Kol pareigūnai ieško menkiausios užuominos ir tikrina visas mergaitės dingimo versijas, vis garsiau kalbama, kad mergaitė galėjo būti pagrobta.
„Aš, visų pirma, noriu užjausti tėvus dėl tokio tenkančio išbandymo ir skatinu neprarasti vilties. Yra dvi versijos – arba kriminalinis nusikaltimas, arba dingimo versija. Aišku, jei tai dingimas, tai vilčių mažiau, nes oro sąlygos apsprendžia, kad sudėtinga išgyventi, bet esu linkęs manyti, kad yra šansų surasti mergaitę“, – sako buvęs policijos generalinis komisaras Visvaldas Račkauskas.
„Vaikai Lietuvoje yra grobiami siekiant išpirkos, bet seksualinio pobūdžio tikslais nebuvo tokio. Pedofilija yra plataus spektro, tai jų skaičius nemažas“, – teigia kriminologė Brigita Palavinskienė.
Iš kart po devynmetės dingimo socialiniuose tinkluose ėmė plisti kaunietės Erikos atviras laiškas, kuriame moteris dalinasi savo patirtimi. Jos dukrą buvo bandyta įvilioti į spąstus. Erika sutiko pasidalinti savo patirtimi su laida „TOP 3“, tačiau norėdama apsaugoti savo dukrą ir savo šeimą nuo neigiamų reakcijų, savo tapatybės neatskleis.
Po mergaičių anketomis slapstėsi vyras
Kaunietės dešimtmetę dukrą praėjusią vasarą ėmė atakuoti jaunų mergaičių laiškai, kuriuose buvo siūloma pasikalbėti apie grožį, keliones, modelių darbus ir kitas iš pažiūros nekaltas mergaitiškas temas.
„Mano mergaitei pradėjo rašyti, atrodo, niekuom neįtartina mergaitė, rašė, kad nori susipažinti. Dukra man pradėjo apie ją pasakoti, kad ji dirba, trylikos metų uždirba 3000 į mėnesį, ji modelis. Nesupratau, kas vyksta, perbalau, paprašiau atnešti telefoną ir po pirmųjų žinučių supratau, kad ten tikrai ne mergaitė slypi, o mano dukra jau norėjo su ja susitikti“, – atvirauja mama Erika.
Netrukus paaiškėjo, kad po šių mergaičių anketomis slepiasi vyras. Erika tik dėl to, kad buvo budri ir įtari, galimai apsaugojo savo vaiką nuo nelaimės ir galimos prievartos.
„Buvau atradusi šešias anketas, nes visose slypėjo vienas žmogus. Po to, kai aš pasidalinau viešai, viskas dingo iš jo „Facebook“ paskyros. Pranešiau policijai tik po dingusios devynmetės, suprantu, kad turėjau tai padaryti anksčiau“, – pasakoja Erika.
Internete vis taikosi į vaikus
Kriminalistikos ekspertai svarsto, kad dingusioji irgi galėjo tapti internete aukų ieškančių nusikaltėlių auka.
„Noriu kreiptis į asmenis, kurių žinioje galėjo atsidurti mergaitė, kad ją gražintų tėvams ir išvengtų dar didesnio nusikaltimo, tai mano būtų toks prašymas jiems“, – prašo buvęs policijos generalinis komisaras Visvaldas Račkauskas.
Kriminologė Brigita Palavinskienė su pasibaisėjimu stebi tai, kas šiuo metu vyksta internetinėje erdvėje. Socialiniai tinklai ir įvairios pažinčių programėlės tapo terpe veikti vaikus norintiems išnaudoti nusikaltėliams ir kone tiksinčia bomba pramogų ten ieškantiems vaikams.
„Vaikai įtraukiami į virtualų bendravimą prisidengiant bendraamžiais. Tai yra suaugę žmonės, kurie moka manipuliuoti vaikais, kurie ne taip sutaria su tėvais, yra uždaresni, jei įgyja nuolatinį draugą ir prasideda pastovus bendravimas. Tada pareinama prie aktyvesnių veiksmų, paprašoma nusifotografuoti ir po to būna, kad prasideda šantažas, fotografuojami mažamečiai broliai ir panašiai“, – pasakoja kriminologė Brigita Palavinskienė.
Pabrėžia, į ką atkreipti dėmesį tėvams
Tėvai turėtų atkreipti dėmesį, su kuo internete bendrauja jų vaikai, nes iš pažiūros po nekaltu socialiniu profiliu gali slėptis piktų kėslų turintys nusikaltėliai.
„Vaikus bandoma įtraukti į įvairias nusikalstamas veikas, susijusias su seksualinio pobūdžio nusikaltimais, ir jas labai sunku užkardyti ir susekti“, – sako kriminologė Brigita Palavinskienė.
Neramina tai, kad tokius nusikaltimus numatyti ir juos užkardyti yra be galo sudėtinga. Vaikų ir paauglių tėvai dažnais atvejais yra bejėgiai kontroliuoti atžalų veiklą internete.
„Pirmas iš būdų yra švietimas, kalbėtis su vaikais ir juos įspėti, nes galimi pagrobėjai nėra tūnantys miške, jie mūsų visuomenės nariai, kurie gali būti pavojingi mūsų vaikams“, – tvirtina dingusių žmonių šeimų paramos centro socialinė darbuotoja Arūnė Bernatonytė.
„Sekime vaikų elgesį, vaikai nemoka slėpti savo emocijų: jie tampa uždari, verkia, pasikeičia mokymosi rezultatai, atsiranda baimė išeiti iš namų. Stebėkite juos, kalbėkite apie saugumą, kad ne visi suaugę yra geri“, – pabrėžia kriminologė Brigita Palavinskienė.
Dingusių vaikų statistika – stulbinanti
Dingusių žmonių šeimų paramos centras jau eilę metų skaičiuoja nemalonią statistiką. Per metus iš namų pabėgančių ar pradingusių vaikų skaičiai – šokiruoja.
„Kalbant apie 2023 metus, tai turime 1628 atvejus“, – tvirtina dingusių žmonių šeimų paramos centro socialinė darbuotoja Arūnė Bernatonytė.
Pavyzdžiui, 2022-iaisiais metais Lietuvoje buvo fiksuoti 1938 vaikų dingimo atvejai. Deja, bet 8 vaikų dingimo atvejai taip ir liko neišaiškinti.
Buvęs generalinis komisaras Visvaldas Račkauskas tikisi, kad ši dingimo istorija pasibaigs laimingai. O jei mergaitė yra pagrobta, tai šansai išvysti ją gyvą vis dar realūs.
„Šiandien aš nenuleisčiau rankų Manau, daroma viskas, kad mergaitė būtų surasta, tai vilčių yra. Sveikas protas turi nugalėt“, – sako buvęs policijos generalinis komisaras Visvaldas Račkauskas.
Vaiko dingimo atveju vis dar tikimasi pačios geriausios baigties – kad mergaitė bus surasta gyva, sveika ir galės apkabinti savo mamą, tėtį ir visus kitus jai brangius žmones.
Daugiau apie tai pamatykite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Laidą „TOP 3“ žiūrėkite pirmadieniais–ketvirtadieniais, 21 val. tik per TV3.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.
Kiek dar vaiku turi negrizti namo, kiek dar turi zuti ar buti pagaidintais.