Profsąjungų atstovai ragina darbuotojus tartis su darbdaviais dėl galimybės dirbti iš namų, jei Lietuvoje daugėtų koronaviruso atvejų. Tačiau pats verslas nežino, kaip reaguos, jei darbuotojai ims masiškai neateiti į darbą. Dėl to, pasak darbdavių, gali sutrikti ne tik privatus, bet ir viešasis sektorius.

Kasininkė (nuotr. 123rf.com)

Kasininkė (nuotr. 123rf.com)

Vyriausybė pranešė, kad koronaviruso prevencijai iš valstybės rezervo skyrė 1,24 mln. eurų. Šios lėšos skiriamos Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) asmeninėms apsaugos priemonėms – respiratoriams (80 tūkst. vienetų) ir rankų dezinfekavimo priemonėms (100 tūkst. litrų) – įsigyti.

Atsargiausios turi būti kasininkės

Lietuvos pramonės įmonių profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jovita Pretzsch naujienų portalui tv3.lt sakė, kad darbuotojai neturėtų laukti valdžios ar darbdavių rekomendacijų ar reikalavimų, o patys imti rūpintis atsargumo priemonėmis.

„Pasirūpinti asmens higienos priemonėmis, rankas nusiplauti dažniau, tai labai paprastos priemonės“, – kalbėjo J. Pretzsch.

Anot pašnekovės, darbuotojai taip pat neturėtų laukti aplinkinių paraginimų kreiptis pas gydytoją, o patys imtis iniciatyvos, jei tik pasijunta blogiau.

REKLAMA

Profsąjungos atstovė teigė, kad, bijodami koronaviruso grėsmės, darbuotojai gali bandyti derėtis su darbdaviais dėl galimybės dirbti iš namų, ypač, jei tokia galimybė numatyta darbo sutartyje.

„Aišku, kad geriau nenešioti to užkrato, save izoliuoti, karantinuoti, nes neaišku, kokios gali būti pasekmės“, – sakė J. Pretzsch.

Pašnekovės nuomone, daugiausiai atsargumo priemonių turėtų imtis prekybos centrų darbuotojai, nes šiose vietose kasdien apsilanko daugybė žmonių.

„Jeigu darbuotojai, būdami kasose, pradeda kosėti ar jiems kyla temperatūra, jie turėtų kuo skubiau kreiptis į savo vadovą ir gydytoją“, – kalbėjo pašnekovė.

Jos nuomone, dėl galimo koronaviruso protrūkio gali nukentėti transporto sektorius, didelės pramonės gamyklos, kurių darbuotojai negali dirbti nuotoliniu būdu.

Verslas nežino, kaip reaguos

Šią savaitę su verslo atstovais dėl galimo koronaviruso poveikio verslui kartu su verslo atstovais diskutavo laikinai Ekonomikos ir inovacijų ministerijai vadovaujantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Susitikime dalyvavęs Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danukas Arlauskas naujienų portalui tv3.lt sakė, kad susitikimo metu buvo paliestas labai platus klausimų spektras, kaip į viruso grėsmę reaguos verslas ir kokios gali būti pasekmės.

Pasak D. Arlausko, jei dėl koronaviruso darbuotojai pradės masiškai neiti į darbą, nebus sukuriama pridėtinė vertė ir užsisuks visa įvykių grandinė, nes į biudžetą nesuplauks pakankamai mokesčių ir tada gali pradėti buksuoti viešojo sektoriaus teikiamos paslaugos.

REKLAMA

D. Arlausko teigimu, pavyzdžiui, Italijos ar JAV valdžios atstovai garsiai kalba apie mechanizmus, kurie užtikrins, kad viešojo ir privataus sektoriaus patirti nuostoliai dėl koronaviruso būtų kuo mažesni.

„Mes kol kas gyvename vakuume. Kokios mūsų galimybės, ar gausime pagalbos iš valstybės – mes kol kas atsakymų negavome“, – tikino D. Arlauskas.

Smūgis turizmo ir transporto sektoriams

Darbdavių konfederacijos vadovas negalėjo atsakyti, kaip į galimą koronaviruso protrūkį gali reaguoti verslas, tačiau patikino, kad, jei užsikrėtusiųjų bus patvirtinta daugiau, verslas spaus Vyriausybę ieškoti resursų, kad būtų kompensuoti nuostoliai.

„Žiūrime su dideliu nerimu į šią situaciją“, – konstatavo D. Arlauskas.

Pašnekovo teigimu, koronavirusas daugiausiai palies turizmo, transporto sektorius ir paslaugų sektoriuje veikiantį smulkųjį verslą.

„Maisto pramonė ir prekyba džiaugiasi, kad didėja apyvartos, bet čia laikini dalykai. Žmonės prisiperka, o po to nebepirks, tada prasidės sausros laikotarpis“, – įsitikinęs D. Arlauskas.

Nors didelį smūgį patirs turizmo sektorius, pašnekovo nuomone, šioje situacijoje verslui galima išnaudoti kitas galimybes.

„Galime aktyvinti vidaus turizmą, nes jis nėra pakankamai stipriai išvystytas. Gal žmonės pradės aktyviau važinėti po Lietuvą. Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą“, – samprotavo D. Arlauskas.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė taip pat sakė, kad turizmo sektorius yra jautriausias koronaviruso protrūkiui.

REKLAMA

„Turizmas yra jautriausia sritis ir jau vakar reikėjo daryti sprendimus“, – žurnalistams po susitikimo su Ž. Vaičiūnu sakė E. Šiškauskienė.

Ji teigia, kad turizmo įmonių apyvartos krito apie 20–30 proc.

„Dabar žmonės bijo ir viduje Lietuvos keliauti, kas yra visiškai saugu, ir jau nekalbu apie išorines keliones, tai mes su didele atsakomybe turime galvoti, kokią sklaidą darome“, – kalbėjo E. Šiškauskienė.

Rekomenduoja gyvai nebendrauti

Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras (VESOC) visiems darbdaviams rekomenduoja organizuoti darbuotojų veiklą pasitelkiant telekomunikacijos priemones, taip siekiant išvengti žmonių artimo kontakto. Toks sprendimas priimtas antradienį vykusiame VESOC posėdyje.

VESOC vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, svarbu užtikrinti saugią darbo aplinką, kurioje darbuotojai galėtų laikytis rekomendacijų, padedančių išvengti naujojo koronaviruso (COVID-19) plitimo.

„Darbe žmonės praleidžia didelę dienos dalį, kurios metu jiems neišvengiamai tenka bendrauti su kolegomis, klientais, partneriais, o kartais ir su žmonėmis, atvykusiais iš kitų pasaulio šalių. Todėl šiuo metu rekomenduojame posėdžius, pasitarimus bei konferencijas organizuoti naudojant vaizdo ir garso konferencinį ryšį, siekiant maksimaliai sumažinti viruso plitimo grėsmes“, – teigia A. Veryga.

Taip pat valstybės ir savivaldybių institucijoms, įstaigoms, įmonėms ir organizacijoms, kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims rekomenduojama dažnai vėdinti patalpas, pasirūpinti dezinfekcinėmis priemonėmis ir laikytis Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktų rekomendacijų, kurias galima rasti SAM puslapyje.

REKLAMA

Visos šalies savivaldybės taip pat įpareigotos pasirūpinti specialiomis izoliavimo ir gydymo patalpomis. Jos skirtos ligoniams ir žmonėms, įtariamiems, kad serga, taip pat žmonėms, turėjusiems sąlytį su ligoniu ar galimai sergančiuoju, tuo atveju, jeigu jų gyvenamosios patalpos neatitinka higienos sąlygų ir nėra galimybės izoliuotis nuo kitų kartu gyvenančių žmonių.  

Anot A. Verygos, turint galvoje didelį naujojo koronaviruso užkrečiamumą, turėti savivaldybėse izoliavimo patalpas yra būtinybė.

Koronavirusas „nesirenka“ vietos ir laiko. Kiekviena šalies savivaldybė turi būti pasirengusi 24/7 pasirūpinti savo žmonėmis, jei kiltų būtinybė skubiai izoliuoti galimai užsikrėtusįjį šia pavojinga infekcija ir taip apsaugoti kitus šeimos bei visuomenės narius“, – sakė ministras.

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

yyyyy
2020-03-12 06:58:02
...nors vieno daikto jie bijo,.....ne viruso jie bijo, o pajamų prarast , ir nežino kur patiems pasidėt,.....ir kad kas dirbtų jiems, , o jiie gulėtų už jūrų ,marių,....
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Dirbantis 2020-03-14 16:29:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neisim i darba ir nebus algu....nereikes nei uz buta moket nei valgyt..juk valstybe duos..is savos kisenes..kol greiciau isdvesim..valdzios tai kisenes pilnos...   ATSAKYTI
Jons 2020-03-14 15:37:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokiu virusas neima   ATSAKYTI
!!!!! 2020-03-12 21:56:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jei isliksite-i darbo birza.....ko bijoti,kai neturi ka prarasti-kaip uzlauciame vargsus,nebus kam net mumijuoti sventuosius,dauguma kelis skyrius baige......   ATSAKYTI
> Egis 2020-03-12 16:33:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Egi, Krizė jau yra ir valdžiažmogiai viską suvers ant Koronoviruso. Valdžiukės iš džiaugsmo trina rankas   ATSAKYTI
Demo+kratija 2020-03-12 16:29:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Koronovirusas nuplėš nuo Lietuvos ekonomikos kaukę ir parodys, kad ji ne kapitalistinė (privatinė), bet socialistinė (neprivatizuota). Kad pagrindinis darbdavys taip ir liko valstybė su savo nuosavomis išpūstomis biurokratinėmis ministerijomis, akcinėmis (''Lietuvos energija'', ''Lietuvos geležinkeliai'' ir kt.) bendrovėmis, universitetais ir savivaldybės su savo seniūnijomis, mokyklomis, darželiais, poliklinikomis ir visokiomis parazitinėmis visuomeninėmis organizacijomis ir joms priklausomomis profsąjungomis. Parodys kokia valstybės korumpuota surogatinė ekonomikos sistemą.   ATSAKYTI
Egis 2020-03-12 15:57:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek galima panikuoti?Dėl panikos greitai bus " ekonominė krizė ".   ATSAKYTI
Gintaras 2020-03-12 11:49:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Antžmogiai, ne darbdaviai. Tik pelnas galvose sukasi pas juos. Nusprogsite ir nieko į kapo duobę nenusinešite. Aborigenai kažkokie, žmogiena mintantys maitvanagiai!    ATSAKYTI
koronaputinas 2020-03-12 10:24:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Darbuotojai bijo koronaviruso: nežino, ką darys, jei darbdaviai masiškai neis į darbą   ATSAKYTI
Tadas 2020-03-12 08:59:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vyriausybė turi nepasiduoti lobistams, sėdi verslininkai ant pinigų maišų ir verkia. O ką paprastam žmogui daryti kuris į darbą neišėjęs neturės ką valgyti nusipirkti ir už butą susimomėti.   ATSAKYTI
xaxaxxa,juokas pro asaras 2020-03-12 08:41:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu susirgsi RIMI net premijos nemokes uz 3 menesius 100 euru(priedo ),nes as nebuvau darbe,tai kaip galima sirgti,dirbanciam RIMI sistemoja ,ir likti be pinigu Sergi ,bet i darba eini    ATSAKYTI
Ale va 2020-03-12 08:35:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gobšuolis darbdavys - prichvatizatorius padvės nuo viruso ,bet neleis darbuotojui darbuotis namie?   ATSAKYTI
x 2020-03-12 08:30:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Eina tegul jie NX.   ATSAKYTI
Q 2020-03-12 08:02:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagaliau nors vienas geras dalykas,isryskejo kad taip aukstinami,ant ranku valdzios nesiojami darbdaviai pasirodo yra 0 be darbininku.Prasviesejo protas,gal suprasit kad zmones vieni be kitu yra bejegiai ir kad visi yra svarbus ir lygus.Bet ne ,darbdaviai,darbdaviai, tai dabar ir dirbkit tose tipo sukurtose darbo vietose ir visas pelnas tik jums atiteks,algu moket nereikes,durniu ieskot nebereikes.   ATSAKYTI
mindaugas 2020-03-12 07:28:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
korona geras dalykas ir gamta pailses nuo perteklines gamybos kuri gamina visai nereikalingus daiktus ir gamta pailses ir zmoniu neisnaudos nes kai baime mirti atsiranda jokia reklama neveikia reikia tik maisto    ATSAKYTI
yyyyy 2020-03-12 06:58:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
...nors vieno daikto jie bijo,.....ne viruso jie bijo, o pajamų prarast , ir nežino kur patiems pasidėt,.....ir kad kas dirbtų jiems, , o jiie gulėtų už jūrų ,marių,....   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vasara
BNS pateikia svarbiausių ketvirtadieno naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą: Viruso plitimas. Per parą Lietuvoje patvirtinti trys nauji koronaviruso ...
Sergamumas Covid-19 lietuviams – nė motais: skristi bijo, bet gaili atostogų (nuotr. stop kadras)
Atlaisvėjus pandemijos gniaužtams vis daugiau žmonių pradėjo žvalgytis į tolimesnes atostogų kryptis. Deja, per anksti apsidžiaugti nereikėtų, nes šalių, iš kurių grįžus ...
 (nuotr. Fotodiena)
Du iš trijų per praėjusią parą patvirtintų naujų koronaviruso atvejų yra įvežtiniai, ketvirtadienį informavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). „Du atvejai yra ...
Karantinas Lietuvoje (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) ketvirtadienį paskelbė naujausius duomenis apie koronaviruso situaciją šalyje. Paaiškėjo, kad per pastarąją parą buvo ištirta ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Lietuvai gerai sekasi tvarkytis su koronaviruso pandemija, tačiau su virusu gyventi dar reikės ne vieną mėnesį, sako Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovė. „Lietuva, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų