Į naujienų portalą tv3.lr kreipėsi nustebusi vilnietė Irma (vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – aut. past.), prie įprasto PGR ir antigeno tyrimų koronavirusui diagnozuoti pasirinkimo e.sveikatoje išvydusi galimybę pasidaryti ir serologinį antikūnų tyrimą, kuris parodo, ar organizme esama antikūnų.
Teigiamas serologinis antikūnų testas atleidžia nuo periodinio testavimo
Moteris klausė, ar išties jau nemokamai galima atlikti ir tokį testą. Irma pasakojo net mėginusi ir registruotis, tačiau stabtelėjusi, svarstydama ar jai toks testas priklauso.
Kaip portalui tv3.lt išaiškino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Farmacijos politikos skyriaus vyr. specialistė Monika Girdvainytė, galimybė valstybės lėšomis atlikti tokį tyrimą yra, tačiau tą padaryti gali tik tam tikros žmonių grupės.
„Mobiliuose punktuose gali būti atliekami ir valstybės biudžeto lėšomis kompensuojami serologiniai tyrimai. Šiuo metu Ekstremalių situacijų vadovo sprendimu yra patvirtinta, kad toks nemokamas tyrimas yra atliekamas tiems, kurie profilaktinius tyrimus atlieka periodiškai. Tai yra tiek tos grupės, kurios privalo tirtis kas 7–10 ienų, tiek tos, kurioms sudaryta galimybė savanoriškai dalyvauti šiuose tyrimuose. Dažniausiai toks tyrimas ir atliekamas prieš pradedant testavimą“, – informavo SAM specialistė.
Galimybė atlikti serologinį tyrimą sudaryta tam, kad teigiamą tyrimo rezultatą gavusiam asmeniui būti leidžiama nedalyvauti periodiniuose profilaktiniuose tyrimuose 60 dienų, nes jis turi imunitetą.
Kaip pažymėjo pašnekovė, taip pat savivaldybėms yra palikta teisė ir laisvė tuos tyrimus atlikti ir pirminėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose arba kitose vietose.
„Tačiau tokiu atveju savivaldybės turi įpareigojimą apie registracijos tvarką skelbti savo interneto svetainėse. Kadangi tik tos savivaldybės, kurios šitą paslaugą teikia mobiliuosiuose punktuose, gali užtikrinti registraciją per karštąją liniją 1808.
Kitu atveju jos turi viešai skelbti informaciją, kur asmuo, kuris gali tai padaryti, nemokamai gauti serologinį tyrimą, kur ir kaip gali užsiregistruoti. Taip pat asmenį informuoti apie tyrimo rezultatus, kadangi, kaip žinia, žinutė apie tyrimo atsakymą yra siunčiama tik tiems asmenims, kurie registravosi per karštąją liniją“, – tikslino M. Girdvainytė.
Tyrimui registruojasi pats
Užsiregistruoti tokiam tyrimui asmuo gali pats – registracija vykdoma dviem būdais: telefonu 1808 ir puslapyje 1808.lt per e.sveikatą. Jei testas atliekamas ne mobiliajame punkte, savivaldybė pati nustato tvarką, kaip ta registracija vykdoma.
Paklausta, ar gali taip nutikti, kad prie e.sveikatos prisijungęs žmogus techniškai kaip ir gali pasirinkti serologinį tyrimą, nors jis jam ir nepriklauso, M. Girdvainytė neatmetė tokios galimybės.
„Technologiškai tai, ko gero, būtų įmanoma, nes yra asmenų, kurie yra tiriami periodiškai, profilaktiškai, bet nėra priskiriami kažkokioms įmonėms, kurių kodą būtų galima įvesti kaip patvirtinimą, tačiau tai yra asmens atsakomybė, jei jis registruojasi tam tyrimui, kuriam jis neturi teisės“, – aiškino ji.
Pasitikrinti prieš skiepijimą kol kas negalima
Nors vos pradėjus vakcinaciją ir pirmiausia skiepijat medicinos, socialinės globos įstaigų darbuotojus siekiant kuo efektyviau panaudoti vakcinas ir skiepyti tikrai neapsaugotus žmones buvo atliekami antikūnų tyrimai, šiuo metu tai nėra daroma.
„Šiuo metu prieš vakcinaciją asmenys netiriami serologiniais tyrimais. Tik jei asmuo yra persirgęs, tada jam vakcinacija nukeliama po 180 dienų po persirgimo fakto. Taigi jei žmogus sirgo, jis pusę metų nėra vakcinuojamas. Visais kitais atvejais tyrimas nėra atliekamas ir jei žmogus nesirgo ir šiuo metu gali gauti vakciną, jis ir yra skiepijamas“, – aiškio SAM atstovė.
Ji neslėpė, kad nors šiuo metu nemokamai tirtis serologiniais testais gali ne visi, ateityje galbūt bus platesnis pasirinkimas, pavyzdžiui, siekiant pasitikrinti, koks imunitetas susidarė po vakcinacijos arba atlikti seroepidemiologinį tyrimą.
„Kol kas dar yra tik svarstomos tokios galimybės, bet artimiausiu metu, atsižvelgiant į mobilių punktų ir kitų asmens sveikatos priežiūros įstaigų užimtumą, dideles vakcinavimo apimtis, šių tyrimų plėsti nėra numatoma, nes tam reikia vėl didesnių žmogiškųjų resursų“, – pažymėjo SAM specialistė.