Seimo pirmininke išrinkta Viktorija Čmilytė-Nielsen

Naujasis Seimas savo pirmininke penktadienį išsirinko Liberalų sąjūdžio lyderę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. Ji sau numato daug uždavinių naujajame darbe, tarp jų – Seimo darbo kokybės kėlimas bei susivienijimas suvaldyti Covid-19 pandemiją.

131

Seimo pirmininkas renkamas per slaptą balsavimą paprasta balsų dauguma. 106 Seimo nariai balsavo už, 18 – prieš, 5 susilaikė.

V. Čmilytė-Nielsen į parlamento vadoves pasiūlyta pagal centro dešinės koalicijos susitarimą.

(131 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Naujasis Seimas kimba į darbą: renka Seimo pirmininką ir jo pavaduotojus

Vienintelė kandidatė

V. Čmilytė-Nielsen buvo vienintelė kandidatė į Seimo pirmininkes. Ji parlamento vadoves pasiūlyta pagal centro dešinės koalicijos susitarimą.

V. Čmilytės kandidatūrą į Seimo pirmininkes Seimui pateikė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, surinkęs 65 Seimo narių parašus. Ji – vienintelė kandidatė. Prieš balsavimą Seimo narė kreipėsi į Seimą:

„Esu čia ir kandidatuoju į Seimo pirmininkes dėl to, kad labai vertinu sąžiningą politiką ir jos diktuojamas tradicijas. Joms įtvirtinti reikia kur kas daugiau laiko, nei kurti taisyklių rinkinį ar įstatymą“. 

Ji akcentavo, kad jos kandidatavimo sąlyga – koalicijos sutartis, pagal kurią Seimas turėtų susitarti veikti.

„Manau, kad šis valdančiosios koalicijos susitarimas, kurį mes – trijų partijų atstovai – kūrėme kaip bendraminčiai, yra žingsnis į priekį mūsų politinėje kultūroje“.

V. Čmilytė-Nielsen atkreipė dėmesį, kad Seimo darbas iki šiol daugiau orientavosi ties teisėkūros kiekybe, o ne kokybe, pridurdama, kad „taip neturėtų būti“.

„Reikia nustatyti aiškius, racionalius kriterijus, formuojant Seimo darbotvarkę ir jų laikytis. Turėtų būti apribotas skubos ir ypatingos skubos taisyklių taikymas. Tai dažnai veda prie nekokybiško rezultato ir visos teisinės sistemos nestabilumo“.

Dėmesys Covid-19

Ji pripažino, kad Seimo darbų horizonte – nemažas darbų sąrašas, vienas svarbiausių – Covid-19 pandemijos suvaldymas.

REKLAMA

„Mums reikės sutarimo dėl sprendimų, kovojant su didžiausiu šio dešimtmečio iššūkiu. Tikiu, supratimas, kad Lietuvai reikia mūsų visų susitelkimo, išliko ir bus pademonstruotas ne kartą darbais“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

„Seimas negali nusišalinti arba saviizoliutis nuo svarbiausių valstybės klausimų, pavyzdžiui, susijusių su pandemija, sprendimo. Seimas turi aktyviai dalyvauti tokiuose svarbiuose visai valstybei procesuose ir negali prarasti lyderystės“, – pridūrė V. Čmilytė-Nielsen.

Iškėlė klausimus dėl teisiamos partijos

„Šachmatuose tenka žaisti dviem, čia būsite viena. Kaip vertinate, kad demokratiškai esate renkama iš vieno kandidato? Ar Lietuvoje nėra kandidatų šiame Seime, kurie, jūsų nuomone, galėtų užimti šias pareigas“, – kandidatės klausė Vytautas Bakas. 

Kitas parlamentaro klausimas buvo susijęs su tuo, kad Liberalų sąjūdis yra teisiama partija. 

„Kaip pavyks suderinti tai, kad esate korupcinėje byloje teisiamos partijos atstovė? Kaip ketinate tai suderinti su moralės, etikos, aukštos politinės kultūros aukštais standartais? Ar, jūsų nuomone, tai normalu?“ – klausė V. Bakas. 

V. Čmilytė-Nielsen tvirtino, kad ji neturi asmeninio ryšio su korupcijos byla. Politikė pažymėjo, kad per pastaruosius kelis rinkimus rinkėjai išsakė pasitikėjimą Liberalų sąjūdžiu ir ja asmeniškai. 

„Tai, matyt, man yra didžiausias padrąsinimas ir patikinimas, kad šiandien stovėti šioje tribūnoje aš turiu moralinę teisę“, – tvirtino V. Čmilytė-Nielsen.

Socialdemokratas Algirdas Sysas klausė, ar V. Čmilytė-Nielsen pritaria buvusio Seimo pirmininko ir savo frakcijos kolegos Viktoro Pranckiečio minčiai, kad mažuma turi paklusti daugumai.

REKLAMA

„Aš į šį klausimą tikriausiai atsakiau per pastarąją savaitę kokius penkis kartus. Priminsiu, kad mūsų frakcijos atstovai buvo tie, kurie greičiausiai kritikavo. Labai džiaugiuosi, kad liberalai yra tie žmonės, tie politikai, kurie už kritiką nepyksta“, – kalbėjo liberalų lyderė.

Sieks užtikrinti nenutrūkstamą darbą

Dar prieš lemtingą Seimo posėdį V. Čmilytė-Nielsen žurnalistams sakė einantį į jį su gera nuotaika.

„Šiandieną turime priimti svarbių sprendimų, bet tai, žinoma, tik pirmieji iš visų tų svarbių sprendimų, kuriuos turėsime priimti. Ne, nelabai jaudinuosi. Žinote, niekada negali būti tikras dėl palaikymo. Esu dėkinga koalicijos partneriams, kurie palaikė mano kandidatūrą šiame etape, kurie iškėlė mano kandidatūrą. Tai yra bendras sutarimas. Manau, kad tai yra gera prielaida geram rezultatui šiandieną“, – žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Tiesa, ji nebuvo linkusi kalbėti, ką ketina daryti kitaip, nei buvęs Seimo pirmininkas.

„Šiandien pirmiausiai mąstome apie tai, ką daryti, kad parlamentas veiktų nenutrūkstamai, nepriklausomai nuo situacijos su pandemija. Matyt, tai ir bus vienas iš pirmųjų darbų“, – sakė politikė.

Laukia svarbios pareigos

Kaip numato Seimo statutas, Seimo pirmininku išrinktas Seimo narys turi sustabdyti savo veiklą Seimo narių frakcijoje.

Seimo pirmininkas pirmininkauja Seimo posėdžiams, prižiūri juose tvarką, kontroliuoja, kaip savo pareigas atlieka Balsų skaičiavimo grupė ir Seimo posėdžių sekretoriatas. Seimo pirmininkas nedalyvauja diskusijose ir negali kitaip daryti Seimo nariams įtakos dėl priimamų sprendimų.

Kaip numato Konstitucija, Seimo pirmininkas pavaduoja prezidentą jam mirus, atsistatydinus, pašalinus jį iš pareigų apkaltos proceso tvarka ar tada, kai Seimas nutaria, kad prezidento  sveikatos būklė neleidžia jam eiti pareigų.

REKLAMA

Šiuo atveju Seimo Pirmininkas netenka savo įgaliojimų Seime, kur jo pareigas Seimo pavedimu laikinai eina jo pavaduotojas.

Taip pat Seimo pirmininkas įeina į Valstybės gynimo tarybą kartu su prezidentu, ministru pirmininku, krašto apsaugos ministrus ir kariuomenės vadu. Ši taryba svarsto svarbiausius valstybės gynybos klausimus.


Rašyti komentarą...
N
Nesamone
2020-11-13 19:45:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
O Ble.. Nėra žodžių kokius debilus išrinkome. Geriau Trumpa paimkime valdyti Lietuva brangią.
Atsakyti
-5

J
Joana
2020-11-13 19:45:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pusdurniu seimas
Atsakyti
-5

L
LIETUVAI
2020-11-13 19:43:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
GEDA,GEDA,seimo pirmininke kgb atplaisa.
Atsakyti
-7

SKAITYTI KOMENTARUS (52)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų