• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vašingtonui stengiantis sutelkti tarptautinę bendriją prieš Rusijos agresiją Ukrainoje, pačiose Jungtinėse Valstijose ryškėja priešprieša tarp tradicinių respublikonų, pasiryžusių ginti demokratiją užsienyje, ir izoliacionistų, keliančių klausimą, kodėl Amerika turėtų palaikyti vieną ar kitą pusę.

Vašingtonui stengiantis sutelkti tarptautinę bendriją prieš Rusijos agresiją Ukrainoje, pačiose Jungtinėse Valstijose ryškėja priešprieša tarp tradicinių respublikonų, pasiryžusių ginti demokratiją užsienyje, ir izoliacionistų, keliančių klausimą, kodėl Amerika turėtų palaikyti vieną ar kitą pusę.

REKLAMA

Įtampa tarp JAV ir Rusijos išaugo, Maskvai prie sienos su Ukraina sutelkus apie 100 tūkst. karių ir didėjant nuogąstavimams, kad gali prasidėti didelio masto karinis puolimas.

Kaip ir buvo galima tikėtis, JAV konservatyvioji stovykla ragino Vašingtoną imtis griežto atsako. Tačiau faktas, kad daug buvusio prezidento Donaldo Trumpo šalininkų demonstravo prorusišką poziciją, sukėlė nerimą daugeliui apžvalgininkų.

Daug Atstovų Rūmų respublikonų ir rinkimams besiruošiančių šios partijos kandidatų atitolo nuo konservatoriams įprastos pozicijos ir garsiai ragino Jungtines Valstijas nesikišti į Ukrainos krizę.

REKLAMA
REKLAMA

„Ukraina yra toliau kaip už 5 000 mylių (8 000 km). [Tuo metu] pavojingi narkotikai ir smurtiniai nusikaltimai veržiasi į mano rinkėjų kiemus“, – šią savaitę per „Twitter“ parašė kraštutinių dešiniųjų pažiūrų Arizonos įstatymų leidėjas Paulas Gosaras.

REKLAMA

Šis pareiškimas buvo vienas iš keliolikos viešai paskelbtų Atstovų Rūmų respublikonų žinučių, kurias naujienų portalas „Axios“ laiko ginčijančiomis nuostatą, jog Amerika privalo įsikišti į priešpriešą tarp Maskvos ir Kijevo.

Daugelis įtakingų Vašingtono respublikonų, įskaitant partijos vadovybę Senate, palaikė JAV seniai reiškiamą palaikymą Kijevo suverenitetui.

Tačiau kitokia padėtis klostosi tarp eilinių partijos narių – kandidatai, besibalotiruojantys į artėjančius kadencijos vidurio rinkimus, atmeta internacionalistinę retoriką, kuri prezidentų Ronaldo Reagano ir Bushų laikais atrodė neatsiejama nuo respublikonų politikos.

REKLAMA
REKLAMA

Prokremliška retorika

Analitikų nuomone, partijos vidaus nesutarimus iš dalies pakurstė nepopuliarus karas Irake ir chaotiškas pasitraukimas iš Afganistano.

Tačiau jie taip pat atspindi prorusiškas nuotaikas, sustiprėjusias vadovaujant D. Trumpui, kuris girdavo Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną kaip „labai gerbiamą“ lyderį ir kai kada palaikydavo šio buvusio KGB šnipo, o ne JAV vyriausybės poziciją.

„Liūnas“ siųs karius kautis su invazija Ukrainoje. Jie nesiųs karių, kad sustabdytų invaziją į JAV, ne jie patys ją skatina“, – ketvirtadienį sakė D. Trumpo atstovė Liz Harrington. Buvęs prezidentas ir jo šalininkai liūnu vadina savo oponentus Vašingtone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši retorika jau buvo išbandyta Ohajuje ruošiantis rinkimams į Senatą – per pirminių rinkimų etapą respublikonų kandidatas Jamesas D. Vance'as ir jo oponentas Bernie Moreno kaltino prezidento Joe Bideno administraciją, kad ji labiau susirūpinusi Ukraina negu padėtimi prie Jungtinių Valstijų pietinės sienos.

„Jūs nekenčiate Amerikos, jeigu norite siųsti mūsų geriausius žūti kare, kuris niekaip nesusijęs su šia šalimi? Liaukitės“, – per „Twitter“ trečiadienį parašė J. D. Vance'as, investuotojas ir populiarių knygų autorius.

REKLAMA

Dešinieji taip pat atrodo esantys paveikti Kremliaus argumentus atkartojančios retorikos, besiliejančios per televizijos „Fox News“ laidas, vedamas Tuckerio Carlsono.

Šis apžvalgininkas yra vienas įtakingiausių balsų dešiniosios pakraipos žiniasklaidoje. Jo provokuojami pareiškimai neretai būna rodomi per Rusijos valstybinę televiziją.

Laidų vedėjas siūlė Jungtinėms Valstijoms verčiau remti energijos išteklių turtingą Rusiją, o ne jos provakarietišką kaimynę, ignoruodamas saugumo garantijas, kurias Vašingtonas suteikė Kijevui, kai Ukraina atsisakė savo branduolinio arsenalo, paveldėto subyrėjus Sovietų Sąjungai.

REKLAMA

„Kodėl nelojalu paremti Rusiją, bet lojalu paremti Ukrainą?“ – savo laidos žiūrovų klausė T. Carlsonas.

„Jos abi yra užsienio šalys, kurioms Jungtinės Valstijos nė kiek nerūpi. Keistoka“, – pridūrė jis.

„Pavergęs didžiulę auditoriją“

Naujajame Džersyje išrinktas demokratų kongresmenas Tomas Malinowski per „Twitter“ parašė pastebėjęs, kad jo biuras priima daugiau skambučių iš T. Carlsono žiūrovų, „nepatenkintų, kad mes nesivienijame su Rusija“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės susidaro nuomonę žiūrėdami žinias, tai nieko nauja, – internetiniam leidiniui „The Hill“ sakė T. Malinowski. – Nauja tai, kad turime mažiausią vieną pokalbių laidos vedėją, pavergusį didžiulę auditoriją, kuri nėra veikiama jokių priešingo pobūdžio laidų kitur.“

Atstovų Rūmų narys respublikonas Adamas Kinzingeris savo ruožtu sakė dienraščiui „The Washington Post“ įžvelgiąs šių pokyčių įrodymų susirašinėdamas su bendrapartiečiais kongresmenais, kurie klausia, kodėl J. Bidenui leidžiama „provokuoti Rusiją“.

REKLAMA

Visgi negalima sakyti, kad respublikonai apskritai nepalaiko griežtos pozicijos prieš Maskvos ekspansionizmą.

Pernai liepą analitinio centro „Chicago Council on Global Affairs“ atlikta apklausa rodė, kad 51 proc. Respublikonų partijos šalininkų palaikytų JAV karines priemones Rusijos invazijos į Ukrainą atveju.

Tačiau kitos apklausos rodė priešingą tendenciją. Portalo „Yahoo News“ ir sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ šią savaitę paskelbti apklausos rezultatai atskleidžia, kad 40 proc. respublikonų šalininkų laikosi pozicijos, jog JAV neprivalo ginti Ukrainos. Priešingai manė 36 proc. respondentų.

REKLAMA

Demokratus remianti sociologė Carly Cooperman, parašiusi knygą apie JAV politikos priešpriešas, sako, kad reikšminga respublikonų rinkėjų dalis dabar laiko V. Putino Rusiją dešiniojo nacionalizmo sąjungininke.

„Būdami tvirti nacionalistai, šie respublikonai nusistatę prieš NATO ir nepalaiko Ukrainos stojimo į NATO. Rusija taip pat nenori, kad Ukraina įstotų į NATO, nes tokiu atveju Rusijai būtų daug sunkiau agresyviai veikti Ukrainos atžvilgiu“, – naujienų agentūrai AFP sakė K. Cooperman.

„Trumpas daro didelę įtaką generuojant šiuos sentimentus, nes jis apskritai buvo šilčiau nusiteikęs Rusijos atžvilgiu. Tą patį daro Tuckeris Carlsonas, labai besistengiantis remti prorusišką poziciją savo laidoje.“

„Fox News“ į prašymą pakomentuoti šią situaciją kol kas neatsakė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų