Sveikata

 

Tai naujienos apie svarbiausius atradimus, tyrimus, gydymo metodus ir sveikatos priežiūros politikos pokyčius. Skaitykite naujienas ir straipsnius apie ligų prevenciją, mitybą, fizinį aktyvumą, psichologinę gerovę ir naujausias medicinos technologijas. 

Tūkstančiams lietuvių – mokslininko žinia: rizika numirti nuo šių ligų didžiulė, bet aklai vaikosi vienos mados

Nors ilgesnio gyvenimo ir būdų išsaugoti jaunystę paieškos lydėjo visais laikais, dvidešimt pirmame amžiuje tai įgavo begalę naujų formų. Apie gyvensenos įtaką ilgaamžiškumui daug kalbantis mokslininkas dr. Tomas Vaičiūnas vis tik atkreipė dėmesį, kad ilgo gyvenimo vaikymasis neturėtų aptemdyti proto. Gyvensenos medicinos specialisto pastebėjimu, žmonėms visais laikais magėjo atrasti metodus, kurie galimai prisideda prie biologinio amžiaus atitolinimo nuo to, kurį matome pase.

Svorio ir cholesterolio pokyčiai, nuovargis gali įspėti apie sutrikusį svarbų organą: amžius – ne rodiklis

Vargina nuolatinis nuovargis, svorio pokyčiai, nerimas, plaukų slinkimas ar net šalčio jausmas vasarą? Taip pagalbos signalus jums gali siųsti skydliaukė. Šis mažytis organas diriguoja visam organizmui, tad jam sutrikus griūna visa sveikata. Plačiau apie skydliaukės sutrikimus papasakojęs VUL Santaros klinikų Endokrinologijos centro gydytojas endokrinologas Valentinas Jakubkevičius pastebėjo, kad šiam organui apibūdinti ne veltui pasitelkiami įvairūs metaforiški palyginimai.

Pacientams bijant permainų – ministerijos atsakas: ar išties ribos teisę rinktis gydytoją ir kada sumažės eilės?

Gyventojai skundžiasi dėl įvairių bėdų sveikatos sistemoje, bet kone viena didžiausių jų – ilgos eilės pas gydytojus. Pastaruoju metu iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pasipylė pluoštas įvairių iniciatyvų, kaip pagerinti prieinamumą pas gydytojus. Vis tik nors vienos jų jau yra svarstomos įstatymu pavidalu Seime, dėl kitų – dar tik galvojama.

Įspėjo lietuvius dėl šių gausiai vartojamų preparatų: Kurpienė pasakė, kada pinigai bus tik į balą

Maisto papildų rinka šiandien kaip niekada plati, o noras juos vartoti žmonėms tik auga. Vis tik dietistė Vaida Kurpienė įspėja, kad riba plona – vartojant netinkamus preparatus ne tik vėjais paleidžiami pinigai, bet ir galima prisižaisti su sveikata. Pasak jos, nors dabar yra tikrai labai gerai papildų, ypač kalbant apie ilgaamžiškumo puoselėjimą, kurie sprendžia tam tikras problemas, tačiau netinkamas jų vartojimas neleis pasiekti rezultatų.

Turite kondicionierių? Tučtuojau patikrinkite 1 dalyką – kitaip rizikuojate savo sveikata

Plaučių uždegimas ir toliau išlieka reikšminga mirties priežastimi Lietuvoje – nors 2024 metų duomenyse ši liga nėra išskirta atskirai, ji patenka į kvėpavimo sistemos ligų grupę, kurios mirtingumas išlieka stabiliai aukštas. 2022 m. kvėpavimo ligos sukėlė apie 41 mirties atvejį 100 000 gyventojų. Nors plaučių uždegimas gali pasirodyti kaip gerai žinoma liga, jos klastingumas lemia, kad ne visada pavyksta laiku diagnozuoti ar sėkmingai išgydyti pacientą.
Sveikata Prieš 9 val.

Lietuvių pamėgtose poilsio šalyse – pirmi mirtino viruso atvejai: pasakė, ką privalu žinoti

Po žinios apie lietuvių atostogų pamėgtose šalyse fiksuojamos pirmus Vakarų Nilo karštligės atvejus specialistai neskuba sėti panikos, tačiau ragina ir neprarasti budrumo. Nuo šios uodų platinamos ligos nėra nei skiepų, nei specifinio gydymo, beje, teoriškai jai plisti sąlygos yra ir Lietuvoje. Neseniai Graikijos nacionalinė visuomenės sveikatos organizacija (EODY) pranešė apie pirmuosius šiemet užsikrėtimo Vakarų Nilo virusu atvejus Graikijoje.
Sveikata Prieš 12 val.

Gera žinia dėl odontologinių paslaugų: šiems žmonėms šiemet – net 4 naujovės

Vasara yra puikus metas profilaktiškai pasitikrinti dantis, pasirūpinti vaikų burnos sveikata ir gauti privalomas sveikatos pažymas, reikalingas lankant ugdymo įstaigas. Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad vaikų profilaktinės odontologinės paslaugos ir reikalingos pažymos yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, todėl tėvams už jas mokėti nereikia.  Šiais metais valstybė dar labiau sustiprino burnos ligų profilaktikos priemones.
Sveikata Prieš 13 val.

Teismas atmetė pacientų filmavimu slapta kaltinamo ginekologo Abraičio skundą – jis ir toliau negalės dirbti gydytoju

Kauno apygardos teismas antradienį atmetė pacientų filmavimu slapta kaltinamo ginekologo Vytauto Abraičio advokato skundą, kuriuo jis ginčijo sprendimą laikinai uždrausti jam užsiimti gydytojo veikla.  Kauno apylinkės teismo birželio 19 d. nutartimi nuspręsta trims mėnesiams (iki rugsėjo 20 d.) uždrausti V. Abraičiui užsiimti gydytojo akušerio-ginekologo veikla. Šis sprendimas buvo apskųstas Kauno apygardos teismui.
Sveikata Prieš 16 val.

Skaudi žinia: mirė pacientų mylėta slaugytoja

Kėdainių ligoninėje – gedulas. Mirė ilgametė kolektyvo narė, kolegė, pacientų mylėta slaugytoja Daiva Bradauskienė. Kaip socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė Kėdainių ligoninė, D. Bradauskienė buvo Operacinės bendrosios praktikos slaugytoja. Kolegos gedi mirusios slaugytojos Ligoninės kolektyvas reiškė nuoširdžią užuojautą paliestiems šios skaudžios netekties – šeimai, artimiesiems, draugams ir visiems pažinojusiems.
Sveikata Prieš 19 val.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas tirs trijų Jakubauskienės įsakymų teisėtumą

Po Liberalų sąjūdžio kreipimosi, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nutarė įvertinti, ar sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės pasirašyti įsakymai, keičiantys gydymo paslaugų apmokėjimo tvarką, neprieštarauja įstatymams. Kaip informavo LVAT, bus vertinamas ministrės įsakymų teisėtumas – analizuojama jų atitiktis aukštesnės galios teisės aktams pagal priėmimo tvarką, ministro kompetencijos ribas ir kitus aspektus.

Šiemet Lietuvoje – jau 5 maliarijos, 6 Dengės karštligės atvejai

Planuojantiems keliones į tolimus ar egzotiškus kraštus Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena – kelionės džiaugsmas neturėtų baigtis ligos patale. Lietuvoje kasmet registruojami pavieniai įvežtinių ligų atvejai, tačiau atsakingas pasiruošimas gali padėti jų išvengti.  Tarp dažniausiai pasitaikančių ligų – keliautojų viduriavimas, virusinis hepatitas A, maliarija ir Dengės karštligė. Pastarosios ypač dažnos grįžus iš Afrikos, Pietryčių Azijos ir Lotynų Amerikos.

„Balerina Cappuccina“ ar „Skibidi Toilet“ gerbėjams – liūdnos žinios: smegenų „pūdymas“ smogs skaudžiai

Internete populiarėja vadinamasis „brain rot“ turinys – pažodžiui verčiant reiškiantis smegenų puvinį. Tai absurdiški, itin dinamiški klipai ar žaidimai, kuriuose pasirodo keisti, išdarkyti animacijos personažai. Psichologai perspėja, smegenų puviniu šis reiškinys vadinamas ne veltui – be saiko vartojant tokį turinį išsikreipia humoro suvokimas, mąstymas – primityvėja, o dėmesį išlaikyti tampa vis sunkiau.

Primena apie nemokamą sveikatos paslaugą Lietuvoje: štai kam priklauso

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos socialiniame tinkle „Facebook“ informuoja visuomenę apie svarbią galimybę pasirūpinti savo sveikata – širdies ir kraujagyslių ligų prevencinę programą. Ši programa skirta 40–60 metų gyventojams, tačiau tam tikrais atvejais tyrimai gali būti atliekami ir kitų amžiaus grupių žmonėms.

Iš Seimo salės – į slaugos skyrių: Matulas prabilo apie kalbas dėl blato ir pribloškusią realybę

Net 24 metus Seime praleidęs įtakingas politikas Antanas Matulas dabar dirba paprastu gydytoju slaugos skyriuje. Įsidarbinęs Pasvalio ligoninėje, kuriai vadovauja jo žmona, buvęs parlamentaras teigė neturėjęs kito pasirinkimo, mat dirbti tiesiog nėra kam. Vis dėlto, anot jo, pirmosios savaitės naujame darbe buvo tikras išbandymas – slaugos skyriuje pamatyta realybė prislėgė.

Lenkijoje nustatytas choleros atvejis

Lenkijos šiaurės vakariniame Stargardo mieste senyvo amžiaus pacientei diagnozuota cholera, pranešė Lenkijos vyriausiasis sanitarijos inspektorius. Sekmadienį apie tai paskelbęs Pawelas Grzesiowskis privačiam transliuotojui TVN24 sakė, kad nei moteris, nei jos artimieji nebuvo išvykę už Lenkijos ribų. Jis pridūrė, kad daugiau kaip 20 asmenų, turėjusių kontaktą su paciente, buvo patalpinti į karantiną.
Sveikata 2025-07-21

Kojų nuovargis gali būti mirtinos ligos požymis: pasitikrinkite

Vargina kojų nuovargis, skausmas vaikštant ar tirpimas? Gali būti, kad tai ne paprastas nuovargis, o rimtas arterijų užsikimšimo požymis. Apie tai – „Sveikatos DNR“ laidoje kalbėta su Santaros klinikų kraujagyslių chirurgu Gediminu Vaitėnu, kuris paaiškino, kaip vystosi ši liga, kokie simptomai ją lydi ir kaip galima sau padėti. Nors rizikos faktoriai, pagal kuriuos žmogus galėtų atpažinti šią liga, yra, tačiau iš tikrųjų, kodėl ji vystosi, niekas nežino.
Sveikata 2025-07-20

Įgėlė vabzdys? Šiukštu nedarykite 1 klaidos: gresia rimtos pasekmės

Ar esate kada girdėję, kad po vabzdžio įgėlimo žmonės vietą tepa svogūnu ar net česnaku? O gal patys taip darėte? Kai kas net ir šlapimo ar arbatmedžių aliejaus yra bandę. Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ šeimos gydytojas Valerijus Morozovas papasakojo, kaip iš tiesų reikėtų elgtis po vabzdžio įkandimo, kodėl liaudiški metodai dažnai neduoda naudos, o kartais net gali pakenkti. Pirmas dalykas, į kurį svarbu atkreipti dėmesį, ar žmogus nėra alergiškas.

Per mėnesines patiriate šiuos simptomus? Nedelskite – būtina pasirodyti pas gydytoją

Ar žinote, kas vyksta moters organizme nuo pirmųjų mėnesinių iki menopauzės?  O kada reikia sunerimti dėl mėnesinių, kokie simptomai – nebepakeliami? Ir ar tikrai nuo vėžio gali apsaugoti vos vienas skiepas? Gydytoja akušerė-ginekologė Justina Gailiušienė nelaukti, kol organizmas „dekompensuos“, ir iškart reaguoti.

Žolininkas įspėja dėl vaistažolių – susimaišius galima prisidaryti ir bėdų

Žolininkai stebi tendenciją, kad vis dažniau skubantys ir darbuose užsisukę žmonės atsigręžia į gamtą. Žolininkų rengiamus vaistinių augalų pažinimo kursus žmonės išgraibsto akimirksniu. Gyventojai stengiasi pažinti gamtos dovanas ir jas naudoti tinkamai, mat netyčia sumaišius kelis skirtingus augalus, gali prisidaryti daug bėdų.  Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.

Susirgimai klastinga infekcija Europoje registruojami šimtais: štai kokiems žmonėms didžiausia rizika

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC) praneša, kad pastaraisiais metais Europoje užregistruojama daugiau difterijos atvejų nei anksčiau. Šios ligos rizika įvardijama kaip labai maža dėl didelio paskiepytų asmenų skaičiaus. Nacionalinio visuomenė sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje skiepijimo apimtys krenta, tad nepaskiepytiems žmonėms išlieka rizika užsikrėsti šalyse, kuriose nustatomi difterijos atvejai, rašoma pranešime spaudai.

Kas trečias serga, bet gali nieko nejausti: negydoma ši liga sukelia smegenų, širdies, inkstų pažeidimus

Hipertenzija gydoma ne tik vaistais – ligą padeda koreguoti inkstų arterijų denervacija Hipertenzija serga kas trečias suaugęs Lietuvos gyventojas, tačiau ši lėtinė liga, pasireiškianti nuolat padidėjusiu kraujospūdžiu, vis dar nesulaukia pakankamo visuomenės dėmesio. Nepaisant to, ji išlieka pagrindine širdies ir kraujagyslių ligų rizikos priežastimi, didinančia insulto, miokardo infarkto, inkstų ligų, širdies nepakankamumo ir net demencijos riziką.

Pamirškite vidurių užkietėjimą: štai kas padės

Remiantis statistika, lėtinis vidurių užkietėjimas paliečia iki 27 proc. pasaulio gyventojų. Deja, ne visi yra linkę šią būklę vertinti rimtai. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Evelina Zykienė įspėja, kad ignoruojamas vidurių užkietėjimas gali sukelti rimtų komplikacijų, todėl dalijasi keletu kasdienių pokyčių, kurie padės patiems susitvarkyti su šia problema.

Jums ima kraują ar daro biopsiją? Nenustebkite, jei sulauksite pasiūlymo saugoti jūsų audinius

Šiuolaikinė medicina sparčiai žengia pirmyn, o biobankai tampa vis svarbesne jos dalimi. Tai – specializuotos kolekcijos, kuriose kaupiami biologiniai mėginiai (pvz., kraujas, audiniai) ir su jais susiję klinikiniai duomenys, padedantys vykdyti svarbius mokslinius tyrimus.  Šie tyrimai yra būtini kuriant naujus vaistus, tobulinant diagnostikos priemones ir geriau suprantant ligų mechanizmus.

Lietuvoje – itin užkrečiamos infekcijos atvejai: atsivežė iš 2 Europos šalių

Aidint įspėjimams apie Europoje aktyviau plintančius tymus situacija akylai stebima ir Lietuvoje. Kaip rodo naujausi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenys, per birželį šalyje užfiksuoti 3 nauji infekcijos atvejai, 2 iš jų – įvežtiniai. Nors didesnio tymų protrūkio pastaraisiais metais Lietuvoje nefiksuota, epidemiologams nerimą kelia ir nustatomi pavieniai infekcijos atvejai.

Neatiduokite pinigų sukčiams į rankas: ligoninė išplatino skubų įspėjimą

LSMU Kauno ligoninė išplatino skubų įspėjimą dėl galimo sukčiavimo atvejo. Pranešama neužkibti ant sukčių kabliuko, neva renkama parama sergančiai mergaitei. Kaip rašoma ligoninės socialiniame tinkle, į įstaigą kreipėsi asmuo, informuodamas, kad sulaukė skambučio iš Kauno vaikų centro darbuotoja prisistatančios moters, kuri neva renka paramą penkerių metų mergaitei, vardu Lėja.

Gazuotas mineralinis ar vanduo iš čiaupo? Atsakė, ką geriau rinktis

Daugiau nei 70 proc. žmogaus kūno yra sudaryta iš vandens – jis yra būtinas, kad tinkamai funkcionuotų smegenys, vidaus organai, raumenys, kaulai ir net oda. Vyraujant karštesniems orams, intensyviai sportuojant bei sergant tam tikromis ligomis vandens organizmui reikia daugiau, nei įprasta. „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė įspėja, kad jei negausime atitinkamo skysčių kiekio – gali grėsti dehidratacija.
Sveikata 2025-07-17

Suvalgius tokio maisto gali kilti pavojus gyvybei: gydytoja įvardijo, kam didesnė rizika

Vasara dauguma mėgaujasi atostogomis ir kelionėmis į svečias šalis, kuriose dažniausiai paragaujama (ar net padauginama) neįprasto maisto, gėrimų, vaisių. Patiekalai, pagaminti iš omarų, krevečių, midijų ar kalmarų, aštuonkojo ar jūros dumblių – tikrai ne kasdienybė lietuvių mityboje.  Dažnas pasakys: skanu ir sveika. Tačiau nutinka ir taip, kad, net neįpusėjus patiekalo, ima niežėti lūpas, liežuvį, gomurį, ryklę. Gali ir deginti, net tinti, parausti.

Kviečia nemokamai išsitirti dėl vėžio: štai kur ir kada tikrins

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras dalinasi gera žinia – kviečia moteris nemokamai pasitikrinti dėl krūtų vėžio. Kaip pranešama, kviečiamos registruotis 40–44 m. Klaipėdos miesto gyventojos ir nemokamai išsitirti krūtų sveikatą. „Tyrimas bus atliekamas mamografu – rentgeninis krūties tyrimo būdas, leidžiantis aptikti net labai mažų matmenų navikinį darinį krūtyje. Tai – neskausmingas, saugus ir efektyvus tyrimas“, – nuorodoma pranešime.

Pirmojo pasaulyje IVF tyrimo metu buvo sumažinta rizika, kad kūdikiai paveldės ligas

Naudojant naują pagalbinio apvaisinimo mėgintuvėlyje (IVF) metodą, kuris sėkmingai sumažino genetinių ligų paveldėjimo iš motinos riziką, Jungtinėje Karalystėje (JK) gimė aštuoni sveiki kūdikiai, trečiadienį parodė pirmojo tokio tyrimo pasaulyje rezultatai. Šie rezultatai buvo pavadinti proveržiu, teikiančiu vilčių, kad moterys, kurių mitochondrijų DNR yra mutavusi, kada nors galės susilaukti vaikų, jiems neperduodamos sekinančių arba mirtinų ligų.
Sveikata 2025-07-17

Profesorius prabilo apie didžiulę lietuvių daromą klaidą: galvoja, neskauda, o atveža jau su infarktu

Lietuva vis dar raudonuoja pagal sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL) bei mirštančių nuo jų mastus. Gydytojai apgailestauja, kad viena iš labai svarbių to priežasčių – ne tik žalingi gyvensenos įpročiai, bet ir rekomendacijų dėl vaistų vartojimo nesilaikymas. Kauno klinikų Kulautuvos reabilitacijos ligoninės vadovas, gydytojas kardiologas prof. Raimondas Kubilius pasidalino istorijomis, kurios galėjo baigtis kitaip, jei pacientai būtų laikęsi gydytojo nurodyto režimo.

Pirma šiemet mirtis nuo erkinio encefalito: štai kuriose vietose Lietuvoje sergamumas didžiausias

Šiltajam sezonui įsibėgėjus Lietuvoje jau fiksuota pirma mirtis nuo klastingos erkių platinamos ligos – erkinio encefalito. Pernai metais ji nusinešė rekordiškai daug – net 11 gyvybių.  Kaip portalui tv3.lt nurodė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), mirtis fiksuota Vilniaus apskrityje, asmuo priklausė vyresnių nei 80 metų amžiaus grupei. Šiemet sausio–birželio mėn.

Atskleidė, ko naktį lietuviai ieško vaistinėse: prašo ne tik skubios kontracepcijos, bet ir iškviesti taksi

Naktinė vaistinė – tai vieta, kur žmonės ieško pagalbos tuomet, kai visos kitos durys jau užvertos. Vieni skuba ieškoti vaistų karščiuojančiam vaikui, kiti – pagalbos susižeidus ar patyrus ūmų negalavimą, treti ateina nusipirkti preparatų miegui ar įtampai mažinti, kai nerimas neleidžia sudėti bluosto.
Sveikata 2025-07-16

Buvęs parlamentaras Antanas Matulas grįžo dirbti į Pasvalio ligoninę, kuriai vadovauja jo žmona

Šešias kadencijas, arba 24 metus, Seime dirbęs konservatorius Antanas Matulas grįžo dirbti į Pasvalio ligoninę, kuriai vadovauja buvusio parlamentaro žmona Sandra Matulienė, trečiadienį rašo „Panevėžio kraštas“. Teigiama, jog atsinaujinęs gydytojo licenciją A. Matulas įsidarbino ligoninės slaugos skyriuje. S. Matulienė „Panevėžio kraštą“ tikino pati įkalbėjusi vyrą įsidarbinti ligoninėje, nes priešingu atveju būtų tekę uždaryti skyrių.

Skubus priminimas iš SAM: be šios pažymos neleis ne tik mokytis, bet ir lankyti būrelių

Mažiau virusų, streso ir mažesnės eilės pas gydytojus – štai kodėl vidurvasarį puikus laikas atlikti profilaktinius vaikų sveikatos patikrinimus, primena Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Ši kasmetinė procedūra yra būtina ne tik tam, kad vaikas ar paauglys galėtų lankyti ugdymo įstaigą: lopšelį-darželį, darželį, mokyklą. Mokinio sveikatos pažymėjimo reikia ir planuojant dalyvauti būrelių veiklose, vykstant į stovyklas.
Sveikata 2025-07-16

Vargina spuogai ar veido raudonis? Štai ką apie jūsų odą gali pasakyti genetinis odos pasas

Lietuvoje laboratorinė medicina ką tik žengė revoliucinį žingsnį, atveriantį galimybę ilgiau išsaugoti sveiką odą bei efektyviau gydyti. Inovatyvus genetinių tyrimų komplektas padeda ne tik išsamiai įvertinti svarbiausias paciento odos savybes, bet ir skatina kurti personalizuotą kosmetiką. Norintys džiaugtis gražia oda žmonės stengiasi naudoti kokybišką kosmetiką, subalansuotai maitintis, nerūkyti, gerai išsimiegoti, vengti daug saulės ir streso.

Vasarą geriate alkoholį? Štai kas vyksta jūsų organizme jums nežinant

Virškinimo problemos vasarą lydį dažną atostogautoją: vargina pilvo pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, skrandžio skausmai, rėmuo ar kiti diskomfortą keliantys simptomai. „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas patikina, kad šiltuoju metų sezonu tokius negalavimus dažniausiai lemia neapdairumas – net ir iš pirmo žvilgsnio mažos klaidos gali sugadinti išvykas į gamtą ar kitas smagias akimirkas, rašoma pranešime spaudai.

Lėktuve iš Amerikos staiga pradėjo šaukti moteris: to, ką padarė lietuvis, neužmirš amžinai

Vakar socialiniuose tinkluose išplito žinia apie tai, kad skrydžio iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) metu lietuvis Kauno klinikų kardiologas medikas Kasparas Briedis išgelbėjo gyvybę. Lietuvis gydytojas padėjo moteriai, kuriai prasidėjo stipri alerginė reakcija. Buvo svarbi kiekviena minutė Socialiniame tinkle „Facebook“ vakar medikas K. Briedis pasidalijo įrašu, kuriuo papasakojo istoriją apie tai, su kokiu išbandymu jam teko susidurti skrydžio iš JAV metu.

Savo liemens apimtį padalinkite iš ūgio: štai ką sužinosite

Nors kartais gali atrodyti, kad vien pažvelgus į žmogų įmanoma įvertinti, sveikas jo gyvenimo būdas ar ne – tai nebūtinai yra tiesa. Lieknumas ne visada reiškia puikią sveikatą, kaip ir apkūnumas nebūtinai signalizuoja apie galimą nutukimą ar kitus pavojus sveikatai. Apie tokius kūno paradoksus naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakojo šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.

Šis sveikatai svarbus daiktas Lietuvoje priklauso nemokamai: žino ne visi

Valstybinės ligonių kasos specialistai primena – klausos aparatai yra kompensuojami Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, todėl pacientams už juos mokėti nereikia. Valstybinė ligonių kasa prie SAM socialiniame tinkle „Facebook“ dalijasi svarbiausia informacija apie tai, ką būtina žinoti įsigyjant klausos aparatą. Klausos aparatai kompensuojami – mokėti nereikia Primenama, kad klausos aparatus galima įsigyti nemokamai, vis dėlto, paaiškinama ir kokiais atvejais gali reikti primokėti.

Gyvenimą didmiestyje gydytojas iškeitė į Lietuvos pakraštį: „Mažiau skubėjimo, mažiau streso“

Zarasų rajono savivaldybės viešosios įstaigos Sveikatos centro (toliau – Zarasų sveikatos centras) Skubiosios medicinos pagalbos ir dienos stacionaro skyriui laikinai vadovauja gydytojas geriatras Dovydas Vitkus. Jis ne tik koordinuoja skyriaus veiklą, bet ir tiesiogiai rūpinasi pacientais – ypač vyresnio amžiaus žmonėmis, besigydančiais geriatrijos dienos stacionare.

Skubiai perspėja poilsiaujančius prie Baltijos jūros: vandenyje tyko pavojinga bakterija

Įsibėgėjus vasarai ir atostogų sezonui – įspėjimas poilsiaujantiems prie Baltijos jūros. Šylant vandens temperatūrai auga rizika daugintis Vibrio bakterijoms, kurios jautresniems žmonėms gali sukelti sveikatos sutrikimų. Įspėjimą apie palankias sąlygas Vibrio bakterijai daugintis išplatino Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC). Jis atkreipė dėmesį, kad šios bakterijos natūraliai gyvena pakrantės vandenyje, kur susimaišo druskingas jūros ir gėlas vanduo.

Į polikliniką pavyko prisiskambinti tik po valandos: ką išgirdo – pribloškė

Problema prisiskambinti į poliklinikų registratūras yra gana paplitusi visoje Lietuvoje, todėl nemažai žmonių skundžiasi, kad į valdiškas įstaigas, tokias kaip Panevėžio rajono poliklinikos registratūra, būna sudėtinga prisiskambinti – į pacientų skambučius neatsiliepiama ypač rytais ar po pietų. Žmonės dažniausiai skambina registruotis ar teirautis informacijos. Kita vertus, tai nėra vien tik Panevėžio rajono poliklinikos problema – panašių nusiskundimų nuolat kyla ir didesniuose miestuose.

Per milijoną eurų kainuojantis vaistas – jau pakeliui į Kauno klinikas

Brangiausias iki šiol Lietuvoje kompensuotas vaistas – spinaline raumenų atrofija sergančiam kūdikiui skirtas genų terapijos preparatas – jau netrukus pasieks Kauno klinikas, praneša Valstybinė ligonių kasa (VLK). Nors užsitęsusios derybos, klinikiniai sprendimai ir logistiniai klausimai pareikalavo itin glaudaus koordinavimo, šį kartą visos institucijos veikė išvien, kad vienkartinė, bet gyvenimą keičianti infuzija laiku pasiektų labai reta liga sergantį kūdikį.

Lietuvius skriaudžia dėl vaistų kainų? Jų važiuoja į Lenkiją: „Antkainis ne procentai, o kartai“

Lietuviai skundžiasi be paliovos kylančiomis ne tik maisto, bet ir vaistų kainomis, tad kartais net dvigubai pigesnių vaistų traukia pirkti į Lenkiją. Negana to, mažesnių miestelių gyventojai piktinasi, kad jiems į vaistinę tenka keliauti po 10 ir daugiau kilometrų, mat vaistininkai susigrūdę didžiuosiuose miestuose.  Vaistininkai teisinasi, esą kainas kelia gamintojai ir siūlo medžioti akcijas arba vaistus pirkti pigiau internetu.

Ginekologė apie dažną jaunų moterų problemą: lytiniai santykiai ankstyvėja, o atsakomybės trūksta

Jauniems žmonėms kartais gali atrodyti, kad sveikatos problemos juos pasivys tik tolimoje ateityje, todėl čia ir dabar ja rūpintis nėra būtina. Tačiau kuo anksčiau ugdomi savisaugos įpročiai yra tai, kas saugo mus visą gyvenimą. Apie tai, kaip savimi pasirūpinti ir ką tikrintis jaunoms moterims bei merginoms naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakoja gydytoja akušerė-ginekologė Justina Gailiušienė.

Šiems šulinius turintiems lietuviams – svarbi žinia

Vasarą gera pabėgti nuo miesto šurmulio ir daugiau laiko praleisti arčiau gamtos – tam neretai pasirenkamos sodybos, kuriose yra vandens šuliniai ar gręžiniai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad šulinių vandenį gerti ir vartoti maistui reikėtų tik įsitikinus, kad jis saugus, t. y. atlikus tyrimus, rašoma Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pranešime.

Įspėja Lietuvos gyventojus dėl itin pavojingos reakcijos: gali baigtis net mirtimi

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje primena apie itin pavojingą sveikatos būklę, kuri gali ištikti netikėtai. Liepos 8-ąją buvo minima Tarptautinė alergijos diena, kurios šių metų tema – anafilaksinis šokas. Tai – pavojingiausia alerginės reakcijos forma, galinti kelti grėsmę gyvybei.
Sveikata 2025-07-14

Daugėja reakcijų į vaistus ir medikai įspėja – to nepadarius, gali atsisakyti net operuoti

Žmonėms vartojant vis daugiau vaistų, medikams tenka dažniau gydyti ligonius nuo jų sukeltų alerginių reakcijų, tarp kurių ir itin pavojingas, mirtimi galintis pasibaigti anafilaksinis šokas. Dažniausiai alergines reakcijas sukelia antibiotikai ir priešuždegiminiai vaistai. Kartais žmonės įtaria, kad vaistas sukėlė alergiją, bet pas alergologą išsitirti neskuba. O be reikalo – prireikus operacijos, jei kils neaiškumų dėl alergijų vaistams, operacija gali būti net atšaukta.

SAM: kvaišalais apsinuodijusiems vaikams reikia ir psichologinės pagalbos, bet trūksta specialistų

Šią savaitę dėl apsinuodijimo psichotropinėmis medžiagomis Kauno klinikose mirus paaugliui, sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė sako, jog vaikams taip pat yra itin reikalinga psichologinė pagalba, tačiau tam trūksta specialistų. „Viena iš didesnių problemų yra tai, kad tokiems vaikams ir paaugliams ne tik gydymo apsinuodijus reikia, bet ir labai rimtos psichologinės pagalbos“, – BNS šią savaitę kalbėjo viceministrė.

Krizės link judama ne žingsniais, o šuoliais: kritiškai trūkstant šių specialistų laukia sistemos griūtis

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) paskelbus, kad ruošiasi perskirstyti dalį funkcijų tarp slaugos specialistų, medikų asociacijos konstatuoja, kad tokie epizodiniai sprendimai tik primaskuoja realią situaciją. Ji tuo metu – arti kritinės: slaugytojų masiškai trūksta, darbo sąlygos nepakeliamos, o algos apverktinos.  SAM pranešė, kad vėl ruošiasi perskirstyti dalį funkcijų tarp medicinos specialistų.
Į viršų