REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Plačiai atverkite langus ir įsileiskite į namus plazdančius įvairiaspalvius drugelius. Ne įprastus, taip trumpai gyvenančius, o tokius, kurie puoš namus ir džiugins Jus ne vienerius metus – tai orchidėja Falenopsis (Phalaenopsis).

Plačiai atverkite langus ir įsileiskite į namus plazdančius įvairiaspalvius drugelius. Ne įprastus, taip trumpai gyvenančius, o tokius, kurie puoš namus ir džiugins Jus ne vienerius metus – tai orchidėja Falenopsis (Phalaenopsis).

REKLAMA

Ji dėl savo elegantiškų, plazdančių žiedų, kurie primena sparnuotus drugelius, dar yra vadinama „drugelių orchidėja”. Nuo pažinties su būtent šia orchidėjų rūšimi geriausia pradėti savo kelionę po orchidėjų pasaulį, nes falenopsis yra ne tik viena populiariausių, bet bene lengviausiai prižiūrima šių augalų karalienių rūšis.

Kaip atrodo ir iš kur kilęs fanelopsis?

Orchidėjos falenopsiai yra daugiamečiai augalai, išauginantys trumpą, dažniausiai iki 5 centimetrų aukščio, lapais apaugusį stiebą. Lapai dažniausiai visžaliai, kartais rudenį nudžiūsta. Jie sultingi, tamsiai žali, kartais violetinio, rusvo atspalvio arba išmarginti sidabriškomis dėmėmis.

 Žiedynstiebis stačias arba svyrantis, daugiametis, su keliomis šakomis. Žiedai paprastai stambūs, 3-5 centimetrų skersmens, spalvingi, dažnai kvapnūs, žydi 3-5 savaites ir ilgiau. Taurėlapiai ir vainiklapiai panašios formos ir spalvų: balti, žalsvi, geltoni, rausvi, violetiniai, raudoni, labai dažnai išmarginti taškeliais arba brūkšneliais, rečiau dėmėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Žydi įvairu metų laiku – pavasarį, vasarą arba žiemą. Hibridiniai ir daugumos veislių augalai žydi beveik ištisus metus.

Falenopsių genties augalai savaime paplitę Pietryčių Azijoje ir Ramiojo vandenyno salose, atogrąžų ir paatrogrąžių srityse. Daug rūšių telkiasi Kinijos pietryčiuose, Indijoje, Tailande, Malaizijoje ir Naujojoje Gvinėjoje, o didžiausia jų buveinė – Indonezijoje ir Filipinuose.

REKLAMA

Falenopsis auga ant medžių, uolų, rečiau įsikuria ant žemės ir įsišaknija dirvožemyje. Iš visų orchidėjų rūšių falenopsiai yra bene lengviausiai auginami. Falenopsių populiarumą lėmė tai, kad jų įvairių spalvų žiedai ilgai žydi, patys augalai labai lengvai prižiūrimi ir kambarius puošia ne vienerius metus.

Iš kelių veislių falenopsių galima sukurti nuostabią kompoziciją.

Kokioje vietoje laikyti falenopsį?

Orchidėjomis susidomėta seniai, tačiau ilgą laiką jų nesisekė auginti nei namuose, nei botanikos soduose. Dar ir šiandien daug kas mano, kad šias gražuoles prižiūrėti labai sunku, tad nesiryžta jų pirkti. Todėl toliau apžvelgsime pagrindines jų auginimo taisykles.

REKLAMA
REKLAMA

Falenopsiai mėgsta augti gera apšviestoje, bet nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje arba tokioje vietoje, kur saulė juos apšviečia rytais ir vakarais. Saulėkaitoje augančių augalų lapai gelsta, žiedai trumpiau žydi. Palankiausia temperatūra – ne aukštesnė kaip 25 °C, ramybės laikotarpiu ir naktimis – 14-16 °C.

Falenospsis „prisiriša” prie savo augimo vietos: jei dažnai perstatinėsite vazoną, gali pradėti kristi žiedų pumpurai. Peržydėjus visiems žiedams, patariame žiedynstiebį patrumpinti paliekant 3-4 bamblius. Iš jo vėliau auga nauji žiedai.

Kaip dažnai laistyti falenopsį?

Falenopsiai laistomi minkštu vandeniu, ne rečiau kaip kartą per savaitę, kad substratas būtų nuolat drėgnas, tačiau būtinas geras drenažas. Vandenį iš lėkštutės reikia išpilti. Kada augalą reikia laistyti, galima spręsti pagal paviršiuje esančias šaknis: jeigu jos sidabriškos, reikia laistyti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per gausiai laistomus falenopsius puola grybelinės orchidėjų ligos, ima pūti šaknys, gelsta lapai. Jei laistote per mažai, šaknys gali išdžiūti: jos tampa sausos, susiaurėja ir praranda gebėjimą maitintis. 

Kaip ir kada turi būti tręšiamas falenopsis?

Orchidėjų tręšimas yra svarbus jų priežiūros aspektas, kuris padeda skatinti sveiką augimą, žiedų formavimąsi ir spalvingumą. Pavasarį ir vasarą falenopsiai tręšiami 2-3 kartus per mėnesį, o nuo rudens netręšiami. 

Patariame rinktis specialiai orchidėjoms skirtas trąšas, kurios yra subalansuotos ir pritaikytos būtent šių augalų augimo poreikiams. Dažniausiai rekomenduojama trąša, kurios NPK santykis (azotas, fosforas, kalis) yra 20-20-20 arba 30-10-10.

REKLAMA

Naudojant mineralines trąšas, svarbu laikytis gamintojo nurodymų, bet dažnai patariama praskiesti trąšas iki pusės ar net ketvirtadalio rekomenduojamos koncentracijos, kad nebūtų perdegintos šaknys.

Prieš tręšdami orchidėjas, įsitikinkite, kad jų substratas yra drėgnas. Tai padeda išvengti šaknų perdegimo, kuris gali atsirasti dėl trąšų koncentracijos. Trąšas tolygiai paskleiskite ant substrato, vengdami tiesioginio kontakto su augalo lapais ir žiedais, kad nebūtų pažeista kuri nors augalo dalis.

Orchidėjų tręšimas reikalauja nuoseklumo ir atidumo, visgi patariame vadovautis principu: „geriau mažiau nei daugiau”. 

REKLAMA

Kada ir kaip falenopsį būtina persodinti?

Patariame sveiką fenelopsį persodinti maždaug kartą per dvejus metus. Tai daroma iškart po žydėjimo arba pastebėjus aktyvius augimo požymius. Falenopsis turėtų būti persodinamas ir tada, kai augalas „išauga” vazonėlį arba pastebite, kad šaknys supuvusios arba susiraukšlėję lapai.

Falenopsiai sodinami į orchidėjoms skirtą substratą. Galite paruošti ir patys iš rupiai smulkintų pušų žievių, kiminų, keramzito (natūralus mineralinis produktas, gaminamas iš molio), medžio anglių. Galima naudoti perlitą.

Persodindami atsargiai išimkite augalą iš senojo vazono, nupurtykite seną substratą ir išpjaukite sudžiūvusias šaknis. Pasirinkite vazonus ir indus, kurie papildytų jūsų namų dekorą. Moderniam interjerui tiks minimalistiniai, vientisos spalvos indai, o į klasikinio arba vintage stiliaus namams gali tikti keramikiniai arba raštuoti puodai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip falenopsis dauginamas?

Norite padovanoti šią orchidėją artimam žmogui? Galite ją padauginti patys. Namų sąlygomis falenopsius dauginti galima ant žiedyno išaugančiais augaliukais, kurie išleidžia šaknis. Auginys nupjaunamas tada, kai turi 2-3 lapus ir bent 4-5 centimetrų šaknis, ir pasodinamas. 

Jauni augalai išauga nedažnai, ant senų žiedynstiebių. Dažniau išauga tada, kai nužydėjęs augalas laikomas vidutiniškai apšviestoje vietoje. 

Falenopsis Jūsų namų interjere

Rinkdamiesi orchidėjas, atsižvelkite į vyraujančias jūsų namų interjero spalvas. Pasirinkite orchidėjų spalvas, kurios atitinka arba kontrastuoja su aplinkiniais elementais, pavyzdžiui, sienų spalva, baldais ar kitais dekoratyviniais elementais.

REKLAMA

Sustiprinkite vizualinį poveikį, grupuodami kelias orchidėjas kartu. Tai gali būti skirtingų rūšių ar spalvų orchidėjos, kurios, augdamos kartu, sukuria spalvingą kompoziciją. Naudokite augalų stovus ar pakabinamus vazonus, kad suteiktumėte aukščio ir įvairovės jūsų augalų išdėstymui.

Tai įdomu: iš kur tiek falenopsio rūšių?

Juk įdomu, kaip falenopsis tapo bene populiariausia orchidėja? Ieškant atsakymo, verta pasidomėti genetika. 

Falenopsio gentyje yra 40 rūšių ir dar kelios hibridinės rūšys, kilusios iš gamtoje savaime susikryžminusių augalų. Dirbtinai kryžminant įvairių rūšių falenopsius sukurta daugybė jų tarprūšinių hibridų ir išvesta galybė įvairių veislių.

REKLAMA

Kodėl reikėjo kryžminti šiuos rūšinius falenopsius ir jų palikuonis? Pirmiausiai, rūšiniai falenopsiai dažnai yra subtilaus grožio, mažesniais žiedais, natūralių žemės spalvų. Sukryžminti falenopsiai iš vieno augalo gali paveldėti žiedų dydį, iš kito – įspūdingesnę spalva. Rezultatas – ryškus didžiažiedis hibridas. 

Antra, kryžminimas šį egzotiškam augalui suteikia atsparumo namų sąlygoms. Jei hibridas gautas iš falenopsių, kurių vienas mėgsta itin šiltas sąlygas, o kitas – ypač vėsias, gautas hibridas bus pakantesnis šilumos svyravimui.

Šaltinis: derlingas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų