Atskleidė geriausius svogūnų sodinimo būdus: atneš išsvajotą derlių

Tinkamas svogūnų paruošimas sodinimui ne tik padės apsisaugoti nuo svogūninių musių bei kitų kenkėjų, bet ir sulaukti stiprių, sultingų svogūnų derliaus.

Svogūnų sodinimas (Nuotr. valstietis.lt)

Daržininkai dažnai nemirko svogūnų, tikindami save ir kitus, jog tai tuščias laiko švaistymas – juk jie ir taip puikiai auga. Tačiau ilgametė patyrusių sodininkų praktika byloja visai ką kita. Noriu pasidalinti savo išbandytais svogūnų paruošimo būdais.

Pirktiniai svogūnų sėjinukai turi būti padžiovinami, o pačių paruošti iš sėklų – laikomi šiltai (17–18 laipsnių temperatūroje) ir prieš sodinimą pašildomi. Dauguma daržininkų daro klaidą: stambius ir vidutinio dydžio svogūnėlius laiko žemoje pliusinėje temperatūroje, todėl įterpti į lysves svogūnų sėjinukai išleidžia stiebus. Svogūnėliai, kurių skersmuo ne didesnis kaip 1 cm, paprastai neišleidžia žiedynkočių, todėl juos galima laikyti ir žemesnėje pliusinėje temperatūroje.

Tuo atveju, jei nežinote, kokios laikymo sąlygos, prieš sodinant stambius svogūnėlius patartina 12–15 dienų pašildyti 30–35 laipsnių temperatūroje, o smulkius – 8–10 dienų. 7–8 val.pašildžius 40 laipsnių temperatūroje, kelis kartus sumažina žiedynkočių išleidimo tikimybę ir užkertamas kelias netikrajai miltligei.

Negalėdami svogūnėlių apdoroti etapais, prieš sodindami į atvirą gruntą,juos 10–13 min. palaikykite pirmiausia karštame (40–50 laipsnių temperatūros), o vėliau – šaltame vandenyje. Tada svogūnėlius 3–4 val. pamirkykite tirpale su kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis.

REKLAMA

Svogūnėlius būtina dezinfekuoti, nes tai užkerta kelią ligoms ir garantuoja spartų augimą. Labiausiai paplitęs svogūnėlių apdorojimas kalio permanganato tirpalu (1 g/1 l), kuriame jie mirkomi 20–25 min. Svogūnėliams dezinfekuoti tinka ir vario sulfato tirpalas (3 g/ 1 l).Rekomenduojama svogūnėlius apdoroti įvairiais augimo stimuliatoriais, kurie didina jų atsparumą nepalankioms sąlygoms ir padeda greičiau išdygti.

Apdorojimas

Natūralios trąšos turi daugiau naudingų cheminių elementų, todėl svogūnėlius galima apdoroti ir pelenais. Jie apsaugo nuo įvairių rūšių puvėsių, todėl svogūnai būna stiprūs ir sveiki. 250 g pelenų ištirpinkite 5 l vandens, į tirpalą 5–7 min, pamerkite svogūnėlius. Juos ištraukę 2–3 val.padžiovinkite saulėje. Populiarus svogūnėlių apdorojimas druskos tirpalu. Šį būdą išbandė dar mūsų močiutės, gerai vertina daržininkai, todėl siūlome juo pasinaudoti ir jums.

Svogūnėliai savaitę džiovinami 24–25 laipsnių temperatūroje, po to 3 val. laikomi druskos tirpale, kurį paruošti galite valgomąjį šaukštą druskos, ištirpinę 1 l vandens. Po to svogūnų sėjinukai nuplaunami, apdžiovinami ir sodinami. Svogūnų galvos neišleidžia žiedynkočių,išauga stiprios, jų nepuola ligos.

Kitas svogūnėlių paruošimo sodinimuibūdas: 2–3 g amonio salietros ištirpinkite kibire šilto (pageidautina temperatūra – 40 laipsnių) vandens ir 15–20 min. pamirkykite. Apdorojimas augimo reguliatoriumi „EpinExtra“taip pat turi privalumų– jis ne tik pagreitina svogūno šaknų augimą, bet ir jas stiprina.

Paprasčiausias ir patogiausias svogūnėlių paruošimo būdas – 10–15 min. palaikyti karštame vandenyje be jokių preparatų ar trąšų. Apdorojant svogūnėlius svarbu nenaudoti kelių preparatų, trąšų ir t.t. vienu metu. Tai jų nesustiprina, gali net pakenkti – daigų teks ilgai laukti. Todėl išsirinkite sau patogiausią būdą ir laukite gero svogūnų derliaus.

Stefanija Kirdelienė


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų