Planuojama, kad baletas „Rasputinas“ vyks šių metų spalį Vilniuje, „Compensa“ koncertų salėje. Pagrindinį vaidmenį šiame pastatyme atlieka kontroversiškai vertinamas baleto meistras Sergejus Poluninas. Jis garsėja prielankumu Kremliaus režimui, o ant krūtinės yra išsitatuiravęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino veidą.
Ragina neskubėti pirkti bilietų: S. Poluninas Lietuvoje gali ir nepasirodyti
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas, konservatorius Laurynas Kasčiūnas teigė girdėjęs apie Vilniuje planuojamas S. Polunino gastroles su baletu „Rasputinas“. Pasak pašnekovo, šio atlikėjo biografijos faktai kelia klausimų, todėl norintiems pamatyti baletą dar nereikėtų skubėti pirkti bilietų – S. Poluninas Lietuvoje gali būti ir nepageidaujamas.
„Aš dar taip labai jo gyvenimo būdo nestudijavau, bet gavau raštų iš visuomenininkų. Jie mus informuoja ir mes toliau sprendžiame, ar čia tikrai Putiną aptarnaujantis personalas ar koks nors nepriklausomas kūrėjas. Iš to, ką girdime, S. Poluninas labai mažai turi galimybių pretenduoti į nepriklausomus kūrėjus. Spalis dar toli, bet, matyt, teks ir dėl jo raštą parengti“, – tv3.lt sakė NSGK pirmininkas.
Seimo narys neabejojo, kad S. Polunino einamos rektoriaus pareigos Sevastopolio „Choreografijos akademijoje“ parodo jo politines pažiūras, galimą Rusijos agresijos palaikymą. „Čia iš esmės jau savanoriška žmogaus veikla, atspindinti ir jo pasaulėžiūrą“, – akcentavo jis.
Paklaustas, kodėl Lietuvai svarbu neįsileisti Kremliui palankių menininkų, L. Kasčiūnas tikino, kad prilygsta garbės kodekso laikymuisi.
„Net nekalbėčiau apie kažkokį informacinį saugumą ar dar kažką, kalbėčiau apie garbės kodeksą. Jie čia atvažiuodami uždirba pinigus. Mūsų sąjungininkų, mūsų bendražygių, draugų iš esmės naikina suverenitetą. Mes beveik ant karo slenksčio – tik Putino sprendimo trūksta iki karinių veiksmų Ukrainoje. Visa tai mes duodame jį aptarnaujantiems atlikėjams – jie Lietuvoje uždirba pinigus ir populiarina savo idėjas“, – argumentavo NSGK pirmininkas.
Iš noro pasipelnyti pamiršta pareigą
L. Kasčiūnas pridūrė, kad didžiausią dėmesį kviečiamiems atlikėjams turėtų skirti renginių organizatoriai, o valstybės įsikišimas turėtų būti kraštutinė priemonė. Deja, apgailestavo jis, organizatoriai neretai apakinami noro pasipelnyti ir neatsižvelgia į menininko viešai deklaruojamas politines pažiūras.
„Jeigu tai būtų organizatorių sąmoningumo padarinys, kad tokie vizitai nebūtų organizuojami, tai būtų pats geriausias dalykas, nes valstybė nesikištų. Kol to sąmoningumo trūksta, tol tenka rašyti raštus, nagrinėti biografijas, pasisakymus. Norėtųsi, kad tai būtų organizatorių sąmoningumas. Bet jiems kartais norisi lengvesnio pinigo ir jie nekreipia dėmesio“, – kalbėjo NSGK pirmininkas.
L. Kasčiūnas įsitikinęs, kad Rusijoje gausu menininkų, kurie yra nepriklausomi ir nepadlaižiauja Kremliaus politikams.
„Jie savarankiški ir atstumti dalinai režimo, jiems galbūt sunkiau nešti savo kūrybą Rusijoje. Jų kvietimas, dėmesys jiems, manau, galėtų būti organizatorių prioritetas“, – minėjo jis.
Portalas tv3.lt ne kartą mėgino susisiekti su baleto „Rasputinas“ organizatoriais, tačiau jie neatsiliepė nei į skambučius, nei į elektroninius laiškus. Kai tik gausime jų komentarą, tekstą papildysime.
Tiek L. Kasčiūnas, tiek Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis, anksčiau kalbėjęs su portalu tv3.lt, žadėjo, kad dėl S. Polunino atvejo kreipsis į atsakingas institucijas – Užsienio reikalų (URM) ir Kultūros ministerijas.
Kilus klausimams dėl užsieniečių teisinės padėties Lietuvoje, URM, išnagrinėjusi aplinkybes, tyrimą perduoda Vidaus reikalų ministerijai, kuri priima galutinį sprendimą, ar įtraukti užsienietį į nepageidaujamų asmenų sąrašą.
Ministerijos rodo pirštu į organizatorius: jie turi vertinti atlikėjo reputaciją
Dėl planuojamo S. Polunino vizito Lietuvoje portalas tv3.lt kreipėsi tiek į Kultūros, tiek į Užsienio reikalų ministerijas.
Kultūros ministerija raštu informavo, kad pirmiausia renginių organizatoriai turėtų atsižvelgti, ar jų kviečiami menininkai yra prorusiškų pažiūrų. Jeigu atlikėjas palankus Kremliui, Lietuvos institucijos turi dvi išeitis: reguliuoti vizų išdavimo procesą tokiems menininkams arba įtraukti juos į nepageidaujamų asmenų sąrašą.
„Kultūros ministerija su valstybinių įstaigų vadovais yra ne kartą diskutavusi apie prokremliniškų atlikėjų ir kūrėjų kvietimą į Lietuvą ir kylančias grėsmes, šiuo aspektu sektoriuje išties matomas supratimas ir susitelkimas. Dėl atvejų, kai prokremliškų pažiūrų atlikėjai į Lietuvą atvyksta privačių, Kultūros ministerijai nepavaldžių, organizatorių kvietimu, ieškoma galimų sprendimų šiuo metu svarstant dvi alternatyvas: tobulinant vizų išdavimo procesą arba išplečiant į Lietuvą negalėsiančių atvykti asmenų sąrašą.
Taip pat šiame kontekste norime akcentuoti ir pačių privačių organizatorių pilietinio sąmoningumo, atsakomybės bei vertybių klausimus įvertinant ir minkštosios galios veikimą, ypač dabartiniame agresyvios Rusijos politikos fone“, – komentavo ministerijos atstovai.
Panašiai apie organizatorių atsakomybę kalbėjo ir Užsienio reikalų ministerija (URM): „Užsienio reikalų ministerija nekaupia ir nesistemina informacijos apie Rusijos Federacijos kultūros veikėjus ar kitų profesijų menininkus, kurie organizatorių kvietimu kviečiami į Lietuvą. Menininko/atlikėjo reputacijos vertinimą atlieka patys organizatoriai.“
Pasak URM, organizatoriai turėtų atsižvelgti, ar kviečiamieji viešai remia, dalyvauja užsienio valstybės vykdomoje tarptautinės teisės principus ir normas pažeidžiančioje veikoje.
„Šią informaciją rekomenduotume pasitikrinti viešuose šaltiniuose (internete). Vertinant atsižvelgtina į tai, ar, pavyzdžiui, asmuo lankėsi Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose, skleidė Kremliaus propagandą, pasirašė okupaciją palaikančius pareiškimus ar viešai ją rėmė“, – teigė URM atstovai.
Tiesa, S. Polunino atvejis – dar nesvarstytas. „Šiuo metu sprendimas, ar įtraukti S. Poluniną į užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką, nėra priimtas“, – teigė URM.
S. Polunino biografija stulbina
Baleto šokėjas S. Poluninas kilęs iš Ukrainos, bet teigia visada save laikęs rusu. Tačiau gimtinėje jis pasirodyti negali – Ukraina įtraukė jį į nepageidaujamų asmenų sąrašą.
Jo krūtinę puošia V. Putino veidas, šią tatuiruotę jis demonstruoja viešai. Interviu „The Guardian“S. Poluninas prisipažįsta, kad V. Putinu žavisi nuo vaikystės: „Aš matau šviesą, kai matau jį.“
Taip pat S. Poluninas garsėja seksistiniais ir homofobiškais pasisakymais, dėl kurių neteko darbo Paryžiaus Operos ir baleto teatre. Šiuo metu S. Poluninas eina rektoriaus pareigas Sevastopolio „Choreografijos akademijoje“, Rusijos okupuotoje Krymo teritorijoje.
S. Poluninas pasirodo ir kino ekranuose – yra vaidinęs ne viename filme, tarp jų ir amerikiečių trileryje apie šnipus „Raudonasis žvirblis“ kartu su Oskaro laureate Jennifer Lawrence.
Nepageidaujamų asmenų sąrašas plečiasi
Primenama, kad praeitą penktadienį dviem rusų dainininkams uždrausta rengti koncertus Lietuvoje. Dėl gastrolių okupuotame Krymo pusiasalyje į nepageidaujamų asmenų sąrašą įtraukti muzikos atlikėja Nataša Koroliova ir Khabibas Šaripovas (Xabibas). Jie Lietuvoje negalės lankytis iki 2027 metų sausio 21 dienos.
Anksčiau į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą įtraukti Rusijos dainininkai Olegas Gazmanovas, Grigorijus Lepsveridzė, Filipas Kirkorovas.
F. Kirkorovas buvo apskundęs šį Lietuvos sprendimą, bet teismus pralaimėjo.
Pernai gegužę Seimas priėmė Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, kad į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą įrašomi tie, kas viešai reiškė paramą užsienio valstybės vykdomai agresyviai ir tarptautinę teisę pažeidžiančiai politikai.
2014 metais Rusija aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį. Lietuva nepripažįsta Krymo teisėta Rusijos teritorija.