Mokslininkai perspėja dėl „nutukimo epidemijos“

Dėl koronaviruso pandemijos ir su tuo susijusių ribojimo priemonių daugelis žmonių buvo priversti likti namuose, o daug jų vis dar tenka likti uždarose erdvėse. Danų mokslininkai perspėjo, kad toks gyvenimo būdas veikia žmonių fizinį aktyvumą ir psichiką, ir baiminasi nutukimo proveržio.

Mokslininkai perspėja dėl „nutukimo epidemijos“ (nuotr. shutterstock.com)

Danų mokslininkai nerimauja, kad pandemijos pasekmės sukels „nutukimo epidemiją“ arba ženkliai išaugs žmonių, kamuojamų nutukimo, skaičius.

Išaugęs nedarbas ir su tuo susijusios baimės ar neapibrėžtumas dažnai palydimas pablogėjusios žmonių psichinės būklės ir jų socialinių santykių įtampos. Jų manymu, psichinės sveikatos pablogėjimas gali reikšti, kad žmonės pradės daugiau valgyti, rašoma „Stern“. 

Nutukimas – itin sudėtingas reiškinys. Kalbama ne tik apie mūsų suvartojamą maisto kiekį, tačiau ir apie socialines ar psichologines sąlygas, kurias mes turime“, – įsitikinęs Orhuso universiteto biologinės psichologijos mokslininkas Michaelis Bangas Petersenas. 

Jam antrino ir kolega Thorkildas I.A. Sorensenas iš Kopenhagos universiteto.

„Ekonominis ir psichologinis neapibrėžtumas, nedarbas ir panašūs dalykai nulemia tai, kad organizmas reaguoja stresu, o tai didina nutukimą. Organizmas kompensuoja pažeidžiamumą riebalų atsargų sankaupomis, o tai didina tokių pasekmių, kaip diabetas, hipertoniją ir infarktas riziką“, – cituojamas jis.

REKLAMA

Dalis apklaustųjų jau priaugo svorio

Danų televizijos TV2 duomenimis, dėl koronaviruso pandemijos ir su tuo susijusių ribojimų 38 proc. suaugusiųjų metė sportą, o tai, anot Th. I.A. Sorensenos, taip pat didina nutukimo vystymosi riziką.

38 proc. suaugusiųjų Vokietijoje dėl pandemijos mažiau juda, 19 proc. iš jų jau priaugo svorio dėl pasikeitusių įpročių, teigiama „YouGov“ apklausos ataskaitoje. 

Tačiau ne viskas taip blogai, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Kita apklausa, daryta liepos pradžioje, atvirkščiai, parodė, kad daugelis žmonių Vokietijoje pradėjo važinėti dviračiais, dažniau vaikšto pėsčiomis, o ne važiuoja automobiliu, o taip pat daugiau treniruojasi namuose ar dirba gamtoje, rašoma „Stern“.

2020-ieji be pasaulį jau sukrėtusios pandemijos gali atnešti ir biblinio masto tragediją – Rytų Afrikos, Artimųjų Rytų, Azijos ir net Rusijos pietiniuose regionuose pastebėti gigantiški spiečiai skėrių. Jie naikina pasėlius milžiniškose teritorijose – nuo Tanzanijos, Kenijos ir Somalio iki Pakistano, Indijos ir Kinijos.


Rašyti komentarą...
z
zosia
2020-08-01 17:15:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
jūs mokslinčiai mažiau lokit ką visi ir taip žino,kada truča koronos virusui surasit ,slabo,jau beveik metai ir nieko,pilstot vandenėli ir pinigėlius melžiat,aš taip apie tuos mokslinčius,nereik pasiduot jų sapalionėm ( kosmosas ,milijonai šviesmečių,kas bus po milijardo metų,kas buvo prieš milijardus metu)darykit kas dabar žmonijai reikalinga ,o ne pūdrinkit smegenis savo nesąmonėm,matyt daug pinigėlių jiems skiria,kad fantazuoja ,o ne realius darbus dirba.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų