Klimatologas Arūnas Bukantis: rugpjūčio orai bus permainingi

Jau šią savaitę pasitiksime paskutinį vasaros mėnesį. Iki šiol Lietuvoje oro temperatūra nuolat keitėsi. Užplūdusias karščio bangas keitė vėsesni orai su krituliais ar net perkūnija. Įdomu išgirsti, ką apie ateinančio mėnesio orus kalba klimatologai.

Būtent apie ateinantį rugpjūčio mėnesį, iki šiol vyravusias tendencijas TV3 studijoje kalbėjo žurnalistė Jolanta Svirnelytė ir klimatologas Arūnas Bukantis.

Skaičiuojame paskutines liepos dienas. Visą praeitą savaitę girdėjome, kad savaitgalį ateis karščio banga. Nei penktadienį, nei šeštadienį nebuvo taip šilta. Tik sekmadieni oras įšilo. Tai kiek mes tos šilumos turėsime su ta banga?

Šita banga palietė Vidurio Europą: Angliją, Beneliukso šalis, į Skandinaviją nukeliavo, o mums kliuvo tik kraštelis. Reikėtų tik džiaugtis, nes tokia karščio banga, kada temperatūra kyla iki 40-ies laipsnių yra tikrai pavojingas reiškinys. Jis Lietuvos šįkart nepalietė.

Ta šiluma, kurią turėjome sekmadienį, ir kurią turime pirmadienį – kiek ilgai laikysis toks oras?

Na, atrodo, kad šiluma baigiasi ir artimiausia savaitė numatoma net vėsesnė už vidutinę daugiametę temperatūrą. Rugpjūčio vidutinė daugiametė temperatūra yra apie 17-18 laipsnių karščio. Pirmasis dešimtadienis turbūt bus kokiu pusę laipsnio vėsesnis. Dienomis oro temperatūra sieks apie 20 laipsnių karščio, o naktimis apie 11. Pajūryje naktimis gal ir aukštesnė – apie 14 laipsnių. Niekas neprognozuoja ir didesnių kritulių anomalijų. Turėtų iškristi apie 70-80 milimetrų per mėnesį.

REKLAMA

Už poros dienų, bent jau taip rodo Europos prognozės, bus tik iki 18 laipsnių šilumos. Kodėl taip yra, nes atrodo, kad rugpjūtis yra pats šilčiausias mėnuo?

Viską lemia atmosferos cirkuliacijos procesai. Dabar yra susidaręs žemas slėgio centras šiaurės rytinėje Europos dalyje, tai pas mus kaip tik įsivyravo šiauriniai, šiaurės vakariniai, net šiaurės rytiniai vėjai. Padvelkė vos ne subarktinis oras, tačiau jau antroji vasaros pusė, tai jis yra gana šiltas. Štai dėl šios priežasties temperatūra nebekils aukščiau 23-24 laipsnių.

Birželį turėjome labai karštą ir žmonės skundėsi, džiaugėsi. Liepa atrodytų gerokai vėsesnė, nei įprastai. Rugpjūtis, įprasta manyti, kad yra šilčiausias mėnuo. Tai kaip čia taip yra, kad ta pirmoji savaitė visiškai vėsi. Ar tas oras visiškai keičiasi?

Rugpjūtis Lietuvoje yra labai kontrastingas. Klimatologiniuose archyvuose yra užregistruota, kad yra buvę net šalnų. Dienos trumpėja. Dabar dar turime apie 16 valandų, o mėnesio pabaigoje bus tik 14 valandų – ilgesnės naktys ir geresnės sąlygos susidaryti rūkui. Jau rugpjūčio mėnesį būna apie 6-7 naktis su rūku.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų