• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Premjeras Gediminas Kirkilas teigia, jog antradienį „Transparency International“ paskelbtas 2008 metų Lietuvos korupcijos suvokimo indeksas patvirtina kovos su korupcija tęstinumo poreikį. Kita vertus, Vyriausybės vadovas teigia, jog „Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) esą „visuomet buvo priešiškas“ G.Kirkilo vadovaujamai Vyriausybei.

REKLAMA
REKLAMA

Korupcijos suvokimo indekso tyrimą TILS kasmet tik paskelbia, tyrimas atliekamas ir indeksas apskaičiuojamas remiantis 13 šaltinių, kuriuos sukūrė 11 nepriklausomų institucijų.

REKLAMA

Skirtingai nei TILS vadovas Rytis Juozapavičius, nacionalinio investuotojo į naują atominę elektrinę „Leo LT“ projektą G.Kirkilas vadino „skaidriausiu projektu“.

„Tai tik reiškia, kad ir toliau reikia vykdyti antikorupcinių priemonių programą, kurią mes priėmėme. Korupcija - tai nėra reiškinys, kuris įveikiamas per vieną dieną, jis reikalauja ilgalaikės strategijos“, - komentuodamas TILS paskelbto tyrimo duomenis antradienį sakė G.Kirkilas.

REKLAMA
REKLAMA

Premjeras teigė nesutinkąs su TILS vadovo R.Juozapavičiaus vertinimais, kad vienas ryškiausių su korupcija besisiejančių pastarųjų metų pavyzdžių - „Leo LT“ projektas.

„Aš su tuo nesutinku. Aš žinau, kad jis (R.Juozapavičius – aut.) užėmęs iš anksto tokią ideologizuotą poziciją. Aš manau, kad tai („Leo LT“ - aut.) - vienas skaidriausių projektų, niekas negali įrodyti, kad tai neskaidru. Tai daugiausia prielaidos ir kalbos, kurias skleidžia projekto oponentai. O kadangi tokias prielaidas įnirtingai skleidžia daugiausia oponentai - toks ir žmonių suvokimas“, - kalbėjo G.Kirkilas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot premjero, rengiant nacionalinio investuotojo projektą Vyriausybė buvo nusamdžiusi tarptautinį banką HCBS, kurio atstovai „viename iš Vyriausybės posėdžių pasakė, kad projektas yra skaidrus“.

„Nematau, kur čia gali būti neskaidrumas, mes juk neprivatizavome nieko. Čia nebuvo Rytų skirstomųjų tinklų (RST) privatizavimas, čia priešingas veiksmas - valstybė perėmė jau buvusius privatizuotus Vakarų skirstomuosius tinklus (VST) ir jų kontrolę“, - aiškino G.Kirkilas.

REKLAMA

Paklaustas, ar vis tik dėl blogėjančios korupcijos padėties atsakomybės neturėtų prisiimti ir Vyriausybė, G.Kirkilas atsakė: „Atsakomybę visada reikia prisiimti, bet tai nebus veiksmai vienkartiniai - kovos su korupcija strategija turi būti ilgalaikė“.

Be to, anot G.Kirkilo, korupcijos suvokimo indeksas nereškia realios korupcijos.

„Jei tiek daug neigiamai kalbama kad ir apie minėtą „Leo LT“ projektą, tai suvokimas žmonių ir yra toks. Suvokimas dar nereiškia korupcijos. O TILS visada buvo priešiškas mūsų Vyriausybei, nors mes kvietėme juos bendradarbiauti, o jie šiame mūsų kvietime įžvelgė apgavystę ir nuo pat pradžių atsirado konfliktas“, - kalbėjo G.Kirkilas.

REKLAMA

Prieš daugiau nei dvejus metus tapęs premjeru G.Kirkilas į savo patarėjų komandą kvietėsi dirbti TILS vadovą R.Juozapavičių, tačiau pastarasis atsisakė abejodamas tokio pasiūlymo nuoširdumu.

„Transparency International“ (TI) Korupcijos suvokimo indekso (KSI) 2008 metų tyrime Lietuvai skyrė 4,6 balus ir 58 vietą 180 šalių lentelėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusiais metais Lietuvos KSI siekė 4,8 balus, t.y. buvo arčiau skaidrumo ribos - 10 balų. Anot TILS atstovų, 2008 metų tyrimo duomenys rodo, kad Lietuva vėl grįžo į 2004 metų padėtį ir 58-ąja vieta dalijasi su kaimynine Lenkija bei Turkija.

Tuo metu kaimyninė Latvija, skirtingai nei Lietuva, šiemet pasiekė 5 balus, nors pernai abiejų šalių KSI buvo vienodi - 4,8 balo. Lietuva apskritai yra korumpuočiausia tarp Baltijos valstybių. Estija 2008-aisiais pasiekė 6,6 balo ir ne pirmus metus yra skaidriausia iš Baltijos kaimynių.

REKLAMA

Tarp ES ir kitų Vakarų Europos šalių Lietuva ir Lenkija dalijasi 3 vietą nuo galo ir lenkia tik Bulgariją bei Rumuniją.

Anot TILS, valstybė laikoma sugebančia kontroliuoti ir pažaboti korupciją, jei jos KSI peržengia 5 balų ribą, o jei ši riba nepasiekiama, reiškia, jog šalis su korupcija kovoti kol kas nepajėgi. Lietuva patenka į antrąją grupę šalių ir nė karto nuo to laiko, kai ji dalyvauja tyrime, nebuvo peržengusi 5 balų ribos.

REKLAMA

Kalbėdami apie kovą su korupcija Lietuvoje, TILS atstovai antradienį spaudos konferencijoje tvirtino, kad realios tokios veiklos yra labai mažai.

„Transparency International“ korupcijos suvokimo indekso tyrimas - vienas garsiausių pasaulyje korupcijos suvokimo tyrimų, pateikiantis panoraminį vaizdą, kaip įvairioms pasaulio valstybėms sekasi kontroliuoti korupcijos paplitimą tarp politikų ir valstybės tarnautojų, įvertinant padėtį vienu skaičiumi, kai 0 reiškia absoliučiai korumpuotą šalį, o 10 - labai skaidrią valstybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis indeksas pasaulyje skaičiuojamas jau 14 metų, o Lietuva jame dalyvauja 10 metų.

KSI 2008 buvo apskaičiuotas remiantis 13 šaltinių, kuriuos sukūrė 11 nepriklausomų institucijų. Anot TILS, šaltiniai matuoja korupcijos mastą (dažnį ir/ar kyšių dydį) viešajame ir politikos sektoriuose ir suskirsto šalis pagal rangą.

Naudojami tik patys naujausi ekspertų vertinimai, kurie kasmet nedaug kinta.

TILS teigimu, korupcijos suvokimo vertinimus pateikia tiek vertinamose šalyse, tiek svetur gyvenantys ekspertai. Šiųmetis ekspertinis KSI vertinimas remiasi tokiais šaltiniais kaip, pavyzdžiui, „Freedom House“, Asian Development Bank (Azijos plėtros bankas), African Development Bank (Afrikos plėtros bankas), ir kitais. Vietos verslo lyderių vertinimai laikomi papildomais šaltiniais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų