Demografiniu atžvilgiu Lietuvos, panašu, laukia ne patys geriausi laikai – jei gyventojų mažėjimo tendencijos išliks panašios, dabar į darbo rinką ateinantiems jaunuoliams bus sunku tikėtis gausios pensijos. Apie tai įspėja ir ekonomistai, ir demografai, pabrėždami, kad metas ruoštis „demografinei žiemai“, o savo ateities pensija rūpintis patiems, nesitikint duonos kąsnio iš valstybinio biudžeto.

tv3.lt koliažas

tv3.lt koliažas

Statistikos departamento duomenimis, 2017 m. Lietuvos gyveno 2,82 mln. gyventojų. Kasmet šis skaičius po truputį mažėja – 2015 m. gyventojų buvo 2,903 mln., 2016 – 2,870 mln.

Taip pat duomenys rodo, kad augo ir išlaikomo amžiaus žmonių koeficientas – 2013-2016 jis buvo 22, o pernai kilo iki 23. Šis rodiklis – pagyvenusių (60 metų ir vyresnio amžiaus) žmonių skaičius, tenkantis šimtui 15–59 metų amžiaus gyventojų.

Pensija turi rūpintis patys

Šiemet Vyriausybė numatė pertvarkyti II pensijų pakopos sistemą ir vietoje formulės 2+2+2 taikyti 4+2, kai asmuo senatvei atideda 4 proc. nuo atlyginimo, o valstybė prideda 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio. Tuo pačiu 2 proc. mažėtų įmokos „Sodrai“. Įmokos didėjimas nuo 2 proc. iki 4 proc. išdėstomas palaipsniui per 5 metus.

REKLAMA

Banko „Luminor“ vyriausias ekonomistas Žygimantas Mauricas „Facebook“ rašė, jog dabar, kol Lietuva išgyvena ekonominį pakilimą, „pats metas pradėti kaupti lašinius demografinei žiemai“. Ekonomistas savo įraše pabrėžė, kad svarbu dabar kaupti didesnes pensijas, mat pensininkų skaičius Lietuvoje mažėja dėl pensinio amžiaus didinimo. 

Tačiau po 2026 m., jo teigimu, padėtis pasikeis, mat „pensininkų skaičius Lietuvoje sparčiai augs, nebent ir toliau bus didinamas pensinis amžius – jį reikėtų didinti iki 69-70 metų 2040 metais tam, kad pensininkų skaičius išliktų stabilus“.

Pokyčių reikėjo imtis prieš 20 metų

Lietuvos socialinių tyrimų centro skaičiavimu, nesikeičiant dabartiniams emigracijos ir gimstamumo rodikliams, iki 2030 m. Lietuvoje dirbančiųjų gali sumažėti 300 tūkst. Tai reiškia kur kas mažesnes įplaukas į biudžetą, o automatiškai – ir mažesnes išmokas.

LSTC Darbo rinkos tyrimų instituto vadovas Boguslavas Gruževskis teigia, kad dabartinę Lietuvos demografinę duobę suformavo prieš 20-30 metų Lietuvoje kritęs gimstamumas. Todėl dabartinėje darbo rinkoje mažiau jaunų darbuotojų. Itin gausi 1947-1967 m. gimusi „vaikų bumo“ karta – dabartiniai pensininkai. Šiai kartai išnykus, pastebi pašnekovas, situacija Lietuvoje kiek stabilizuosis.

Boguslavas Gruževskis (nuotr. Fotodiena/Pauliaus Peleckio)

Boguslavas Gruževskis (nuotr. Fotodiena/Pauliaus Peleckio)

 

„Tai dvi tokios kaip ir priešingos tendencijos: vyresnio amžiaus žmonės dabar darbo rinkoje, bet artėja prie pensinio amžiaus ir jų nuolat kaip pensininkų daugės. Juos turėtų pakeisti jaunimo karta, bet jų mažiau, todėl šita tendencija artimiausius 30-40 metų mums darys įtaką darbo rinkoje, socialinio aprūpinimo sistemoje“, – tv3.lt kalbėjo B. Gruževskis.

REKLAMA

Jis akcentuoja, kad tokia padėtis toli gražu nėra katastrofa, tiesiog nepageidaujama natūralių demografinių procesų pasekmė, kuria derėjo pasirūpinti prieš porą dešimtmečių.

Kita darbo rinką nepalankiai veikianti problema – emigracija, mat apie 40 proc. visų emigrantų yra jaunimas iki 25 metų. Tiesa, B. Gruževskis pastebi, kad Lietuvos padėtis pamažu stabilizuojasi, auga atlyginimai, o darbo rinkos patrauklumas didėja.

3 neįkainojami patarimai politikams...

B. Gruževskis pritaria Ž. Maurico išsakytai minčiai apie lašinių kaupimą žiemai ir pabrėžia, kad jaunimas dabar negali gyventi švaistydamasis pinigais ir tikėdamasis pakankamų pajamų senatvėje. Savo ruožtu jis pateikia 3 patarimus, kuriais, norėdami suvaldyti demografinę situaciją, turėtų vadovautis politikai, ir 3 patarimus kiekvienam Lietuvos jaunuoliui, kad jo senatvė būtų oresnė.

Pirmiausia B. Gruževskis siūlo valstybei pritraukti daugiau darbo imigrantų, kurie dirbdami ir mokėdami mokesčius kompensuotų nuostolius, kuriuos Lietuva patiria dėl darbo rinkos mažėjimo.

„Kaip matote, kol kas Lietuva yra patraukli ekonomiškai silpnesnių valstybių atstovams. Šitos krypties žmonės atvyksta į Lietuvą vis labiau. Svarbu susisteminti jų atvykimą, kad tai nebūtų chaosas, kad darbas Lietuvoje būtų sistemingas, kryptingas ir nebūtų nukreiptas prieš Lietuvos gyventojų interesų sumažėjimą“, – siūlė B. Gruževskis.

Antrasis patarimas – darbo vietų pritaikymas vyresniems žmonėms, kad jie galėtų ir norėtų dirbti. Tiesa, galbūt ne tokiu tempu ir tokiais kiekiais, kaip jauni žmonės, bet jie vis tiek galėtų būti darbo rinkos dalimi.

REKLAMA

„Trečias būdas – socialinio solidarumo mokesčių sistemos lygmeniu didinimas. Jeigu dirbs mažiau žmonių, o bus uždirbama daugiau, reikėtų dalį apmokestinti, kadangi viešųjų finansų poreikis ne mažės, o didės dėl vyresnio amžiaus žmonių skaičiaus padidėjimo. Todėl reikia didinti įvairiais būdais biudžeto surenkamumą, bendrojo vidaus produkto perskirstymą“, – teigė B. Gruževskis.

...ir 3 patarimai mums

Pats savaime darbo rinkos mažėjimas jaunimui nėra nei gerai, nei blogai, sako pašnekovas. B. Gruževskio teigimu, jaunoji karta kaip tik turi 40 metų, per kuriuos gali pasiruošti.

„Aišku, kad būtina naudoti pensinius fondus. Kiekvienas turi kuo anksčiau pradėti dalyvauti ir „Sodros“ sistemoje, ir kaupiamuosiuose fonduose, kur jaunimui dabar išvis aukso amžius“, – siūlė B. Gruževskis.

Antrasis patarimas – vaikai, kuriuos jis laiko geriausia investicija į savo ateitį.

„Vaikai, jeigu gerai išauklėti ir išmokyti, faktiškai yra patikimiausias ateities veiksnys. Fonduose pinigai gali nuvertėti, įvairios sistemos gali vienaip ar kitaip praganyti ir santaupas, ir prioritetus, ekonominės krizės, verslai gali žlugti. Bet vaikas, jeigu jis tinkamai išauklėtas, jis visą laiką galės palaikyti ir užtikrinti, ko labiausiai reikia“, – sakė B. Gruževskis.

Tačiau svarbiausia investicija, pabrėžia pašnekovas, tai investicija į save.

„Pati svarbiausia investicija – dvasinis gyvenimas, vidinės nuostatos, kiek žmogus įdomus pats sau. Tada nereikia nei pinigų, nei ypatingų pastangų, bet viskas susikaupia į galimybę gyventi aplinkoje, kurioje esi. Tai yra turtas, kuris visada gali išsaugoti kažkokioje nelaimėje“, - kalbėjo B. Gruževskis.

1990-2017 metais iš Lietuvos emigravo per 977 tūkst. žmonių, imigravo daugiau nei 270 tūkst., tad bendras šio laikotarpio užsienio migracijos balansas yra -707 096 gyventojai.

Petras
2018-05-23 07:20:59
Visos valdymo blogybės Lietuvoj vyksta tylint lietuviškiems europarlamentarams ir eurokomisarams. Nepažabotas išnaudojimas, teisingumo sistemos nuosmukis ir tam įtaka monopolistų ,o ne daugumos rinkėjų, baigia išvaikyti lietuvius į užsienį. Žuvis genda nuo galvos!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Atiu-tiu 2018-05-29 23:55:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ačiū nevykėliams valdžioje, seime.Ačiū gobšiems verslininkams-tuoj patys galėsit ir prie staklių stovėti ir maximose už kasų sėdėti.
Tuoj liks tik pensininkai, politikai ir keli ponėkai Lietuvoj.   ATSAKYTI
Pikciurna 2018-05-29 20:01:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
graziai skamba pasakymas kai gime 1947-1967 ISNYKS. Stai ko mes esame verti lietuviai lietuvai .O ta karta kure ir dirbo lietuvai . kad jis pats isnyktu su visa valdzia.    ATSAKYTI
molis 2018-05-28 12:19:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kvailio patarimai visuomenei   ATSAKYTI
Pranas 2018-05-27 08:13:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nykūs tie Gružewskio patarimai. Jaunuoliams reikia patarti vakus gimdytis, o ne tikėtis, kad kitataučiai lietuviais pasirūpins.   ATSAKYTI
Petras 2018-05-26 08:47:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur algos didėjo, ką čia spangstat. Direkroriai ir jų klan nariai susikėlė atlyginimus, o likę darbuotojai kaip gavo taip tebegauna komišką atlyginimą. Tik vidurkį statistai kaip skaičiuoja matome kad bendrame vaizde algos padidėjo.    ATSAKYTI
vladas 2018-05-24 10:32:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
reikia lietuvoje vyt lauk seimunus ir prezidentus.., kad tokiose pareigose galetu dirbt ne MGBOLTIK statytiniai..., ir lietuva kils kaip kilo estija apie kuria lietuvia pezejo kaip apie valstybe, kuria lietuva lenkia dideliais pasiekimais.., na o siandiena vietoj estijos mus lygina su bananinemis salimis..., reikia, kad vadovautu ismanantys jauni ir energingi zmones visiskai nesusyje su siandieniniais veikejais, kurie daro seimynine ranga jiems zmogus tik uzkandis
   ATSAKYTI
Pikta 2018-05-23 23:07:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pensijas tolint ar kad pensijinio amžiaus žmonės dirbtų - misija neįmanoma. Jeigu neišlaikei darbo iki 50 metų (būna ir jaunesniems) ir tavo darbas baigėsi (ir nei diplomai, nei darbo stažas nepadeda) - geriausiu atveju valytojas ar prekybcentrio darbuotojas, net pramonėj skersai žiūri. Kitose valstybėse žiūri į vyresnį žmogų kaip į patirtį turinti, gerai išmanantį darbą, o Lietuvoj tu jau niekam nereikalingas - reikalingi jauni, greiti, gražesni ir kitokie, nesvarbu, kad jų mažai ir kaži ar geresni už vyresnius, bet svarbu jaunas kolektyvas bus.   ATSAKYTI
Demokratas. 2018-05-23 16:42:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valdžia aiškino tautai, kad užsienio investitorių bankai ir prekybos centrai išgelbės Lietuvą. Siekdami didesnio pelno investitoriai per 20 metų dvigubai sumažino sukurtas darbo vietas. Sumažėjo bankų skaičius ir darbuotojų prekybos centruose. Visi matome kaip investitorių prekybos centruose vietoje 10 įrengtų kasų dirba tik po dvi. Tai vaizdžiai matosi kaip investitoriai išnaudoja Lietuvos žmones surinkdami valgomąsias ES paskolas.   ATSAKYTI
123 2018-05-23 15:07:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik nereikia jau čia pergyvent.Išvyks tautiečiai-atvyks ukrainiečiai,o gal ir kinai ir vėl "pražys"tulpės mūs kraštuose.   ATSAKYTI
Marke 2018-05-23 10:49:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Patys rupinkites :))) cia geras,tai atiduokit mano mokescius,man tikrai nereiks vargsnos 150 euru pensijos:))) visi vaziuoja i sali kur bus pasirupinti uz nudorbta pee gyvenima darba.... zlugusi tablietuva 150 procentu, suteikit mg baltikui ar vilniaus prekybai galimybiu nemoket mokeciu:)))    ATSAKYTI
Pagal politikus 2018-05-23 10:08:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gyvenimas Lietuvoje vis gerėja ir gerėja...   ATSAKYTI
Liepa 2018-05-23 09:36:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lietuvoje zmogus nera saugus del valstybines korupcijos , kiek liko zmoniu apgautu su tai privaciais kaupimo fondais . Didziule valstybes beda , kad neislaiko jaunu zmoniu salyje tai tik jauni ir darbingi pilieciai gali pakeisti salies ekonomine padeti . Reikia jauniems zmonems padeti isitvirtinti salyje , kad jis jaustu parama salies ir ,kad suprastu kad jo salyje jam gera . KUR VALSTYBES PARAMA JAUNIMUI DEL BUSTO ISIGIJIMO ? Tai yra pagrindas . Gal reiketu investuoti i busto statybas ,kurias financuotu valstybe ir tas bustas butu zymiai pigesnis ,kad galetu isigyti jauni zmones .Stai kur beda kokia seima be savo namu
   ATSAKYTI
Pensininke 2018-05-23 09:21:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O jus man pasakykit argi Lietuvoje buvo orios pensijos tai kam gazdinti kad reikia atsisveikinti su oriomis pensijomis    ATSAKYTI
Daiva 2018-05-23 09:11:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Patys ponai priima istatymus palankius savo kiseniai ,o paprastam zmogeliui belieka tik emigruoti .   ATSAKYTI
Az 2018-05-23 09:09:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kuo musu daugiau ismirs tuo valstybei bus geriau
.Nesivaikykit europiniu kainu su tokiom pensijom ir algom bus galima gyventi. Pas mus kainos mokesciai europiniai o zmoniu pajamos.....
   ATSAKYTI
Moze 2018-05-23 09:02:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Iki 70 metų dirbti?..gal jie ten dirsių apsirijo, taip sakydami....nebesityčiokit iš žmonių.   ATSAKYTI
Taip 2018-05-23 08:57:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Užsivadina-padek valstybei,numirk iki pencijos.   ATSAKYTI
a 2018-05-23 08:30:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visu pirma lietuvoje pirmenybe yra teikiama užsenieciams, kuriais lengviau manipuliuoti, tai pat lengviau apgaudineti   ATSAKYTI
Virgis 2018-05-23 10:07:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sutiku, dabar visi darbdaviai, ypač transporto srityje mieliau priima ukrainiečius ar baltarusius.Svarbiausia tai stambios kompanijos su šimtais vairuotojų.Galvojat jie geresni darbuotojai, anaiptol, nėra geresni. Paprasčiausiai jiems moka mažiau, visokiais būdais apgaudinėja, ir tai visi žino, deja.Čia ir yra supuvusios vyriausybės, korumpuotų politikų bėda. Ir nereikia jokių europarlamentalų ar eurokomisarų, viską gali sutvarkyti vietinė vyriausybė.Tereikia vieno, baigti imti kyšius, dirbti tą darbą kam esi paskirtas. Na ir pagrindas kad teisėsauga, prokuratūra teismai, dirbtų savo darbą, o ne atstovautų banditų grupuočių interesus.Banditais laikau ne ten kažkokius ,,daktarinius tulpinius,, o šiuolaikinius banditus, tokius kaip liberalai ir MG baltic, konservatoriai ir ,,tulpė,, ir t.t.
  
Petras 2018-05-23 07:20:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visos valdymo blogybės Lietuvoj vyksta tylint lietuviškiems europarlamentarams ir eurokomisarams. Nepažabotas išnaudojimas, teisingumo sistemos nuosmukis ir tam įtaka monopolistų ,o ne daugumos rinkėjų, baigia išvaikyti lietuvius į užsienį. Žuvis genda nuo galvos!   ATSAKYTI

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Sukilėlių muziejus (nuotr. stop kadras)
Lietuva ruošiasi išskirtinei, kai kurių istorikų šimtmečio įvykiu tituluojamai ceremonijai. Iškilmingų sukilėlių perlaidojimo apeigų išvakarėse į mūsų šalį jau atvyko ir ...
Laukiantis traukinys (nuotr. stop kadras)
Aiškėja daugiau skandalo „Lietuvos geležinkeliuose“ detalių. Dėl ant bėgių nuvirtusio didžiulio krano šį rytą buvo sutrikęs geležinkelio eismas iš Lietuvos į Rusiją. ...
Puola vilkai (nuotr. stop kadras)
Siaubas Kėdainių rajone. Į mokyklinį autobusą Krakių apylinkėse ankstyvą rytą skubančius vaikus išgąsdino šalimais lakstantys vilkai. Vilkų gaują ir dieną gretimame kaime matė ...
Nauja technika (nuotr. stop kadras)
Oficialu – Lietuva su Amerikos Vyriausybe sukirto rankomis dėl vieno brangiausių pirkinių mūsų kariuomenės istorijoje. Po poros metų į Lietuvos teritoriją pradės riedėti ...
Kadrai iš kratos (nuotr. FNTT)
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras organizuoja ir vadovauja ikiteisminiam tyrimui, atliekamam dėl nusikalstamu būdu ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų