Krepšinis filipinuose – labai svarbi kultūros dalis
Krepšinis yra be jokios konkurencijos populiariausia sporto šaka Filipinuose, kur šį žaidimą žaidžia ir stebi milijonai žmonių. Jis yra giliai įsišaknijęs šalies kultūroje ir netgi yra tapęs nacionalinio pasididžiavimo simboliu.
Oranžinį kamuolį mušinėja įvairaus amžiaus, lyties ir kilmės žmonės. Jau dešimtmečius jis vienija šios šalies bendruomenes.
Filipinuose yra puikiai išplėtota krepšinio infrastruktūra, yra tūkstančiai aikštelių. Ir visai kaip Lietuvoje – jų galima rasti kone kiekviename kampelyje. Krepšinio aikštelėse kamuolys ir jaunesnių, ir vyresnių asmenų gainiojamas visą dieną, iki pat nakties.
Nepaisant sunkumų, kuriuos sukelia skurdas, išteklių trūkumas ir geresnės infrastruktūros šalyje trūkumas, oranžinio kamuolio mušinėjimas jauniems filipiniečiams yra gyvenimo būdas leidžiantis turėti dideles svajones, jų siekti ir tikėti savimi.
Turtinga krepšinio istorija
Nors žvelgiant į dabartinius rezultatus ne taip ir paprasta suvokti, tačiau krepšinis Filipinuose turi be galo turtingą, daugiau nei šimto metų istoriją.
XX a. pradžioje, 1910 metais į šalį krepšinį atnešė amerikiečių kariai. Ir ši sporto šaka greitai prigyjo tarp filipiniečių. Šalyje ši sporto šaka prigijo dėl to, kad jai nereikia daug erdvės, nėra brangių įrankių ar tiesiog nereikia didelio būrio žmonių.
Savo įgūdžius galima lavinti ir individualiose dvikovose arba žaidžiant trys prieš tris. Pasak tyrimų, daugmaž 80 proc. šalies gyventojų save laiko krepšinio sirgaliais.
Metams bėgant krepšinis šioje vietovėje tapo toks populiarus, kad jau 1936 m. Filipinai tapo tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) nariais bei subūrė savo pirmąją nacionalinę vyrų krepšinio komandą, pradėjo dalyvauti tarptautiniuose turnyruose.
Jau tais pačiais metais filipiniečiai dalyvavo ir olimpinėse žaidynėse, kur užėmė penktąją vietą.
Ilgainiui Filipinų rinktinė tapo didele šios sporto šakos jėga bei laimėjo daugybę medalių ir titulų regioninėse bei tarptautinėse varžybose.
Visų pirma, 1951 m. Azijos žaidynėse Filipinai iškovojo pirmąjį aukso medalį krepšinyje, kai buvo stipriausi Azijos žaidynėse. Auksu Azijos žaidynėse šalis dabinosi ir 1964, 1958, 1962 metais.
Stipriausi Filipinai yra buvę ir FIBA Azijos taurėje. Auksą čia jie yra nuskynę net penkis kartus – 1960, 1963, 1967, 1973, 1985 metais.
Nors daugeliui, galbūt, ir nežinoma, tačiau Filipinai kaip ir Lietuva turi vieną medalį iš pasaulio čempionato kuris yra ir lygiai tos pačios vertės. 1954-aisiais iškovota bronza.
Krepšinį populiarina viena seniausių pasaulyje krepšinio lygų
Įdomu tai, kad Filipinų krepšinio asociacija (PBA) yra seniausia profesionali krepšinio lyga Azijoje ir antra pagal senumą pasaulyje po NBA.
Įkurta 1975 m., PBA buvo pagrindinė jėga krepšinio plėtrai šalyje. Lyga išugdė daugybę žvaigždžių ir padėjo daugeliui filipiniečių krepšininkų pasiekti solidžias karjeras.
PBA krepšinio kovų populiarumas Filipinuose yra be galo didelis. Štai, pavyzdžiui, vietinė Filipinų televizija skaičiavo, kad 2021-2022 metų sezone vienos iš taurių finalo rungtynes stebėjo apie 3,6 mln. arba 17 proc. visų žiūrovų Filipinuose, žiūrinčių televiziją tuo laiku.
Tuo tarpu 2023 m. sausio 15 d. buvo sumuštas ir gyvai stebėtų rungtynių rekordas. Kai vietines rungtynes tarp „Barangay Ginebra San Miguel" ir „Bay Area Dragons" Filipinų arenoje stebėjo net 54 589 žiūrovai.
Skirtingai nei kitose lygose, PBA nėra vieno sezono čempiono. Vietoje to, sezonas skirstomas į tris turnyrus, kuriuose dvylika komandų varžosi dėl konferencijos taurės.
Taurių laimėtojai sezono pabaigoje nesusitinka tarpusavyje, kad nustatytų vienvaldį sezono nugalėtoją. Vienintelis variantas, kuomet komanda gali vadintis negičijamai stipriausia, jeigu ji laimi visas tris taures.