Pernai žalgiriečiai paneigė išankstinės prognozes ir užtikrintai įveikė Švedijos čempioną „Malmö“ – namuose nugalėjo 1:0, o išvykoje – 2:0.
Prieš Malmės klubą teko žaisti jau du kartus, tačiau ir Geteborgo atstovus žalgiriečiai yra sutikę jau du kartus – tik skirtingas komandas.
1989 metais „Žalgiris“ žaidė vos antrąsias savo rungtynes UEFA turnyruose ir sutiko tituluotą „IFK Göteborg“. Tuomet po pergalės Vilniuje 2:0 (Abu įvarčius įmušė R. Fridrikas, rungtynes stebėjo sausakimšas stadionas – apie 15 tūkst. žiūrovų) svečiuose nusileista varžovams minimalia persvara 0:1, bet patekta į kitą etapą.
Antrasis bandymas buvo ne toks sėkmingas – 2003 metais UEFA Intertoto turnyre namuose sužaista 1:1 su „Örgryte IS“, o Geteborge pralaimėta 0:3. Dvikova Vilniuje išsiskyrė neįprasta situacija – teisėjo asistentui iš Portugalijos patyrus epilepsijos priepuolį jį ant linijos pakeitė lietuvis E. Vencius. Rungtynės vyko dienos metu (17 val.) ir išsiskyrė itin mažu žiūrovų skaičiumi (vos 200).
Iš šešėlio mieste
„IFK Göteborg“ – antras pagal titulus šalyje, o „Örgryte IS“ – seniausias dar egzistuojantis švedų futbolo klubas (įkurtas 1887 m.) Mieste yra ir dar labai gilias tradicijas turinti GAIS ekipa (įkurta 1894 m.).
Tokia ilga istorija negali pasigirti „Häcken“, kuri savo gyvavimą pradėjo 1940 metais. Įdomu, jog klubo pavadinimas kilo nuo švediško žodžio „gyvatvorė“, kuri buvo aplink futbolo aikštę. Gamtinės sąsajos čia nesibaigia – komandos oficialus aistruolių klubas vadinasi Getingarna – lietuviškai vapsvos.
Ilgą laiką klubas nebuvo žinomas dėl pasiekimų profesionalų futbole: pirmą kartą į elitinį divizioną prasibrovė 1982 m., tačiau daugelį metų keliavo tarp aukščiausios ir antros lygos.
Daugiau žinomumo pasaulyje „Häcken“ turi dėl savo organizuojamo „Gothia Cup“, kuris laikomas didžiausiu jaunimo futbolo turnyru pasaulyje ir kasmet sutraukia pusantro tūkstančio komandų iš įvairių pasaulio kampų, tarp jų ir Lietuvos. Šios varžybos yra ir vienas didžiausių klubo pajamų šaltinių, jas finansuoja ir Švedijos valstybinės institucijos.
„Häcken“ negarsėja išaugintais talentais, tačiau vieną žymų žaidėją turi – saugas Kimas Källströmas, kuris Švedijos rinktinėje sužaidė 131 rungtynes.
Profesionalioje tarptautinėje arenoje „Häcken“ debiutavo tik 2007 metais ir tiek tą kartą, tiek 2011 m. tokią galimybę turėjo ne dėl pasiekimų aikštėje, o dėl Sąžiningo žaidimo (Fair play) reitingo – kurį laiką UEFA skirdavo po papildomą vietą UEFA turnyruose aukščiausias tris vietas užėmusioms šalims.
Panašiu metu „Häcken“ klubas pradėjo žaisti vis stabiliau ir nuo 2009 m. nėra iškritęs žemyn. 2012 m. pavyko pirmą kartą tapti vicečempionu, o 2016 ir 2019 m. – iškovoti šalies taurę.
Po nesėkmingo 2021 metų sezono pradžios prie komandos vairo stojo buvęs Norvegijos vyrų bei moterų rinktinių bei „Rosenborg“ klubo treneris Peras-Mathias Høgmo. Bene skambiausias jo pasiekimas – 2000 metais su moterų rinktine iškovotas olimpinių žaidynių auksas.
Su „Häcken“ pirmąjį sezoną jis kalnų nenuvertė – komanda liko 12 vietoje čempionate, o Europoje neprilygo „Aberdeen“ klubui (sutapimas – būtent prieš šią komandą „Žalgirio“ ir „Hacken“ poros nugalėtojas žais toliau) – svečiuose pralaimėta 1:5 ir tik namuose antrose rungtynėse atsitiesta 2:0.
Nors „Häcken“ biudžetas Švedijoje pernai buvo tik penktas pagal dydį (apie 22 mln. eurų) ir atsilieka nuo trijų Stokholmo klubų bei aiškaus ekonominio lyderio „Malmö“, Geteborgo komanda 2022 metų sezone pakilo ant aukščiausio laiptelio ir tapo šalies čempione.
Rezultatyvumas
Pagrindine sėkmės priežastimi tapo įspūdingai atsiskleidusi puolimo grandis. Net 24 įvarčius pelnė rusų kilmės Aleksandras Jeremejevas (po praėjusio sezono jį perpirko „Panathinaikos“). Dar 24 įvarčius pridėjo saugų trijulė – danas Mikkelis Rygaardas, švedas O. Uddenas ir ganietis Ibrahimas Sadiq.
Tik vienas žaidėjas visame Švedijos čempionate sudalyvavo daugiau atakų nei M. Rygaardas. Be to, jis buvo itin efektyvus – pelnė 11 įvarčių, nors tikėtinų įvarčių (xG) rodiklis buvo 5 (geriausias santykis tarp visų lygos žaidėjų).
Organizuojant atakas išsiskyrė ir Samuelis Gustafsonas – iš visų lygos žaidėjų 2022 metų sezone atliko daugiausiai perdavimų paskutiniame aikštės trečdalyje. Iš Italijos į pirmąjį klubą grįžęs saugas atliko komandos kapitono pareigas. Aikštės viduryje jis kartais rungtyniauja su dvyniu broliu Simonu, taip pat šį sezoną nemažai žaidė jaunas saugas iš Dramblio Kaulo Kranto Amane Romeo.
Atakuojantis „Häcken“ žaidimo stilius atsispindėjo ir švieslentėje – vienerios komandos rungtynės baigėsi rezultatu 4:4, o iš viso ekipa įmušė 69 įvarčius čempionate (vidutiniškai 2,3 per rungtynes).
Lyderiai
Šiuo aspektu „Häcken“ nepasikeitė ir 2023 metų sezone – komanda su 45 įvarčiais po 18 turų (vid. 2,5) yra rezultatyviausia Švedijos čempionate. Iš A. Jeremejevo lyderio vaidmenį puolime perėmė prieš tai dėl traumos nežaidęs jaunas puolėjas Bernie Traore. Jis su 12 įvarčių vis dar dalijasi pirmąją poziciją snaiperių reitinge.
Puikią sportinę formą ir šiemet demonstruoja vidurio saugas M. Rygaardas (6 įvarčiai ir 10 rezultatyvių perdavimų lygoje) ir krašto saugas I. Sadiq (14 įvarčių per visus turnyrus). Gegužę jie įmušė 3 iš 4 komandos įvarčių Švedijos taurės finale ir padėjo klubui iškovoti trofėjų.
Gynyboje yra dvi nepakeičiamos figūros – 35 metų vartininkas Peteris Abrahamssonas, kuris komandai atstovauja nuo 2014 metų sezono, ir 29 metų gynėjas Johanas Hammaris, kuris žaidžia nuo 2018 m. Pastarasis vidurio gynėjų porą antrus metus sudaro su 34 metų norvegu Evenu Hovlandu. Pastarasis yra visiškai nekeičiamas ir pasižymi išskirtiniu stabilumu – šį ir praėjusį sezoną jis žaidė visose rungtynėse be keitimų.
Kraštuose trečią sezoną žaidžia jauni žaidėjai: 21 metų danas Kristofferis Lundas ir jo bendraamžis islandas Valgeiris Fridrikssonas. Pirmasis, anot švedų žiniasklaidos, artimiausiu metu gali persikelti į Italijos „Serie A“ klubą.
Permainos
Liepą „Häcken“ gretose neišvengė praradimų. Šį sezoną mažesnį vaidmenį turėjęs O. Uddenas išvyko į Nyderlandus, pagrindinis snaiperis B. Traore už 4,6 mln. eurų iškeliavo į anglų „Sheffield Utd“ (brangiausias visų laikų klubo pardavimas), o nemažai rezultatyvių perdavimų atlikęs Larsas Oldenas Larsenas persikėlė į Nyderlandus.
Komandą papildė saugas iš Tuniso Amoras Layouni, kuris spėjo pasižymėti įvarčiu Čempionu lygos atrankoje. Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ švedai taip pat pasirašė sutartis su nigeriečiu saugu Ishaqu Abdulrazaku ir puolėju iš Serbijos Srdjanu Hrstičiumi – abu žaidėjai kol kas laukia savo debiuto.
Pasikeitimai komandoje suteikė šansą ir geriausiai veteranui Tobias Sana – 34 metų žaidėjas iki tol turėjo minimalų vaidmenį, tačiau jau spėjo pasižymėti 2 įvarčiais per paskutines 2 rungtynes, tarp jų – įspūdingu smūgiu Čempionų lygoje.
Europoje ir namuose
Čempionų lygos atrankoje „Häcken“ startavo užtikrintai – dviem pergalėmis prieš Velso čempioną „The New Saints“ (3:1 namie ir 2:0 svečiuose).
Antrajame etape švedų laukė Klaksviko KI – Farerų salų čempionas, kuris prieš tai sensacingai bendru rezultatu 3:0 eliminavo Vengrijos grandą „Ferencvaros“. Pirmoji akistata Farerų salose baigėsi be įvarčių (0:0), o antroji Geteborge buvo tikras trileris – pirmieji įmušė svečiai, vėliau du kartus pirmavo švedai, bet abu kartus KI lygino rezultatą. Baudinių serijoje du „Häcken“ smūgiai buvo netikslūs ir tai lėmė varžovų pergalę.
Švedijos čempionate „Häcken“ paskutinį kartą žaidė liepos 29 d. – tuomet 3:1 nugalėjo lygos lyderį „Elfsborg“. Savaitgalį vykusio turo rungtynes „Häcken“ atsikėlė anksčiau ir sužaidė dar gegužę. Po 18 turų Geteborgo ekipa Švedijos čempionate žengia trečioje vietoje ir 4 taškais atsilieka nuo lyderio bei 3 taškais – nuo antroje pozicijoje žengiančio „Malmö“.
Skirtingai nei praėjusį sezoną, kai svečiuose nepralaimėjo nei karto, „Häcken“ šiemet geriau sekasi namuose – ten iškovotos 8 iš 9 pergalių, o išvykose tik 4 iš 9.