Šis vėžys – itin klastingas: simptomų nerodo, o nustatytas dažniausiai reiškia nuosprendį

Paprastai aptinkamas atsitiktinai ir dažnai jau nebepagydomas – taip gydytojai apibūdina itin klastingą kasos vėžį. Ar yra simptomų, galinčių padėti įtartį šią ligą, klausiame garsaus onkochirurgo, Nacionalinio vėžio instituto Bendrosios ir abdominalinės chirurgijos ir onkologijos skyriaus vedėjo Eugenijaus Stratilovo.

„Jei būtų galima taip įvardyti, kasos vėžys būtų blogiausias vėžys visame virškinamajame trakte. Kasos vėžys – labai piktas, greitai progresuojantis ir sunkiai diagnozuojamas. Realiai yra tik iki 20 procentų diagnozuojamų vėžių, kuriuos galima sėkmingai gydyti. O ir gydymo rezultatai yra labai blogi, nes nelabai ir turime kuo efektyviai gydyti.

Vaistai kaip ir yra, bet jie neefektyvūs, kaip, pavyzdžiui, krūties ar tiesiosios žarnos vėžio atveju. Net ir gydant ketvirtas šių navikų stadijas chemoterapija šiandien vidutinis išgyvenamumas gali siekti apie tris metus. O tai, palyginus, yra daug. Tuo metu gydant kasos vėžį kalbame viso labo apie 6–8 mėnesius“, – kalbėjo onkochirurgas.

Gydytojo pastebėjimu, tokią situaciją nulemia tai, kad nėra aiškios kasos vėžio simptomatikos, mat 80 procentų vėžys diagnozuojama toje stadijoje, kai efektyviai gydyti yra labai sudėtinga.

„Kasa šiaip guli „pasislėpusi“, ne taip paprasta prie jo prieiti. Pastebėjus 0,5–1 cm dydžio auglį be limfinių mazgų būtų galima labai sėkmingai išgydyti. Deja, tai padaryti labai sunku“, – kalbėjo jis.

Kas padėtų įtarti?

Gydytojai kasos vėžį dažnai vadina „tyliąja liga“, nes iš pradžių jis beveik nesukelia pastebimų simptomų. O jeigu simptomų ir atsiranda, tai jie būna beveik tokie patys kaip ir kitų ligų.

E. Stratilovo pastebėjimu, kasos vėžys dažniausiai nustatomas atsitiktinai, pavyzdžiui, tiriant šalia esančius organus – kepenis ar inkstus.

„Kasos vėžio diagnostika šiais laikais įmanoma, tai gali būti ir ultragarsas, ir magnetinis branduolių rezonansas, bet šių tyrimų šiaip sau niekas nedaro, reikia įtarimo, nusiskundimų“, – pastebėjo jis.

Gelta – vienas specifinių šio vėžio simptomų, tačiau dažniausiai tai jau yra užleistos ligos išraiška.

„Gelta atsiranda, kai užspaudžiami latakai, jau atsiranda stiprūs skausmai. Tai jau rodo, kad navikas peraugo kasą ir nervus. Tačiau kaip greitai pasireikš gelta, labai priklauso, kurioje vietoje yra vėžys – jei jis arčiau latako, tai įvyks greičiau“, – aiškino E. Stratilovas.

Didėjantį kasos naviką gali lydėti ne tik pageltusi oda ir akių obuoliai, bet ir patamsėjęs šlapimas, kūno niežulys ir blyškios išmatos.

Virškinimo sutrikimai. Įvairūs virškinimo sutrikimai taip pat gali išduoti ne tik skrandžio vėžį, bet ir kasos piktybinę ligą.

„Paprastai jei tiriant skrandį nerandama sutrikimo priežasčių, tada reikėtų patikrinti ir kasą“, – pastebėjo specialistas.  

Iš visų diagnozuojamų kasos vėžių 5 metus išgyvena iki 4 proc. pacientų. Nuo tų asmenų, kuriuos galima operuoti, apie 20 proc. išgyvena 5 metus.

 

 


Rašyti komentarą...
A
Abejonė
2019-11-20 11:01:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vargu ar naudingi tokie straipsniai. Įsivaizduokite žmogų, kuris serga šia liga ir turi vilties pasveikti. Ar šitai perskaičius jam padės? Manau atvirkščiai.
Atsakyti
-10

G
Genė.
2019-11-20 11:11:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ačiū už informaciją. Bet dar reikėjo parašyti nuo ko susergama ? Ko vengti kad nesusirkti kasos vėžiu ?
Atsakyti
-14

P
Per
2019-11-20 11:00:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
savaitę apie kasos vėžį jau antrą kartą. Bet niekaip nesuprantu, kam nuo to geriau pasidarė... Begasdindami kitus, žiūrėkit, kad patiems taip nenutiktų... Nes aš nematau, dėl ko gasdinami žmonės. Besimokydami gydytojai perserga visomis ligomis... O tai kaip jaustis eiliniam skaitytojui, kuris jau yra vyresnio amžiaus ir tų simptomų atitinkančius straipsnyje, vos ne pas kiekvieną...
Atsakyti
-10

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų