Ruošdamasis galimai pakartotinei 2024-ųjų prezidento rinkimų akistatai prieš Donaldą Trumpą, airių kilmės amerikietis demokratas kalbėjo apie airių emigrantų sėkmę kuriant naują gyvenimą toli nuo namų.
Po to, kai jo kortežą Dubline džiaugsmingai pasitiko gausi minia, J. Bidenas Airijos parlamente sakydamas kalbą teigė, kad Jungtinės Valstijos ir Airija „ne tik viliasi, bet ir yra įsitikinusios, kad ateityje laukia geresnės dienos“.
Kai kurių JAV respublikonų distopinei Amerikos ateities vizijai prieštaraujantis svečias pridūrė: „Mes turime galią sukurti geresnę ateitį.“
Tačiau po savo prieš tai įvykusio apsilankymo Belfaste, J. Bidenas griežtai įspėjo, kad Jungtinė Karalystė „turėtų glaudžiau bendradarbiauti su Airija“, kad apsaugotų jų 25 metų senumo taikos susitarimą dėl Šiaurės Airijos.
„Politiniam smurtui šioje saloje daugiau niekada neturi būti leista įsivyrauti“, – sakė jis savo kalboje airių parlamente Dubline ir sulaukė šiltų klausytojų, tarp kurių buvo ir iškilus airių respublikonų judėjimo veikėjas Gerry Adamsas, plojimų.
G. Adamsas, kuris vis dar kelia nemalonius jausmus didelei daliai probritiškų Šiaurės Airijos junionistų, po kalbos apkabino J. Bideną, taip greičiausiai pakurstydamas junionistų įtūžį po to, kai jų buvusi lyderė Arlene Foster pareiškė, jog amerikiečių lyderis nekenčia Jungtinės Karalystės.
Baltieji rūmai į tai griežtai atsakė, o Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras po susitikimo su J. Bidenu Dubline pareiškė, kad JAV prezidentas „nori visokeriopai padėti“ palaikyti taiką Šiaurės Airijoje.
J. Bidenas parėmė JK ir Airijos vyriausybių pastangas nutraukti junionistų boikotą decentralizuotoje Belfasto įstatymų leidžiamojoje valdžioje, „tačiau taip pat nenori būti įsakmus ar kištis“, sakė L. Varadkaras.
Didelio atgarsio sulaukusi klaida
J. Bidenas, kuris yra tik antrasis katalikas prezidentas JAV istorijoje, anksčiau susitiko su Airijos valstybės vadovu Michaelu D. Higginsu jo oficialioje rezidencijoje.
Stebimas į devintąją dešimtį įkopusio kolegos, J. Bidenas, palikdamas žinutę oficialioje svečių knygoje, akcentavo savo airiškas šaknis.
„Kaip sakoma airių posakyje, kojos nuves tave ten, kur yra tavo širdis“, – teigė parašęs jis, juokaudamas, kad ketina likti Airijoje.
Parlamente jis prabilo ir airiškai, įstatymų leidėjams ir svarbiems asmenims pareikšdamas: „Esu namuose.“
J. Bidenas taip pat pasinaudojo proga ištaisyti savo didelio atgarsio sulaukusią klaidą, ir pasveikino Airijos regbio komandą, pernai nugalėjusią galingąją Naujosios Zelandijos rinktinę, vadinamą „All Blacks“.
Dieną prieš tai jis pareiškė, kad Airijos komanda nugalėjo „Black and Tans“ – liūdnai pagarsėjusias policijos pajėgas, kurias britai įsteigė Airijos nepriklausomybės kovotojų pasipriešinimui malšinti.
J. Bidenas tapo ketvirtuoju prezidentu po Johno F. Kennedy, Ronaldo Reagano ir Billo Clintono (Bilo Klintono), kuris kreipėsi į Airijos parlamentą.
Leinsterio rūmus – parlamento pastatą – pastatė Johno F. Kennedy protėviai aristokratai Fitzgeraldai.
Šaknys
Paties J. Bideno šaknys Airijoje kur kas kuklesnės. Kai kurie jo protėviai pabėgo nuo bado britų valdymo laikais ir apsigyveno skurdžiame Skrantono mieste, esančiame Pensilvanijos valstijoje.
Žemųjų parlamento rūmų pirmininkas Seanas O'Fearghailas JAV lyderiui pasakė: „Šiandien jūs esate tarp draugų, nes esate vienas iš mūsų.“
Ankstesnį kartą J. Bidenas su L. Varadkaru buvo susitikęs kovą, kai pastarasis lankėsi Vašingtone per airių šv. Patriko šventę, o Baltųjų rūmų fontanas ta proga nusidažė žaliai.
Airijos premjeras atsidėkojo J. Bidenui jo garbei vėlyvą ketvirtadienį surengdamas banketą Dublino pilyje – senovinėje Anglijos, o vėliau JK valdovų Airijoje būstinėje.
Sakydamas tostą savo svečiui, jis kalbėjo apie 25 metus trunkančią taiką Šiaurės Airijoje nuo 1998-ųjų balandžio, kai ilgas valandas trukusio JAV tarpininkavimo buvo pasirašytas Didžiojo penktadienio susitarimas.
„Dabar mūsų misija turi būti ištesėti šį pažadą ir pagerbti aukas, kurių prireikė iš daugybės Šiaurės Airijos ir kitų bendruomenių atstovų“, – sakė L. Varadkaras.
Prieš išskrisdamas namo penktadienį J. Bidenas nuvyks į Baliną Mėjo grafystėje, Airijos šiaurės vakaruose. Šis miestelis irgi susijęs su į Pensilvaniją emigravusiais jo protėviais.
Tarp šioje vietovėje gyvenančių J. Bideno giminaičių yra ir jo trečios eilės pusbrolis Joe Blewittas, dirbantis santechniku.
„Tai labai jaudinanti, mūsų šeimai ir Airijai labai džiugi diena, – naujienų agentūrai AFP sakė 43-ejų vyras. – Balina jam labai svarbi.“