Indrė Bungardaitė
2009.04.27 11:02
Redas Vilimas/BFL nuotr.

Redas Vilimas/BFL nuotr.

„Kultūrai ateina paskutinioji“, „Lietuva žudo savo kūrėjus“, „Kultūra suniokota, o jos sklaida paralyžiuota“, - tokiomis frazėmis šalies menininkai spaudos konferencijoje mėgino pabudinti kultūrą smaugiančią Lietuvos valdžią.

Jonas Liniauskas, rašytojų sąjungos pirmininkas, tikino, kad menininkai ne tik dabar gyvena taupomajame režime. „Mes jau tik šiek tiek šviečiam, jau nebešildom“, - sakė jis. Prisiminęs populiarią dainą „Aš bandysiu tave amžinai uždaryti į eilėraščio narvą drauge su tyla”, J. Liniauskas teigė, jog valdžiai kultūros žmones pavyko uždaryti į tą narvą.

Platelis: kultūra atgaivintų ekonomiką

Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas Kornelijus Platelis teigė, kad kultūrai yra iškilęs realus pavojus. „Kultūra dabar nukenčia daugiau negu kitos sritys“, - apgailestavo jis.

Dirbantiems pagal autorines sutartis menininkams mokesčiai šiemet padidėjo 16 procentų ir numatomi didinti ateityje. „Vidutiniškai meno kūrėjai per mėnesį prasimano maždaug 800 litų – minimalų mėnesinį atlyginimą. Nuo to atėmus mokesčius, kas liks meno kūrėjui... Ar Vyriausybė suinteresuota, kad visi menininkai įsidarbintu šiltose vietose?“, - klausė K. Platelis.

REKLAMA

Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas piktinosi, kad iš pradžių buvo žadama kompensuoti mokesčių padidėjimus per valstybės finansuojamas programas, tačiau dabar siūloma jas ne didinti, o sumažinti 20 milijonų litų.

„Europoje įsigali nuomonė, kad kūrybinės industrijos yra tai, kad galėtų atgaivinti ekonomiką“, - kalbėjo K. Platelis, nusivylęs, kad Lietuvos valdžios vyrai šito nesupranta.

Sventickas: kultūra suniokota, jos sklaida – paralyžiuota

Jam pritarė ir Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos prezidentas Valentinas Sventickas: „dabar yra ne tik sunkmetis, bet ir valstybinio mąstymo krizė. Bent jau kultūros, tai tikrai“.

Dabartinėms kultūros problemoms spręsti reikia ne tik lėšų, anot V. Sventicko, bet ir politinės valios. „Yra tokių politikų, kurie kultūrą suvokia kaip „Žvaigždžių duetus“, „Svogūnus“ ar savo veidelio pamatymą per „Dviračio žinias“, - apgailestavo LATGA prezidentas.

V. Sventickas teigė nesuprantantis mokesčių menininkams padidėjimo priežasčių. „Lyg čia būtų ta socialinė grupė, kuriai tenka didžiausi pinigų srautai“, - kalbėjo LATGA preizdentas. „Įplaukų bus nedaug, kultūra suniokota, jos sklaida paralyžiuota“.

LATGA prezidentas  pasiūlė liepos 6 – Mindaugo karūnavimo dieną – menininkams nerengti parodų, neiti į apdovanojimus, nedalyvauti renginiuose, ir taip paskatinti atkreipti dėmesį į kultūros žmonių problemas. „Jeigu valdžiai kultūra nerūpi, tegu ta valdžia nesifotografuoja prie Michelevičiūtės, Ščiogolevaitės ar Banionio“, - pareiškė V. Sventickas.

REKLAMA

Sutkus: šalis praranda savo savastį

Fotomenininkų sąjungos pirmininkas Antanas Sutkus spaudos konferencijoje informavo, kad artimiausiame sąjungos susirinkime jis atsistatydins iš savo pareigų. „Nebegaliu daugiau būti partizanu, kovotoju – su tarybiniais valdininkais kovojau, o dabar su savais, nepriklausomos Lietuvos valdininkais“, - sakė A. Sutkus.

Atkreipdamas dėmesį, kad ant Lietuvos banknotų daugiausiai vaizduojami Lietuvos menininkai ir filosofai, jis sakė, kad „mes savo kūrėjus žudom, kol jie gyvi, o kai jie numiršta, tada rūpinamės“.

Fotomenininkų sąjungos pirmininkas piktinosi, kad Lietuvos valdžia nesirūpina tautos paveldu. „Vienintelis paveldas yra Valdovų rūmai, kuriuo rūpinamasi“, - piktinosi jis. „Mes prarandam savastį“.

Matulionis: kultūrai atėjo paskutinioji

Teatro sąjungos meno kūrėjų asociacijos pirmininkas Algis Matulionis susirinkusiems žurnalistams sakė negalintis suvokti dabartinės situacijos, kuomet patys menininkai turi įtikinėti valdžią, kad jie yra reikalingi, kad valstybės dotacijos yra pernelyg mažos. „Kažkoks skandalas – mes patys turim kažką įrodinėti“, - pareiškė A. Matulionis, kultūrą ir meną pavadinęs „tautos dvasia“.

„Iš tarybinių laikų atėjęs mąstymas – nepakeičiamų nėra. Yra nepakeičiamų. Didieji menininkai todėl ir yra didieji“, - apie teatro režisierių Eimantą Nekrošių ir kitus garsius Lietuvos menininkus kalbėjo A. Matulionis.

„Muzikas, menininkas, aktorius turi dirbti kasdien. Jis negali išeiti cibulių auginti, tada grįžti – jis nebetenka profesijos“, - aiškino Teatro sąjungos meno kūrėjų asociacijos pirmininkas. Tik tada, anot jo, bus kuriama tautos dvasia. „Tai yra paskutinis smūgis mums. Gyvenom pusbadžiu, o dabar atėjo paskutinioji“.

REKLAMA

***

Lietuvos meno kūrėjų asociacijos (LMKA) konferencijos rezoliucijoje teigiama, kad kultūra ir menas atsidūrė ant žlugimo ribos dėl daugelio priežasčių: dėl padidėjusių mokesčių dirbantiems pagal autorines sutartis menininkams, padidėjusio PVM knygų leidybai ir spaudai, planuojamo mažinti kultūrai skirto biudžeto, įšaldyto visų Kultūros ministerijos patvirtintų kultūros programų finansavimo, kultūros savivaldos principų nesilaikymo ir finansiškai žlugdomos kūrybinės sąjungos, kuri iki šiol nėra gavusi nė cento joms dar vasario 21 dieną paskirto finansavimo.

LMKA reikalauja, kad Seimas, tikslindamas biudžetą, neatimtų jau paskirtų lėšų kultūros programoms, įskaitant Kultūros rėmimo fondą ir Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą, arba Vyriausybė patvirtintų kultūros gaivinimo planą, panašų į verslo, su konkrečiais finansiniais įsipareigojimais.

LMKA gegužės 5 dieną prie Seimo rūmų numato surengti įspėjamąją protesto akciją: „Sudie, kultūra?“.

2009-04-27 11:10:24
Tam kad tokių fokusų nebūtų, visiem reikia turėti normalų darbą, o rašymu ir paišimu užsiiminėt laisvalaiki. žinoma visi neapsisaugos, bent jau kažkokia dalis jų dabar neišeidinėtų į gatves...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
su alaus bokalais lauksim darbo galo 2009-04-28 09:25:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
esu baigęs VDA, esmi menų magistras, bet vot auginuosi raumenis ir degtinę šprotais užkandu strojkėje. ir ne vieną panašų menų magistrą, beigi bakalaurą tenajos sutinku... būna, pasidedi šalimais bulgarkę, nubrauki prakaitą, pokšteli atkemšamo alaus kamštelis ir pasišneki, "san Georgą", kontrabandinį, traukdamas su kolega apie kokio Balzako moteris ar Schieles nuotykius, apie Ulisą ar tiesiog spalvų dermes statyboje....

taip ir gyvenam ;)    ATSAKYTI
2009-04-28 09:14:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pinigus kultūrai reik duoti kuo laisviau ir kuo daugiau- kuo daugiau menininkų (kūrėjų)- tuo aukštesni rezultatai. pvz.: krepšinį atvežė Lietuvon S. Darius tik XX a trečiajame dešimtmety,o jau po dešimtmečio Lietuva tapo Europos čempione (tikriausiai todėl, kad europoj tuo metu išvis konkurencijos nebuvo). tas laimėjimas, aišku, paskatino tautinį pasididžiavimą ir pasėjo kašio, kaip "nacionalinės sporto šakos" sėklą. dabar gi Lietuvoj jau vyksta masinis krepšinio kultivavimas, dėl ko, per intensyvią konkurenciją ir turim visai neblogus, kaip tokio dydžio šaliai, pasiekimus.
todėl, jei kiekvienas lietuvis lygiai taip jaustų malonumą savaitgalį parašyt bent vieną eilėraštį, ar nutapyt kokį, kad ir peizažiuką, manau, kad jau po dvidešimties metų Vilnius būtų reali kultūros sostinė ir nieko nereikštų visokiems pasaulio kultūros (o iš paskos ir biznio, nes pinigas visada paskui naujausius vėjus velkasi)veikėjams iki mūsų atsibelst, bo pinigai mėtosi visur, todėl dėl jų toli važiuot paprasčiausiai neapsimoka,o vat naujumas, netikėtumas, ikvėpimas, minties šuoliai ir panašiai, t.y.- visa tai ką duoda menas- dėl to žmonės aukoja daugiausiai.
"ką pasėsi tą ir pjausi", deja mūsų valdžios "sodininkai" rūpinasi labiausiai visokiais runkeliais ir statybininkais, todėl marozų ir daugėja. po to stebisi iš kur tas nusikalstamumas kyla.   ATSAKYTI
Varnas 2009-04-28 08:57:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
VDA
2009-04-27 16:38:26
Todėl, kad autsaiderė Vilniaus dailės akademija ruošia tokius netikėlius.
Probleminės net dvidešimt dvi programos, va nuo kur chaltūra prasideda.
.........................
Paaiškinsiu nesusidūrusiems, ką reiškia "probleminė". Programų kokybės vertinimas yra studijų reformos dalis ir tai reiškia, kad šiandien studentai yra mulkinami; dailės akademijai duodami 2 metai išvalyti programas, atleisti nemokšas dėstytojus ir paruošti mokymo priemones. JEI nesusitvarkys, po 2 metų VDA BUS UŽDRAUSTA ruošti skulptorius, tapytojus, architektus ir t.t, visi laisvi-tiutiu. Aišku, todėl triukšmas, kad reformos nereikia ir t.t. Vertinimas 'ribotai" reiškia visišką chaltūrą, kad jau 2009 metais į tą specialybę draudžiama priimti studentus, katedros vedėjas su draugais po vasaros atostogų nebereikalingi.   ATSAKYTI
nacionalizuoti 2009-04-27 21:10:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
reikia nacionalizuoti zuliku menininku privatizuotas dirbtuves ir jas lengvatinem salygom laisti isnuomoti tikriems menininkams   ATSAKYTI
didysis menininkas 2009-04-27 21:06:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sava chebra ten issidalina pinigus, todel jiems valdzia gerai dfaro, kad neduoda ,kadamgi jie menystos man didziajam menuininkui neduoda.   ATSAKYTI
durniams 2009-04-27 20:03:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
veksas tai menas. stai kas menas.   ATSAKYTI
Nu, 2009-04-27 19:24:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas galvoja pavadinimus? :D:D:D:D   ATSAKYTI
Skirmantė 2009-04-27 19:03:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

Kad viskas nykiai seklu, nėr kuo giliau domėtis.

historia est magistra vitae   ATSAKYTI
irgi jo 2009-04-27 17:54:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
geras Kubilius, dar koks geras! :)

Kieno mąstomieji pusrutuliai apsaugoti kaukole, o ne kelnėmis, tą supranta, tik va pakomentuoti tingi...

   ATSAKYTI
o tai kas cia daabr? 2009-04-27 17:52:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
balsas.lt/naujiena/248071/nacionalinei-lituanistikos-pletros-programai-34-mln-litu/rubrika:naujienos-kultura-literaturairmenas   ATSAKYTI
jo 2009-04-27 17:46:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Blogas, Kubilius, blogas!   ATSAKYTI
2 Skirmante 2009-04-27 17:45:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai juokingas ir nekompetetingas komentaras.
Domėkitės giliau, o ne "sugedusiu telefonu" persakinėkit kažkokių pustiesių nuotrupas...   ATSAKYTI
esu 2009-04-27 17:44:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
irgi dalinai iš tų, tik kad biudžeto apmokamas žmogus.
Suprantu pasipiktinimą dėl pakilusių mokesčių- manau, tą perversinį padidėjimą tikrai galima ir reikia sutvarkyt; iš kitos pusės- esam ir išpaikinti, patys save užsikėlę ant pjedestalo. Būkim "biedni, bet teisingi"- na ne visi dirbam sunkiai ir REIKALINGAI, nemažai mūsų galvojame, kad esame savaiminė vertybė.
Laikai pasikeitę, vien už tai, kad ESAME niekas mums neskolingas; nebe Čechovo laikai,reikia arba pačiam mokytis vadybos, ar ieškotis pagalbos toje srityje, rašyti projektus,teikti paraiškas ir panašiai užuot oriai piktinusis, kad niekas mumis nesidomi.
Koncertų organizatoriai tikrai neskursta- ypač tie, kas moka pasirinkti atlikėjus ir padirbėja su reklama

   ATSAKYTI
Skirmantė 2009-04-27 17:32:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
p.s. pASTAISAU: MANAU, KAD PREZIDENTO RINKIMŲ BIULETENIUS geriau GADINTI.   ATSAKYTI
Skirmantė 2009-04-27 16:42:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Muravjovo politika

1. Mokslą apmokestino - studentai negalės įpirkti( kaip kokio daikto) mokslo, užsidarinės universitetai.
2. Spaudą, kultūrą apmokestino - knygų nebus. Lotyniški rašmenys pavojuje.
3. Rusifikacija (kalbiniu požiūriu) vykdoma per TV (lietuviški tik subtitrai).
3. Rinksim ne prezidentę, tad ar rinksim GENERALGUBERNATORĘ iš cento komiteto? SIŪLAU NEDALYVAUTI RINKIMUOSE, NES TIK, JEI BUS PER MAŽAS AKTYVUMAS,rinkimai galės būti neįvykę.

PROTESTAI TURI BŪTI RIMTI IR DRASTIŠKI. NESILIAUJANTYS.   ATSAKYTI
VDA 2009-04-27 16:38:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Todėl, kad autsaiderė Vilniaus dailės akademija ruošia tokius netikėlius.
Probleminės net dvidešimt dvi programos, va nuo kur chaltūra prasideda.
Godumas užvaldęs vadovus, su nagais prikibusius prie VEKS, Valdovų rūmų ir Tūkstantmečio,gviešiasi ir ES pinigėlius   ATSAKYTI
to visiems2 2009-04-27 16:28:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aha, o po ja Adamkaus nuotrauka. Fain.   ATSAKYTI
to visiems 2009-04-27 16:27:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man atrodo, kad kalba eina apie valstybes/vyriausybes isipareigojimus, kuriu ji nevykdo. Jei isaldytas finansavimas ir neimanoma apmoketi net tu darbu, kuriuos buvo pazadeta finansuoti ir kuriu kurejai, igyvendintojai prisieme isipareigojimus, tai yra tiesiog nesazininga, neteiseta. Zmones palikti ant ledo. Is tiesu, ir tai ne vien del menininku, o apskritai del visko, kas dedasi - valstybe/vyriausybe istiko moraline krize. Pasitikejimo nera. O siaip tai viskas gerai, stai rasau komentara, o sone matau "Olialia mergaiciu atrankos" nuoraukyte. Fain.   ATSAKYTI
Dimes to be 2009-04-27 15:44:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas tu esi? Iš komentaro atrodo, kad esi paskutinis marozas.   ATSAKYTI
to pakaks 2009-04-27 15:43:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Graužk morką. Tu išskiri tik tuos menininkus, kurie sulindę į VEKS'ą. O jų iš tikrųjų yra kur kas daugiau.   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
REKLAMA
Vilniaus savivaldybė (nuotr. Fotodiena.lt)
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) antradienį atliko kratas Vilniaus miesto savivaldybėje dėl plaučių ventiliavimo aparatų pirkimo. „Galiu patvirtinti, kad taip, ...
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seimo salėje, vertinant Vyriausybės veiklos ataskaitą, opozicija negailėjo kritikos valdantiesiems. Politikai pasigedo ministrų lyderystės, tvirtino, kad valdantieji sau kabina ...
S. Skvernelis ir R. Karbauskis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Valstiečių lyderiai Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis kartoja, kad prezidento siūlymas penkiais punktais iki 15 proc. laikinai sumažinti gyventojų pajamų ...
Stirnos
Pirmadienį ugniagesiai gelbėjo Respublikinės Panevėžio ligoninės tvoroje įstrigusį stirniuką.  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) duomenimis, apie ...
Vaizdai iš įvykio vietos (nuotr. stop kadras)
Antradienį dėl įrenginių gedimo PET granulių gamykloje „Orion Global Pet“ Klaipėdoje išsiliejo alyva, iš gamyklos evakuojasi darbuotojai.  Pranešimas apie incidentą ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų