Arkadijus Rotenbergas

Arkadijus Romanovičius Rotenbergas yra vienas svarbiausių Putino aplinkos žmonių, jis net yra apdovanotas Rusijoje socialistinio darbo didvyrio medaliu, per apdovanojimus, skirtus pagerbti tiems, kurie vadovavo 19 km kelių ir geležinkelio Krymo tilto, skirto susisiekimui su Krymu palengvinti, statybai.

Apie Putino parankinius rašo Laisvosios Rusijos forumas su tikslu paviešinti Putino režimą remiančius, bendrininkaujančius ir leidžiančius veikti asmenis.

Kas yra Arkadijus Romanovičius Rotenbergas?

Verslininkas, „Stroigazmontaž“ (100 proc.), „Mostotrest“ (94,2 proc.), „Minudobrenija“ (80 proc.), „TPS Avia“ (35 proc.), valdančios Šeremetjevo tarptautinį oro uostą, „SMP Bank“ (50 proc.) akcininkas. Rusijos ledo ritulio federacijos valdybos pirmininkas, Yavara-Neva klubo generalinis direktorius, Rusijos dziudo federacijos pirmasis viceprezidentas.

Arkadijus Rotenbergas gimė 1951 m. gruodžio 15 d. Leningrade. Vaikystėje ir jaunystėje jis užsiėmė imtynėmis (sambo, dziudo) vienoje grupėje su Vladimiru Putinu, kuris vėliau tapo Rusijos prezidentu. 1978 m. Rotenbergas baigė Leningrado P. F. Lesgafto kūno kultūros institutą, vėliau dirbo vaikų treneriu, jaunimo sporto mokyklos direktoriumi. 1998 metais Rotenbergas tapo dziudo sporto klubo „Yavara-Neva“, kuriame V. Putinas eina garbės prezidento postą, generaliniu direktoriumi.

Nuo 1991 m. Rotenbergas dirba verslo srityje. Kartu su broliu Borisu Rotenbergu, kuris tuo metu gyveno Suomijoje, jis dirbo su barterinėmis siuntomis, įskaitant „Gazprom“ struktūras.

2001 m. Arkadijus Rotenbergas tapo „Northern Sea Route Bank“ (SMP banko) akcijų paketo bendrasavininku. Vėliau SMP banko akcijų dalį nupirko Arkadijaus brolis Borisas Rotenbergas. 2002 metais broliai įsigijo reikšmingų Tarptautinio prekybos bendradarbiavimo banko (MBTS Bank) akcijų. Žiniasklaida pažymėjo, kad „Rosspirtprom“ įmonių finansiniai srautai ėjo per „SMP Bank“ ir „MBTS Bank“. Taip pat pažymėta, kad Rotenbergas kontroliuoja „Rosspirtprom“ gamyklas – Rotenbergo įmonių atstovai buvo įtraukti į dešimties alkoholio įmonių valdymą.

2000-ųjų pradžioje broliai Rotenbergai tapo „Gazprom“ partneriais ir sukūrė keletą prekybos įmonių, kurios parduoda ir tiekia vamzdžius „Gazprom“. 2008 m. Arkadijaus Rotenbergo valdomos struktūros iš „Gazprom“ įsigijo penkias statybų bendroves, įskaitant „Gazprom“ rangovus, statybų įmones ir įrangos gamintojus („Volgogaz“, „Lenspetsstroigaz“, „Spetsgazremstroi“, „Volgogradneftemaš“ ir „Krasnodargazstroi“). Jų pagrindu buvo sukurta korporacija „Stroigazmontaž“. 2009 m. „Stroygazmontaž“ tapo pagrindiniu „Gazprom“ partneriu.

2009 metais jis įkūrė draudimo bendrovę ,,SMP Insurance“. 2010 metais jis kartu su broliu Borisu įsigijo bendrovę „Northern European Pipe Project“, kuri pardavė didelio skersmens vamzdžius „Gazprom“.

2010 metais tapo žinoma, kad Arkadijus Rotenbergas yra didelės infrastruktūros statybų rinkos bendrovės Mostotrest bendrasavininkas. Bendrovė dalyvavo projektuose, skirtuose pasirengti 2014 m. žiemos olimpinėms žaidynėms Sočyje, statant Krymo tiltą per Kerčės sąsiaurį ir vykdant kitas svarbias valstybines kelių tiesimo sutartis.

„Forbes“ duomenimis, 2018 m. „Valstybės pirkimų karalių“ reitinge Arkadijus Rotenbergas užėmė 3 vietą (sutarčių suma – 88 mlrd. rublių).

„Forbes“ duomenimis, Rotenbergų šeimos klano turtas siekia 5,18 mlrd. dolerių.

Nuopelnai Kremliaus režimui

Nacionalinės ir tarpvalstybinės korupcijos, ekonominių nusikaltimų.

Rusijos ir tarptautinė žiniasklaida Arkadijų Rotenbergą laiko Vladimiro Putino draugu ir kaltina jį praturtėjus su valstybe ir valstybinėmis įmonėmis neteisėtai įgytomis sutartimis.

Arkadijus Rotenbergas yra vienas iš kaltinamųjų Panamos byloje. Prie dokumentų rinkinio dirbę ekspertai teigia, kad 2013 metais Rotenbergas iš Mergelių salų ofšorinės bendrovės „Sunbarn“ išėmė 231 mln. dolerių. Manoma, kad įmonė dalyvavo įtartinuose sandoriuose ir pinigų plovimo schemoje.

2014 metais dėl „Ukrainos suvereniteto ir teritorinio vientisumo pažeidimo“ JAV įvedė sankcijas prieš Arkadijų Rotenbergą. Tais pačiais metais Rotenbergas buvo įtrauktas į ES sankcijų sąrašą. Atitinkamame dokumente rašoma, kad Rotenbergas „užsidirbo turtus Putino valdymo laikais“. Visų pirma minimos Rotenbergo įmonių olimpinės sutartys ir sutartis dėl Krymo tilto statybos.

Vykdydama sankcijas, JAV valdžia blokavo SMP banko aktyvus mažiausiai 65 mln. dolerių. 2014 metų rugsėjį Italijos spauda pranešė apie Rotenbergo nekilnojamojo turto ir aktyvų Italijoje areštą už 30 mln. dolerių. Visų pirma buvo suimtos kelios vilos ir apartamentai Sardinijoje bei keturių žvaigždučių viešbutis Romoje.

2017 metais „Municipal Scanner“ atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad Arkadijus Rotenbergas sistemingai vengia sankcijų. „Municipal Scanner“ duomenimis, Rotenbergas perregistruoja savo turtą ir aktyvus Europoje patikimiems asmenims iš buvusių savo įmonių vadovų.

Kovos su korupcija fondo duomenimis, 2017 metais Arkadijaus Rotenbergo įmonė „Stroigazmontaž“ gavo daugiau nei 1 trilijono rublių vertės vyriausybės užsakymų. Žiniasklaida pažymėjo, kad prieš pat prezidento kadencijos pabaigą 2012 m. Dmitrijus Medvedevas prisidėjo prie Arkadijaus Rotenbergo „Mostotrest“ laimėjimo viešųjų pirkimų konkurse dėl kelių tiesimo Maskvoje už keliasdešimt milijardų rublių. 2015 m. sausio 30 d. Rusijos Federacijos Vyriausybės įsakymu, vadovaujant Dmitrijui Medvedevui, „Stroigazmontaž“ tapo vieninteliu Krymo tilto projektavimo ir statybos rangovu.

Į viršų