Alkoholis Lietuvoje nesvetimas net vienuolikmečiams ir čia neturime, kuo didžiuotis. Pagal įvairius nepilnamečių alkoholio suvartojimo rodiklius Europoje Lietuva – tarp pirmųjų valstybių. Ir nors prekyba alkoholiu prieš porą metų stipriai sugriežtinta, pagalbos gauti alkoholį nepilnamečiai prašo benamių ar vyresnių draugų. Specialistai vardina įvairias priežastis, kodėl mūsų šalyje pradedama gerti nuo itin ankstyvo amžiaus, tarp jų – šeima, draugai, neigiama garsenybių įtaka ir bandymas įrodyti savo vyriškumą.

Alkoholis (nuotr. Fotodiena.lt)

Alkoholis (nuotr. Fotodiena.lt)

Lietuvos paaugliai išlieka tarp daugiausiai nesaikingai vartojančių alkoholį Europoje bei kai kuriose kitose pasaulio valstybėse, atskleidė Pasaulio sveikatos organizacijos užsakymu atlikta analizė.

Nupirkti alkoholio prašo benamių

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian teigia, kad lietuviai pasižymi gausiu ir nesaikingu alkoholio vartojimu. Įdomu tai, kad nepilnamečių alkoholio suvartojimui įtakos neturi jų šeimų finansinė padėtis. Kaip teigia G. Belian, negalima išskirti, kad turtingesnių ar vargingesnių, miesto ar kaimo šeimų vaikai geria daugiau.

REKLAMA

„Jeigu paimtume rodiklį 11-mečių alkoholio suvartojimo per paskutines 30 dienų, tai Lietuva yra vidutiniokų klasėje. Kalbant apie 15-mečius, tai mes žymiai žemiau vidurkio, situacija dar geresnė negu vidurkis. 

Bet, jeigu žiūrėtume procentą, kur sako vaikai, kad buvo girti bent vieną kartą savo gyvenime, tai tie patys 11-mečiai yra šeštoje vietoje, jau pakankamai aukštai. Pavyzdžiui, 13-mečiai pagal tą rodiklį, kad bent kartą gyvenime buvo girti, yra ketvirtoje vietoje. 15-mečiai – trečioje vietoje“, – tv3.lt kalbėjo G. Belian.

Alkoholio nepilnamečiai gauna keliais būdais. Dažniausiai šiuo klausimu, anot G. Belian, jie prašo suaugusiųjų pagalbos, kur kas rečiau alkoholį bando pirkti patys. Populiariausias alkoholis tarp nepilnamečių – silpnas, pavyzdžiui, alus ar sidras.

„Dažniausias įsigijimo būdas yra, kada vyresni žmonės arba tos kompanijos draugai, pažįstami nuperka, arba paprašo vyresnių žmonių. O tam tikro visuomenės sluoksnio atstovai ir už tam tikrą atlygį nuperka parduotuvėse vaikams šituos gėrimus. Tai paprastai tie, kurie neturi gyvenamosios vietos, labai dažnai aptinkame jų prie parduotuvių“, – pasakojo specialistė.

Gražina Belian (nuotr. Fotobankas / Andrius Ufartas)

Gražina Belian (nuotr. Fotobankas / Andrius Ufartas)

Situacija pamažu gerėja

Nors minimas tyrimas atliktas 2018-aisiais, o griežtesni alkoholio pardavimo ribojimai Lietuvoje įsigaliojo būtent tų metų pradžioje, jau tuomet fiksuota, kad paaugliai vartoja kiek mažiau alkoholio nei anksčiau. G. Belian tai sieja ne tik su priimtomis įstatymų pataisomis, bet ir kitomis priežastimis. 

REKLAMA

„Tai yra tikrai siejama su tomis priemonėmis, kurios yra priimtos ir įsigaliojo nuo 2018 metų sausio 1-osios. Labiausiai tą situaciją charakterizuoja alkoholio vartojimas per paskutinį mėnesį. Jeigu 2014 m. tokių vaikų buvo 20,5 proc., tai 2018 m. turime praktiškai 3 proc. punktais mažiau – 17,6 proc. 

Manau, ta situacija vėliau dar labiau keisis į teigiamą pusę. Nes matome, kad alkoholis tampa nebemadingas. Ateina sveiko gyvenimo būdo mada, į vaikų gyvenimus ateina technologijos“, – vardino G. Belian.

Tačiau technologijas galima vertinti ir iš blogosios, ir iš gerosios pusės, nes jos ne tik gali nukreipti vaikų dėmesį nuo žalingų pagundų, bet ir jomis sudominti.

„Lietuvoje, nors alkoholinių gėrimų reklama yra uždrausta, vis dėlto yra pilna netiesioginio alkoholinių gėrimų vartojimo skatinimo, pavyzdžiui, filmuose, laidose, „influencerių“ įtaka. Tai atitinkamai ir atsiliepia“, – pastebėjo specialistė.

Dar viena mažėjančio alkoholio suvartojimo tarp paauglių priežastis, pasak G. Belian, – nuo 2016 metų veikiantis Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas, kurio lėšomis finansuojami įvairūs prevenciniai projektai.

Alkoholio vartojimą skatina tėvai

Viena pagrindinių alkoholio vartojimo tarp vaikų ir paauglių priežasčių, be abejo, yra tėvai. Kaip parodė vienas NTAKD atliktas tyrimas, 90 proc. alkoholį vartojančių tėvų tai daro savo vaikų akivaizdoje.

„Tai kopijavimas suaugusiųjų, jų gyvenimo būdo, vaikai tą patį kartoja. Jeigu jau yra ta proga, tai paaugliai prisigeria iki girtumo, kad patys identifikuoja save, kad buvo girti“, – pastebėjo G. Belian.

REKLAMA

Jai antrina ir psichologas Edvardas Šidlauskas, teigiantis, kad vaikai yra linkę kopijuoti savo autoritetus, o šiais dažniausiai būna būtent tėvai.

„Mes linkę mėgdžioti autoritetus, galingiausią individą savo aplinkoje. Natūraliai šeimoje vaikui autoritetas yra tėvai, nes jie yra už jį didesni. Tai, jeigu tėvai į problemas, stresą reaguoja alkoholiu, tai galvoje jau implantuojama schema, kad stresas lygu alkoholiui. Ir pabando vaikas tą schemą atkartoti nesąmoningai“, – tv3.lt sakė E. Šidlauskas.

Edvardas Šidlauskas (asmeninio archyvo nuotr.)

Edvardas Šidlauskas (asmeninio archyvo nuotr.)

Bando įrodyti, kad yra suaugę

Tiesa, anot psichologo, esama ir kur kas daugiau bei gilesnių psichologinių priežasčių, kodėl vaikai ar paaugliai susigundo alkoholiu. Viena jų – būdas įrodyti, kad yra pakankamai suaugę.

„Mūsų visuomenėje trūksta ritualo arba iniciacijos, kada aš tampu suaugęs, kada tampu vyras, kur parodyti drąsą. Kaip senovėje galėdavau eiti į medžioklę, nukaudavau pirmą vilką ar stumbrą, štai, aš vyras. Arba, pavyzdžiui, į karą išeina, po karo – vyras, nebe vaikas“, – sakė E. Šidlauskas.

Kai visuomenėje nebėra griežtų normų, ar vertybių, kuriomis būtų galima parodyti savo tariamą vyriškumą ar amžių, jaunuoliai imasi kitokios rizikingos veiklos.

„Rizikingas elgesys, kažkokia išdaiga, nutrūktgalviškas poelgis ir yra ta iniciacija į vyrus. Iš dalies tai yra ir narkotikai, ir alkoholis – prisigėriau, galiu draugams pasigirti, kad aš, nepilnametis, gavau kažkaip alkoholio ir visą išgėriau, buvau girtas, kaip pėdas, aš kietas, aš jau vyras. Ta pati alternatyva galėtų būti, pavyzdžiui, įsigijau teises, nors ir 16 metų, turiu vairuotojo teises, arba sportas, dar kažkas. Rizikinga veikla reikalinga jaunimui“, – teigė psichologas.

REKLAMA

Kita priežastis – apskritai Lietuvoje gajus savidestrukcinis elgesys, kuomet visokio amžiaus žmonės leidžiasi į nepamatuotą riziką.

„Lietuvoje labai daug savižudiško elgesio. Tai ta pati autodestrukcija, nemeilė sau, tai labai gilu mūsų visuomenėje. Alkoholis yra lėta savęs žudymo forma, rizikingas vairavimas, maudymasis išgėrus – tai yra grynai statistika, kur vyrai labai plačiai save žudo Lietuvoje“, – svarstė E. Šidlauskas.

Be to, anot psichologo, Lietuvoje jaunimui trūksta vietos, kur galėtų socializuotis, nevartodami alkoholio ar narkotinių medžiagų.

„Nėra kažkokios politikos, jaunimo centrų, kaip Vakaruose. Kiekviename rajone yra paaugliams centras paaugliams, gali žaisti biliardą, tenisą, ką nori, tik būriuokitės žmonės, junkitės. Pas mus trūksta tų neformalių veiklų, valstybės remiamos jaunimo erdvės. Kai nesirūpinama jaunimu, tai jis pats savimi pasirūpina“, – teigė E. Šidlauskas.

Lietuviai šluoja alkoholio lentynas Lenkijoje (nuotr. TV3/Raimundas Maslauskas)

Lietuviai šluoja alkoholio lentynas Lenkijoje (nuotr. TV3/Raimundas Maslauskas)

Kas trečias yra buvęs neblaivus

Kas trečias apklaustas 15 metų paauglys Lietuvoje nurodė, jog per gyvenimą yra buvęs neblaivus bent du kartus. Dažniau patyrę šią būseną nurodė berniukai (35 proc.), nei mergaitės (30 proc.). Lietuvą pagal šį rodiklį 45 valstybių bei regionų sąraše lenkia tik Danija ir Velsas. 

Lyginant su tyrimu, atliktu prieš ketverius metus, situacija pagerėjo: tuomet bent dukart per gyvenimą buvę neblaivūs nurodė 41 proc. berniukų ir 33 proc. mergaičių. 

Dar apie penktadalis abiejų lyčių 15-mečių nurodė bent kartą buvę girti per pastarąjį mėnesį – pagal šį rodiklį, Lietuva taip pat yra pirmajame sąrašo dešimtuke, o situacija per ketverius metus, anot tyrimo, iš esmės nepasikeitė.

Vienuolikmečių kategorijoje buvę neblaivūs bent dukart nurodė 1 proc. mergaičių ir 3 proc. berniukų, tarp trylikamečių tokių buvo atitinkamai 8 ir 9 procentai. Ir šiose amžiaus grupėse Lietuva yra tarp pirmųjų valstybių.

Iš viso tyrime dalyvavo per 4 tūkst. Lietuvos moksleivių.

Joli
2020-06-05 17:17:23
Stai kuo garsiausia musu Lietuva:
1.Didziausia korupcija Europoje
2.Didziausia socialine atskirtis Europoje
3.Daugiausiai lesu vienam zmogui, iseina apsiginklavimui. Net Vokietija pralenkem.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vycka 2020-06-06 03:04:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Didziausia problema lt manau yra biurokratija!!!kol nepasikeis seimo poziuris i visuomenes ir verslo problemas tol Lietuvele nebus miela valstybe gyventi zmonem...kol valdzioj turinciu sazines zmoniu neatsiras tol nebus tvarkos    ATSAKYTI
Antoska 2020-06-05 21:19:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O tai duomenis pateike Veryga?   ATSAKYTI
:D 2020-06-05 21:15:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ahujieni tevai - ahujieni vaikai, niekas nekaltas, kad hujovi vaikai. ka tevai konkreciai padare, kad vaikai hujovi nebutu? NU? ko konkreciai savo vaikus ismoket? konkreciai kas tokio padejo jusu vaikams tapti pilnavertiskais pilieciais? kaimo liurbiai buvot, esat ir visad busit, tokie bus ir jusu vaikai   ATSAKYTI
vasia 2020-06-05 20:44:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
dar kas nors baubiat prieš tuos draudimus? jums čia atrodo normalu?   ATSAKYTI
nenuostabus 2020-06-05 19:54:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nieko cia nuostabaus vaikai geri negalima jiem nieko sakyti jei nori tureti jisubausi atims ir ne tik alkoholis dabar bet ir nakotiku pabando is kur tai suzino jei tevai ju nenaudoja   ATSAKYTI
Irena 2020-06-05 19:26:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nieko nuostabaus. Alchogolis yra verslas. Jei jo niekas nepirks bankrotas. Vaikai nekalti kalti tie kurie valdo Lietuvą. Vaikai ateina švarūs į pasaulį, bet pasaulis juos pasitinka purvinas.    ATSAKYTI
Rima 2020-06-05 23:04:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Seimui visiškai nusispjaut,darytų kažką,priverstinį kokį gydymą.  
Justas 2020-06-05 18:14:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O man kaimynai atimdavo alkoholi, patys išgerdavo   ATSAKYTI
2020-06-05 20:41:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Protingi kaimynai  
Joli 2020-06-05 17:17:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Stai kuo garsiausia musu Lietuva:
1.Didziausia korupcija Europoje
2.Didziausia socialine atskirtis Europoje
3.Daugiausiai lesu vienam zmogui, iseina apsiginklavimui. Net Vokietija pralenkem.   ATSAKYTI
rimas 2020-06-05 21:32:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
...ir daugiausia lojanciu vatniku...
  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Alkoholis parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)
Pastaraisiais metais rinką užkariavo itin populiariu alkoholio pakaitalu tapę nealkoholinis alus, vynas, sidras ir kiti panašūs gėrimai. Vis dėlto gydytojai tokio pasirinkimo ...
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda su Tarptautinio valiutos fondo atstovais tariasi, koks Lietuvoje bus valstybinis bankas. Siekdami valdžios valstiečiai žadėjo sukurti banką ...
Agnė Širinskienė (nuotr. stop kadras)
Paradoksas: vasara – atostogų metas ir tiems, kurie pagal įstatymus atostogų neturi. Tai – Seimo nariai. Plenariniams posėdžiams artėjant į pabaigą, ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Per praėjusią parą užregistruoti penki nauji koronaviruso atvejai: trys Vilniaus ir po vieną Klaipėdos ir Utenos apskrityse, sekmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės ...
Trys tūkstančiai lietuvių pradėjo išskirtinį mėnesį – 30 dienų be liemenėlės (nuotr. stop kadras)
Trečdaliu daugiau nei pernai šalies moterų liepos mėnesį pradės atsisakiusios dėvėti liemenėles. Kai kurios akcijos dalyvės nevynioja žodžių į vatą – šį aprangos aksesuarą ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų