• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saudo Arabija ir jos sąjungininkės apkaltino Katarą remiant teroristus ir nutraukė diplomatinius santykius. Precedento savo mastais neturintis politinis spaudimas prasidėjo praėjus vos savaitei po JAV prezidento Donaldo Trumpo vizito Saudo Arabijoje.

Saudo Arabija ir jos sąjungininkės apkaltino Katarą remiant teroristus ir nutraukė diplomatinius santykius. Precedento savo mastais neturintis politinis spaudimas prasidėjo praėjus vos savaitei po JAV prezidento Donaldo Trumpo vizito Saudo Arabijoje.

REKLAMA

1. Kokia diplomatinių nesutarimų priežastis?

Problemų esmė yra Iranas. Žiežirba, kuri įžiebė šį gaisrą, tapo Kataro valstybinės naujienų tarnybos reportažas, kuriame Kataro šeichas Tamimas bin Hamadas Al Thani išsakė kritiką prieš antiiranišką politiką. Kataro valdininkai greitai ištrynė šį komentarą, apkaltino dėl to kažkokius programišius ir pasiūlė laikytis ramybės. Saudo Arabijos ir JAE žiniasklaida taip pat atkreipė dėmesį į Kataro šeicho skambutį savaitgalį Irano prezidentui Hassanui Rouhani, taip demonstruodamas savarankišką nuo Saudo Arabijos politiką.

2. Ar tai yra sunitų ir šiitų konflikto tąsa?

Iš dalies. Islamiškoji Irano respublika, kuriai vadovauja šiitai, yra pagrindinis regiono konkurentas Saudo Arabijai, kurią valdo sunitai. Šios dvi naftą eksportuojančios šalys net keliuose kariniuose konfliktuose, įskaitant ir Siriją, palaiko priešingas puses. Pagrindu nutraukti diplomatinius santykius Saudo Arabija pasirinko tai, kad Kataras palaiko teroristines grupuotes ir siekia regiono destabilizacijos. Ji taip pat apkaltino Katarą „Irano remiamų grupuočių, kurios veikia rytinėse karalystės provincijose, palaikymu“.

REKLAMA
REKLAMA

3. Kodėl diplomatinių santykių nutraukimas įvyko būtent dabar?

Situacija ypač paaštrėjo po D. Trumpo vizito. Praėjus vos kelioms dienoms, kai D. Trumpas ir Saudo Arabijos karalius Salmanas bin Abdulazizas įvardijo Iraną pagrindine terorizmo rėmėja pasaulyje, karalystė ir JAE apkaltino Katarą bandymu sužlugdyti Irano izoliacijos planus.

REKLAMA

4. Ką mano analitikai?

Įkvėpti stiprėjančių santykių su JAV, šią valdant D. Trumpui, Saudo Arabija ir JAE stengiasi sutriuškinti bet kokią opoziciją, siekiančią sustabdyti vieningą liniją, pasisakančią už Irano įtakos Artimuosiuose Rytuose silpninimą. Šios dvi valstybės taip pat stengiasi paspausti Katarą, kad šis nustotų teikęs pagalbą tokiems judėjimams, kaip „Musulmonų brolija“ ar HAMAS.

5. Kas naujo situacijoje su Kataru?

2014 metais Saudo Arabija, JAE ir Bahreinas laikinas atšaukė savo pasiuntinius iš Kataro. Tuomet trinties priežastimi tapo Egiptas, kur Kataras palaikė „Musulmonų broliją“, o Saudo Arabija ir JAE merkė pinigus į karinį perversmą. Maža to, Katare prieglobstį surado HAMAS ir Talibano lyderiai. Anot analitikų, Saudo Arabija ir jos sąjungininkės nori parodyti Katarui – valstybei, kurioje gyventojų yra vos 2,6 mln. – kad jie bando žaisti ne savo strateginio svorio kategorijoje.

REKLAMA
REKLAMA

6. Ką dar reikia žinoti apie Katarą?

Kataras yra viena iš daugiausiai pasaulyje eksportuojančių skalūnų dujų šalių. Valstybė gali pasigirti daugiausiai vienam žmogui tenkančių pajamų pasaulyje. Katare vyks 2022 metų futbolo čempionatas. Šioje valstybėje yra įsikūrusi centrinė „Al Jazeera“ būstinė. Kuomet 2003 metais Saudo Arabija atsisakė suteikti savo teritoriją amerikiečių aviacijos kontrolės centrui regione, Kataras pasiūlė savo paslaugas. Šiuo metu ten dislokuota 10 tūkst. karių. Dar gegužę D. Trumpas vykdė derybas su šeichu Tamimu dėl ginkluotės pardavimo ir vadino Katarą „jau senu draugu“.

Pačioje situacijoje ir ginčuose nėra nieko naujo, tačiau ekspertus kiek stebina pasirinktas momentas ir spaudimo galia. Anot Mehrano Kamravos, Džordžstauno universiteto Katare tyrimų centro direktoriaus, tai rodo, kad „Saudo Arabija ir JAE norėtų visiškai po savimi pasikišti Katarą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų