„Žinoma, kad į tai, kas yra padaryta tos atmainos klausimu, tuos klausimus daugiau turėtų atsakyti NVSC. Tikrai nesiimu vertinti, kiek šita mutacija yra blogesnė už kitas mutacijas. Nes mes turime turbūt susitaikyti su tuo, kad virusas yra dalykas, kuris siekdamas išgyventi, siekdamas būti, būtent tą ir daro – mutuoja, kad su juo kovoti būtų sudėtingiau“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo I. Šimonytė.
Jos manymu, „nereikėtų labai stebėtis“, kad atsiranda svarbių mutacijų. Svarbiausia, kad gyventojai suprastų vakcinavimosi svarbą.
„Tai dar labiau paryškina būtinybę žmonėms, kurie rūpinasi savo sveikata ir turi galimybę pasiskiepyti, pasiskiepyti. Nes ar mutacija, ar ne mutacija, vis tiek bent jau tikimybė sunkiai sirgti ar mirti labai smarkiai sumažėja žmonėms, kurie yra paskiepyti“, – pažymėjo I. Šimonytė.
Nauja atmaina – ne tik Anykščiuose
Lietuvoje aptikta nauja koronaviruso atmaina nustatyta ne tik Anykščiuose, bet ir kituose miestuose, ji siejama su didesniu atsparumu vakcinoms.
Apie tai BNS trečiadienį informavo Santaros klinikų Biobanko vadovas, vyresnysis medicinos biologas Danielius Naumovas.
„Mes laboratorijoje praėjusią savaitę sekoskaitos būdu nustatėme devynis naujos atmainos atvejus. Jie yra iš Vilniaus, Kauno, Utenos ir Marijampolės apskričių. Tai daug kur aptikome“, – sakė sekoskaitos tyrimus koordinuojantis mokslininkas.
Antradienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras informavo, kad Anykščiuose nustatyti 35 koronaviruso atvejai, turintys E848K mutaciją. Manoma, kad visi jie priskiriami iki šiol Lietuvoje nenustatytai atmainai.
Pasak mokslininko, minėtoji atmaina yra panaši į iš Brazilijos ir Pietų Afrikos Respublikos (PAR) kilusias atmainas bei pasižymi didesniu atsparumu vakcinoms.
„E848K yra bendra mutacija tarp pavojingų atmainų – braziliškosios ir PAR. Šita mutacija, manoma, yra atsakinga už tai, kad šią mutaciją turinčios atmainos „pabėga“ nuo natūralaus ar įgyto imuniteto – skiepų“, – sakė D. Naumovas.
Anot jo, žmogaus organizme susiformavę antikūnai „silpniau neutralizuoja virusą su šita mutacija“, todėl įmanoma šia atmaina tiek užsikrėsti pakartotinai, tiek susirgti pasiskiepijus.