LKL sprendimas nutraukti čempionatą: nuo dialogo su žaidėjais iki galimų teisminių ginčų

Lietuvos krepšinio lygos sezonas nutrauktas, o Kauno „Žalgiris“ skelbiamas čempionato nugalėtoju. Štai tokios žinios sirgaliai sulaukė praėjusios savaitės pabaigoje. Į posėdį susirinkę LKL valdybos atstovai priėmė tokį drastišką sprendimą, kuris viešoje erdvėje sukėlė nemažai diskusijų.

Rungtynių akimirkos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Kai kurie bedė pirštu į daugumos šalių nacionalinius čempionatus, kur pirmenybės dėl koronaviruso grėsmės nebuvo visiškai nutrauktos, o tik sustabdytos bent jau iki balandžio mėnesio pradžios. LKL atstovai po posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje minėjo force majeure situaciją, tai yra teisės principas, reiškiantis nenugalimos jėgos aplinkybę.

Tačiau sporto teisės specialistas Antanas Paulauskas tikino, kad pati lyga ir klubai patys save pastatė į nelabai patogią padėtį.

„Mano nuomone šiuo atžvilgiu kol kas yra manipuliuojama situacija, nes force majeure yra taikomas sutarties atžvilgiu. Taip, galbūt čempionato nutraukimui klubai galėjo daryti prielaidą, kad čia yra būtent ta situacija, bet realiai jokie teisės aktai nenumato tokių dalykų, kaip ir kada čempionatas gali būti nutrauktas. Realiai patys klubai jį nutraukė ir susigalvojo, kad būtent čia ir yra force majeure“, – tikino tv3.lt kalbintas specialistas.

Palikti žaidėjus be nieko yra nesąžininga

Be darbo likę krepšininkai nebegaus ir atlyginimų už du-tris mėnesius, kurie dar turėjo būti likę jei čempionatas vyktu įprasta tvarka. Kai kurie juokaudami socialiniuose tinkluose jau skelbia ieškantys darbo, kiti gi kalbasi su agentu ir modeliuoja tolimesnę situaciją, treti galbūt karjerą tęs ne Europoje. 

Kiek kitoje situacijoje yra „Žalgiris", kuris savo žaidėjus nors ir išleido nenustatytam laikui, bet jiems dar gali tekti sugrįžti, kadangi Eurolygos kovos nėra visiškai nutrauktos, o tik sustabdytos.

REKLAMA

Apie susiklosčiusią situaciją dėl lygos sprendimo kalbėdamas A. Paulauskas tikino, kyla didelis klausimas, ar klubai šiuo atveju teisingai įvertino, kad tai foce majeure situacija ir galima nevykdyti finansinių įsipareigojimų.

„Pagal Lietuvos teisės aktus ta nuostata ir taip aiški, o teismai mūsų dar labiau ją išaiškinę ir net keturis principus įvardiję, kada jis egzistuoja santykiuose ir klubas gali nevykdyti sutarties sąlygų, kada jis gali turėti argumentų tokiam sprendimui.

Šiuo atveju klubai, turintys sutarti su žaidėjais sako, kad force majeure susidaro iš aplinkybių, kurios dabar yra. Tai dėl viruso, dėl to, kad yra vyriausybės taikytini apribojimai ir kad jie priėmė sprendimą nutraukti, nes nevykdoma jokia sportinė veikla, tai yra nevyksta žaidimas. Štai čia ir yra pagrindinis klausimas, ar visos šitos aplinkybės, kurias mini klubai, yra pakankamos nutraukti įsipareigojimams, nes šiuo aspektu juk patys klubai nusprendė, kad jiems veiklos neprireiks kelis mėnesius, kad jie nebežais čempionate. Juk galėjo tik sustabdyti pirmenybes ir pratęsti, kada rizikos būtų mažiau", – sakė pašnekovas.

Paklaustas, ar galima tikėtis jau gal net artimiausiu metu daug ginčių tarp įvairių pusių ir net teismų, A. Paulauskas neatmetė šios galimybės, bet ragino rasti kompromisą.

„Ginčų tikrai kils, nes jau dabar jų kyla, bet komunikacija tarp pusių vyksta. Sunku pasakyti ar tai nueis iki teismo. Manau, kad būtina ieškoti bendro sutarimo. Variantų yra įvairių, tai gali būti dalinis išmokėjimas žaidėjams, atidėjimas vėlesniam laikui, juk tiesiog reikia derėtis. Bet palikti žaidėjus šiuo atveju tokioje padėtyje, kad jiems išvis nieko nemokėti, manau, yra ne tai, kad nesąžininga, bet ir neatitinka pačios visos situacijos“, – teigė A. Paulauskas.

REKLAMA

Klubai privalės kalbėtis su žaidėjais

Žaidėjų interesus ginantys agentai šiuo metu tikrai turi daug darbo. Situacija labai neeilinė ir paini. Krepšininkai sėdi be darbo ir laukia, ką pasakys jiems atstovaujami agentai. Štai tv3.lt susisiekus su krepšinio agentu Tadu Bulota jis sakė, kad situacija keičiasi kasdien, bet jis tikrai nepritaria tokiam lygos sprendimui visiškai nutraukti čempionatą.

„Visa ši situacija labai paini, daug neaiškumo,– tv3.lt sakė T.Bulotas. – Negaliu net labai daug komentuoti dabar, nes viskas keičiasi kasdien, vis kažkas naujo atsiranda. Jau anksčiau esu minėjęs, kad tokiam drastiškui sprendimui viską nutraukti nepritariame ir manome, kad tai buvo skubotas sprendimas, nes nebuvo atsižvelgta į žaidėjų poziciją“.

Kaip bus su žaidėjų kontraktais? Ar šie gali būti vienašališkai nutraukiami iš klubų pusės pasinaudojant force major? Anot agento, tai nėra taip lengva, kaip atrodo kai kuriems.

„Praktiškai viskas sustabdyta (kontraktai,– aut. pat.). Situacija paini, tačiau aišku, kad klubai privalės kalbėtis su mumis, nes negalima taip vienašališkai imti ir nuspręsti, kada kontraktą su žaidėju gali nutraukti, o kada ne“, – teigė agentas.

Anot T. Bulotos dabartinę situaciją galima apibūdinti kaip „kabojimą ore“. Agentas taip pat pridūrė, kad šioje situacijoje labai svarbu išlaikyti šaltą protą visoms pusėms. Nors lygos sprendimas jau priimtas ir nepasikeis, bet tikrai iš savo pusės jie turi priekaištų ir kovos už žaidėjus.

„Situacija labai kintanti, bet, kaip jau sakiau, mes tokiam sprendimui nepritarėme. Bet reikia laiko susigulėti viskam, šiuo atveju praėjo dar mažai laiko, bet kasdien  kalbamės ir su žaidėjais, ir klubais. Tai yra procesas, kuris tikrai greitai neišsispręs“, – tikino T. Bulotas.

REKLAMA

Kiti tv3.lt šaltiniai, dirbantys krepšinio pasaulyje, kol kas taip pat nenori itin spekuliuoti šia visa tema ir nežino, kaip spręsis klubų ir žaidėjų galimas konfliktas dėl algų išmokėjimo. Labai realu, kad situacija aiškesnė bus tada, kai paaiškės ir kitų Europos lygų likimas. Ar ir jos paseks LKL pavyzdžiu ir nutrauks pirmenybes, ar tęs turnyrus po pertraukos.

„Lietkabelio“ direktorius ragino neskubėti su vertinimais

Panevėžio „Lietkabelis“ prieš nutraukiant pirmenybes rikiavosi trečioje turnyrinės lentelės vietoje, tad jie šioje netipiškoje situacijoje gali būti vadinami čempionato prizininkais.

Tv3.lt susisiekus su klubo direktoriumi Martynu Purliu ir paprašius pakomentuoti, kaip klubas tvarkosi su šia situacija ir kokios kalbos vyksta su žaidėjais, agentais, šis patikino, kad jie įvykdys visus įsipareigojimus iš savo pusės iki numatytos datos.

Yra tokia situacija, kad mes informavome žaidėjus apie force major situaciją,– sakė M.Purlys. – Kovo 13-tąją yra nutraukiami kontraktai, o toliau prievolių vykdymas iš mūsų pusės yra sustabdytas dėl visiems žinomų aplinkybių. Mes įsipareigojome iki jau minėtos kovo 13-osios dienos išmokėti visiems visus atlyginimus, kas kiek kam priklausė iki tos datos“.

Martynas Purlys

Anot „Liekabelio“ direktoriaus, ar LKL buvo teisi nutraukdama visiškai čempionatą, ar ne, pamatysime ateityje. Tačiau šiuo metu labai svarbu neforsuoti įvairių kalbų ir stebėti situaciją.

„Šiai dienai keičiasi situacija kasdien, negalime prognozuoti kas bus, protinga būtų išlaukti. Pasižiūrėkite, kas Europoje ir pasaulyje dedasi. Kasdien sužinome naujų žinių. Prieš savaitę dar žaidėme su ispanais dėl patekimo kitą FIBA Čempionų lygos etapą, o po kelių dienų pažiūrėkite, kas įvyko. Tai taip drastiškai keičiasi viskas, tai reikia šiek tiek ramiau reaguoti", – mintimis dalijosi klubo atstovas.

REKLAMA

Nors visa situacija krepšinio agentai nebuvo patenkinti ir, kaip minėjo T. Bulotas, sprendimas jam pasirodė priimtas netinkamas, tačiau, pasak „Lietkabelio“ direktoriaus, nuolat yra palaikomas ryšys su visomis pusėmis.

„Dabar nuolat vyksta susirašinėjimai su žaidėjais, agentais, raštiška ir kitomis formomis. Kalbamės, deramės ir komunikuojame. Situacija dabar labai įsitempusi, bet protingiausia būtų išlaukti. Šiai dienai gal sprendimai ir atrodo drastiški (nutraukti čempionatą,– aut. pat), bet nežinome, kaip viskas atrodys po dviejų mėnesių. Krepšininkų reakcija tikrai buvo „karšta“ į visus šiuos sprendimus praėjusią savaitę, bet vėlgi visi turi suprasti pačios situacijos sudėtingumą“, – sakė Panevėžio klubo direktorius.

 LKL sprendimas nutraukti pirmenybes jau priimtas ir nepasikeis. Viena tikrai aišku, kad tai įnešė daug painiavos ir visoms pusėms teks anksčiau ar vėliau sėsti prie rimtų derybų stalo. Labai realu, kad kai kurios situacijos bus sprendžiamos jau nebe krepšinio, o teismo salėje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų