Lietuvoje įsitvirtina ruduo: pulkai paukščių palieka Lietuvą

Kad Lietuvoje įsitvirtina ruduo rodo, ne tik atvėsę orai, bet ir Lietuvą sparčiai paliekantys paukščiai. Kone pirmieji – gandrai, į šiltus kraštus išskirdo jau prieš mėnesį, dabar pulkai gervių traukia žiemoti, o netrukus, pasak ornitologų, gamta ištuštės ir visai nurims.

Alytaus rajone, Aleknonių kaime, Žuvinto rezervate, šiuo metu dar triukšminga. Pulkai įvairiausių sparnuočių skelbia, kad ruduo įsibėgėjo. Rezervato apylinkėse šiomis dienomis suskaičiuotos beveik 1000 gervių. Būriuojasi ir žąsys. Paukščiai ruošiasi ilgai kelionei į šiltus kraštus.

„Šios dienos yra tos, kada vieni paukščiai keičia kitus, migruojančių paukščių daugėja. Pasirodo naujos rūšys, kai kurios jau išskridę. Jau išskridę dauguma kregždžių, čiurliai, gerokai sumažėjo nendrynų paukščių. Nors jų dar ir yra“, – sako rezervato direktorius Arūnas Pranaitis.

Specialistai sako, kad staigiai atvėsę orai migraciją paspartins. Žuvinto rezervatą paukščiai kasmet pasirenka kaip tarpinę stotelę, prieš išskrendant žiemoti į pietus. Štai Lietuvoje vasarojančios gervės, manoma, jau išskrido. Jas pakeitė, greičiausiai, gervės iš Estijos.

„Žuvinto rezervatas ir Žuvinto pelkės yra vienos iš geriausių apsistojimo vietų rudeniniams migrantams. Ypatingai žąsims, gervėms ir čia jų susitelkia tikrai dideli būriai“, – pasakoja A. Pranaitis.

Būriai paukščių per dieną skraido po apylinkes ir ieško maisto, o vakare, saulei leidžiantis saulei į rezervatą parskrenda nakvoti. Dabar nuo oro sąlygų priklausys, kada sparnuočiai paliks žiemai gimtinę.

„Šitos naktys ir dienos, kada stojo tokie saulėti, bet ganėtinai vėsūs orai, jie suintensyvino migraciją. Ir mes pastebime, kiek daug migruojančių gervių šiuo metu. Ne tik Žuvinte. Gervių pulkus galime matyti nuo pajūrio iki Rytų Lietuvos. Didžiuliai pulkai, ko gero, iš Estijos, Skandinavijos šalių, skrenda per Lietuvą“, – teigia A. Pranaitis.

Žuvinto rezervate žiemoja nedaug paukščių. Čia – migruojančių sparnuočių rojus. Rugsėjį – triukšmingiausia, kai į pietus besiruošiantys skristi paukščiai būriuojasi. Įprastai rezervatas ištuštėja ir nurimsta apie palio vidurį. Tačiau gamta gali iškrėsti siurprizų:

REKLAMA

„Labai sudėtinga pasakyti. Visi tie paukščiai, kuriuos mes dabar stebime, gali užsilikti ilgai. Priklauso nuo to, kokia rudens eiga, kiek ankstyva bus žiema. Užpernai kai kurios gervės net sugebėjo pas mus žiemoti. Taip kad siurprizų gali būti kiekvienais metais.“

Norinčius paskutinį kartą šiais metais išgirsti šimtų gervių klyksmus ar pamatyti įspūdingus žąsų pulkus, Žuvinto rezervato darbuotojai ragina nelaukti. Galima atvykti ir atsisveikinti su sparnuočiais. Lietuvoje yra vos kelios vietos, kur galima pamatyti ir išgirsti pulkus gervių vienoje vietoje. Be Žuvinto gervės būriuojasi Novaraisčio pelkėse Šakių rajone, Sulinkių durpyne, prie Radviliškio.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų