Trečiadienį spaudos konferencijos metu, R. Šimašius teigė negalintis atsakyti į klausimą, kodėl COVID-19 situacija Vilniuje taip staigiai pasiekė kritinį tašką.
„Kol kas atsakymų neturiu, tikiuosi, kad pasikeitus vadovybei (NVSC – aut. past.) jie bus greitesni, aiškesni ir patikimesni. Mes gerokai daugiau nei kiti miestai testuojame. {...} Natūralu, kad ir nustatoma daugiau.
Be abejo, gali būti susiję su angliško tipo mutacija, kuri natūraliai pradeda sklisti nuo kažkur ir Vilnius, kaip didesnius tarptautinius santykius turintis miestas, pas mus daugiau to viruso nusėda“, – žurnalistams sakė R. Šimašius.
Jis taip pat išreiškė nepasitenkinimą gaunamais vakcinos nuo COVID-19 kiekiais. Kol kas Vilnius yra gavęs kiek daugiau nei 106 tūkst. vakcinos dozių. Pagal gaunamų vakcinų procentą pagal gyventojų skaičių sostinė kol kas atsilieka nuo kitų didžiųjų miestų, tačiau pirmauja pagal skiepijimo tempus. R. Šimašiaus teigimu, Vilniuje vakcinų likutis yra pats mažiausias visoje Lietuvoje.
„Dar vakar kaip tik ir kviečiau dėl sudėtingesnės situacijos skirti daugiau vakcinų. Mes, kaip matome iš statistikos, panaudojame jas greičiausiai. {...} Pas mus nėra problemų, kad kažkas atsisakytų kai kuriomis vakcinomis skiepyti, kaip kai kuriuose miestuose.
Jeigu išvestume pagal tai, kiek yra kituose miestuose, turėtų būti keliolika tūkstančių dozių daugiau. Bet iš tikrųjų skaičius turėtų būti keliasdešimt tūkstančių daugiau, turint galvoje didesnę dinamiką, didesnį prisirašiusiųjų skaičių ir visus kitus realius veiksnius“, – teigė miesto meras.
Paklaustas apie tai, kada Vilniuje jau būtų galima pereiti prie kitų prioritetinių grupių skiepijimo, R. Šimašius atsakė, kad to padaryti dabar paprasčiausiai nėra įmanoma dėl to paties vakcinų trūkumo.
„Mes, turime didžiulį stygių vakcinų {...} Bet labai norėtume irgi pereiti prie kitų grupių. Pirma, jeigu gautume tiek pat vakcinų, kiek kiti, labai mielai pereitume. Kitas dalykas – taip pat labai raginčiau peržiūrėti ir prioritetus. Nes yra kelios grupės, kurios neišvengiamai dirba. Policijos pareigūnai, vaiko teisių pareigūnai, tuos pačius kontrolierius galėčiau išskirti“, – sakė R. Šimašius.
Jis taip pat sutiko, kad situacijai blogėjant karantino sąlygas Vyriausybei gali tekti dar griežtinti lokaliai, tačiau kartu siūlė regione didinti skiepijimo apimtis.
„Jei tai neišvengiama (lokalus griežtesnis karantinas), gali tekti tokių priemonių imtis, pasakius „a" reikia pasakyti ir „b". Jei Vilniuje situacija rimtesnė, tai galbūt padarykime „b“ – skirkime vakcinų bent tiek, kiek kituose miestuose, labai norėčiau, kad būtų kompleksiškai žiūrima“, – kalbėjo meras.
Trečiadienio duomenimis, jau ne tik Vilniaus rajonas, bet ir miestas žengė iš „raudonosios“ C į „juodąją“ D koronaviruso plitimo zoną.
Šiuo metu čia naujų atvejų, tenkančių 100 tūkst. gyventojų, per 14 d. siekia 516, o teigiamų tyrimų procentų dalis – 8,6.
Duomenų mokslininkai jau nuo savaitgalio skambino pavojaus varpais, kad situacija Vilniaus regione visą mėnesį stabiliai blogėjo.
„Iš esmės visą mėnesį niekur nejudama – dalyje šalies situacija išlieka gerėjanti, o Vilniaus regione – blogėja. Ir jei virusas plinta ir kažkur situacija blogėja, reiškia, tik laiko klausimas, kada jis išplis kitur“, – dar pirmadienį portalui tv3.lt konstatavo patariamosios nepriklausomų ekspertų tarybos prie Vyriausybės narys, bendrovės „Euromonitor International“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius.
R. Šimašius trečiadienį savo asmeninėje „Facebook“ paskyroje taip pat pasidalino įžvalga, jog nors Vilnius skiepija kone sparčiausiai, vakcinų, pagal gyventojų skaičių gauna mažiausiai.
„Vakcinavimo statistika. Skiepijame sparčiausiai, gerai būtų ir skiepų gauti ne mažiausiai”, – dalinosi sostinės meras.