Kariniai miesteliai kyla ir Šilalės rajone bei Šiaulių pašonėje, bet į viršų šauna ir šių projektų kaina – nuo maždaug 170 iki 230 milijonų eurų. Netrukus paaiškės ir kiek pinigų reikės tūkstančiams vokiečių karių, kurie persikels į Lietuvą.
O Lietuvos kariuomenės laukia naujas pirkinys – už 100 milijonų dolerių Lietuva perka 36 vidutinio nuotolio amerikietiškas raketas.
Dulkių debesys, susirūpinusiais veidais kažką darantys statybininkai ir plyname lauke važinėjanti sunkioji technika – taip pernai rugpjūtį atrodė statybvietė šalia Vilniaus, Rokantiškėse.
Žinant kaip valstybinėms institucijoms sekasi statyti įvairius objektus, galima nustebti dėl darbų spartos. Tiesa, darbai dar nebaigti, jie planuojami pabaigti iki šių metų pabaigos, o jau nuo kitų metų čia ir turėtų persikelti Vaidoto bataliono kariai.
Karinis miestelis greta sostinės didžiausias Lietuvoje – užima beveik 18 hektarų plotą, o tai yra daugiau nei 20 futbolo aikščių, jeigu jas įrengtume vieną šalia kitos. Ten įsikurs daugiau nei pusė tūkstančio karių su administraciniu personalu.
Įrengtos vietos ir mūsų turimoms pėstininkų kovos mašinoms „Vilkas“. Tai vokiškieji „Boxer“. Jie bus tiek vidaus garažuose, tiek ir lauke, ten pat pastatytos remonto dirbtuvės, plovykla, degalinė. Įrengtoje valgykloje vienu metu galės valgyti 280 karių.
Darbininkai įrenginėja ir ne vieną sporto salę, skirtą tiek krepšiniui, futbolui ar tinkliniui, tiek ir mažesnes, kurios skirtos kovos menų treniruotėms. O lauko sporto įrangą išbandė ir kariuomenės vadas.
Naujas miestelis Valdemarui Rupšiui paliko gerą įspūdį: „Tiesiog seilė tįsta. Ne, rimtai sakau, nes čia svajonių svajonė.“
Apie 700 Kunigaikščio Vaidoto bataliono karių šiuo metu dislokuoti Marijampolėje, gyvena konteineriniuose nameliuose. Bet jau laukia persikėlimo į sostinės pašonę.
„Profesinės karo tarnybos kariai gyveno tuo lūkesčiu, kad galėtų persikelti į Vilnių“, – sako Kunigaikščio Vaidoto pėstininkų bataliono vadas Irmantas Petraitis.
Rupšys sako, kad naujosios kareivinės atlieps visus karių poreikius.
„Dabartinė infrastruktūra, kurią turime, mes aišku ją renovuojame, dastatom, pastatom kažką, sporto sales ar aikštynus, o mes viską turėsime visumoje, pridavus šitą teritoriją“, – sako kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
„Savo karių gerbūviui, infrastruktūrą, sandėlius, per pastaruosius 3 metus, 440 milijonų eurų. Sąnaudos mūsų biudžete infrastruktūrai išaugo kažkur 6 kartus“, – tvirtina krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Kyla nauji kariniai miesteliai, kyla ir jų kaina
Kiek mažesni kariniai miesteliai statomi ir Šilalės rajone bei greta Šiaulių. Šilalės rajone ir Rokantiškėse, kur stato „MG grupė“ valdoma „Darnu group“, darbai bus baigti šiemet, o Šiauliuose, kur stato „Eika“ – pavasarį. Darbų greitį galima paaiškinti ir kariuomenės pasirinktu koncesijos modeliu.
„Dabar 15 metų sutartis bus pradėta vykdyti jau iš krašto apsaugos pusės, nes kol kas krašto apsauga nemokėjo, dabar prasidės tie mokėjimai, galima sulyginti, kaip išperkamoji nuoma“, – teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Lietuva įmonėms pinigus mokės 15 metų. Dar pernai Anušauskas įvardijo, kad miesteliai kainuos 169 milijonus eurų, bet šiandien skaičius jau gerokai didesnis.
„Buvo šioks toks pabrangimas, bet, tuoj pasakysiu tiksliau. 230 milijonų eurų su PVM, su visais mokesčiais“, – sako Anušauskas.
Tiesa, statybų netrukus gali prasidėti ir naujų, mat jau dairomasi, kur reikės apgyvendinti Vokietijos karių brigadą. Maždaug 4 tūkstančius karių, kurių dalis į Lietuvą atsiveš ir šeimas. Jie gyvens 3 vietose.
„Vilniuje, Rūdninkuose ir Rukloje. Kaip ir Rukloje dabar, bet infrastruktūra ten jau ir dabar statoma, bet Vilniuje, be abejo, tas sprendimas iš principo yra priimtas ir vokiečių pusė su mumis derins galutines vietas ir statybų apimtis“, – tvirtina krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Didžioji dalis vokiečių karių į Lietuvą turi persikelti 2026 metais, o šį gruodį turi būti pasirašytas brigados dislokavimo detalusis planas.
O Lietuvos kariuomenės laukia naujas pirkinys – už 100 milijonų JAV dolerių. Lietuva perka 36 vidutinio nuotolio amerikietiškas raketas AMRAAM. Į šią sumą įskaičiuota ir su raketomis susijusi įranga. Pasak Krašto apsaugos ministro, raketos bus skirtos mūsų vidutinio nuotolio oro gynybos sistemoms NASAMS.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.