Ką tik Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė naujovę – viešai skelbs pirminės sveikatos priežiūros įstaigų reitingą. Pirmasis toks vertinant gerus darbo rezultatus pateiktas sąrašas jau atvirai prieinamas visiems. Tiesa, kol kas pacientų balsas tam įtakos neturės, o įstaigos reitinguojamos pagal atitinkamus rodiklius.   

(Fotodiena/Kristupas Kolodzeiskis)

(Fotodiena/Kristupas Kolodzeiskis)

Pagal ruošiamą tvarką iš viso planuojama reitinguoti 409 pirmines sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigas, kurios turi sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, t. y. poliklinikos, šeimos centrai, šeimos gydytojų kabinetai. Į šias gretas patenka tiek viešosios, tiek privačios gydymo įstaigos. Įstaigos, neturinčios sutarčių su ligonių kasomis, vertinamos nebus. 

Nepaisant to, kad, akivaizdu, dabar pirmose vietose rikiuojasi privačios pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, ministro teigimu, nebūtų galima tvirtinti tokios tendencijos. Tačiau kartu jis pridūrė, kad, natūralu, mažesnėje įstaigoje lengviau tvarkytis.

REKLAMA

Pirmiausia, įstaigos bus reitinguojamos pagal keliolika kriterijų, vėliau jų sąrašas bus plečiamas. Reitingus žadama atnaujinti du kartus per metus.

Įstaigos pagal gerus darbo rodiklius vertinamos jau seniai, o papildomas mokėjimas už tai buvo įvestas dar 2008 m. Iš pradžių buvo nustatyti 4 rodikliai, šiuo metu jų yra net 16. Net 14 iš jų priskiriami šeimos gydytojo komandai, 1 – pirminei odontologinei pagalbai, 1 – pirminei psichikos sveikatos priežiūrai. 

Ateityje planuojama išplėsti rodiklių sąrašą, pagal kurį bus vertinamos gydymo įstaigos. Kaip teigiama, tai leis pacientams ir patiems medikams matyti platesnį sveikatos sistemos paveikslą.

Gerų šeimos gydytojo komandos darbo rezultatų rodikliai:

1. Vaikų profilaktinių tikrinimų intensyvumas.

2. Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programos vykdymas.

3. Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programos vykdymas.

4. Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos vykdymas.

5. Sergančiųjų arterine hipertenzija hospitalizacijos dažnis.

6. Sergančiųjų cukriniu diabetu hospitalizacijos dažnis.

7. Sergančiųjų bronchine astma hospitalizacijos dažnis.

8. Sergančiųjų pneumonija hospitalizacijos dažnis.

9. Sergančiųjų staziniu širdies nepakankamumu hospitalizacijos dažnis.

10. Sergančiųjų ausų, nosies, gerklės infekcijomis hospitalizacijos dažnis.

11. Sergančiųjų pielonefritu hospitalizacijos dažnis.

12. Vyresnių nei 65 metų asmenų skiepijimas gripo vakcina.

13. Sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu glikozilinto hemoglobino efektyvi kontrolė.

14. Racionalus antimikrobinių vaistų skyrimas vaikams:

• siauro spektro antimikrobinių vaistų (fenoksimetilpenicilino) skyrimo dažnis;

• bendras antimikrobinių vaistų skyrimo dažnis. Gerų pirminės odontologinės asmens sveikatos priežiūros rezultatų rodiklis

REKLAMA

15.  Vaikų dantų profilaktinių tikrinimų intensyvumas. Gerų pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros rezultatų rodiklis

16.  Sergančiųjų šizofrenija hospitalizacijos dažnis.

Intensyviai dirbančioms gydymo įstaigoms skatinti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto šiemet iš viso skiriama 35,1 mln. eurų.

Vertina skeptiškai

Nors pristatant naujovę Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras tvirtino ją vertinantis pozityviai, mat tai skatintų sveikatos priežiūros sektoriaus kokybės vystymąsi, o gydytojus ir jų komandas dirbti efektyviau, buvo ir tokį reitingavimą ne taip palankiai vertinančių gydytojų.   Štai Lietuvos bendrosios praktikos šeimos gydytojų asociacijos vadovas prof. Julius Kalibatas neslėpė nuogąstaujantis, kad toks viešas reitingavimas gali ne tik be reikalo paskatinti trintį tarp gydytojų ir pacientų, bet ir sudaryti sąlygas piktnaudžiavimui.

„Klausimas, ar pacientui tai bus į naudą. Manau kad, atvirkščiai, tik gali būti padaryta žala. Pavyzdžiui, gali susidaryti ydinga situacija, kad gydytojai, norėdami gauti gerus balus, nesiųs pacientų į ligoninę tada, kada jiems išties ten reikėtų atsidurti, nes mažesnis hospitalizacijų skaičius vertinamas kaip geras rodiklis.

Kita situacija – toje apylinkėje, kur yra daug sergančių, senyvo amžiaus žmonių, nori nenori reikia skirti antibiotikus. O taip išeina, kad tas gydytojas, kuris skyrė antibiotikus, yra blogas. Taigi neišeina atmesti galimybės, kad gydytojas galbūt stengsis neskirti antibiotikų, bandys gydyti kitais būdais, nors pagal indikacijas tai bus reikalinga. Arba tame rajone atsirado kokia antivakserių bendruomenė ir žmonės kategoriškai atsisako skiepytis. Taigi gydytojas nieko negalės padaryti", – kalbėjo J. Kalibatas.

REKLAMA

Jis atkreipė dėmesį, kad reitingavimas iš esmės neparodo, kokio lygio specialistai dirba toje įstaigoje. Anot jo, yra daug įvairių objektyvių veiksnių, kodėl negali būti tarp geriausių. Pavyzdžiui, tiesiog galėjo taip susiklostyti, kad vienoje apylinkėje yra prirašyti labai sunkūs, sergantys pacientai, o kitoje – daugiau moksleivių, studentų. 

Ministras: nepatenkintų visada bus

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dar pristatydamas naujovę sutiko, kad neabejotinai atsiras nepatenkintų šiais reitingais, bet pabrėžia, kad tai normali reakcija į bet kokias naujoves. Jis tvirtino, kad toliau ruošiamasi tobulinti startuojančią reitingavimo sistemą, tad kaip tik laukia kritikos ir pasiūlymų.

„Visi norime geriausių rezultatų, o stengtis turime dėl ko. Štai naujausias Europos Komisijos tyrimas rodo, kad Lietuva pagal daugelį rodiklių tarp kitų šalių yra sąrašo pabaigoje. Tad turime visi stengtis tobulinti sistemą, pertvarkyti taip, kad galėtume kilti į aukštesnes pozicijas“, – įsitikinęs ministras.

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Tiesa, konkretūs medikai pavardėmis reitinguojami nebus, bus pateikiamas bendras apylinkių reitingas. Ministras, paklaustas, ar tokia tvarka, skatinanti įstaigų darbuotojus siekti kuo geresnių rezultatų, negalėtų tik paskatinti ir taip šiandien egzistuojančią aštrią problemą sveikatos sektoriuje – mobingą, tvirtino nematantis tam galimybės.

„Tikiuosi, kad taip nebus, viskas priklausys nuo vadovo profesionalumo, tikslas sukurti kiek įmanoma objektyviai darbuotojus leidžiančią vertinti sistemą. Jeigu vadovas reikalaus darbuotojo atlikti tą  darbą, kuriam yra pasamdytas, tai kur galima būtų įžvelgti mobingą? Kalbant apie gydytojo apylinkes, reikėtų pabrėžti, kad būdavo didelis netolygumas. Vienas šeimos gydytojas, turėdamas daug didesnę apylinkę gaudavo tokį patį atlygį, kiek ir daug mažiau pacientų turintis šeimos gydytojas“, – sakė jis.

Daiva
2019-12-26 15:08:07
Didesnių bepročių nerasti,didžiosios įstaigos paskutinėse vietose,o privačios pirmauja,nes ten registruojasi turtingesni ir dirbantys pacientai,tai ar galima lyginti kiek sirgs pensininkas ar jaunas žmogus,kas stengiasi skiepytis senukai ar dirbantys.Kas apkrauti darbu ar ne valstybinės įstaigos.Labai tinka posakis,kas kyla į viršų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Moteris 2019-12-28 11:52:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano gydymo įstaigos iš viso nėra!!!   ATSAKYTI
Kardas 2019-12-28 11:05:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai daug Lietuvoj žmonių visokio amžiaus be dantų, reikia padaryti labiau prieinamą protezavimą, kainos neadekvačios atlyginimams, už plastmases gabalą ar varžtą tūkstančiai, kas nustato tokias nenormalias kainas..    ATSAKYTI
Kardas 2019-12-28 10:58:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai daug Lietuvoj žmonių visokio amžiaus be dantų, reikia padaryti labiau prieinamą protezavimą, kainos neadekvačios atlyginimams, už plastmases gabalą ar varžtą tūkstančiai, kas nustato tokias nenormalias kainas..    ATSAKYTI
Gailutė 2019-12-27 20:50:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tuoj galės reitinguoti, kai dauguma gydytojų išpūs į užsienį   ATSAKYTI
Tap 2019-12-27 13:56:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai dabar gydytojai bijosguldyt į ligonines bijos skirt anti bijoti kus, o tai daugiausia lies senyvo amžiaus žmonės, padidės mirtingumas, tai gal to siekimą, tik žmonės gali reitinguoti , apsurdas kažkoks, bet turbūt toks senukų naikinimo planas.    ATSAKYTI
Elena 2019-12-26 23:48:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Buvau prisiregistravusi, gyvenamosios vietos poliklinikoje. Ji nėra privati,bet tai buvo prieš 9 metus. Turėjau 3 gr ir tuo laiku susirgau vėžiu. Po operacijos išvykau į reabilitacija. Per tą laiką mano grupės laikas pasibaigė. Kai grįžau šeimos gyd pareiškė (su stuburu gr negausi, o vėžį reikia gydyti). Taip ji savavališkai nutraukė man invalidumą. Bet čia dar ne viskas, po 4 mėn ji nutraukė man biuletenį. Jau tada turėjo vėl siūsti gr. Bet vėl nesiuntė, nors ir skambinau į centrą. Jie man pasakė, kad turi tvarkyti ligos istorijas ir siūsti. Aš savo šeimos gyd pasakiau, kad ten skambinau, bet ji vistiek nesiuntė. Po hemoterapijos atsiguliau į klinikas spinduliavimui. Iš jos dukros mane prirašė Kaune į vieną polikliniką. Tiesa, hemija kai priėmiau, susirgau plaučių uždegimu. Ir tai ji pasakė (tau plaučių uždegimas, bet aš taves negydysiu. Važiuok į Kauną ir ten tegul tave gydo). O dabar žiūriu lentelę ir ta poliklinika trisdešimt kelinta. Siuntimų negaudavau, kai atsisakiau važiuoti į onkologinį, kol pas kardiologa ne nuvažiuosiu. Tada man parašė. Tie reitingai didžiulė nesąmonė. Nuo to tik daugiau žmonių mirs.    ATSAKYTI
Kuma 2019-12-28 11:01:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Susirgai vėžiu pats kaltas  
Ana 2019-12-26 21:42:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sorry nepamaciau kad telefonas padeda man rašyt ir klaidos jau negaliu istaisyt. Mano klinika InMedica.kai man buvo labai blogai su spaudimu sokinejo ir pulsas buvo 100-120,veidas ir lupa buvo kaip skruzdeles tai pagalbos nesulaukiau nera vietu jeigu jums blogai vaziuokit i lazdynus.ir nepasiule atvaziuokit duosim siuntima i ligonine.lazdynu ligonine skubi pagalba o ne poliklinika. mokeciau is savo kisenes,dirbu ir moku i ligoniu kasa nemazai. reikejo vaiksciuot i darba.po truputi susitvarkiau pati su geru vaistininku pagalba. Stai jusu reitingai.kai zmonems reikes istikruju pagalbos i ligonines nesius nesulauks. Aciu Verygai uz vaistus,kompensuojamus,kuriu sarasai keiciami kas 3 men.ir man ir sunui kuris turi problemu igimtu su sirdym vaistai tai kompensuojami tai ne, pilnai is savo kisenes moku,aciu jum Veryga!   ATSAKYTI
Doktor 2019-12-28 11:10:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Seniai kurie nebenaudingi, užmigdyt..  
Ana 2019-12-26 21:29:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nezino ka sigalvuot. Zmones kuriems bus blogai ir reikės pagalbos i ligonine nesius nesulauksi. Mano klausimą nuo ka InMedica buvo labai su spaudimu sokinejo ir pulsas,veidas ir lupa buvo kaip skruzdeles tai pagalbos nesulaukiau nera vietu jeigu jums blogai vaziuokit i lazdynus.lazdynu ligonine skubi pagalba o ne poliklinika,reiketu moket is savo kisenes,dirbu ir moku i ligoniu kasa nemazai reikejo vaiksciuot i darba.po truputi susitvarkiau pati sugeru vaistininku pagalba. Stai jusu reitingai   ATSAKYTI
Petras 2019-12-26 16:37:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ligoninių reitingavimas nedalyvaujant pacientams yra tik kyšininkavo didinimas SAM valdininkams. Veryga vėl prašovė pienelin... Kas ( Tatos žodžiais kalbant) tai galėtų paneigti?    ATSAKYTI
Lina 2019-12-26 15:52:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kur žiūrėt?   ATSAKYTI
Daiva 2019-12-26 15:08:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Didesnių bepročių nerasti,didžiosios įstaigos paskutinėse vietose,o privačios pirmauja,nes ten registruojasi turtingesni ir dirbantys pacientai,tai ar galima lyginti kiek sirgs pensininkas ar jaunas žmogus,kas stengiasi skiepytis senukai ar dirbantys.Kas apkrauti darbu ar ne valstybinės įstaigos.Labai tinka posakis,kas kyla į viršų.   ATSAKYTI
Komsamolcas 2019-12-28 11:08:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Seniai per ilgai gyvena, tie kurie nebevaikšto, nebedirba, nepadeda auginti anūkų, nu aplamai nebenaudingi turi būti užmigdyti, balastas visuomenei...  
Abejojanti 2019-12-26 10:54:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Reitingas...ir kokiais kriterijais jie įvertinti? Man kažkaip neobjektyvu atrodo
   ATSAKYTI
BRIMA 2019-12-26 10:16:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nesąmonė.Vienos lūš nuo pacientų antplūdžio,kitos sėdės ir rūkys.Algą gaus tą pačią.   ATSAKYTI
Putka 2019-12-28 11:04:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sirgti neapsimoka, pereikit prie sveiko gyvenimo būdo...  

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
 Įtartini užsiėmimai Lietuvos mokyklose: meditacijos ir jogos pamokos – tik priedanga? (nuotr. stop kadras)
Aiškinamasi, ar iš Indijos atkeliavęs į sektą panašus kultas nesibrauna į Lietuvos mokyklas tam, kad tarp mokinių užverbuotų naujų savo narių. Su Sveikatos apsaugos ...
Raudonojo kryžiaus savanoriai laikinai atsisako budėti Vilniaus oro uoste (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Raudonojo kryžiaus savanoriai laikinai atsisako tęsti bendradarbiavimą su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistais ir budėti Vilniaus oro uoste, praneša ...
Petrauskas – apie jam mestus kaltinimus: už pareiškimą buvo siūlomos net intymios paslaugos (nuotr. stop kadras)
Ar atstumtos moters kerštas gali būti toks negailestingas, kad sugriautų visą vyro gyvenimą: jo karjerą, ateities planus, svajones ir reputaciją? Garsus boksininkas Evaldas ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Turistų pamėgtoje Ispanijos Tenerifėje dėl koronaviruso karantinui visiškai uždarytas didžiulis prabangus viešbutis, kuriame turėjo ilsėtis ir lietuviai. Pastate izoliuoti 1000 ...
Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis  (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Visame pasaulyje plintant koronavirusui, įkalinusiam tūkstančius žmonių kruiziniuose laivuose ir viešbučiuose, Lietuvos sveikatos viceministras Algirdas Šešelgis ramina ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų