Sulaikydami buvusį SEL lyderį Egidijų Dragūną policininkai perteklinių veiksmų neatliko, sako Lietuvos policijos mokyklos atstovas, taktikos instruktorius Algirdas Antanaitis.
Lietuvos policijos mokyklos Profesinių įgūdžių valdybos 3-iojo skyriaus vyriausiasis specialistas, buvęs „Aro“ pareigūnas kaip specialistas Vilniaus miesto apylinkės teisme ketvirtadienį buvo apklaustas E. Dragūno baudžiamojoje byloje dėl pasipriešinimo policijai.
Vilniaus apylinkės teismo atstovas naujienų portalui tv3.lt komentavo, jog buvo apklaustas policijos mokyklos, kurioje mokėsi byloje minimi pareigūnai. Taip pat buvo žiūrimi sulaikymo vaizdo įrašai.
Teismo atstovas sakė, jog buvo patvirtinta, kad visi pareigūnų veiksmai buvo teisėti.
„Iš taktinės pusės perteklinių veiksmų nebuvo, medžiagoje viskas matyti. Dedu parašą, vadinasi, palaikau“, – per teismo posėdį sakė A. Antanaitis.
Jis teigė, kad medžiagą vertino tik profesinės taktikos, ne etikos aspektu.
E. Dragūnui buvo pateikti kaltinimai dėl pasipriešinimo policijai ir nesunkaus policininkų sveikatos sutrikdymo.
A. Antanaitis teisme pasakojo, kad užfiksuotoje policijos medžiagoje patruliai šešis kartus vairuotojo prašo pateikti savo dokumentus.
„Todėl dėl neadekvataus elgesio, nes nesugebėjo pateikti savo dokumentų, jie priėmė spendimą išlaipinti vairuotoją iš transporto priemonės“, – sakė specialistas.
Pasak jo, vairuotojas sudavė į ranką vienam pareigūnui, kai šis bandė atidaryti duris.
„Sužalojimai ir uniformos išpurvinimai rodo, kad tie smūgiai pasiekė tikslą, kad jie buvo atlikti, iš įrašų matyti, kad tie smūgiai atlikti“, – sakė A. Antanaitis.
Buvęs SEL lyderis teisme skundėsi, kad jį pareigūnai smaugė.
A. Antanaitis paaiškino, kad pats smaugimo veiksmas nėra draudžiamas prieš agresyviai besielgiantį asmenį.
„Jūs netgi sugebėjot pasakyti, kad nesmaukit, pasiduodu. Vadinasi, ne prie mirties buvote“, – sakė policijos instruktorius.
Teisme buvo peržiūrėta policijos užfiksuota E. Dragūno sulaikymo vaizdo medžiaga.
„Automobilis „Bentley“, sustojam į dešinę“, – įraše girdimas pareigūno paliepimas vairuojančiam SEL lyderiui.
Paskui girdima, kad policininkas Vitalijus Vaitkevičius prisistato, nurodo, kad E. Dragūnas sustabdytas už tai, jog vairuodamas naudojosi mobiliojo ryšio telefonu.
Įraše matyti, kad už vairo sėdintis E. Dragūnas rankoje laiko mobiliojo ryšio telefoną, jis teisinasi, kad neskambino. Policininkas jam atsako, kad vairuodamas jis negali užsiimti pašaliniais veiksmais.
„Vykdykit reikalavimus, pateikite dokumentus“, – ragina policininkas. E. Dragūnas teisinasi, kad nieko nepadarė.
Vėliau girdėti, kaip E. Dragūnas ima keiktis necenzūriniais žodžiais.
Teismo posėdyje E. Dragūnas tikino per incidentą nusikeikęs gal 11 kartų, tuo metu policininkai keiksmus vartojo 32 kartus. Kaltinamasis teigė, kad prieš teismą nemiegojo visą naktį ir analizavo iš viso 14 valandų incidento vaizdo įrašų.
Vienas policininkų sugriebia už vairo sėdintį E. Dragūną už rankos ir liepia atidaryti duris.
Policininkai prieš atlikėją panaudojo fizinę jėga, dujas, antrankius. Vaizdo įraše girdėti, kad netrukus vienas policininkų ima skųstis, jog jam sužalota ranka.
Teisme paskelbta, kad E. Dragūnas 12 kartų baustas administracine tvarka – visos nuobaudos susijusios su Kelių eismo taisyklių pažeidimais.
Sužaloti policininkai iš atlikėjo prašo jiems priteisti apie 12 tūkst. eurų, sužaloti pareigūnai ilgą laiką negalėjo dirbti.
Vilniaus apskrities policijos atstovas šiame procese Viačeslavas Burneika BNS yra sakęs, kad per incidentą su E. Dragūnu nukentėjusiems policininkams darbovietė išmokėjo per 20 tūkst. eurų, vienas labai ilgai sirgo. Dabar šią sumą prašoma priteisti iš E. Dragūno.
Toliau teismas šią bylą nagrinės gegužės 26 dieną.
Konfliktas tarp E. Dragūno ir jį sustabdžiusių socialinėje erdvėje ne iš pačios geriausios pusės pagarsėjusių policijos pareigūnų Vitalijaus Vaitkevičiaus ir Livijaus Saukevičiaus kilo dar 2020-ųjų vasarą.
Posėdyje nepasirodė
Naujienų portalas tv3.lt šių metų kovą rašė, kad vis nesibaigiant teisminiams procesams dėl atlikėjo E. Dragūno-SEL konflikto su policijos pareigūnais, kilo dar vienas nesklandumas. Į numatytą teismo posėdį susirinkę žmonės taip ir nesulaukė paties atlikėjo, kuris teigia, kad negalėjo atvykti dėl prastos savijautos.
E. Dragūnas su policininkais Vilniaus centre susikivirčijo ir visą parą praleido areštinėje 2020 m. vasarą. Atlikėją policininkai norėjo nubausti už kalbėjimą telefonu prie vairo, tačiau šį faktą Selas kategoriškai neigė.
Atlikėjas pradėjo kritikuoti pačius pareigūnus dėl jų nedėvimų kaukių, o šiems panaudojus antrankius, bei kitas specialiąsias priemones, E. Dragūnas aršiai priešinosi. Dėl to Selui gresia baudžiamoji atsakomybė.
Žinią, kad į posėdį atvykti atlikėjas negalės, E. Dragūnas pranešė tik posėdžio dieną. „Jis perdavė prašymą, kad pasirodyti negali dėl ligos, nes jaučia peršalimo simptomus“ – kovo pabaigoje teigė Vilniaus apylinkės teismo atstovas ryšiams su žiniasklaida Aurimas Žukauskas.
Yra manančių, kad tokiu savo elgesiu atlikėjas bando vilkinti teisminį procesą. A. Žukausko teigimu, apeliacinis teismas jau ketvirtadienį pašalino kaltinamojo advokatą, o dėl kaltinamojo nepasirodymo teisme yra numatytos dvi teismų datos.
Viename iš 2021 metais vykusių posėdžių E. Dragūnas žiniasklaidai teigė: „Čia tokia suruošta akcija prieš mane stipri. Iš tikrųjų, aš šiandien mačiau, kiek ten yra atstovų. Tiesiog mano važiavimas gatve šiandien baigėsi tuo, kad man siūlo penkerius metus kalėjimo ir 50 tūkst. eurų baudos. Tai aš galvoju, ar tame yra kažkokios logikos.“
Po įvykio paaiškėjo, kad į areštinę uždarytas dainininkas buvo visai blaivus. E. Dragūnui buvo pateikti kaltinimai dėl pasipriešinimo policijai ir nesunkaus pareigūnų sveikatos sutrikdymo.
Teisme paaiškėjo, kad Selą sulaikę policininkai siekia prisiteisti 12 tūkstančių eurų neturtinės žalos. Žalą pareigūnai grindžia tuo, kad jie patyrė sužalojimų, kai Selas nevykdė pareigūnų nurodymų ir priešinosi, sako policininkų advokatė.
Aiškėja, kad ne tik policininkai, bet ir Vilniaus apskrities policija iš Egidijaus Dragūno sieks prisiteisti pinigų – apie 20 tūkstančių eurų. Tiek darbovietė išmokėjo Selą sulaikiusiems pareigūnams. Vienas policininkas po šio konflikto sirgo ilgą laiką.