Žygimantas Pavilionis (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)

Žygimantas Pavilionis (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)

Vladimiras Laučius, LRT.lt

„Tai, kad tie patys žmonės, kurie atėmė gebėjimą veikti užsienio politikos srityje, dabar kritikuoja užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių, kuris bando atkurti mūsų išbarstytą potencialą, man atrodo mažų mažiausiai neobjektyvu. Juolab kad ir užsienio diplomatų reakcijos į mūsų dabartinius veiksmus regione yra vienareikšmiai teigiamos“, – kalbėdamas naujienų portalui LRT.lt antradienį pažymėjo Lietuvos Respublikos ambasadorius JAV Žygimantas Pavilionis.

Anot jo, nors kiek daugiau nei prieš ketverius metus į Lietuvos valdžios viršūnę iškopusios politinės jėgos kaltino ankstesnę – socialdemokratų – Vyriausybę negebėjimu palaikyti gerus santykius su kaimynais, kaip tik per tuos ketverius metus susiklosčiusi padėtis dabar reikalauja esminių pokyčių.

„Kad ir kokie būtų buvę priešrinkiminiai šūkiai 2008-aisias, santykiai su kaimynais nuo tada tik blogėjo. Politinės jėgos, kūrusios savo tapatumą per priešpriešą su kitomis tautomis, sukūrė įtampas ir santykiuose su kaimynais, ir santykiuose su Lietuvos tautinėmis mažumomis. Žinoma, tas įtampas skatino ne tik Lietuva, bet mano minėtos politinės jėgos prie tų įtampų sukūrimo tikrai prisidėjo“, – naujienų portalui LRT.lt sakė Ž. Pavilionis.

REKLAMA

Diplomato teigimu, savo veiksmais Lenkijos atžvilgiu per tuos ketverius metus mes pakenkėme ne tik santykiams su Lenkija, bet ir santykiams su Šiaurės šalimis. „Nes Lenkijos santykiai su Šiaurės šalimis, tarp jų ir su Švedija, yra labai glaudūs. Maža to, Lenkija mums yra ir tiltas į Vidurio Europą – Vyšegrado ketvertuko šalis. Mes nuo Vyšegrado per tuos ketverius metus atitolome: dabartinių santykių nepalyginsi su tais, kurie buvo iki 2008-ųjų pabaigos, kol turėjome socialdemokratinę Vyriausybę“, – teigė Ž. Pavilionis.

Jo žodžiais, blogėjusių santykių grandinė tęsiasi toliau: antai Šiaurės šalys turi gerus ryšius su Jungtine Karalyste. Tuo metu Lietuvos integracija į ES kartais dorai nė neatsirenkant, kur ta integracija atitinka, o kur nebeatitinka mūsų nacionalinių interesų, esą kelia nemalonių klausimų ir dėl tolesnės partnerystės su Jungtine Karalyste.

Tai, pasak Ž. Pavilionio, verčia atidžiau pažvelgti ir į santykius su Amerika. Ir Šiaurės šalys, ir Didžioji Britanija, ir Lenkija turi labai glaudžius ryšius su JAV. O juk mes traktuojame JAV kaip vieną svarbiausių mūsų partnerių.

„Nenoriu kaltinti konkrečių politikų, bet noriu atkreipti dėmesį į tai, kad per pastaruosius ketverius metus, ieškodami priešų, susiradome jų ir užsienyje, ir Lietuvoje“, – apgailestavo ambasadorius. Jo nuomone, iš aktyvaus užsienio politikos subjekto virtome kone užsienio politikos objektu.

Per pastaruosius ketverius metus Lietuva, diplomato žodžiais, iš dalies prarado savo užsienio politikos gebėjimus. Todėl dabartinį užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus norą atkurti gerus santykius su kaimynais jis teigė matąs „ir kaip mūsų užsienio politikos gebėjimų, ir mūsų subjektiškumo atkūrimą“.

REKLAMA

„Tai, kad tie patys žmonės, kurie atėmė gebėjimą veikti užsienio politikos srityje, dabar kritikuoja užsienio reikalų ministrą L. Linkevičių, kuris bando atkurti mūsų išbarstytą potencialą, man atrodo mažų mažiausiai neobjektyvu. Juolab kad ir užsienio diplomatų reakcijos į mūsų dabartinius veiksmus regione yra vienareikšmiai teigiamos. Ministro L. Linkevičiaus vizitą į Lenkiją ir jo atsiprašymą kai kurie užsienio diplomatai prilygina Algirdo Brazausko vizitui į Izraelį“, – pažymėjo Ž. Pavilionis.

Jo žodžiais, galbūt šie du vizitai nebuvę tokio paties masto ir sunkumo, bet abu jie buvę geopolitinė neišvengiamybė. „Visi diplomatai, politikai, su kuriais teko kalbėtis, sveikino L. Linkevičiaus iniciatyvą; nebuvo nė vieno, kuris būtų pasisakęs kritiškai“, – sakė ambasadorius.

Anot jo, radikalieji Lietuvos ir Lenkijos politikai, kurie, atrodytų, kviečia žengti į visiškai priešingas puses, iš tiesų stovi vienoje barikadų pusėje ir veikia ta pačia kryptimi. „Tos radikalios jėgos nėra suinteresuotos, kad Lenkijos ir Lietuvos santykiuose įvyktų lūžis į gera, nes tuomet jos prarastų dalį paramos. Beje, už tų radikalių grupių Lietuvoje ir Lenkijoje matyti trečiųjų valstybių interesai, kuriems pasitarnauja Lenkijos-Lietuvos nesantaika ir tautinis susiskaidymas Lietuvoje“, – svarstė diplomatas.

Jo nuomone, dabartinė Vyriausybė turi drąsos ir praktinės išminties pačiai formuoti užsienio politikos darbotvarkę, užuot vien reagavus į radikalų primetamą darbotvarkę ir buvus kitų valstybių užsienio politikos objektu.

REKLAMA

„Ir Lietuvoje, ir Lenkijoje yra geranoriškų politinių jėgų, kurios gali duoti daug gera visam regionui. Labai gaila, kad dalis paties draugiškiausio Lietuvai lenkų elito žuvo Smolenske. Asmeniškai man, kaip artimai dirbusiam su Lecho Kaczynskio komanda, ministro L. Linkevičiaus atsiprašymas Lenkijoje buvo jei ne nuodėmių išpirkimas už tai, kas buvo padaryta geriausiam Lietuvos draugui, tai bent jau – didelis palengvėjimas. Nes man asmeniškai buvo gėda dėl to, kas įvyko Lietuvoje L. Kaczynskio vizito metu“, – sakė Ž. Pavilionis.

LRT.lt primena, kad užsienio reikalų ministras L. Linkevičius per viešnagę Lenkijoje atsiprašė lenkų tautos už tai, kaip Lietuvos politikai pasielgė tragiškai žuvusio Lenkijos prezidento L. Kaczynskio atžvilgiu, kai 2010 m. Lietuvoje viešint Lenkijos vadovui Seimas nepritarė lenkiškų pavardžių daliniam įteisinimui.

„Tai didžiulė gėda. L. Kaczynskis buvo didelis Lietuvos draugas. Tai, kas nutiko jo vizito metu, yra liūdna. Tuomet nebuvau Seimo nariu, tačiau norėčiau už tai atsiprašyti“, – sakė L. Linkevičius interviu įtakingam dienraščiui „Rzeczpospolita“. Antausį L. Kaczynskiui jis pavadino „skaudžia pamoka“.

„Dabar mūsų Vyriausybė nori keisti įstatymus tautinių mažumų atžvilgiu, tačiau kad tai baigsis sėkmingai – nėra garantuota. Padėkime vieni kitiems. Manau, kad tai mūsų bendras tikslas. Mūsų Vyriausybės vardu sakau, kad tikrai norime tai pakeisti“, – pridūrė L. Linkevičius.

LRT.lt taip pat primena, kad Lietuvoje veikiantis Jerzy Giedroyco dialogo ir bendradarbiavimo forumas L. Linkevičiaus vizito į Lenkiją išvakarėse išplatino kreipimąsi dėl Lietuvos ir Lenkijos santykių būklės. Jame, be kita ko, teigiama: „Įteisinusi lenkiškų pavardžių rašybą, Lietuva pademonstruotų ne tik europinę valią ir supratimą, jog vardas bei pavardė yra piliečio privati nuosavybė, kurią valstybė yra įsipareigojusi gerbti Konstitucijoje, bet ir žengtų labai svarbų žingsnį, galintį užtikrinti glaudesnį abiejų valstybių ir tautų bendradarbiavimą.“

REKLAMA

Dokumente atkreipiamas dėmesys ir į Vilniaus bei Šalčininkų rajonuose susiklosčiusią padėtį. „Tokia padėtis, kai valstybė nei sugeba užkirsti kelią įstatymo pažeidimams, nei imasi būtinų sprendimų, kurie tautinei mažumai suteiktų Europoje įprastą, o Lenkijoje jau taip pat įgyvendintą teisę vietovių ir gatvių pavadinimus rašyti tautinės mažumos kalba, nei Lietuvai, nei jos piliečiams nėra naudinga.“

Tarp pasirašiusiųjų kreipimąsi – VU TSPMI profesorius Alvydas Jokubaitis, Kovo 11-os akto signataras Vytautas Plečkaitis, LRT televizijos žurnalistas Virginijus Savukynas, Europos Sąjungos misijos Afganistane vadovas Vygaudas Ušackas, Kovo 11-os akto signataras Rimvydas Valatka, rašytojas prof. Tomas Venclova.

Inga Baranauskienė
2013-02-12 10:11:59
Kaip seka iš šito diplomato aiškinimų, Lenkija Lietuvos atžvilgiu vykdo tokią pačią kenkėjišką politiką, kaip ir tarpukariu. O jeigu taip, tai priimdami Lenkijos ultimatumus, savo padėtį pagerinsime ne daugiau, negu per II Pasaulinį karą. Ankstesnė istorija, beje, irgi moko to paties: LDK nuolaidžiavo Lenkijai, tikėdamasis pagalbos prieš Rusiją, o baigėsi tuo, kad Rusija užėmė abi, nes Lenkija laiku nesuvokė jos grėsmės. Iš šiaip, jei diplomatas siūlo parduoti garbę bei orumą, tai gal bent viešą konkursą surenkim? Gal Kinija nupirks - bus istorijos paįvairinimas...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
vsio zakonno 2013-02-13 00:24:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rusijos Fedderacijos užsienio reikalų ministro Lavrovo įpareigotas komunistas tarė "svarų" žodį pro Vašingtonsko obkomo fortkę.

Daugiau ir nebuvo verta tikėtis. Nei iš Lingio, nei iš šito..., kaip jis... Žodžiu, ar URM'as, ar kitos mūsų "atsakingos" institucijos...

Už ką mes mokesčius mokame? Penktajai kolonai išlaikyti ir dauginti?   ATSAKYTI
Kas čia dabar!!! 2013-02-12 12:57:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl pas mus ir Vašingtone sėdi vyriško pavidalo Vėsaitė?
Ką jis čia tauškia apie artimus Lenkijos ir Šiaurės šalių-D.Britanijos santykius,jeigu Lenkija net NEPRIKLAUSO(ir artimiausiu metu TIKRAI NEPRIKLAUSYS) NB8+UK tarybai? Niekas nei NB8,nei D.Britanijoje net netrokšta taryboje matyti Lenkijos,apie ką yra rašęs žinomas britų apžvalgininkas Edvardas Lukas(Edward Lucas) Ir kodėl Lietuvos ambasadorius JAV komentuoja tai,ką nelabai išmano - Europos reikalus?
Jeigu tie kliedesiai dar iš bėdos tiktų LTV eteriui,tai dėti juos į LRT tinklalapį yra visiškas nupušimas.Kaip ir dera kiekvienam propagandistui,Laučius galiausiai ėmė gyventi savo susikurto melo,šiukšlių ir iliuzijų pasaulyje.Jei iki šiol dar buvo kažkokių nutylėjimų,tai dabar Laučius galutinai žlugo mano akyse.Apie Pavilionių padermę aš jau nuo seno turiu labai savitą nuomonę... :)
Kiekvienas diplomatas privalo turėti "dantis".Linkevičius galėjo nuvažiavęs pasakyti Sikorskiui,kad Lietuva pirmiausiai turi priekaištų Lenkijai dėl itin nepatenkinamos Lenkijos lietuvių padėties,o taip pat ir dėl besikartojančių recidyvų su nekokybiškais(ir net nuodingais) lenkiškais maisto produktais(Čekija kažkur prieš metus net sankcijomis Lenkijai grasino dėl to!).Galima mėtytis abipusiais priekaištais,o galima ir konstruktyviai pasikalbėti,kaip išvengti nereikalingų abipusių priekaištų.
Vietoj to Linkevičius pareiškė,kad - Netuliu dantų il kandziotis nemoku,bijau.Todėl galiu tik palaizyti alba pabuciuoti uzpakalį. :)
Jeigu LRT ir URM toliau tęsis tokios nesąmonės,teks rašyti EKSPERTAMS EU,kad jie reikalautų atsakymų tiek iš LRT vadovybės,tiek iš URM,nes visi tie veikėjai minta iš mūsų gero.   ATSAKYTI
Politikuojanciu 2013-02-12 12:16:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
diplomatu negali buti.Papolitkaves Laurinkus buvo isdrebtas is barsciu.Sis atvejis labai panasus.   ATSAKYTI
Mindaugas 2013-02-12 12:02:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Su kaimynais reikia palaikyti draugiškus santykius neprarandant savo valstybės orumo ir interesų.Ž.Povilionis, kaip ir jo mamytė Aušrinė Marija , neserga Lietuvos ir jos dorųjų žmonių interesais.Linkevičius nesugebėjo lenkų keliamų problemų spresti diplomatisškai, nors tą jį įpareigoja jo užimamos pareigos , tai paprasčiausiai atsiprašė.Kas jam tai pavedė padaryti, manau, kad bus pasidomėta.Jei Linkevičius ir Povilionis neturi supratimo apie diplomatiją, tai apie atsiprašymus tegu paskaito politologo Griniaus straipsnį.Šių diplomatų veikla nediplomatinė ir į užsienio politiką, neva ją taisydami ,įneša tik destrukciją.   ATSAKYTI
? 2013-02-12 10:37:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vaje, Lietuvos ministras,dabar ambasadorius?Ar yra kokie valstybės savininkės Tautos atstovavimo nustatyti esminiai principai?   ATSAKYTI
Inga Baranauskienė 2013-02-12 10:11:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip seka iš šito diplomato aiškinimų, Lenkija Lietuvos atžvilgiu vykdo tokią pačią kenkėjišką politiką, kaip ir tarpukariu. O jeigu taip, tai priimdami Lenkijos ultimatumus, savo padėtį pagerinsime ne daugiau, negu per II Pasaulinį karą. Ankstesnė istorija, beje, irgi moko to paties: LDK nuolaidžiavo Lenkijai, tikėdamasis pagalbos prieš Rusiją, o baigėsi tuo, kad Rusija užėmė abi, nes Lenkija laiku nesuvokė jos grėsmės. Iš šiaip, jei diplomatas siūlo parduoti garbę bei orumą, tai gal bent viešą konkursą surenkim? Gal Kinija nupirks - bus istorijos paįvairinimas...    ATSAKYTI
inžsg 2013-02-12 10:07:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas paneigs, kad Linkevičius davė komandą pavaldiniui ambasadoriui JAV'e gauti palankis pasisakymus?   ATSAKYTI
RL 2013-02-12 10:05:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jis pasikonsultavo su savo mamyte...   ATSAKYTI
Vaidas 2013-02-12 09:59:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ką kita gali pasakyti socdemas apie socdemų nesąmones?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Greitoji pagalba (nuotr. stop kadras)
Po kontakto su koronavirusu užsikrėtusia kolege į karantiną siunčiami Alytaus rajono greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai turi pasirašyti, kad darbo užmokestis už ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, vakare patvirtinta dar 12 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejų. Šiuo metu Lietuvoje ...
Parduotuvė (nuotr. stop kadras)
Kretingiškiai nerimauja, kad parduotuvės apsauginis galėjo užkrėsti kolegas ir klientus koronavirusu, nes vyro testo rezultatas – teigiamas. Apie tai savo „Facebook“ paskyroje ...
Vaida ir Egidijus (nuotr. stop kadras)
Kaip uždaryti audrą stiklinėje, kai ji siaučia visoje Lietuvoje, visoje Europoje ir visame pasaulyje? Gelbėdama savo žmonių gyvybes Lietuva suskubo uždaryti valstybės sienas. ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas savo „Facebook“ paskyroje pranešė apie dar vieną koronavirusu užsikrėtusio žmogaus mirtį. „2020.03.28 pavakaryje dar viena liūdna žinia - ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų