Ukrainoje liejantis kraujui, Europos Sąjunga taip ir nesutiko pritarti ir pačioms griežčiausioms siūlytoms sankcijoms – atjungti Rusiją nuo SWIFT bankinių mokėjimų sistemos. Visiems, kas tik pajėgia kautis, Ukrainos miestuose dalinami ginklai. Taip atrodo antroji Rusijos pradėto karo diena. Kiek dar tokių laukia, kol kas nežino niekas.
Ketvirtadienį sankcijomis užkirsti kelią Rusijos agresijai Briuselyje susirinko 27 Europos Sąjungos narių lyderiai. Jie kartoja: norint sustabdyti Putiną atsakas į Rusijos agresiją turi būti itin stiprus. Tačiau po ilgiau nei penkių valandų diskusijų griežčiausioms sankcijoms nepritarta.
Rusija ir tolia gali naudotis SWIFT sistema. Europos Sąjungos lyderiai ramina. Esą ir be to Rusijos ekonomika patirs itin stiprų smūgį. Smūgiai bus suduoti Rusijos strateginiams: energetikos, transporto ir finansų sektoriams.
„Į šį sankcijų paketą įtrauktos finansinės sankcijos, kurios apribos Rusijos prieigą prie svarbiausių kapitalo rinkų. Orientuojamės į 70 procentų Rusijos bankininkystės sektoriaus. Taip pat į pagrindines valstybines įmones, įskaitant gynybos sritį“, – sako Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.
Rusija Europoje taip pat nebegalės įsigyti lėktuvų, jų dalių ir aptarnavimui skirtos technikos. Didžioji Britanija žengė dar toliau ir uždraudė Rusijos „Aerflot” naudotis Jungtinės Karalystės oro erdve. Vakarai kolektyviškai stabdo Rusijos pramonei gyvybiškai svarbių technologijų eksportą, plečia oligarchų, jų šeimų narių ir Kremliaus aplinkos narių juodąjį sąrašą. Rusijos atjungimui nuo SWIFT pasipriešino Italija, Prancūzija ir Vokietija. Esą ši vadinamoji branduolinė priemonė turėtų per didelių pasekmių pačios Europos ekonomikai. O ir panaudojus visas sankcijas esą Putino nebeliks kuo atgrasyti nuo tolesnio siautėjimo.
„Reikia pripažinti, kad dalis valstybių savo pozicijos swifto klausimu artikuliuotai neišreiškė. Na, o jūs suprantate, kad sprendimai turi būti priimami konsensuso pagrindu”, – teigia prezidentas Gitanas Nausėda.
Rusų gradamas toliau skriejant į Ukrainos miestus sankcijas Rusijai vakar vakarą paskelbė ir Joe Bidenas. Vašingtonas sako, kad nuo SWIFT Rusijos neatjungė būtent dėl europiečių šalių nepritarimo. Tiesa, Amerikos prezidentas tvirtina, kad priimtas sankcijų paketas pats didžiausias ir stipriausias istorijoje. Amerikos žiniasklaida skaičiuojama, kad Rusija, kurios ekonomika mažesnė nei Teksaso, neteks per trilijono dolerių, kuriais disponuoja Vakarų rinkose.
„Sankcijos, kurias pritaikėme visiems jų bankams, turi vienodas pasekmes, galbūt net didesnes nei SWIFT, tai viena. Antra, ši galimybė visada išlieka“, – kalba prezidentas Joe Bidenas.
Nuo sankcijų neišsisuko ir Rusijai kariauti talkinanti Baltarusija. Vašingtonas paskelbė sankcijas 24 subjektams ir asmenims – gynybos ir finansų sektoriuje. Tarp jų du dideli valstybiniai bankai, gynybos ministras ir kiti aukšto rango režimo pareigūnai iš Lukašenkos rato. Tokias sankcijas Minsko režimui jau rengia ir Briuselis. Tiesa, tiek Europos, tiek Jungtinių Valstijų vadovybė pripažįsta, kad prireiks nemažai laiko, kol agresoriai pajus naujų sankcijų svorį.
„Kai kurie didžiausi mūsų veiksmų padariniai pasireikš su laiku. Mes apribojame Rusijos prieigą prie finansų ir technologijų jos strateginiams sektoriams. Pabloginsime jų pramonės pajėgumus daugeliui metų“, – sako J. Bidenas.
Pasak su derybų eiga susipažinusių asmenų, kai uždarame Europos lyderių posėdyje į juos kreipėsi apie padėtį šalyje pasakoję Zelenskis, Europos lyderiai jo klausėsi spengiančioje tyloje.
„Net ir tos sankcijos, kurios įsigalios netrukus, padarys tokią apčiuopiamą arba jaučiamą žalą tiktai po tam tikro laikotarpio, kadangi jos turi suveikti. Tuo tarpu, kada matai vaizdus Ukrainoje, kalbiesi su Ukrainos prezidentu Zelenskiu ir supranti, kad čia yra dienų klausimas, tada supranti, kad šie dalykai yra vienas su kitu nesueinantys”, – kalba G. Nausėda.
Europos Sąjunga pareiškė, kad vos įvedusį šį, ruošia ir dar vieną naują sankcijų paketą. Visgi, kai kurie kritikai sako, kad nepaliaujama Rusijos agresija aiškiai rodo, kad sankcijos vargu ar dar gali sustabdyti barbariškus Putino planus.