Vaizdo įraše matyti momentas, kuomet JAV valstybės sekretorius A. Blinkenas krūpteli išgirdęs, kaip J. Bidenas pavadina Kinijos lyderį Xi Jinpingą diktatoriumi.
Spaudos konferencijos, vykusios po JAV ir Kinijos vadovų susitikimo ir vadintoje „santykių atšilimu“, metu J. Bidenui buvo užduotas klausimas, ar jis vis dar laikosi savo birželio mėnesį išsakytų žodžių, kad Xi Jinpingas yra diktatorius.
„Žiūrėk, jis ir yra. Jis yra diktatorius ta prasme, kad tai yra vyrukas, kuris vadovauja komunistinei valstybei, kurios valdymo forma visiškai skiriasi nuo mūsų“, – paaiškino J. Bidenas.
J. Bideno žodžiai nuskambėjo praėjus vos kelioms valandoms po abiejų prezidentų susitikimo San Franciske ir pirmo jų oficialaus asmeninio susitikimo per pastaruosius metus.
Kinijos atstovai jau sureagavo į šiuos J. Bideno žodžius. „Šis pareiškimas yra visiškai klaidingas, tai yra neatsakinga politinė manipuliacija“, – „Reuters“ cituojamas Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Mao Ningas.
A. Blinkeno „skausminga“ reakcija spaudos konferencijos metu gali būti paaiškinta tuo, kad JAV bandymui surasti bendrų sąlyčio taškų su Kinija ilgus mėnesius buvo skiriama daug dėmesio ir pastangų. Prieš retą Xi Jinpingo vizitą į JAV abi pusės apsikeitė formaliais „sveikinimo“ pranešimais, raginimais konstruktyviai bendradarbiauti pasaulinio saugumo vardan.
„Dvylika sudėtingo darbo ir diplomatijos buvo nuleista į tualetą šiuo paprastu žodžiu“, – „Business Insider“ cituojamas buvęs italų diplomatas Marco Carnelos.
Susitarimas dėl karinių ryšių atkūrimo
JAV prezidentas ir Kinijos vadovas Xi Jinpingas trečiadienį susitikę San Fransiske vyksiančio aukščiausiojo lygio susitikimo kuluaruose susitarė atkurti karinius ryšius.
„Mes su juo sutarėme, kad kiekvienas iš mūsų gali pakelti telefono ragelį, paskambinti tiesiogiai ir kad būsime nedelsiant išklausyti“, – sakė J. Bidenas.
Per keturias valandas trukusias derybas, kuriomis siekta užkirsti kelią didėjančiai įtampai tarp didžiausių pasaulio ekonomikų, kad ji neperaugtų į konfliktą, vadovai paspaudė vienas kitam ranką ir pasivaikščiojo po sodą istoriniame Kalifornijos dvare.
Jie taip pat susitarė, kad Kinija imsis griežtesnių priemonių, kad būtų apribota fentanilio sudedamųjų dalių gamyba. Priklausomybė nuo šio narkotiko sukėlė krizę įvairiuose Amerikos miestuose.
J. Bidenas spaudos konferencijoje dvare „Filoli“ Kalifornijoje sakė, kad pokalbiai su Xi Jinpingu, kurį jis pažįsta nuo 2011 metų, buvo „vienos konstruktyviausių ir produktyviausių mūsų diskusijų“.
Vaikščiodami po sodą Xi Jinpingas ir J. Bidenas mojavo žurnalistams. Pastariesiems paklausus, kaip sekėsi derybos, JAV prezidentas iškėlė į viršų abu nykščius.
Kinijos vadovas anksčiau perspėjo, kad negalima nusigręžti vieniems nuo kitų, ir sakė, jog „Žemės planeta pakankamai didelė, kad joje sektųsi abiem šalims“.
Tačiau Xi Jinpingo ir J. Bideno nuomonės dėl Taivano klausimo išsiskyrė: Kinijos prezidentas liepė JAV kolegai nustoti ginkluoti salą ir sakė, kad susivienijimo neįmanoma sustabdyti.
Pekinas šią savivaldžią ir demokratinę salą laiko savo teritorija, kurią vieną dieną reikia susigrąžint, jei reikės – jėga.
J. Bidenas savo ruožtu paragino Kiniją gerbti būsimų rinkimų procesą Taivane.
Abi šalys taip pat susitarė surengti derybas dėl dirbtinio intelekto ir glaudžiau bendradarbiauti kovos su klimato kaita srityje prieš kitą mėnesį Dubajuje įvyksiančią Jungtinių Tautų klimato kaitos konferenciją COP28.
Abu lyderiai asmeniškai nebuvo susitikę nuo 2022 metų lapkričio, kai surengė derybas Balyje. JAV ir Kinijos santykiai pašlijo po to, kai šių metų vasarį Jungtinės Valstijos numušė įtariamą Kinijos sekimo balioną.
J. Bideno ir Xi Jinpingo susitikimas buvo suplanuotas iki menkiausių detalių, tokių kaip rankų paspaudimai ant raudonojo kilimo, delegacijų susėdimas abipus didžiulio stalo ir JAV prezidento pasisveikinimas su Kinijos kolega.
Jie taip pat dalyvavo dalykiniuose pietuose, per kuriuos buvo patiekta raviolių su rikotos ir žolelių įdaru, vištienos, gardintos peletrūnu, ir auksinių ryžių plovas.