„Tikiuosi, kad vykdomoji valdžia ir asamblėja greitai bus atkurtos“, – sakė J. Bidenas, sakydamas kalbą Alsterio universitete Belfaste, ragindamas tarpusavyje nesutariančius politinius lyderius atkurti nuo praėjusių metų vasario sustabdytą valdžios pasidalijimo principu paremtos vyriausybės darbą.
JAV lyderis pabrėžė galimybes investuoti ir augti Jungtinės Karalystės provincijoje, kur praėjus 25 metams nuo istorinio taikos susitarimo, pasiekto tarpininkaujant Vašingtonui.
Jis pridūrė, kad JAV Kapitolijaus šturmas 2021 metų sausį įrodė, kad kiekvienai demokratijos kartai reikia gynėjų.
J. Bidenas susitiko su britų ministru pirmininku Rishi Sunaku, kuris nurodė, kad JK ir JAV santykiai yra labai geroje padėtyje. J. Bidenas taip pat susitiko su vietos politiniais lyderiais.
Jis antradienį pareiškė, kad šios kelionės, kurios metu jis dar tris dienas lankysis savo protėvių tėvynėje Airijoje, prioritetas – „išlaikyti taiką“ Šiaurės Airijoje.
Tačiau JK palaikančios Demokratinės junionistų partijos (DUP), kuriai daromas spaudimas atnaujinti vietos valdžios pasidalijimą, aukšto rango atstovai apie J. Bideną kalbėjo itin nediplomatiškai.
Jungtinės Karalystės Vestminsterio parlamento DUP narys Sammy Wilsonas pareiškė, kad JAV prezidentas yra „antibritiškai nusiteikęs“ ir nurodė, kad antrasis Vašingtono lyderis katalikas „itin gerai išreiškė savo antipatiją protestantams“.
Kitas DUP įstatymų leidėjas Nigelas Doddsas sakė, kad bet kokios tarpininkavimo pastangos nebus sėkmingos.
Aktyvus vaidmuo
„Amerikiečių administracijos, kuri yra tokia akivaizdžiai pronacionalistiškai nusiteikusi, spaudimas mums nėra joks spaudimas“, – sakė jis laikraščiui „Daily Telegraph“.
DUP lyderis Jeffrey Donaldsonas palankiai įvertino J. Bideno vizitą ir jo kalbą, kurią jis pavadino pamatuota.
Tačiau jis teigė, kad politinė dinamika išlieka nepakitusi, o Britanijos vyriausybė turi dėti daugiau pastangų, kad apsaugotų Šiaurės Airijos vietą visoje Jungtinėje Karalystėje.
Atskira vyriausybė Belfaste yra vienas iš pagrindinių 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarimo punktų, tačiau prieš 14 mėnesių ji žlugo dėl DUP nepritarimo Šiaurės Airiją liečiantiems susitarimams po „Brexito“.
Partija baiminasi, kad Šiaurės Airijos pasilikimas Europos bendrojoje rinkoje ir muitų sąjungoje įvarys pleištą tarp provincijos ir Anglijos, Škotijos bei Velso.
Nepaisant to, kad Jungtinė Karalystė ir Europos Sąjunga šių metų pradžioje susitarė peržiūrėti prekybos taisykles, DUP vis dar nepritaria naujoms prekybos sąlygoms ir neleidžia atkurti Belfasto Stormonto – įstatymų leidžiamosios valdžios institucijos – darbo.
Vis dėlto J. Bideno vizitas žymi didžiulę pažangą nuo 1998 metų balandžio, kai susitarimais iš esmės buvo nutrauktas ginkluotas konfliktas tarp proairiškų ir probritiškų kovotojų, teigė Baltieji rūmai.
J. Bideno gynėjai pažymi, kad jo delegacijoje yra Joe Kennedy III, airių ir amerikiečių Kennedy klano atžala, kuris buvo paskirtas specialiuoju pasiuntiniu ekonominiams reikalams Šiaurės Airijoje. Jis Belfaste pasiliks kelias dienas.
„Manau, kad prezidento patirtis rodo, jog jis nėra nusiteikęs antibritiškai“, – žurnalistams sakė Nacionalinės saugumo tarybos vyresnioji direktorė Europai Amanda Sloat.
„Prezidentas per visą savo karjerą, dar nuo tada, kai buvo senatorius, labai aktyviai dalyvavo Šiaurės Airijos taikos procese“, – teigė ji.
Iš Šiaurės Airijos amerikiečių lyderis trečiadienio popietę išskrido į Airiją.