Andrejus Kostinas

Andrejus Kostinas yra vienas žinomesnių Putino Rusijos oligarchų ir korumpuotų pareigūnų, kuris nuo 2002 m. birželio mėn. iki dabar yra VTB banko prezidentas – valdybos pirmininkas.

Apie Putino parankinius rašo Laisvosios Rusijos forumas su tikslu paviešinti Putino režimą remiančius, bendrininkaujančius ir leidžiančius veikti asmenis.

Andrejus Kostinas gimė 1956 m. rugsėjo 21 d. Maskvoje TSKP CK darbuotojo Leonido Kostino šeimoje. 1979 m. Maskvos valstybinio universiteto Ekonomikos fakultete įgijo tarptautinės ekonomikos laipsnį.

1982 m. apgynė disertaciją ir gavo ekonomikos mokslų kandidato laipsnį. 1979–1992 metais Kostinas dirbo Užsienio reikalų ministerijos struktūroje: buvo SSRS generalinio konsulato Australijoje, vėliau – SSRS ambasados ​​Didžiojoje Britanijoje darbuotoju.

1993–1995 metais Kostinas dirbo „Imperial Bank“ Užsienio investicijų departamento vadovo pavaduotoju. 1995 metais jis buvo paskirtas pirmuoju Nacionalinio rezervų banko pirmininko pavaduotoju, o po metų Jelcino dekretu – „Vnešekonombank“ (VEB) pirmininku. 2002 m. Kostinas perėmė „Vneštorgbank“ (VTB), kurio 75,5 proc. akcijų priklauso Rusijos vyriausybei.

2006 m. Andrejus Kostinas prisijungė prie „Rosneft“ direktorių tarybos, o 2009 m. užėmė bendrovės direktorių valdybos pirmininko pavaduotojo pareigas. Kostinui priklauso 84 951 „Rosneft“ akcijų, o tai sudaro 0,0008 proc. įstatinio kapitalo.

2007–2010 m. Kostinas buvo „Rusijos geležinkelių“ direktorių tarybos narys. 2014 m. vasario 1 d. paskirtas Sankt Peterburgo valstybinio universiteto Aukštosios vadybos mokyklos direktoriumi. „Forbes“ duomenimis, 2016 metais Andrejus Kostinas užėmė 3 vietą geriausiai apmokamų aukščiausio lygio vadovų sąraše Rusijoje.

2014 metų vasarą VTB buvo įtrauktas į sankcijų sąrašą, dėl to banke buvo sumažintas trečdalis Europos padalinių darbuotojų, o pats Kostinas 2018 metais buvo įtrauktas į aukštų pareigūnų ir verslininkų sąrašą, kuriuos Vašingtonas laiko artimais Rusijos vadovybei.

Nuo 2007 m. spalio 1 d. Kostinas yra partijos „Vieningoji Rusija“ Aukščiausiosios Tarybos narys.

Nuopelnai Putino režimui

A. Kostino darbai Putino režimo naudai yra keli: pagalba ginant režimo politinius interesus, abejotinos finansinės operacijos, tarpvalstybinė korupcija, valstybinė cenzūra.

Iš sovietinio „auksinio jaunimo“ kilęs Kostinas šiandien vadovauja didžiausiam valstybiniam bankui, kuris kartu su „Sberbank“ po truputį spaudžia didžiąją dalį Rusijos bankų rinkos, siaurindamas konkurencijos ir nepriklausomų žaidėjų erdvę.

2012 metais Aleksejaus Navalno kovos su korupcija fondas ir Henrio Džeksono draugijos Rusijos tyrimų centras paskelbė VTB ataskaitą. Šioje ataskaitoje visų pirma buvo paviešintas „Maskvos banko“ užgrobimas tuomečio prezidento Dmitrijaus Medvedevo politiniais interesais.

Taip pat buvo įteisintas valstybinio banko nuosavų akcijų supirkimas iš smulkiųjų akcininkų už mažesnę kainą, nei buvo per IPO 2007 m. Skubėjimas organizuojant jų išpirkimo procesą prieš 2012 metų prezidento rinkimus rodo VTB vadovų, kurie veikia ne akcininkų interesais, o siekdami išspręsti dabartines Rusijos valdžios problemas, priimtų sprendimų politinę motyvaciją.

Šiame pranešime taip pat buvo kalbama apie išpūstas banko dukterines įmonės „VTB lizing“ gręžimo platformų pirkimo kainas. „VTB lizing“ direktoriai buvo atleisti, tačiau trūkstamų pinigų taip ir nepavyko rasti. Pranešime akcentuota, kad visus svarbius sprendimus banke priima išskirtinai VTB prezidentas ir valdybos pirmininkas Kostinas.

2017 metais JAV teisingumo departamentas ir FTB pradėjo tyrimą dėl bankų, skolinančių Mozambiko gynybos ministerijai iš viso 2 milijardus dolerių, vaidmens skatinant korupciją šalyje. Tarp šių bankų buvo ir VTB. Teigiama, kad iš sandorių gautos lėšos atiteko ne valstybinėms įmonėms, o tiesiai į Libano verslininko Iskandero Safos „Privinvest“ įmonę.

2019 m. balandžio mėn. laikraštis „Vedomosti“ atkreipė dėmesį į tai, kad „Roskomnadzor“ masiškai blokavo publikacijas internete apie Kostino ir 31 metų Rusijos valstybinės televizijos ir radijo transliuotojo darbuotojos, buvusios „Vedomosti“ žurnalistės Nailios Asker-Zade santykius. Iš viso VTB interesais „Roskomnadzor“ užblokavo apie tūkstantį publikacijų.

Tokio veiksmo priežastis – ieškiniai, kuriuose VTB teisininkai, remdamiesi dalykinės reputacijos gynimu, reikalavo blokuoti žiniasklaidoje esančią medžiagą. Šio proceso rezultatas leido masiškai blokuoti svetaines privataus ieškinio pagrindu, o tai tapo precedento neturinčiu Rusijos sprendimu ir teisinio nihilizmo kritikos objektu. „Roskomnadzor“ gavo teisę savarankiškai reikalauti blokuoti straipsnius apie Kostiną ir VTB, nors visuose keturiuose teismo posėdžiuose buvo padaryti rimti pažeidimai.

Andrejus Kostinas yra įtrauktas į JAV „Kremliaus sąrašo“ sankcijas tarp 17 pareigūnų ir 7 verslininkų iš Rusijos, artimų prezidentui Putinui, o 2019 metų kovą Kanada įvedė sankcijas Kostinui dėl Rusijos kariuomenės užgrobtų Ukrainos laivų ir jų įgulų, taip pat už neteisėtą Rusijos Federacijos vykdomą Krymo aneksiją.

Į viršų