• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos karinės pratybos „Vostok 2018“, kuriose dalyvaus ir Kinijos kariai, ne tik mobilizuos šimtus tūkstančių rusų, tačiau galimai bus ir pasiruošimas branduoliniam karui. V. Putinas savo organizuojamų pratybų mastais stebina ekspertus, kurie primena, kad net Šaltojo karo metais Sovietų Sąjunga sau tokių milžiniškų ir abejotinos būtinybės išlaidų neleisdavo. 

8

Rusijos karinės pratybos „Vostok 2018“, kuriose dalyvaus ir Kinijos kariai, ne tik mobilizuos šimtus tūkstančių rusų, tačiau galimai bus ir pasiruošimas branduoliniam karui. V. Putinas savo organizuojamų pratybų mastais stebina ekspertus, kurie primena, kad net Šaltojo karo metais Sovietų Sąjunga sau tokių milžiniškų ir abejotinos būtinybės išlaidų neleisdavo. 

REKLAMA

Didžiausi mokymai nuo pat Šaltojo karo laikų bus surengti Rusijos pietryčiuose, juose dalyvaus daugiau nei 300 tūkst. karių.

Milžiniška armija – pirmą sykį nuo 1981-ųjų

Visuose Rusijos rajonuose vyksta mobilizacija didžiausiems nuo 1981-ųjų kariniams mokymams „Vostok 2018“. Mobilizuojami 21 dalinys 10 Rusijos Federacijos subjektų, keli tūkstančiai piliečių buvo iškviesta iš rezervų.

Rusijos Generalinio štabo vado Valerijaus Gerasimovo teigimu, pagrindinis pratybų tikslas – „patikrinti realų junginių pasirengimo lygį kurį galima įvertinti tik tokio masto pratybų metu“.

REKLAMA
REKLAMA

Rusija išbandys branduolinio ginklo panaudojimą

„The Washington Free Beacon“ „šaltinio iš Pentagono“ duomenimis, rusai treniruosis kariauti branduolinio karo sąlygomis. Rusija ir Kinija – dvi didžiausios JAV grėsmės, pažymima leidinyje. Nėra aišku, kaip Kinija ar Rusija sugebėtų koordinuoti savo veiksmus galimo atominio karo metu, nes turi itin skirtingus branduolinės strategijos modelius, rašoma leidinyje.

REKLAMA

Kinija planuoja į Rusijoje vyksiančius mokymus planuoja deleguoti 3,2 tūkst. karių, 900 karinės technikos vienetų ir 30 lėktuvų. Šaltinis Pentagone pareiškė, kad šiuos karinius mokymus JAV saugumo tarnybos stebės, nes yra tikimasi, kad bus imituojamas branduolinio užtaiso panaudojimas.

Tokių mokymų scenarijaus detalės nėra atskleidžiamos. Tačiau ir Kinija, ir Rusija siekia pagerinti savo galimybes kartu naudojant sausumos, karines jūrų ir oro pajėgas bendrose operacijose.

REKLAMA
REKLAMA

„Zapad 1981“ – sovietai pažvangino ginklais, o po kelių metų susidūrė su finansinėmis problemomis

Paskutinį sykį rusų gynybos ministras taip stipriai žvangino ginklais karinių pratybų „Zapad 1981“ metu, kurios geopolitiką studijuojantiems studentams yra žinomos kaip Rusijos agresijos scenarijus pavadinimu „What If?“ (O kas jei?). Tuomet pratybose dalyvavo 100 tūkst. karių, buvo išbandytos strateginės ginkluotės „žemė – žėmė“ raketos, desantininkų dislokavimas, dalyvavo milžiniškas kiekis tankų dalinių, – ir visa tai buvo atlikta vieną muzikiniam vaizdo įrašui, kuris demonstravo sovietų galią.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu JAV pratybos „Zapad 1981“ buvo matomos kaip galima mobilizacija siekiant užgrobti Vakarų Europą. Nereiktų pamiršti, kad 1981-aisiais sovietai okupavo Afganistaną, o prezidentas Ronaldas Reaganas tik pradėjo eiti savo pareigas, rašoma „The National Interest“. Tiesa, būtent mokymai „Zapad 81“ tapo pirmaisiais, kurie klasifikuojami kaip „pasirengimas masiniam konfliktui naudojant įprastą ginkluotę, bet branduolinio lygio eskalacijos imitavimo“.

REKLAMA

Būtent šie mokymai sukūrė precedentą, ir buvo surengti pagal tokį scenarijų, kuris nenumatė branduolinio karo. Jeigu „Washington Free Beacon“ šaltinių informacija pasitvirtins, tai reikš, kad dabartinė Rusijos valdžia pasirinks tokius mokymus, kurių nedrįso ar nematė reikalo atlikti net Šaltojo karo įkarštyje atsidūrusi sovietinė valdžia.

Beje, dar vienas sutapimas, kaip tik po šių mokymų praėjus keleriems metams pasireiškė ryškūs Sovietų Sąjungos ekonominės stagnacijos požymiai, vėliau privedę prie imperijos molinėmis kojomis žlugimo.

REKLAMA

Putinas bandys keltis savo reitingus ir supergalios valstybės įvaizdį

Dabartinės pratybos „Vostok 2018“ yra tokia pati rusų bravūra. Rusija reguliariai vykdo karines pratybas, tą patį daro ir kitos valstybės, tačiau šiuo atveju pagrindinis skirtumas yra jų mastas ir kaina. Rusijos ekonomika, kaip visiems yra žinoma, yra apverktinos būklės.

Nors ji nėra tokioje blogoje situacijoje kaip B. Jelcino laikais, gyventojų pragyvenimo lygis vos per 3 metus nukrito 20 proc. Rusijos kariuomenė jau turėjo atsisakyti savo pačios gamintų naujausių „supertankų“, nes šie pasirodė per brangūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuomet kalba eina apie 300 tūkst. karių dalyvavimą pratybose, tai kalbama jau net nebe apie pinigus, o apie tam tikros žinutės išdėstymą.

Tų žinių gali būti ne viena: pirmą, tai V. Putinui reikia pakelti vargstančių rusų nuotaiką, o patriotizmo įkvėpimas tam dar niekada nepakenkė. Antra, tai bus puiki proga pažvanginti ginklais, kuomet Sirijoje vyksta kova dėl įtakos su JAV. Ukraina taip pat turėtų suklusti, nes akimirka, kai visa Rusija imasi ginklo, net jeigu ir oficialiai keliauja į visai kitą pusę, tikėtis galima įvairių provokacijų. Pavyzdžiui, okupuotose teritorijose gali atsirasti „pasiklydę“ karinės technikos ešelonai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų