Vladimiras Bogdanovas

Oligarchas Vladimiras Bogdanovas geriausiai yra žinomas dėl to, kad nuo 1993 m. vadovavo naftos ir dujų gavybos ir prekybos bendrovei „Surgutneftegaz“, kurią vėliau ir nusipirko, bet paskui gerokai sumažino turimų akcijų kiekį.

Apie Putino parankinius rašo Laisvosios Rusijos forumas su tikslu paviešinti Putino režimą remiančius, bendrininkaujančius ir leidžiančius veikti asmenis.

Vladimiras Bogdanovas gimė 1951 m. gegužės 28 d. Suerkos kaime, Tiumenės srityje. 1973 metais baigė Tiumenės pramonės institutą, trejus metus dirbo Nižnevartovsko 1-ajame gręžimo skyriuje, po to dar dvejus metus asociacijos „Surgutneftegaz“ 2-ajame Surguto gręžimo skyriuje.

1978 m. jis tapo „Juganskneftegaz“ generalinio direktoriaus pavaduotoju. Nuo 1980 m. dirbo vadovaujančiose pareigose „Surgutneftegaz“, o 1984 m. tapo jos generaliniu direktoriumi. 1985–1993 m. buvo Tiumenės regioninės liaudies deputatų tarybos narys, 1990–1993 m. – Aukščiausiosios Tarybos deputatas, vėliau – Chanty Mansijsko autonominės apygardos Dūmos deputatas. 1990 m. baigė Liaudies ūkio akademiją.

1994–1995 m., išpirko valstybinį „Surgutneftegaz“ akcijų paketą ir įgijo įmonės kontrolę. Bogdanovas vadovauja daugelio „Surgutneftegaz“ dukterinių įmonių direktorių valdyboms. 2009-2011 – „Rosneft“ direktorių valdybos narys. Nuo 2012 m. jis yra Vladimiro Putino vadovaujamos Kuro ir energetikos komplekso strateginės plėtros bei aplinkosaugos komisijos narys.

2017 m. tapo Rusijos Federacijos valstybinės premijos laureatu. 2019 metais Bogdanovo turtas buvo įvertintas 1,6 milijardo dolerių, tačiau jis yra žinomas dėl savo asketizmo, todėl nuolat gyvena Surgute ir jam priklauso tik 0,37% „Surgutneftegaz“ akcijų.

2018 metų balandžio 6 dieną Vladimiras Bogdanovas buvo įtrauktas į JAV sankcijų sąrašą tarp 17 pareigūnų ir 7 verslininkų iš Rusijos, artimų prezidentui Vladimirui Putinui.

Nuopelnai Kremliaus režimui

Pirmasis ir bene svarbiausias jo nuopelnas Putinui yra informacijos apie tikruosius „Surgutneftegaz“ savininkus slėpimas.

„Surgutneftegaz“ yra paslaptingiausia Rusijos įmonė, nepaisant to, kad ji užima antrąją vietą pagal pajamas tarp privačių šalies įmonių. Įmonė turi kosminius indėlius Rusijos bankuose, dvigubai didesnius už pačios įmonės kapitalizaciją, tikrųjų savininkų ji neatskleidžia.

Pats Bogdanovas stropiai ignoruoja klausimus apie įmonės nuosavybę. Yra rimtų priežasčių manyti, kad Rusijos vadovybė naudojasi „Surgutneftegaz“ kaip prieglobsčiu, jei atsirastų kokių nors nenumatytų aplinkybių.

Politikos apžvalgininko Vladimiro Milovo teigimu, yra pagrindo manyti, kad Vladimiras Bogdanovas per privatizavimą įgijęs „Surgutneftegaz“ kontrolę, atsisakė tikrosios nuosavybės ir apsiribojo samdomo vadovo vaidmeniu. Tikrieji „Surgutneftegaz“ savininkai ir naudos gavėjai yra Vladimirui Putinui artimi „Sankt Peterburgo saugumo pareigūnai“.

Pasak politikos analitiko Stanislavo Belkovskio, Vladimiras Putinas domisi bendrovės uždarumu, kadangi jam gali priklausyti iki 37 proc. bendrovės akcijų. „Die Welt“ nurodė, kad V. Putino ryšys su „Surgutneftegaz“ siejamas su tuo, kad artimiausio prezidento patikėtinio Genadijaus Timčenkos kontroliuojama įmonė „Gunvor“ buvo įkurta padedant „Surgutneftegaz“.

Remiantis „Hermitage Capital Management“ pranešimu, „Surgutneftegaz“ kelerius metus vykdė žalios naftos ir naftos produktų pardavimą per Timčenkai priklausančią tarpinę bendrovę „Kineks“, o 2013 metais Timčenko oficialiai tapo įmonės akcininku.

Į viršų