria...Vienu žvirbliu daugiau ar mažiau...
Atsakyti
0

V
Vilija
2020-07-08 15:47:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Man stacoonarioj rebilitacijoj juos pakeite i kazkokius raumenis atpalaiduojancius tai grizus namo maniau,kad ne tik stuburas nesveikas,bet ir kojas reikes amputuot,nes jos manes nelaike.dar po 2 savaiciu grizus prie savo vartojamu vaistu nusitaminau,kojos laiko
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų