Pinigai (nuotr. SCANPIX)

Pinigai (nuotr. SCANPIX)

Edita KARKLELIENĖ

83 metų Edmundas Germanavičius šiandien yra oficialus benamis. Glaudžiasi pas svetimą. Pašnekovo veidu rieda ašaros, o į širdį sminga žodžiai: tapau svetimas sūnui, o iš namų, kuriuose gyvenau kone pusę savo amžiaus, išėjau kaip stoviu. Tačiau sūnus dėsto savo teisybę: tėvas namuose visada laukiamas.

Kažkada buvusių artimų žmonių pasaulis perskilo. Šiltų jausmų nebelikę, bus kalbama šalta teisine kalba.

Senatvėje – pas svetimus

„Net baisiausiame filme nemačiau to, kas man nutiko, – gerklėje stringančius žodžius renka E. Germanavičius. – Užauginau žmogų ant savo sprando. Negalvojau, kad senatvėje teks viską palikti ir glaustis pas svetimus.“

Dar neseniai tikėjęs, jog tebeturi namus ir greitai galės į juos sugrįžti, šiandien E. Germanavičius tikina, jog kelio namo nebėra.

Niūri tiesa išlindo, kai E. Germanavičius prieš kelis mėnesius nusipirko automobilį. Daug metų remontavęs automobilius, be jų negali ir sulaukęs garbaus amžiaus – aplanko gimines, važiuoja žvejoti, į parduotuvę.

REKLAMA

„Regitroje“ sužinojo, kad jau keleri metai iš savo namų Radviliškyje yra išregistruotas.

Registrų centro darbuotojai sukrėtė: E. Germanavičiaus namo dalis Radviliškyje, Vydūno gatvėje parduota 2007 metais. Pirkimo–pardavimo sandorio kopijoje parašyta: pardavėjas E. Germanavičius, o pirkėja – J. Germanavičienė (marti).

Šuo atpažino šeimininką

Žinios priblokštas vyras nuvyko į namus, kuriuose gyveno ne vieną dešimtmetį. Tačiau į vidų neįleistas. Sūnus, senolio žodžiais, įsakęs pasitraukti – niekas čia jam nebepriklauso, jei nepasitrauks, PAleis šunis.

Sūnaus prilaikomi keturkojai, graudinasi E. Germanavičius, tąsyk skalijo keistai į jį žiūrėdami. Vienas, jo užaugintas, vyro žodžiais, tarsi ne pulti, o ginti buvo pasirengęs, džiaugėsi šeimininko sugrįžimu.

Dabar E. Germanavičius Savivaldybės įskaitoje kaip „asmuo, neturintis nuolatinės gyvenamosios vietos“ ir glaudžiasi pas visai svetimą žmogų. Jam priklausiusioje namo pusėje šiuo metu gyvena marčios motina.

„Kaip gyvenime išeina. Užaugintas šuva ir siundomas nepuola, nekanda, o vaikas kanda...“, – graudulio gumulas užgniaužia seno žmogaus balsą, o skruostais rieda sugrubusia ranka be paliovos valomos ašaros.

Lemtingas parašas

Tėvo ir sūnaus santykius juoda katė perbėgo prieš šešerius metus mirus E. Germanavičiaus žmonai, sūnaus motinai.

Po nelaimės namo, kurio vienoje pusėje gyveno tėvas su motina, kitą pusę įsigijęs sūnus tėvui pasakė norintis pertvarkyti namą, sujungti abu jo galus, pastatyti bendrą krosnį. Kol remontuos, tėvui teksią laikinai pagyventi kur nors kitur.

REKLAMA

Likęs vienas E. Germanavičius sūnaus Edmundo sprendimui neprieštaravo, sakė, kad po mirties užgyventas turtas – pusė namo, garažai kieme, malkinė, sklypas – vis tiek liks jam.

Tėvuko minčių paskatinti artimieji, senolio žodžiais, reikalą paspartino. Vieną dieną E. Germanavičius su marčia jos iniciatyva nuvyko pas notarą ir, tikėdamas, kad tai – testamentas, pasirašė.

„Sudėjo krūvą popierių ir ant viršutinio lapo parodė, kur padėti parašą, – sandorio dieną prisimena E. Germanavičius. – Be akinių neįskaičiau, tik paklausiau ant ko pasirašau. Marti paaiškino, kad pasirašau leidimą jiems tvarkyti savąją pusę namo. Paskui pasakė, kad jau galiu eiti, pati viską baigs tvarkyti.“

Sudarius sandorį, E. Germanavičius sako negavęs jokio dokumento ar kopijos, o paprašęs jos buvo apibartas.

Laimė nelaimėje

Kol vyko namo remontas, vyras glaudėsi pas gimines Radviliškyje. Per sesers marčią susipažino su šiauliete Regina Legeckiene. Vyrą palaidojusi moteris gyvena name Medelyno mikrorajone Šiauliuose.

„Duok Dieve, jai sveikatos. Ir prižiūrėtas, ir aprengtas, ir pavalgęs dėka jos esu“, – gerų žodžių priglaudusiai moteriai negaili E. Germanavičius.

Buvusi medicinos sesuo taip pat giria įnamį: tvarkingas, ne pijokas, paslaugus, bendraujantis. Jiedu, sako, nė sykio nebuvo susipykę.

Tačiau moteriai skaudu žiūrėti į apsiniaukusias įnamio akis, kai šį ima kankinti namų, kuriuos pats pirko, prižiūrėjo, ilgesys.

„Neklauskite, kaip skaudu, kai pagalvoju apie vaiką, kurį užauginau nuo mažumės ir kuris apgavo“, – iš E. Germanavičiaus lūpų prasiveržia širdgėlos žodžiai.

REKLAMA

Vyras papasakoja, kad jo ir sūnumi vadinamo žmogaus iš tiesų nesieja kraujo ryšys, bet jis jį užaugino, davė savo pavardę.

„Tėvuk, ko gi tau trūksta? Vietos pas mane užtenka – gyvenk ir džiaukis, – sakė ponia Regina. – Išgyvensim, nepražūsim. Svetimas žmogus, bet man ašaros byra. Nemaniau, kad taip gali artimas padaryti.“

Tačiau E. Germanavičius nori, kad būtų sumokėta. Nusipirktų butą. Jame prisiglaustų, jei prarastų savo geradarę.

Tėvą žada priimti dieną ir naktį

E. Germanavičiaus sūnus 53 metų Edmundas senolio istoriją vadina nesąmone, nes, teigia, kad tėvas yra „neadekvatus, nelabai suvokia, ką kalba“.

Pasak jo, niekas tėvo iš namų nevarė, pats išėjo. Ir namo dalį tėvas savo noru marčiai pardavė – visi pardavimo dokumentai sutvarkyti. Pardavęs, anot pašnekovo, ir pinigų gavo, tik neatsimena, kiek.

Edmundas įsitikinęs, kad dėl pašlijusių jo ir tėvo santykių kalta „ta moteris“.

„Čia viskas per tos moters pinkles“, – sako vyras.

O tėvui jo namų durys esą visada atidarytos, kambarys paruoštas – gali bet kada sugrįžti.

„Kiek kartų prašiau, kad grįžtų. Negrįžta. Tegu dieną–naktį sugrįžta, visada jį priimsiu“, – net kelis kartus pakartoja Edmundas.

KOMENTARAS

Abejotinus sandorius galima užginčyti

Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausioji prokurorė Rita DABUŽINSKIENĖ:

– Kiekvieną abejotiną sandorį galima užginčyti. Bendras senaties terminas tai padaryti – dešimt metų.

Jei, pasirašant pirkimo-pardavimo sutartį, dar ir pinigai nebuvo sumokėti, galima įtarti netgi sukčiavimą ir prašyti iškelti baudžiamąją bylą.

REKLAMA

Jei žmogus neturi pinigų, jis gali kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą (Šiauliai, Vasario 16-osios g. 49) ir prašyti, kad jam būtų skirta nemokama gynyba. Paskirtas valstybės advokatas išsireikalaus visus reikalingus dokumentus ir pasižiūrės, kaip buvo įformintas sandoris.

Jei buvo įforminta pirkimo–pardavimo sutartis, vadinasi, jam turėjo būti sumokėti pinigai. Advokato uždavinys – išsiaiškinti, kokiu būdu pinigai buvo sumokėti. Tuo pačiu bus išsiaiškintos ir visos turto perdavimo aplinkybės bei priimti sprendimai.

Taigi advokatas bus reikalingas civiliniuose reikaluose – padėti anuliuoti sandorį ir teisine prasme sugrąžinti į pradinę padėtį. Paprasčiau kalbant, kad žmogus atgautų namus, turi būti panaikinti visi sandoriai, dėl kurių jisai prarado teisę į savo namus.

Nukentėjusysis gali kreiptis ir į Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyrių. Prokurorai atliks tyrimą dėl sandorio galimo neteisėtumo, išsiaiškins, ar žmogaus valia buvo išreikšta.

Jei žmogus žino, jog buvo apgautas, jis taip pat gali parašyti pareiškimą policijai dėl sukčiavimo. Tačiau baudžiamąja byla gali būti nuteisti kaltieji, kurie apgavo, nesumokėjo pinigų, bet namų tai nesugrąžins. Bet kokiu atveju šalia baudžiamosios, kad visi abejotini sandoriai būtų anuliuoti ir būtų sugrąžinti namai, teks vesti ir civilinę bylą.

jo
2013-12-07 08:16:19
labai nedekingas sunus,o ir marti matomai nelabai kokia.bet manau,kad juos dievas nubaus anksciau ar veliau.atsisuks jiems lazda antru galu,ko ir linkiu.senoliui stiprybes.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
KAIMYNAS 2014-02-10 15:37:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ta Legeckiene gerai zinau ,tikra oferiste susuko senukui prota (uz ji apie 20m jaunesne) ,juom naudojasi,vercia dirbti visus darbus,priziureti nuomininkus (pilnas namas nuomininku),kurenti peciu.Laikomas ten kaip vergas,isviliojo visas jo turetas santaupas ,pardave jam priklausanti kolektyvini soda,dar ir jo pencija naudojasi.Sukirsino su vaikais, giminem,buvo atvaziave ju net i kambari neileido. Kaimynam gyresi jog gera seni surado.Baisu kas dedasi.   ATSAKYTI
Antanas 2014-02-09 00:30:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ta geradare Siauluose gerai zinoma Regina Legeckiene is Azuolyno gatves jau ne viena seni ira numelzus ir ismetus...Toks pat likimas ir to laukia....   ATSAKYTI
algimantas 2013-12-07 17:33:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sūnūs, dukros netgi privalo tėvus pensininkus sodint į rogutes ir į mišką, taip padėdami SODRai ir valdančiai daugumai išspręst pensijų kompensavimą.   ATSAKYTI
O tai 2013-12-07 14:37:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ka toiu atveju veikia privatus ir valstybes iteisintas lupikautojas,kuris Lietuvoje kazkodel vadinamas notaru?   ATSAKYTI
Zose 2013-12-07 19:21:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
atsakau-NOTARAI (UŽ TAM TIKRĄ PINIGĄ) PARAŠYS VISKĄ ,KĄ TIK PASAKYSITE JIEMS KO NORITE..NORITE,KAD TĖVUKAS ,MOTINĖLĖ "dovanotų" butą namą-bus,norite"parduos" ir t.t. tik pinigų turėkite % nuo kažkokios sumos susimokėsite..sekmės sūnūs ir dukros,pardavinėkite savo tėvus!-tikiuosi ir jus vaikai parduos kaip jūs parduodat savo tėvus...   
APKALTA 2013-12-07 13:26:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
DĖL SNORO AFEROS PLĖŠIKĖI D.GRYBAUSKAITĖI APKALTĄ IR Į KALĖJIMĄ!   ATSAKYTI
baba 2013-12-07 12:54:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O vis tik sunus ISGAMA.   ATSAKYTI
Arvydas 2013-12-07 10:37:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nėra ant ko pykti, ką užsiauginom tą turim :(   ATSAKYTI
laikas 2013-12-07 09:55:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
as turbut pritarciau Monikai. Skaiciau visa straipsni ir buvau seno tevuko puseje, bet iki tol kol nepaskaiciau apie tapasaline boba, na kuri ten slaugytoja. Tada viskas stojo i savo vietas ir viskas - bent jau man cia aisku. Ta parazitna boba uzsinorejo to namo dalies ir viskas......   ATSAKYTI
Monika 2013-12-07 08:27:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
O as palaikau sunu ir juo tikiu, matyt tevukas serga senatvine dimentia o svetimi tuo naudojasi, durys i namus atvertos ir gryzti gali bet kada, kokio galio 80 metu gyventi soduose pas kazkokia .... Eik tevuk namo ir nevarinek nesamoniu ant svo seimos.As zinau net keleta tokiu atveju kai nysene tevai nepamena ka padare, ka dave ir kaip su jais elgiamasi , jie gyvena emovijomis cia ir dabar, o dar jei kas zibali papilsto......   ATSAKYTI
zose 2013-12-07 08:27:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką jūs čia kliedit-mus irgi tėvai užaugino dviese,bet sesuo lygiai tą patį padarė kaip čia aprašoma-sužinojom,kai atėjo buto sąskaitos jos vardu.Norėčiau tik patarti,gal tas žmogelis teisiškai nėra priėmęs žmonos dalies po mirties-tada nėra ko pergyventi,tik popierius susitvarkyti reikia,nes tokiu atveju reiškia,kad neturėjo teisės nei ką parduoti,nei dovanoti.Sekmės tėvuk,užjaučiu jus,nes pati tampiausi 2 metus dėl "nieko",nes nebuvo "priimta"tėvo dalis po mirties,o teismai vyko-tokia mūsų supuvus teisinė sistema..
.   ATSAKYTI
jo 2013-12-07 08:16:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
labai nedekingas sunus,o ir marti matomai nelabai kokia.bet manau,kad juos dievas nubaus anksciau ar veliau.atsisuks jiems lazda antru galu,ko ir linkiu.senoliui stiprybes.   ATSAKYTI
Nu jo 2013-12-07 07:55:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Visu verkslenimu neskaiciau, bet galiu pasakyti viena: ka uzsiauginai, ta ir turi - per velu zliumt del praeities klaidu. Kazkodel kiti vaikai savo tevu is namu neveja, nemusa, galvu nepjauna ir pan. Nedavei vaikui meiles, tai ner ko dejuot, kad vaikas tos meiles tau neduoda... Patarle sako, ka pasesi, ta ir pjausi....   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vilnių nuplovė liūtis (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Sinoptikai prognozuoja, kad sekmadienio naktį debesys apklos didžiąją šalies dalį, palis daug kur, bet daugiausia – vakarų Lietuvoje. Pūs vidutinio stiprumo vėjas, o ...
Ligoninė (nuotr. BFL / A. Ufartas)
Vėlų penktadienio vakarą įvyko skaudi nelaimė Kalvarijos savivaldybėje įsikūrusiame Trakėnų zoologijos sode. Vienas iš čia laikomų tigrų smarkiai sužalojo šio zoologijos sodo ...
Antanas Smetona (nuotr. BFL / V. Skaraitis)
Daugiau nei šimtmetį lietuvių širdyse nugulusi „Tautiška giesmė“, nors ir jauna, lyginant su kitų šalių himnais, bet ypatinga. Svarbu tai, kad kur kas ilgiau nei pats gyvuoja, ...
Sukčiavimo atvejai (nuotr. stop kadras)
Pastarosiomis savaitėmis kriminalinėse paraštėse sumirgėjo pranešimai apie tūkstančius eurų praradusius „Smart ID“ vartotojus. Žmonėms pakanka paspausti atsiųstą neaiškią ...
Valdemaras Tomaševskis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seimo valdantiesiems priklausančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderiu lieka Valdemaras Tomaševskis. Vilniuje penktadienį vykusiame šios ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų